ποιο Jeep για γενικη χρηση?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 135 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #196234

    Η κατανάλωση μετριέται σε λίτρα ανα 100 χλμ. και όχι σε ευρώ. Αφού το γεμίσεις με καύσιμο, μηδενίζεις τον χιλιομετρητή και όταν ξαναεφοδιαστείς, πάντα φουλ μιλάμε, τότε βλέπεις πόσα χλμ έκανες με την ποσότητα καυσίμου που έβαλες.

    Έχω ένα jimny του 07 στο οποίο έχω τοποθετήσει γκάζι. Με βενζίνη και με συντηρητική οδήγηση εντός και εκτός 90-100 η κατανάλωσή μου είναι 7,8 με 8 λίτρα/100χλμ. Με γκάζι η κατανάλωσή μου είναι στα 10 λίτρα. Προσωπικά το κέρδος μου είναι ένα 35% περίπου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #246826

    αέριο/βενζίνη για αγορά =με τίποτα

    πετρέλαιο=μονόδρομος

    τζιπ ράνγκλερ 2.8δ= περίπου 11λίτρα ντιζελ/100χμ,το κρατας για μια ζωή λόγω διαχρονικότητας

    αγροτικά χαιλουξ,ρέιντζερ.λ200=αν μπορεις να τα δικαιολογήσεις κ μένεις επαρχία=μονόδρομος

    τζίμμυ/νίβα=παίζεις τη ζωή σου κορώνα/γράμματα ,εκτός αν το κινείς μόνο σε χώμα

    κασκάι 1.6/asx 1.8=αν δεν πηγαίνεις σε κατσάβραχα ,τέλεια.

    καταναλώσεις που γράφουν κάποιοι=ούτε στα πιο τρελά όνειρα… :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    FOTIS.M στις #246824

    [size=3]αέριο/βενζίνη για αγορά =με τίποτα

    πετρέλαιο=μονόδρομος

    τζιπ ράνγκλερ 2.8δ= περίπου 11λίτρα ντιζελ/100χμ,το κρατας για μια ζωή λόγω διαχρονικότητας

    αγροτικά χαιλουξ,ρέιντζερ.λ200=αν μπορεις να τα δικαιολογήσεις κ μένεις επαρχία=μονόδρομος

    [color=”#ff0000″]τζίμμυ/[color=”#000000″]νίβα[/color]=παίζεις τη ζωή σου κορώνα/γράμματα ,εκτός αν το κινείς μόνο σε χώμα
    [/color]
    κασκάι 1.6/asx 1.8=αν δεν πηγαίνεις σε κατσάβραχα ,τέλεια.

    καταναλώσεις που γράφουν κάποιοι=ούτε στα πιο τρελά όνειρα… :D [/size]

    [font=”Century Gothic”]Φιλε μου δεν συμφωνώ καθολου ,,,,, αποψη μου ,φιλικά παντα[/font] :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #246823

    [size=3]αέριο/βενζίνη για αγορά =με τίποτα

    πετρέλαιο=μονόδρομος

    τζιπ ράνγκλερ 2.8δ= περίπου 11λίτρα ντιζελ/100χμ,το κρατας για μια ζωή λόγω διαχρονικότητας

    αγροτικά χαιλουξ,ρέιντζερ.λ200=αν μπορεις να τα δικαιολογήσεις κ μένεις επαρχία=μονόδρομος

    τζίμμυ/νίβα=παίζεις τη ζωή σου κορώνα/γράμματα ,εκτός αν το κινείς μόνο σε χώμα

    κασκάι 1.6/asx 1.8=αν δεν πηγαίνεις σε κατσάβραχα ,τέλεια.

    καταναλώσεις που γράφουν κάποιοι=ούτε στα πιο τρελά όνειρα… :D [/size]

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ..ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ WRANCLER ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΜΑΤΕΣ ΤΣΕΠΕΣ ΑΦΟΥ Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ-ΣΕΡΒΙΣ-ΖΗΜΙΕΣ..ΤΟ JIMNY ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 100-120 ΧΛΜ ΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΙΒΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ JΙΜΝΥ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΘΕΟΣ..ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΚΕΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 25-30000 ΕΥΡΩ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 10-12 ΛΙΤΡΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΑ 100 ΟΠΟΤΕ ΜΕ 1.60 ΤΟ ΝΤΙΖΕΛ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΦΕΡΗ :D

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #196241

    κωστα ετσι ειναι !

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #246817

    για το καινούργιο ή το παλιό grand vitara μιλάς? εσύ τώρα μιλάς για κατανάλωση με βενζίνη στα 14lt στα 100χλμ! υπερβολικά πολύ. Εγώ που έχω το προηγούμενο με το διπλό λεβιέ ακόμα και πλακωμένος να πάω 120-140, να κάψει το πολύ 10lt στα 100χλμ.
    Με 90-100 έχω κάνει 600χλμ με ένα ρεζερβουάρ, επίσης έχω μετρήσει κατα καιρούς καταναλώσεις της τάξης του 8,5-9lt στα 100χλμ πάντα συντηριτικά μιλάω και για βενζίνη.
    Πάντως παίζει ρόλο και η ποιότητα της βενζίνης και το κατα πόσο σε κλέβουν… άρα αποκλίσεις ακόμα και στο ίδιο αυτοκίνητο στον ίδιο οδηγό υπάρχουν!


    Για το καινούργιο μιλάω..Και πίστεψε με οτι τόσο είναι το χα μετρήσει πάρα πολλές φορές..Καλοκαιρι ήμουν Κεφαλλονιά..έκανα 1600km και χάλασα γύρω στα 400 ευρώ βενζίνη..με το αέριο θα ήθελα 171 ευρω + κανά 20αρι βενζίνη που θα καιγα..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #246783

    για το καινούργιο ή το παλιό grand vitara μιλάς? εσύ τώρα μιλάς για κατανάλωση με βενζίνη στα 14lt στα 100χλμ! υπερβολικά πολύ. Εγώ που έχω το προηγούμενο με το διπλό λεβιέ ακόμα και πλακωμένος να πάω 120-140, να κάψει το πολύ 10lt στα 100χλμ.
    Με 90-100 έχω κάνει 600χλμ με ένα ρεζερβουάρ, επίσης έχω μετρήσει κατα καιρούς καταναλώσεις της τάξης του 8,5-9lt στα 100χλμ πάντα συντηριτικά μιλάω και για βενζίνη.
    Πάντως παίζει ρόλο και η ποιότητα της βενζίνης και το κατα πόσο σε κλέβουν… άρα αποκλίσεις ακόμα και στο ίδιο αυτοκίνητο στον ίδιο οδηγό υπάρχουν!

    Να πούμε και το άλλο μπορεί κάποιος να έχει το Α αυτοκίνητο και ο άλλος πάλι να έχει το ίδιο και ο ένας να το οδηγεί σε επαρχιακό οδικό δίκτυο οπότε το ίδιο όχημα έχει διαφορά από το αυτοκίνητο που οδηγείτε στην εθνική οδό μεγάλη διαφορά έως και διπλασία σε καύσιμο , να μην μας κανει εντύπωση όλα παίζουν ρόλο , το πόσο φορτίο έχει και το κάθε όχημα . Το κυριότερο είναι και το πώς πατάς το γκάζι , εάν βρίσκεις συχνά το πάτωμα πατωντας στο και εκεί βεβαίως θα έχεις πρόβλημα στο καύσιμο , όλα παίζουν ρόλο το πόσο καίει ένα αυτοκίνητο . θα σας πω τι μου είχε συμβεί το 1981 είχα αγοράσει δυο καντεντ 1,2 το ένα οδηγούσα εγώ με δυο άτομα για Σέρρες και το άλλο ο αδελφός μου , εγώ κοντά στα Τέμπη δεν είχα βενζίνη και έβαλα ενώ ο αδελφός μου έβαλε στην Θεσσαλονίκη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    stavros xania στις #246782

    [b][size=3]
    Για το καινούργιο μιλάω..Και πίστεψε με οτι τόσο είναι το χα μετρήσει πάρα πολλές φορές..Καλοκαιρι ήμουν Κεφαλλονιά..έκανα 1600km και χάλασα γύρω στα 400 ευρώ βενζίνη..με το αέριο θα ήθελα 171 ευρω + κανά 20αρι βενζίνη που θα καιγα..[/size][/b]

    αρα και εσενα η καταναλωση ειναι πιο κατω απο το μισο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #246719

    [font=”Century Gothic”][size=3]Φιλε μου δεν συμφωνώ καθολου ,,,,, αποψη μου ,φιλικά παντα[/size][/font] :D

    Από άποψη οδικής συμπεριφοράς είναι ΣΙΓΟΥΡΑ τα 2 χειρότερα που κυκλοφορούν και μάλιστα με μεγάλη διαφορα, τα έχω οδηγήσει κι εγώ.
    Από παθητική ασφάλεια, μάλλον ουτε καν δε δοκιμάστηκαν….για χωμα μόνο ,Ο.Κ.
    http://www.euroncap.com/home.aspx

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #246717

    [size=3]Από άποψη οδικής συμπεριφοράς είναι ΣΙΓΟΥΡΑ τα 2 χειρότερα που κυκλοφορούν και μάλιστα με μεγάλη διαφορα, τα έχω οδηγήσει κι εγώ.
    Από παθητική ασφάλεια, μάλλον ουτε καν δε δοκιμάστηκαν….για χωμα μόνο ,Ο.Κ.
    [url=”http://www.euroncap.com/home.aspx”]http://www.euroncap.com/home.aspx[/url]
    [/size]

    Παιδια το jimny το ειχα παρει και εγω Κρητη διακοπες το καλοκαιρι. Δεν πηγα εκτος δρομου αλλα εντος μεχρι 120 κμ/ω μου αφησε μετριες εντυπωσεις.

    To wrangler εκτος οτι ειναι τοπ εκτος δρομου αλα και σε χιονια και σε τραβηγμα για το σκαφος που το θελω ειναι και κ..αυλα. Freelander 2006 facelift το εχει κανεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #196294

    Ειχα υγραεριο σε επιβατικο για πολλα χροννια οταν εμενα Ολλανδια εχω και τωρα σε αγροτικο η καταναλωση ειναι γυρο στο λιτρο παραπανω.Αγροτικο μπορει να εχεις εφοσον εχεις χωραφακι ας ειναι και πολυ μικρο,το καυσιμο τους ειναι πολυ εκτος εαν εχουν comoreil κινητηρα ειναι ποιο οικονομικα γυρω στα 8 λιτρα ,Lada το εχω οδηγησει αμετρητες φορες απιαστο στις εκτος διαδρομες,αλλα στον κανονικο δρομο κουραστικο,Jimmy ειναι σαν κουβας.Freelander δεν μπορουσε να τραβηξει ενα φουσκωτο 7 μετρων με μονο βαρος μηχανη και καυσιμο ειναι ενος φιλου το συνολο.
    Το αυτοκινητο πρεπει να εχει και αργα.
    Δυο κατα την γνωμη μου Jeep πραγματικα Land rover defender και Landa niva πληρωνεις πραγματικα οτι παιρνεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #246701

    Δυο κατα την γνωμη μου Jeep πραγματικα Land rover defender και Landa niva πληρωνεις πραγματικα οτι παιρνεις
    [/quote]
    +100000000 :D :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #196299

    Πραγματι το defender θεωρειται σκυλι αλλα για εμενα δεν βλεπεται και το niva σκυλι μεν με πολλα ηλεκτρολογικα και αλλα προβληματακια που ειναι πολυ κουραστικο αν συνεχεια θες μαστορια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    FOTIS.M στις #246656

    [size=3]Από άποψη οδικής συμπεριφοράς είναι ΣΙΓΟΥΡΑ τα 2 χειρότερα που κυκλοφορούν και μάλιστα με μεγάλη διαφορα, τα έχω οδηγήσει κι εγώ.
    Από παθητική ασφάλεια, μάλλον ουτε καν δε δοκιμάστηκαν….για χωμα μόνο ,Ο.Κ.
    [url=”http://www.euroncap.com/home.aspx”]http://www.euroncap.com/home.aspx[/url]
    [/size]

    [font=”Century Gothic”]Για NIVA θα συμφωνήσω ότι όντος στην άσφαλτο είναι αρκετά κουραστικό και ασταθές , το είχα και ξέρω πολλά , στο off road όμως δεν παίζεται βάζει κάτω πολλά και πολύ ακριβότερα μοντέλα ……….τώρα για το Jimny (ας το γράψουμε επιτέλους όπως είναι) είναι λίγο λάθος να ζητάμε από ένα τζιπ να κάνει τα πάντα εκτός και διαθέτουμε άφθονο χρήμα οπότε παίρνουμε ένα hummer :D [/font] [font=”Century Gothic”]και ξεμπερδεύουμε . Είναι άδικο από ένα μικρό αυτοκίνητο με αυτές τις προδιαγραφές να τα βρούμε όλα, δλδ ,οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο ίδια με κάποιο SUV ή κούρσα , είναι σωστό να ξέρουμε τι ζητάμε από ένα αυτοκίνητο που παίρνουμε και για πιο λόγο το παίρνουμε . Όταν διαλέγεις το jimny ξέρεις ότι δεν έχεις χώρους αποσκευών ( λύνετε με μπαγκαζ στην οροφή), παίρνεις ένα τετραθέσιο αμάξι εκτός δρόμου και
    συμβιβάζεσαι ότι στην άσφαλτο, θα πηγαίνεις σταθερά και με ασφάλεια μέχρι τα 120km/h . Στα δύσκολα όμως το μικρό θηρίο θα τα βγάλει πέρα άνετα γιατί διαθέτη και αργά κάτι που παραλείψαμε να πούμε….. :D
    [/font][font=”Century Gothic”]……άποψη μου και πάντα φιλικά….![/font]

    οσο για crash test υπαρχουν πολλα ας μη μπουμε σε αυτη τι διαδικασια …… δεν βγαινει αυτοκινητο στην αγορα της Ευρωπαϊκής Ενωσης χωρις να εχει τετοια τεστ "
    http://www.jimny-crew.com/suzuki-jimny-safety-ratings.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #246642

    Δυο κατα την γνωμη μου Jeep πραγματικα Land rover defender και Landa niva πληρωνεις πραγματικα οτι παιρνεις

    Jeep πραγματικά,σίγουρα δεν είναι ούτε το Land rover defender,ούτε το Lada niva.
    Είναι μόνο το Wrangler… ;)

    Xώροι+επιδόσεις+οδική συμπ. σε άσφαλτο+χώμα+αργά+ποιότητα κατασκευής+λογική κατανάλωση+μικρά τέλη=navara/ranger/hilux/L200.τέλος. :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 135 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων