BROWNING CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #413519

    Γεγονός είναι πάντως ότι πάρα πολλά λάδια που κυκλοφορούν ειδικά για όπλα από μεγάλες εταιρίες περιέχουν τεφλόν. Καλύτερο παράδειγμα το γνωστό CLP, που χρησιμοποιείται από τον Αμερικάνικο στρατό (αφού πέρασε τα τεστ) και υπηρεσίες ασφαλείας εδώ και δεκαετίες. Κοιτάξτε στα συστατικά, PTFE=teflon.

    http://www.cabelas.com/catalog/product.jsp?productId=709889
    http://www.midwayusa.com/product/496041/remington-rem-oil-gun-oil-10-oz-aerosol
    http://www.midwayusa.com/product/840573/break-free-clp-bore-cleaning-solvent-lubricant-rust-preventative-4-oz-liquid

    Τα λάδια με ptfe είναι από τα πιο ανθεκτικά σε θερμοκρασίες που υπάρχουν, συνήθως από τους -50 έως αρκετές εκατοντάδες βαθμούς πάνω από το μηδέν (χρησιμοποιούνται στις μηχανές αυτ. σαν βελτιωτικά). Φτιάχνουν ένα πολύ λεπτό προστατευτικό φίλμ PTFE στις μεταλλικές επιφάνειες που δεσμεύεται από το μέταλλο και δεν φεύγει με τις τριβές. Προσοχή σε λάδια που είναι φτιαγμένα για άλλη χρήση όπως το WD40 το οποίο δεν λιπαίνει και τα λάδια σιλικόνης που δεν κάνουν για μέταλλα (δεν προστατεύουν από τριβές).


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #413521

    Καλα τα λες Sot. Παντως δεν ξερω για αλλα οπλα (Benelli, Beretta, Rem) αλλα η Maxus μου δεν θελει τεφλον… Το απλο Break Free η το Legia Browning τα παει μια χαρα… Καποια στιγμη θα δοκιμασω και το G96.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #413643

    Η Breakfree εχει 2 λάδια στον κατάλογο, το CLP (Cleaner-Lubricant-Protector) και το LP (Lub.-Prot.) που εχει την ίδια σύνθεση αλλά είναι πιο χοντρό (φτιάχτηκε για εξωτερική προστασία, αρχικά με τις προδιαγραφές του Ελβετικου πυροβολικού), ποιο εννοείς όταν λες το απλό; Το CLP με το Teflon πάντως χρησιμοποιείται για δεκαετίες απο 30 στρατούς στον κόσμο, συμπεριλαμβανομένου του Ελληνικού, και απο χιλιαδες υπηρεσιες ασφαλειας, σε εκατοντάδες τύπους όπλων απο λειόκαννα εώς οβιδοβολα χωρίς προβλήματα (με την προϋπόθεση ότι χρησιμοποιείται σωστά, δηλαδή πολύ καλή ανάμειξη πριν την χρήση και ελάχιστη ποσότητα). Το g96 είναι επίσης ένα καλό CLP, χωρίς ptfe, στις δοκιμές του Αμερ.στρ. σκόραρε όμως χειρότερα απο το Breakfree στον τομέα της προστασίας απ την σκουριά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #413665

    Εγω ψεκαζω λαδι σπρει για οπλα,οτι μαρκα να’ναι και μετα περναω στουμπωτη χαρτοπετσετα και επαναλαμβανω μεχρι να δω να αστραψει μεσα.Συνηθως μετα απο 2 φορες ειναι λαμπικο.ΚΑθαριζω και μεσα το οπλο ητε ειναι καραμπινα ητε δικκανο.Βαζω σπρει γρασο στα κλειδια στα δικανα μετα απο καμποσες χρησεις του οπλου οχι μετα απο καθε φορα και καθαριζω μεσα την βαση απο καταλειπα τον καθρεφτη και γενικα ενα περασμα ειναι απαραιτητο.Στις καραμπινες αν ειναι χραπα-χρουπα τραβαω το κλειστρο πισω και καθαριζω με χαρτοπετσετα εσωτερικα την βαση και λαδωνω με σπρει γρασο τις ραγες του σιδηροδρομου αλλα μεσα σε ολες τις καραμπινες δεν βαζω λαδι η σπρει ουτε για δειγμα γιατι μετα μαζευει πολυ μαυριλα.

    Επισεις σε καραμπινες αεριου καθαριζω ολα τα μερη του οπλου που εχουν καταλειπα επισεις με χαρτοπετσετα χωρις λαδια και σαλτσες γιατι μετα μπλοκαρει το οπλο απο την μουργα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    490
    panos citori στις #413679

    εγω στην fusion ριχνω σπρει λαδια και καθαριζω με βαμβακερο πανι! μεσα στην κανη περναω με την μπρουτζινη μαλακια βουρτσα και μετα με σχινοβελο!

    εξωτερικα τον οπλον χονδρο λαδι σε βαμβακι και περασμα ΜΟΝΟ μεταλικον μερων και τα αφινο ετσι για 1-2 μερες. μετα τα σκουπιζω παλι με βαμβακερο πανι!

    fusion – citori και πολλα αλλα!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #413683

    σήμερα απόγευμα πήγα με φίλο και είδαμε την Α5 σε ξύλινα μέρη και 76 εκ. κάννη

    τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΜΟΥ συμπεράσματα :

    πολύ καλό grip και σκανδάλη για καραμπίνα

    ωραία γραμμή

    πολύ ελαφρύ παρ ολο την 76αρα κάννη,ένα ελατήριο μέσα στην πάπια που θύμιζε παιδικό παιχνίδι,δύο βίδες στην αριστερή πλευρά της βάσης που κρατούν το λαμάκι εξωστήρα(κατασκευή για μένα που θυμίζει ότι προτιμήθηκε η φθηνότερη λύση),κλείστρο που θύμιζε πολύ το ανάλογο της 1300 winchester,μία φτωχή στάμπα στην βάση,με γρήγορη ημερομηνία λήξης,που έγραφε Α5,όσο για ξύλα ίσως από τα χειρότερα που έχω δεί σε ποιότητα για όπλο μαζικής παραγωγής 

    δεν θα την αγοράσω ποτέ γιατί αυτό το όπλο για μένα μόνο εξέλιξη δεν είναι,όλα θυσιάζονται στο βωμό του ανταγωνισμού και κάθε εταιρεία ρίχνει ποιότητα για να βγεί φθηνότερη,το μόνο που έχει μείνει ότι κάποιοι βγάζουν καλές βλητικά κάννες όχι απαραίτητα ποιοτικές

    πάντα προσωπική γνώμη και όχι κανόνας

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #413693

    της καννης σε maxus carbon οτι ξεφλουδισε η βαφη.Δεν εβαλα τιποτα χημικο απλα την καθαρισα με λαδι browning legia και μονο εσωτερικα της καννης,και ομως στο τελειωμα της καννης που λερωθηκε λιγο εξωτερικα εφηγε η βαφη και το ρεζουμε της υποθεσης ειναι ο

    Τάκη καλημέρα,μην το αφήσεις το θέμα,πρέπει επιτέλους να καταλάβουν αυτοί που τους δίνουμε τα χρήματα μας για κάποια αγορά,έχουν υποχρεώσεις απέναντι στον κάθε καταναλωτή που τους προτιμά

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #413698

    Ποία η γνώμη σας για το νέο citori 725?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #413717

    Brahamos, νομιζω οτι σε ειδα στο Big Hunter και ειχες και την Carbon με ξεφλουδισμενη την ακρη της καννης… Οντως εχεις δικιο και στην θεση σου θα εγραφα στην μαμα Browning μαζι με φωτογραφιες του προβληματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #413725

    DimiX wrote:
    Brahamos, νομιζω οτι σε ειδα στο Big Hunter και ειχες και την Carbon με ξεφλουδισμενη την ακρη της καννης… Οντως εχεις δικιο και στην θεση σου θα εγραφα στην μαμα Browning μαζι με φωτογραφιες του προβληματος.

    Ναι φιλε μου εγω ειμαι,τουλαχιστον εσυ ησουν παρον και ξερεις…ευχαριστω για την παραθεση σου.

    Ευχομαι να βρεθει γρηγορα λυση στο προβλημα. Ειναι απαραδεκτο να εχουμε τετοια αντιμετωπιση απο καποιους αντιπροσωπους. Πρεπει να σεβονται τους πελατες και τα λεφτα μας σε αυτους τους δυσκολους καιρους. Οπωσδηποτε επικοινωνησε με την Browning στο εξωτερικο και να μας κρατας ενημερους για το θεμα. Καλη σου μερα φιλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #413746

    σήμερα απόγευμα πήγα με φίλο και είδαμε την Α5 σε ξύλινα μέρη και 76 εκ. κάννη τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΜΟΥ συμπεράσματα : πολύ καλό grip και σκανδάλη για καραμπίνα ωραία γραμμή πολύ ελαφρύ παρ ολο την 76αρα κάννη,ένα ελατήριο μέσα στην πάπια που θύμιζε παιδικό παιχνίδι,δύο βίδες στην αριστερή πλευρά της βάσης που κρατούν το λαμάκι εξωστήρα(κατασκευή για μένα που θυμίζει ότι προτιμήθηκε η φθηνότερη λύση),κλείστρο που θύμιζε πολύ το ανάλογο της 1300 winchester,μία φτωχή στάμπα στην βάση,με γρήγορη ημερομηνία λήξης,που έγραφε Α5,όσο για ξύλα ίσως από τα χειρότερα που έχω δεί σε ποιότητα για όπλο μαζικής παραγωγής δεν θα την αγοράσω ποτέ γιατί αυτό το όπλο για μένα μόνο εξέλιξη δεν είναι,όλα θυσιάζονται στο βωμό του ανταγωνισμού και κάθε εταιρεία ρίχνει ποιότητα για να βγεί φθηνότερη,το μόνο που έχει μείνει ότι κάποιοι βγάζουν καλές βλητικά κάννες όχι απαραίτητα ποιοτικές πάντα προσωπική γνώμη και όχι κανόνας

    τιμη?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #413776

    1600 ευρώ

    για μένα το όπλο στα 1000 θα ήταν τίμιογια να πληρώσεις τουλάχιστον το βαρύ όνομα της

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #413777

    Ποία η γνώμη σας για το νέο citori 725?

    είναι πάρα πολύ καλό για όποιον δεν είχε παλαιότερα browning 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #413784

    σήμερα απόγευμα πήγα με φίλο και είδαμε την Α5 σε ξύλινα μέρη και 76 εκ. κάννη τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΜΟΥ συμπεράσματα : πολύ καλό grip και σκανδάλη για καραμπίνα ωραία γραμμή πολύ ελαφρύ παρ ολο την 76αρα κάννη,ένα ελατήριο μέσα στην πάπια που θύμιζε παιδικό παιχνίδι,δύο βίδες στην αριστερή πλευρά της βάσης που κρατούν το λαμάκι εξωστήρα(κατασκευή για μένα που θυμίζει ότι προτιμήθηκε η φθηνότερη λύση),κλείστρο που θύμιζε πολύ το ανάλογο της 1300 winchester,μία φτωχή στάμπα στην βάση,με γρήγορη ημερομηνία λήξης,που έγραφε Α5,όσο για ξύλα ίσως από τα χειρότερα που έχω δεί σε ποιότητα για όπλο μαζικής παραγωγής δεν θα την αγοράσω ποτέ γιατί αυτό το όπλο για μένα μόνο εξέλιξη δεν είναι,όλα θυσιάζονται στο βωμό του ανταγωνισμού και κάθε εταιρεία ρίχνει ποιότητα για να βγεί φθηνότερη,το μόνο που έχει μείνει ότι κάποιοι βγάζουν καλές βλητικά κάννες όχι απαραίτητα ποιοτικές πάντα προσωπική γνώμη και όχι κανόνας

    ———————————————————————————-
    ……κακό είναι το πολύ και το καθόλου……
    Μάκης…..Μαραθώνας

    την επιασα και εγω την πρωτη μερα που την εφεραν στον πλαστουργο απο την browning ετσι εκτος απο ελαφρια δεν μπορω οτι μου εκανε κατι αλλο κλικ για να την αγορασω συγκριση με την κλασικη auto 5 μονο ατυχης μπορει να χαρακτηριστει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #413816

    blanco wrote:
    σήμερα απόγευμα πήγα με φίλο και είδαμε την Α5 σε ξύλινα μέρη και 76 εκ. κάννη τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΜΟΥ συμπεράσματα : πολύ καλό grip και σκανδάλη για καραμπίνα ωραία γραμμή πολύ ελαφρύ παρ ολο την 76αρα κάννη,ένα ελατήριο μέσα στην πάπια που θύμιζε παιδικό παιχνίδι,δύο βίδες στην αριστερή πλευρά της βάσης που κρατούν το λαμάκι εξωστήρα(κατασκευή για μένα που θυμίζει ότι προτιμήθηκε η φθηνότερη λύση),κλείστρο που θύμιζε πολύ το ανάλογο της 1300 winchester,μία φτωχή στάμπα στην βάση,με γρήγορη ημερομηνία λήξης,που έγραφε Α5,όσο για ξύλα ίσως από τα χειρότερα που έχω δεί σε ποιότητα για όπλο μαζικής παραγωγής δεν θα την αγοράσω ποτέ γιατί αυτό το όπλο για μένα μόνο εξέλιξη δεν είναι,όλα θυσιάζονται στο βωμό του ανταγωνισμού και κάθε εταιρεία ρίχνει ποιότητα για να βγεί φθηνότερη,το μόνο που έχει μείνει ότι κάποιοι βγάζουν καλές βλητικά κάννες όχι απαραίτητα ποιοτικές πάντα προσωπική γνώμη και όχι κανόνας ———————————————————————————-
    ……κακό είναι το πολύ και το καθόλου……
    Μάκης…..Μαραθώνας

    την επιασα και εγω την πρωτη μερα που την εφεραν στον πλαστουργο απο την browning ετσι εκτος απο ελαφρια δεν μπορω οτι μου εκανε κατι αλλο κλικ για να την αγορασω συγκριση με την κλασικη auto 5 μονο ατυχης μπορει να χαρακτηριστει

    Αν ηταν ατσαλινη οπως η παλια τα πραγματα θα ηταν αλλιως εχοντας πολυ καλο συστημα λειτουργιας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων