ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΟΠΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #51856

    Τελικά βρήκα την συνταγή Λεονάρδε. Είναι δημοσιευμένη στο περιοδικό Κυνηγεσία – Κυνοφιλία και είναι συνταγή του κ. Αναστάσιου Κελεμίδη. Την παραθέτω όπως είναι στο περιοδικό

    Για την παρασκευή της κεραλοιφής χρειαζόμαστε ένα μπρίκι, καθαρό μελισσοκέρι, και ελαιόλαδο.
    Το μελισσοκέρι (σε μορφή κεριού) θα το βρούμε σε όλα τα κηροπωλεία και το κατάστημα εκκλησιαστικών ειδών.
    Βάζουμε το μπρίκι στη φωτιά και μέσα σ’ αυτό τα κεριά. Σε μερικά λεπτά της ώρας, το κερί θα λιώσει και θα μείνει μόνο ο σπάγκος από τα κεράκια τον οποία βγάζουμε με ένα πιρούνι.
    Στο λιωμένο πλέον κερί, αρχίζουμε να προσθέτουμε το ελαιόλαδο.
    Οι αναλογίες είναι 1 ποσότητα κερί προς 3 ελαιόλαδο.
    Αφού το ανακατέψουμε καλά, το μπρίκι με το μείγμα είναι ακόμη πάνω στη φωτιά, το βγάζουμε και το χύνουμε μέσα σε μια κατσαρόλα ή λεκάνη γεμάτη νερό.
    Περιμένουμε λίγο να κρυώσει και μαζεύουμε το μείγμα στραγγίζοντάς το με τα χέρια μας.
    Το βάζουμε σ’ ένα γυάλινο βαζάκι και το ξαναστραγγίζουμε από το νερό πιέζοντας το μείγμα με τα δάκτυλά μας.
    Η κεραλοιφή είναι πλέον έτοιμη.
    Μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε σε πολλές περιπτώσεις.
    Ιδανικό για την προστασία των κοντακιών από την υγρασία και τον ήλιο. Καθιστά το ξύλο εντελώς αδιάβροχο στην υγρασία. Δίνει μια λαμπρότητα στο ξύλο που δεν θα την δώσουν τα καλύτερα γυαλιστικά και το ξύλο παράλληλα συνεχώς σφίγγει. Μπορούμε να προστατεύσουμε άρβυλα, τόσο από δέρμα ή από οποιοδήποτε άλλο υλικό έχει ως βάση το κερί. Η επάλειψη μαλακώνει το δέρμα και παράλληλα το αδιαβροχοποιεί. Είναι ιδανική για τα ραφτά δερμάτινα υποδήματα. Περνώντας τις ραφές με αυτήν, συντηρούνται καλύτερα και στεγανοποιείται το άρβυλο.
    Για τους μπεκατσοκυνηγούς, επίσης είναι χρήσιμη η κεραλοιφή, αφού μπορούν αν αδιαβροχοποιήσουν το καπέλο τους. Και μη λυπηθείτε να την βάζετε στα πέλματα του σκύλου σας τόσο πριν το κυνήγι στο βουνό, όσο και κατά τις ημέρες που έχει πάγο. Ιδιαίτερα τα κοντότριχα σκυλιά, στον πάγο τα πόδια τους, δεν θα τα σχίσουν ποτέ, και μαζί με λίγη σταφίδα για την υπογλυκαιμία θα σας χαρίσουν υπέροχες στιγμές τις παγωμένες ημέρες. Επίσης μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε στα πλαστικά μέρη του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας. Παρέχει προστασία και γυαλάδα. Επίσης μπορεί να φανεί χρήσιμη και μέσα στο σπίτι. Θα βρείτε αρκετές εφαρμογές της κεραλοιφής στη συντήρηση των ξύλινων επίπλων κλπ.
    Στη συνταγή μπορούν να προστεθούν και άλλα υλικά, τα οποία δίνουν στην κεραλοιφή επιπρόσθετες ιδιότητες


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51859

    Η συνταγή του Εθνούς Κυνήγι, ήταν η διάλυση του κεριού σε ρετσίνι, και η χρήση του για ξύλινα μέρη, αυτή την συνταγή δεν την ήξερα αλλά θα την δοκιμάσω λόγω του ότι απ΄ότι φαίνεται είναι ποιό πολυχρηστική, Φίλε Κώστα την έχεις δοκιμάσει??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #51868

    Παντελή φίλε την έχω δοκιμάσει και έχω ακόμα αλοιφή. Την δουλεύω συνέχεια μαζί με τον γενικό καθαρισμό του όπλου. Όιτι λέει ο συγγραφέας του άρθρου είναι πέρα για πέρα αληθινό. Πραγματικά αξίζει τον κόπο να την φτιάξει ο καθένας από εμάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #51873

    Είναι όλα όσα διαβασα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ. Με την ευκαιρία της συζήτησης εχω και μία ερώτηση για τον Λεονάρδο αλλα και για τον ΘΑΥΜΑΣΙΟ Gun Doctor. Η ερώτηση μου αφορα τον καθαρισμό της σκανδαλης ενός S/P. Ας παρουμε για παραδειγμα αυτον ενός Beretta 682 μια και τέτοιο κατέχω. Ειναι λογικό να τον κάνω μόνος μου. Δεν γνωρίζω πως βγαινει καταρχής η σκανδαλη. Βλέπω ενα μικρό βιδακι χρυσό στο κατω μέρος της βασης .. το εγχειρίδιο προτείνει (σε μια συντομη ματια που του εριξα) αυτη η συντηρηση να γίνεται απο οπλουργό. Οπλουργός αξιόπιστος σε απόσταση κατω των 300 χλμ απο την περιοχή μου δεν υπαρχει … απο την αλλη τον εαυτό μου τον εμπιστευομαι (εχω εργαστρηριο ολόκληρο και κατασκευαζω και ψαροντουφεκα ..πιανουν τα χερια) εαν ασχοληθει διαβασει και ενημερωθεί για τον τρόπο. Τι προτείνετε??? Καθε πότε προβλέπεται μια τετοια επέμβαση με την λογική ότι τό όπλο δουλευει καθε χρόνο όλο τον χρόνο (σκοπευτηριο – κυνήγι)??

    Ενα αλλο στραβό ..είναι λόγω του ότι το κοντακι μου είναι ρυθμιζόμενο … οι βίδες που συγκρατουν το σύστημα ρύθμισης εχουν περασει μέσα απο το σημείο που χώνεται το 6γωνο κλειδί για να βρει την βίδα που πρεπει να ξεβιδωθεί προκειμένου να βγει το κοντακι απο την βαση.!!! ΑΠΑΙΣΙΟ.!!! Ναι μεν βολικό το ρυθμιζόμενο για εμενα ..αλλα νομίζω πως είναι ελλατωματικό σε αυτην την περίπτωση. Θα πρεπει να ξεβιδώσω 3 βίδες, να βγαλω τον μηχανισμό ρύθμισης και στην συνέχεια το κοντακι. Εαν το κανω … υπαρχει κατι να επέμβω σαν συντηρηση και στον μηχανισμό ρύθμισης κοντακίου (λαδωμα – γρασαρισμα)????

    Αγαπητε Gun Doctor και ανταξιε μαθήτη του Κ. Λεοναρδε … τα φώτα σας!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #51910

    Παιδιά μια που πιάσαμε το θέμα για τα beretta , το 682 Gold E που είδα στο μαγαζί και μάλλον θα πάρω έχει κάτι κίτρινα γράσσα πάνω του.

    Αυτά  τα γράσσα πως θα βγούν , με λάδι καθαρισμού ή με κάτι άλλο (  π.χ.  φωτιστικό πετρέλαιο );

    Πρέπει να βγάλω το κοντάκι και να καθαρίσω και τον μηχανησμό ή όχι ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

    Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #51911

    Τα παλιά λάδια , Γιάννη , βγαίνουν πάντα πρίν ξαναλαδωθεί το όπλο , και με καθαρό διαφανές φωτιστικό πετρέλαιο . Το όπλο είναι μεταχειρισμένο , για να θέλεις να καθαρίσεις το μηχανισμό ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #51913

    Ολοκαίνουργο του κουτιου είναι , αλλά έχει πάνω του ένα είδος γράσου με υποκίτρινο  χρώμα το οποίο δεν έχω ξαναδεί σε όπλο ( Τα άλλα δύο μου όπλα δεν είχαν τέτοιο ).

    Μου είπαν ότι είναι ένα είδος γράσσου που έχουν πάνω τα beretta όταν είναι καινούργια.

    Γιάννης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #51919

    Αν όλα πάνε καλά την παρασκευή θα το έχω .Τελικά προσανατολίζομαι προς τους 76 πόντους κάνες για να μπορώ να ρίχνω και skeet εκτός από sporting.

    Θα το πλακώσω στο πετρέλαιο και βλέπουμε. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα πρέπει να καθαρίσω και τον μηχανισμό στο boxlock.

    Έτσι όπως βλέπω είμαστε για να ανοίγουμε beretta 682 club!!!!!

    Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #51925


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leovar στίς 02 Φεβρουάριος 2005


    Νεοπτόλεμε ,

    έχω λύσει το δικό μου 682 gold e , που δεν έχει ρυθμιζόμενο κοντάκι , και η μόνη δυσκολία είναι να εφαρμοστεί σωστά το 6γωνο allen σχήματος “Τ” κλειδί που συνοδεύει το όπλο πάνω στην κεφαλή της τζαβέτας . Επειδή η τζαβέτα που συγκρατεί τη βάση με το κοντάκι βρίσκεται πάρα πολύ βαθειά , χρησιμοποίησε μέγγενη , όπου θα στηρίξεις τη βάση και δυνατό φακό για να φωτίσεις εσωτερικά το κοντάκι και να βλέπεις ο ίδιος πως να οδηγείς το allen κατευθείαν και παράλληλα με τον άξονα της  βίδας . Σημείωσε και τη σειρά που θα βγάλεις τα παξιμάδια της  , ώστε να τα ξανατοποθετήσεις με τον ίδιο τρόπο . Κατά τη γνώμη μου θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσεις το μηχανισμό του κοντακιού .

    Αλλες βίδες δε θα χρειαστεί να ξεβιδώσεις πουθενά αλλού (σύν τα δύο βιδάκια του πέλματος – εγώ έβαλα gel-tek που εφαρμόζει στο κοντάκι με κλίπς ) , αφού μόνο πλύσιμο με καθαρό πετρέλαιο θα κάνεις μάλλον . Τα γράσσα και τα λάδια στο μηχανισμό της σκανδαλης έχουν απαγορευτεί εδώ και πολύ καιρό .

    Πές μας άν το όπλο σου έχει σημάδια επέμβασης κατσαβιδιών πάνω στις βίδες του .

    Αυτά τα ολίγα από εμένα .

    Για περαιτέρω εμβάθυνση μόνο ο Δάσκαλος είναι αρμόδιος !

    Καλή δουλειά

     


    [/indent]

    Φίλε Λεονάρδε,

    Δυστυχώς μαλλον απο κατασκευαστικη ατέλεια … αυτός ο berettoυπαλληλος που βίδωσε τον δικό μου μηχανισμό ρύθμισης στο κοντακι …εβαλε στραβα τις βίδες με αποτελσμα να περνούν μέσα απο την δίοδο απο την οποία περνα τα 6γωνο κλειδί. Μαλιστα κανουν και ενα Χ … αυτο βεβαια στην ουσία σημαίνει οτι στην ουσία ο μηχανισμός τοποθετήθηκε στο εργοστασιο ενω το κοντακι ήταν βιδωμένο επάνω στην βαση. . ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!! Αυτα όλα τα λέω μετα βεβαιότητας.!!!

    Τις βίδες τις ξεβίδωσα και αλλες φορές καθώς αλλαξα πέλμα ..είχε το μακρυ καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτητης ηταν ψηλός. Μαλιστα τις ξεβίδωσα αρκετες φορές και δεν ξερω εαν είχαν σημαδια. Αυτο το gel tek Που εβαλες ηθελα να το βαλω και εγω αλλα εχει μήκος απο ότι είδα στην ιστοσελίδα 23 mm και θα μακρυνει και αλλο το κοντακι μου. Μαλιστα σκεφτομαι να παρω ενα κοκαλινο με κωδικο 51222 (απο ιστοσελίδα Beretta.gr) αλλα ναφέρει ότι είναι για κυνηγετικά κοντακια και δεν γνωρίζω εαν κανει και για τα σκοπευτικα. Εαν παρω τηλ αμφιβαλλω εαν θα λαβω απαντηση ..αλλα θα το κάνω και αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #51943

     PROS TO CLUB BERETTA(),

    TO PELMA TOU ERGOSTASIOU , EXEI MIA MIKRH TRUPITSA KATO APO THN TRUPA THS PANO BIDAS.(KOITAXTE KALA ,EINAI PIO MIKRH APO TIS ALLES DUO KAI MPOREI NA MHN FENETE EUKOLA)

    BALTE LIGO LADI TOU LEMONIOU(LEMON OIL-AGORASTETO SE MPOUKALAKI,THA TO XREIASTOUME KAI ALLOU).

    THA BALETE MERIKES STAGONES STHN TRUPITSA KAI MERIKES STO EIDIKO AUTO KLEIDI THS BERETTA(6MM),KAI THA TO BALETE MESA SE AUTH THN TRUPITSA,OPOU KAI THA ERTHEI  SE EUTHIA ME TON ODHGO (XONAKI)  THS BIDAS(EKSAGONO KEFALI)

    MHN BGAZETE TO PELMA OLH THN ORA EAN TO BGALETE GIA ALLAGH,TOTE BAZOUME  STIS DUO TRUPES LEMON OIL 

     TIS BIDES ALAXTETES ME TETRAGONES-PREPEI NA EXEI O OPLOURGOS SAS,ARISTHS POIOTHTOS(STAINLESS)NA AGORASETE KAI TO EIDIKO MHTAKI)BAZOUME LIGO KERI MELISAS,KAI TIS BIDONOUME. 

    KSEBIDONETE,BGAZETE TO KONTAKI APO TON MHXANISMO XORIS NA BGALETE TO KLEIDI  EKSO.(NA MEINH ME THN BIDA -MPAINEI PISO STO LEPTO ARGOTERA-DEN XANOUME KAI THN SEIRA POU EINAI TOPOTHETHMENA-RODELES KAI ALLA)

    FILE ANDROU,

    EINAI ENA ARISTO ,POLI GERO OPLO

     NA BALEIS  TO GRASO POU EXO PEI,KAI ME AUTO NA SUNEXEISEIS SE OLHN SOU TH ZOH PALIKARI ,APO THN PROTH HMERA POU THA PAREIS TO OPLO SOU.

    MHN AKOUMPISEIS META ALLO GRASO APANO POTE 

    O MHXANISMOS SKANDALHS THS BERETTA EINAI APLOS KAI EKSUPNOS KAI DEN THELEI LADIA OUTE GRASSA.GIA THN ALEITHIA, DEN THELEI OUTE KAI EMEIS NA APLONOUME TA XERIA MAS EPANO TOU!!!

    BGALTE TO KONTAKI KAI BOUTIXTETON STO KROIL (MAZI ME THN MPASKOULA OPOS EINAI)

    EAN EXEI BROMA(FILE NEOPTOLEMOS– PROHGOUMENOS KATOXOS),TOTE ME ENA MALAKO PINELAKI ME GRHGORES KOFTES KINHSEIS KAI OPOS ALLIOS ESU KSEREIS PALIKARI,PALI MOULIASMA KAI META FUSIMA ME AERAS ,H(EAN DEN YPARXEI AERAS)TOTE KREMASMA KAI YPOMONH,SKOUPISMA OSO MPOROUME.

    MHN BALETE , KSANALEO MHN, TIPOTE   (WD40,SUPER LUBE,PANAGIA MOU BALE TO XERI SOU, KAI OTI ALLO) MESA STIS SKANDALES

    BAZOUME  TO KONTAKI MAS PISO KAI EIMASTE ETOIMOI.

     POLI ENDIAFERON EINAI PAIDIA H SUNTAGH ME TO KERI THS MELISSAS(MPRABO SAS)

    EIMAI SE PROSPATHIA KAI THA SAS GRAPSO AKRIBOS TI ALLA YLIKA EBALA MESA STHN SUNTAGH,OSTE NA GINEI PIO KALH (IDIOTHTES)

    GRAFTE KAI OPOIOS ALLOS FILOS TON PARAKALO  KSEREI KATI ,DIOTI ME ENDEIAFEREI PARA PARA POLI.

    MATHITHS KAI O GUN DOCTOR (OLOI MATHENOUME MEXRI NA PETHANOUME) 

    NA EISTE OLA TA PALIKARIA  KALA.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #338693

    Παιδία συγνώμη τα φώτα σας, εφταξια χτές την συνταγή για την αλοιφή, και δεν ξέρω αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν πέτυχε, στην αρχή πρέπει να μην έβαλα αρκετό λάδι γιατί δεν μπορόύσα να υπολογίσω καλά την δοσολογία μέσα στο μπρίκι με το λυωμένο κερί, και δεν βγήκε αλοιφή, το ξαναέλιωσακαι πρόσθεσα λάδι, ΣΦΑΛΜΑ,  γιατί έσκασε μια φουσκάλα και γέμισε την κουζίνα κεριά, τέλος πάντων μετά την σχετική “παντόφλα”, τα έκανα και 12 το βράδυ, το αποτέλεσμα ήταν μάλλον ικανοποιητικό, ΄΄οχι ομοιογενής αλοιφή, αλλά απλώνεται, Αλοιψά το κοντάκι από το beretta 686, το όποίο το έχω κάνει λινέλαια (μόνος μου) αλλά μετά από βροχή ξεθωριάζει η γυαλάδα,  ρε παιδιά μέχρι το πρωί δεν το είχε αποροφήσει, Πόσο κάνει να αποροφηθεί???????? Θα πειραματιστώ με άλλα λάδια, Εχει δοκιμάσει κανένας με λινέλαιο αντί για ελαιόλαδο (το οποίο απ ΄’οτι ξέρω απ’ την ζωγραφική δεν στεγνώνει ποτέ και για αυτό χρησιμοποιούν λινέλαιο) 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #51950

    Φίλε Παντελή μάλλον πρέπει να έκανες κάποιο λάθος με την αναλογία.

    Το όπλο το άφησες έξω από την θήκη ώστε να μπορέσει να απορροφηθεί σωστά;

    Πάντως εγώ το έφτιαξα με ελαιόλαδο (παραγωγής μου μάλιστα) και είναι μια χαρά. Για προσπάθησε το φίλε πάλι. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51953

    Και εγώ με ελαιόλαδο το έκανα, αλλά, ίσως φταινε τα πολλά χέρια λινέλαιο που το είχα περάσει, το τελευταίο έκανε 1  μήνα να αποροφηθεί. Πάντως το έχω αφήσει έξω από την΄θήκη κλασσικά. Θα περιμένω. Πάντως στο δέρμα κάνει πολύ καλό τα χέρια μου μαλάκωσαν πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #338695

    Όσο γι’αυτό έχεις δίκιο. Και από μυρωδιά άλλο πράγμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #52005

    FILE KOSTASGR2000,

    TRIPSIMO KAI PALI TRIPSIMO MEXRI NA KATHERISEI

     SE MEGALA OPLOURGIA TA BOUTANE SE KAZANI  (POLLA MAZI ,MESA SE  KALATHIA METALIKA,XORISTA TO KATHE OPLO)KAI TA AFHNOUN NA MALAKOSOUN GIA ORES EOS KAI MERES.META TA ANALAMBANOUN OI …PITSIRIKADES.

    ALLOU OPOU EXOUN AKOMA PIO POLI DOULIA TA BAZOUN SE EIDIKA SHSTHMATA ME (YPERHXOS??)

    BGAINOUN SE LIGH ORA TELOIA KATHARISMENA(XORIS NA LEROSOUME TA XERIA)

    YPARXEI KAI ENAS AKOMH  TROPOS PALIKARI.

    THN KATHARIZEIS TELOIA ,THN BAZHS STHN NTOULAPA,KAI PAIRNEIS THN BENELLI(ANTE BRE PALIKARIA ANOIKSTE KAI KAMIA DIAMAXH)

    NA EISTE OLOI KALA

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων