Προσπάθεια ή ταλέντο; Τι είναι προτιμότερο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #241972

    ΟΚ, ας το πάρουμε αλλιώς. Ας πάρουμε ένα κυνηγετικό παράδειγμα. Παίρνουμε δύο κυνηγούς (έναν με ταλέντο και έναν χωρίς, ότι κι αν σημαίνει αυτό για εσάς). Ας υποθέσουμε ότι ο ταλαντούχος θα μπαστακωθεί κάπου ποντάροντας ότι με το ταλέντο του θα κυνηγήσει καλά. Ο άλλος περπατάει, σκαρφαλώνει, ιδρώνει, σκίζεται, ματώνει. Ποιος θα έχει κάνει τα πιο πολλά πουλιά στο τέλος της ημέρας;

    Αφου θες να το παρουμε αλλιως να το παρουμε.Εγω ας πουμε ειμαι ενας μετριος σκοπευτης και ταλεντο πιστευω οτι δεν ειμαι,μπωρεις να με αναλαβεις με οπιοδιποτε κοστος και προσπαθεια να με κανεισ να ριχνω σαν τον Σαλαβαντακη μια και τον θαυμαζω σαν σκοπευτη?Απαντω εγω για σενα.Οσο και να δουλεψω δεν προκειτε να φτασω σε αυτο το επιπεδω.Τωρα απαντα μου εσυ που με προπονεις.ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΟΙΠΕΙ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241955

    Αφου θες να το παρουμε αλλιως να το παρουμε.Εγω ας πουμε ειμαι ενας μετριος σκοπευτης και ταλεντο πιστευω οτι δεν ειμαι,μπωρεις να με αναλαβεις με οπιοδιποτε κοστος και προσπαθεια να με κανεισ να ριχνω σαν τον Σαλαβαντακη μια και τον θαυμαζω σαν σκοπευτη?Απαντω εγω για σενα.Οσο και να δουλεψω δεν προκειτε να φτασω σε αυτο το επιπεδω.Τωρα απαντα μου εσυ που με προπονεις.[color=”#2e8b57″]ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΟΙΠΕΙ?[/color]

    Εάν μου υποσχεθείς ότι θα πιστέψεις πέραν πάσης αμφιβολίας ότι θα τα καταφέρεις και ότι σε μία μακρά περίοδο κοπιαστικής προετοιμασίας δεν σου περάσει στιγμή από το μυαλό σου ότι μπορεί να αποτύχεις, τότε ναι, σε αναλαμβάνω ευχαρίστως. Εγώ μπορώ να σου δείξω το δρόμο. Εσύ θα πρέπει να τον περπατήσεις όμως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #198288

    Προσπαθεια. 100% προσπαθεια.

    Ενας οποιοσδηποτε σκοπευτης ας υποθεσουμε οτι ξεκιναει απο το σημειο μηδεν. Με υπομονη και πολλη προσπαθεια, θα διορθωσει τα κακως κειμενα του, και με τη καθοδηγηση ενος δασκαλου θα φτασει στο επιπεδο 10. Ενα ταλεντο θα ξεκινησει ισως απο τη σημειο 4 ή 5 αλλα εαν δεν προσπαθησει, και επαναπαυθει σ'αυτο του το ταλεντο, τοτε θα μεινει παντα σε αυτο το επιπεδο, αντε να ανεβει μια δυο βαθμιδες ακομα. Στην ουσια ομως θα ειναι στασιμος σε σχεση με καποιον που προσπαθει ωστε να βελτιωσει το επιπεδο του.

    Φανταζομαι για ενα δασκαλο θα ειναι απειρως καλυτερο να εχει ατομα που προσπαθουν στην ομαδα του, απο το να εχει ταλεντα. Ακριβως γιατι λογω της προσπαθειας τους αυτης, θα ειναι ευκολοτερο να τους μεταδιδει τις γνωσεις οπως θελει εκεινος, και αυτοι θα τις κανουν πραξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #241939

    Προσπαθεια. 100% προσπαθεια.

    Ενας οποιοσδηποτε σκοπευτης ας υποθεσουμε οτι ξεκιναει απο το σημειο μηδεν. Με υπομονη και πολλη προσπαθεια, θα διορθωσει τα κακως κειμενα του, και με τη καθοδηγηση ενος δασκαλου θα φτασει στο επιπεδο 10. Ενα ταλεντο θα ξεκινησει ισως απο τη σημειο 4 ή 5 αλλα εαν δεν προσπαθησει, και επαναπαυθει σ'αυτο του το ταλεντο, τοτε θα μεινει παντα σε αυτο το επιπεδο, αντε να ανεβει μια δυο βαθμιδες ακομα. Στην ουσια ομως θα ειναι στασιμος σε σχεση με καποιον που προσπαθει ωστε να βελτιωσει το επιπεδο του.

    Φανταζομαι για ενα δασκαλο θα ειναι απειρως καλυτερο να εχει ατομα που προσπαθουν στην ομαδα του, απο το να εχει ταλεντα. Ακριβως γιατι λογω της προσπαθειας τους αυτης, θα ειναι ευκολοτερο να τους μεταδιδει τις γνωσεις οπως θελει εκεινος, και αυτοι θα τις κανουν πραξη.

    Δεν μπορείς να φτάσεις στο επίπεδο 10 χωρίς ταλέντο.
    Το ταλέντο θα σου δώσει κάποια πολύ σημαντικά στοιχεία εύκολα και γρήγορα και με την προσπάθεια θα καταφέρεις να τα διαχειριστείς.
    Όταν θα είσαι στο παγκόσμιο και ο συναθλητής σου πάει για 24 και εσύ χρειάζεσαι 25 χωρίς το ταλέντο που θα σου προσφέρει άνεση και αέρα δεν θα τα καταφέρεις.
    Ρώτα και τον Ψυλλάκη που τα έχει ζήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #241931

    Εάν μου υποσχεθείς ότι [u]θα πιστέψεις πέραν πάσης αμφιβολίας ότι θα τα καταφέρεις [/u]και ότι σε μία μακρά περίοδο κοπιαστικής προετοιμασίας [u]δεν σου περάσει στιγμή από το μυαλό σου ότι μπορεί να αποτύχεις[/u], τότε ναι, σε αναλαμβάνω ευχαρίστως. Εγώ μπορώ να σου δείξω το δρόμο. Εσύ θα πρέπει να τον περπατήσεις όμως.

    Aστο θα την κανουμε απο κοντα την συζητιση αυτη γιατι δεν επιασες αυτο που υθελα να πω ,ισως να μην το διατυπωσα σωστα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #241925

    από το απόγευμα κάνω προσπάθεια να ψηφίσω στην ερώτηση αλλά δεν έχω το ταλέντο να το κάνω γιατί κάθε που ζυγώνω βλέπω ότι κάθε συνάδελφος την αντιλαμβάνεται και διαφορετικά
    έτσι λοιπόν την θεωρώ ελλιπή η μπερδεμένη
    δεν θα ψηφίσω συμπαθάτε με :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #198290

    H προσπαθεια θα σε φερει μονο μεχρι το μεσο ορο
    απο εκει και περα ειναι μονο το ταλεντο

    οπως και σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα της ζωης π.χ. σχολειο δεν ειχατε συμμαθητες που διαβαζαν ολη μερα και δεν μπορουσαν να γραψουν καλα, ενω λιγοι τα ''εξυναν'' και ειχαν πολυ καλυτερες επιδοσεις??

    Δεν πρεπει να σταματαμε ποτε την προσπαθεια οταν εχουμε ενα στοχο, αλλα να γνωριζουμε τα ορια μας ή την ανωτεροτητα αλλων δεν ειναι ντροπη αλλα προτερημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #198291

    οι αριθμοι ηταν αυθαιρετοι. Ηθελα να τονισω οτι με προσπαθεια μπορεις να φτασεις αρκετα ψηλοτερα, απο το να εχεις καποιο ταλεντο και απλα να επαναπαυεσαι σ'αυτο.

    Ειμαι εντελως εξω απο το χορο που λενε, και δε μπορω να εκφερω γνωμη, περαν μιας γενικης διαπιστωσης (σε αλλο τομεα βεβαια – οχι στη σκοποβολη) οτι με αρκετη προσπαθεια μπορεις να φτασεις σε αρκετα υψηλα επιπεδα σε αρκετους τομεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #198293

    παιδια η σκοποβολη ειναι αθλημα με ντελικατες κινησεις και αστραπιαιες αποφασεις
    δεν ειναι κεντημα
    οσο και να προσπαθεις αμα δεν το 'χεις…….

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #241899

    [color=”#8B0000″]έτσι λοιπόν κι εγώ στα 51 μου γνωρίζω ότι στη ζωή υπάρχουν σκράπες,μέτριοι,καλοί και ταλέντα χωρίς να εννοώ ότι πρέπει να σταματάει η προσπάθεια σε κανένα από τους προηγούμενους τύπους ανθρώπων
    απλά όταν φθάνει κάποιος στην αυτοκριτική πρέπει να αποδίδει τα δίκαια στον δάσκαλο του στην ατομική προσπάθεια του και στα αποτελέσματα του και να συνεχίζει πιο μεστός και πιο έμπειρος στις επιλογές του[/color]

    [/size][/i]

    H προσπαθεια θα σε φερει μονο μεχρι το μεσο ορο
    απο εκει και περα ειναι μονο το ταλεντο

    οπως και σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα της ζωης π.χ. σχολειο δεν ειχατε συμμαθητες που διαβαζαν ολη μερα και δεν μπορουσαν να γραψουν καλα, ενω λιγοι τα ''εξυναν'' και ειχαν πολυ καλυτερες επιδοσεις??

    [color=”#8B0000″]Δεν πρεπει να σταματαμε ποτε την προσπαθεια οταν εχουμε ενα στοχο, αλλα να γνωριζουμε τα ορια μας ή την ανωτεροτητα αλλων δεν ειναι ντροπη αλλα προτερημα[/color]

    Παναγιώτη με κάλυψες με μία μόνο πρόταση :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #198296

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #241893

    Η λέξη ταλέντο χρησιμοποιείται ευρέως για να δείξει ότι κάποιος διαθέτει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, ένα χάρισμα. Η ιδιαιτερότητα της έννοιας του ταλέντου είναι ότι αναφέρεται σε κάτι το οποίο οι υπόλοιποι δεν έχουν και αυτό είναι κάτι το ξεχωριστό.

    Στον αθλητισμό ως ταλέντο θεωρείται εκείνο το άτομο που έχει αυτές τις ιδιαίτερες σωματικές, κινητικές και ψυχικές προδιαθέσεις για να πετύχει στο μέλλον κάτω από ειδικά οργανωμένες συνθήκες, μεγάλες επιδόσεις. ( Πυλιανίδης,2004 ) Ταλέντο σημαίνει «ιδιαίτερο φυσικό προσόν, χάρισμα, ιδιοφυΐα, προτέρημα, αρετή, δώρο της φύσης ( Τεγόπουλος- Φυτράκης,1993; Βαρμάζης,1983; Δημητράτος, 1970). Όλοι αυτοί οι ορισμοί, προσπαθούν να περιγράψουν κάτι, το οποίο ένα άτομο κατέχει χωρίς να έχει κάνει κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια γι' αυτό και αποτελεί μια προϋπόθεση για καλύτερη θετικότερη εξέλιξή του στο τομέα του ταλέντου του. :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241888

    [color=”#000000″][size=2]Γιάννη το ταλέντο δεν θα σου δώσει το ένα πιάτο παραπάνω για να κερδίσεις τον αγώνα ο αγώνας κερδίζετε στην προπόνηση ( στον αγώνα παρουσιάζεις το τι έχεις κάνει στην προπόνηση … ο αγώνας δεν είναι παίξε γέλασε είναι η Στυγνή πραγματικότητα για όλους εκεί δεν έχει φρου φρου και αρώματα ) και στην τεχνική αλλά και ψυχολογική καταρτίσει που έχει ο σκοπευτής εκεί παρεμβαίνει ο σωστός προπονητής … είναι απλό από ένα σημείο και μετά αυτό που εκπαιδεύετε είναι το μυαλό σου .. το πώς πρέπει να σκέπτεσαι το τι δεν πρέπει να σκέπτεσαι το πώς θα πρέπει να ενεργείς και πριν αλλά και μετά την πουλα όλα αυτά κτίζονται με την προσπάθεια …απλά το ταλέντο διευκολύνει μέχρι ενώ σημείου όλο αυτό οι πολύ και σωστοί δουλειά θα σε κορυφώσει σε βάθος χρόνου άλλωστε δεν είναι καθόλου τυχαίο που λένε ότι χρειάζεται 5 με 10 χρόνια … δες όλους τους εν ενεργεία κορυφαίους σκοπευτές νομίζεις ότι όλοι τους ήταν ταλέντα όταν ξεκίνησαν δεν νομίζω τους παρακολουθώ στενά εδώ και παρά πολλά χρόνια αυτό που έχω να σου πω είναι ότι για ένα μεγάλο διάστημα έτρωγαν το ένα στραπάτσο μετά το άλλο . μέχρι την στιγμή της προσωπικής κορυφώσεις του καθενός βεβαία [/size][/color]

    Τα 'πες όλα. Έτσι ακριβώς είναι.

    Και ξαναλέω. Όλοι όσοι πιστεύουν στο ταλέντο, θεωρούν ότι δεν το έχουν οι ίδιοι αλλά κάποιος άλλος. Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να πιστεύει ότι έχει ο ίδιος ταλέντο, και αυτό τον έχει διευκολύνει στη σκόπευση; Με άλλα λόγια, όταν ο Α πιστεύει ότι ο Β έχει ταλέντο, ο Β τι γνώμη έχει γι αυτό;

    Με δυο λόγια, πώς γίνεται και είμαστε όλοι μας της προσπάθειας και δεν έχουμε βρει έναν με ταλέντο ανάμεσά μας; Τροφή για σκέψη. :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #241883

    Τι είναι ταλέντο?

    Ταλέντο είναι η "ΑΡΜΟΝΙΑ" το "POETRY IN MOTION" για να το πω ελληνικότερα.

    Για το κυνήγι και την σκοποβολή δλδ ταλέντο είναι αυτός από την ώρα που θα δεί το θήραμα-δίσκο ο εγκεφαλός του θα ξετιλίξει μια αλληλουχία κινήσεων και πράξεων τέτοια ώστε χέρια ,σώμα ,πόδια ,όπλο,επώμιση,κίνηση,προσκοπευση θα γίνουν χωρίς βία αλλά ποιητικά και αρμονικά!
    Αυτά όλα αν δεν είσαι ταλέντο διορθώνονται?Μα φυσικά…με πολύ προσπάθεια και πίσμα πάνω όλα.Το θέμα όμως είναι να μην περιμένεις από κανέναν δάσκαλο ή από κανέναν άλλον να σου πεί μέχρι που μπορείς να φτάσεις…αυτό οφείλεις να το ξέρεις από μόνος σου και να έχεις αυτογνωσία.Ο καθένας μας μέσα του ξέρει ακόμα και μετά από προσπάθεια που μπορεί να φτάσει!!!

    Θας σας πω χωρίς να θέλω να σας κουράσω ένα προσωπικό παράδειγμα…
    Το 1999 ασχολήθηκα με αγωνιστικό καρτ (εκεί να δεις εξοδα)…από τις πρώτες κιόλας προπονήσεις αγώνες μου ,φάνηκε και όλοι μα όλοι έλεγαν για ταλέντο…Παιδιά που έτρεχαν χρόνια πριν από εμένα μετά από λίγο καιρό ήταν λες και δεν έτρεχαν στην ίδια πίστα με εμένα.Από τις δοκιμές μέχρι τα επίσημα χρονομετρημένα και τον αγώνα είχα τέτοια ποίηση κινήσεων μέσα στο μυαλό μου που το σκέφτομαι ακόμα και τώρα που γράφω και νοερά τρέχω :lol: .Ένας συναθλητής τότε που για 2 χρόνια η καλύτερη του θέση ήταν προτελευταίος και μου έλεγε "κοντέ κάποια μέρα δεν θα με πιάνεις".Εγώ προπόνηση εκτός περιόδου αγώνων έκανα 2 φορές την εβδομάδα και ο "κουλός" 5…μέσα σε 2 χρόνια να σας πω τι έγινε?είχε τέτοια φυσική κατάσταση που μπορεί πάντα να έγραφα καλύτερο γύρω από αυτόν αλλά αυτός έγραφε σταθερά γρήγορους γύρους…μετά από κάποια χρόνια που συνέχισε γιατί εγώ τα παράτησα βγήκε και πρωταθλητής :lol: Εγώ είχα τη χάρη αλλά εκείνος το όνομα :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #241880

    Τα 'πες όλα. Έτσι ακριβώς είναι.

    Και ξαναλέω. Όλοι όσοι πιστεύουν στο ταλέντο, θεωρούν ότι δεν το έχουν οι ίδιοι αλλά κάποιος άλλος. Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να πιστεύει ότι έχει ο ίδιος ταλέντο, και αυτό τον έχει διευκολύνει στη σκόπευση; Με άλλα λόγια, όταν ο Α πιστεύει ότι ο Β έχει ταλέντο, ο Β τι γνώμη έχει γι αυτό;

    Tον ksap που τον έχω δει και κυνηγετικά και στο σκοπευτήριο οι πρωτες του επιδόσεις ήταν για Α κατηγορία σταθερά από αγώνα σε αγώνα, έχει απίστευτη αντίληψη για το που βρίσκεται ο στόχος και αν δεν το πάρει με την πρώτη η διόρθωσή του στην δεύτερη γίνεται σε τρελή απόσταση και όλα αυτά με πενιχρά χρήματα.
    Ο Δεύτερος είναι ο Βου…της (δεν το γράφω γιατί δεν ξέρω αν θέλει) αλλά εκτός από ταλέντο διαθέτει και χρήμα για να ρίχνει.
    Τρίτος είναι ο Κοντ ….. νης φίλος σας που ας είναι απ' ότι ξέρω χρόνια στα σκοπευτήρια δεν νομίζω να υπήρχε στιγμή στη ζωή του που δεν ήξερε να τουφεκάει ο άνθρωπος αυτός.
    Για τον Γιώργο εννοείται και οι επιτυχίες του το αποδεικνύουν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων