Προσπάθεια ή ταλέντο; Τι είναι προτιμότερο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #241877

    Τι είναι ταλέντο?

    Ταλέντο είναι η "ΑΡΜΟΝΙΑ" το "POETRY IN MOTION" για να το πω ελληνικότερα.

    Για το κυνήγι και την σκοποβολή δλδ ταλέντο είναι αυτός από την ώρα που θα δεί το θήραμα-δίσκο ο εγκεφαλός του θα ξετιλίξει μια αλληλουχία κινήσεων και πράξεων τέτοια ώστε χέρια ,σώμα ,πόδια ,όπλο,επώμιση,κίνηση,προσκοπευση θα γίνουν χωρίς βία αλλά ποιητικά και αρμονικά!
    Αυτά όλα αν δεν είσαι ταλέντο διορθώνονται?Μα φυσικά…με πολύ προσπάθεια και πίσμα πάνω όλα.Το θέμα όμως είναι να μην περιμένεις από κανέναν δάσκαλο ή από κανέναν άλλον να σου πεί μέχρι που μπορείς να φτάσεις…αυτό οφείλεις να το ξέρεις από μόνος σου και να έχεις αυτογνωσία.Ο καθένας μας μέσα του ξέρει ακόμα και μετά από προσπάθεια που μπορεί να φτάσει!!!

    Το θεμα ειναι ομως, οτι ο σωστος δασκαλος, πρεπει να σου εμφυσησει την εντυπωση οτι με προσπαθεια μπορεις να ξεπερασεις τα ορια σου. Αν πεις οτι αυτο ειναι μεχρι εδω μπορω και οχι παραπανω, τοτε μονος σου βαζεις ορια στον εαυτο σου που ενδεχομενως να μην ειναι και πραγματικα. Εδω ερχεται ο σωστος δασκαλος και σε κανει να πιστευεις οτι μπορεις το κατι παραπανω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #241875

    Για εμενα το ερωτημα ειναι εξ αρχης σε σαθρη βαση

    1 Πως οριζεται το ταλεντο? (παρα πολυ υποκειμενικο για τον καθε ενα εκτος και αν οριστει εξ αρχης ως η ικανοτητα πχ ενος σκοπευτη να κανει 125 στο skeet συνεχως σε προκαθορισμενο χρονο αλλα και παλι μηπως στο τραπ δεν θα ειναι εξισου καλος? Οποτε και ο ορισμος ειναι πολυ δυσκολος)

    2 Ειναι κοινως αποδεκτο οτι καθε ανθρωπος εχει ιδιεταιροτητες που του επιτρεπουν η κατα αναλογια τον αποτρεπουν απο το να φτασει πανω απο ενα επιπεδο οσο και να προσπαθησει ειτε αυτο λεγεται σκοποβολη ειτε μπασκετ ειτε στιβος.
    Στην περιπτωση της σκοποβολης οπου πρεπει να συντρεχουν ταυτοχρωνα παραγωντες οπως η αντιληψη του χωρου του χρονου η αβιαστη αλλα και συναμα αρμονικη κινηση κτλ (δεν εχω πει ουτε καν τα μισα) πως ειναι δυνατον ολα αυτα να καλιεργηθουν σε οποιοδηποτε ανθρωπο στον μεγιστο βαθμο?

    Για εμενα ειναι ξεκαθαρο. Σε οποιοδηποτε αθλημα πολοι μπορουν να φτασουν σε ενα πολυ καλο επιπεδο λιγοτεροι σε ενα ακομα υψηλοτερο αλλα η κορυφη ειναι παντα για τους λιγους και ταλαντουχους

    ΥΓ
    Εχωντας ασχοληθει με διαφορα αθληματα αλλα σε υψηλοτερο επιπεδο απο οτι σε αλλα (σκοπευτικα ειμαι επιεικως πολυ μετριος :blink: ) ο κοινως παρονομαστης για το κατι παραπανω ηταν στα δικα μου ματια παντα η εμφυτη ταση σε ενα αθλημα και η προσπαθεια με πηγαινε παντα μεχρι ενος σημειου που ενδεχομενως με πολυ περισσοτερη να εκανα μερικα βηματα ακομα αλλα μεχρι εκει.

    Εκει που σταματαει η προσπαθεια αρχιζει το ταλεντο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241873

    Το θεμα ειναι ομως, οτι ο σωστος δασκαλος, πρεπει να σου εμφυσησει την εντυπωση οτι με προσπαθεια μπορεις να ξεπερασεις τα ορια σου. Αν πεις οτι αυτο ειναι μεχρι εδω μπορω και οχι παραπανω, τοτε μονος σου βαζεις ορια στον εαυτο σου που ενδεχομενως να μην ειναι και πραγματικα. Εδω ερχεται ο σωστος δασκαλος και σε κανει να πιστευεις οτι μπορεις το κατι παραπανω

    Aπό εκεί ξεκίνησε η κουβέντα, από αυτό που είπε ο Δεστέφανι στον Μάκη. Εκεί είναι και μένα η διαφωνία μου. Μπορεί να είσαι και ο μόνος που με έχεις καταλάβει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241871

    Tον ksap που τον έχω δει και κυνηγετικά και στο σκοπευτήριο οι πρωτες του επιδόσεις ήταν για Α κατηγορία σταθερά από αγώνα σε αγώνα, έχει απίστευτη αντίληψη για το που βρίσκεται ο στόχος και αν δεν το πάρει με την πρώτη η διόρθωσή του στην δεύτερη γίνεται σε τρελή απόσταση και όλα αυτά με πενιχρά χρήματα.
    Ο Δεύτερος είναι ο Βου…της (δεν το γράφω γιατί δεν ξέρω αν θέλει) αλλά εκτός από ταλέντο διαθέτει και χρήμα για να ρίχνει.
    Τρίτος είναι ο Κοντ ….. νης φίλος σας που ας είναι απ' ότι ξέρω χρόνια στα σκοπευτήρια δεν νομίζω να υπήρχε στιγμή στη ζωή του που δεν ήξερε να τουφεκάει ο άνθρωπος αυτός.
    Για τον Γιώργο εννοείται και οι επιτυχίες του το αποδεικνύουν.

    Θέλεις να τους ρωτήσουμε όλους αυτούς αν πιστεύουν ότι έχουν ταλέντο; Θέλεις να τους ρωτήσουμε αν τους έχουν φανεί εύκολα όσα έχουν καταφέρει;

    Ξαναρωτάω: Υπάρχει κάποιος εδώ με ταλέντο στη σκόπευση να μας πει πώς είναι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #198303

    Δεν ανακαλυπτουμε με την πρωτη τουφεκια οτι ειμαστε ταλεντο ή οχι
    θελει καιρο για να βγει στην επιφανεια
    αλλα αν μετα απο προσπαθεια δεν εχεις την αναλογη βελτιωση ξερεις οτι δεν εισαι ταλεντο

    Ειναι απιστευτο και ομως αληθινο οτι οι οργανισμοι με νοημοσυνη γεννιουνται με πολλα περισσοτερα κληρονομικα χαρακτηριστικα απο οσα φαινονται
    τα παραδειγματα αμετρητα

    Μακη blanco τα ειπες σωστα
    και πραγματικα τιμα τον δασκαλο σου οτι σου ειπε την αληθεια και οχι καλος εισαι αλλα δεν προσπαθεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #198304

    Συγχωρηστε με αν κανω λαθος ή αν ειμαι εκτος θεματος, αλλα μιλαω γενικοτερα και οχι στο θεμα σκοποβολη συγκεκριμενα. Μιλαω για καποιον που ασχοληται με ενα αθλημα, με το γραψιμο μουσικης, με οτιδηποτε θελει κοπο και προσπαθεια. Καλο το ταλεντο, και προσωπικα πιστευω οτι σχεδον ολοι οι ανθρωποι ειναι ταλαντουχοι σε κατι, αλλα η επιμονη προσπαθεια, και η σωστη ενθαρρυνση απο ενα σωστο δασκαλο μπορει να σε παει πολυ ψηλα.

    Και μη μπερδευεστε με το Λεωνιδα, βαλτε στη θεση δασκαλο τον οποιοδηποτε δασκαλο ή "δασκαλο" εχετε γνωρισει. Ποσοι απο αυτους ειχαν την ορεξη και το ματι να διακρινουν το ταλεντο σας σε κατι, και να σας παροτρυνουν ωστε να το καλλιεργησετε. Οι περισσοτεροι απλα κοιταγαν να βγαλουν την υποχρεωση, μη πω ζηλευαν κιολας την κλιση καποιων που εκεινοι δεν την αποκτησαν ποτε.

    Οσο μεγαλωνω τεινω να πιστεψω οτι τα ορια τελικα στις δυνατοτητες μας τα βαζουμε εμεις και μονο. Αν ενας δασκαλος σε κανει να πιστεψεις τις δυνατοτητες σου, και σου δειξει το δρομο προς την κατακτηση του στοχου που βαζεις τη καθε φορα, τα ορια νομιζω ειναι πολυ ψηλοτερα για ολους μας γενικως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #198305

    Παναγιωτη, εγω ας πουμε ειμαι μετριος σκοπευτης. Μπορει να πηγαινω καθε μερα στο σκοπευτηριο και να βελτιωθω καπως. Αν ομως δε προσπαθησω, δε κοιταξω να βελτιωσω τη σταση μου, το πως ριχνω, και γενικα ολα οσα κανουν ενα καλο σκοπευτη, πρακτικα δεν προσπαθω. Απλα σκοτωνω το χρονο και το χρημα μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #241867

    Παναγιωτη, εγω ας πουμε ειμαι μετριος σκοπευτης. Μπορει να πηγαινω καθε μερα στο σκοπευτηριο και να βελτιωθω καπως. Αν ομως δε προσπαθησω, δε κοιταξω να βελτιωσω τη σταση μου, το πως ριχνω, και γενικα ολα οσα κανουν ενα καλο σκοπευτη, πρακτικα δεν προσπαθω. Απλα σκοτωνω το χρονο και το χρημα μου.

    Βικτωρα δεν διαφωνω με αυτο
    ουσιαστικα το ειπα πιο πανω

    προσπαθεια ναι και παντα αξιζει να προσπαθησεις για κατι που σ'αρεσει
    ψευδαισθησεις οχι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241865

    Τι είναι ταλέντο?

    [u][b]Ταλέντο είναι η "ΑΡΜΟΝΙΑ" το "POETRY IN MOTION" για να το πω ελληνικότερα.[/b][/u]

    Για το κυνήγι και την σκοποβολή δλδ ταλέντο είναι αυτός από την ώρα που θα δεί το θήραμα-δίσκο ο εγκεφαλός του θα ξετιλίξει μια αλληλουχία κινήσεων και πράξεων τέτοια ώστε χέρια ,σώμα ,πόδια ,όπλο,επώμιση,κίνηση,προσκοπευση θα γίνουν χωρίς βία αλλά ποιητικά και αρμονικά!
    Αυτά όλα αν δεν είσαι ταλέντο διορθώνονται?Μα φυσικά…με πολύ προσπάθεια και πίσμα πάνω όλα.Το θέμα όμως είναι να μην περιμένεις από κανέναν δάσκαλο ή από κανέναν άλλον να σου πεί μέχρι που μπορείς να φτάσεις…αυτό οφείλεις να το ξέρεις από μόνος σου και να έχεις αυτογνωσία.Ο καθένας μας μέσα του ξέρει ακόμα και μετά από προσπάθεια που μπορεί να φτάσει!!!

    Θας σας πω χωρίς να θέλω να σας κουράσω ένα προσωπικό παράδειγμα…
    Το 1999 ασχολήθηκα με αγωνιστικό καρτ (εκεί να δεις εξοδα)…από τις πρώτες κιόλας προπονήσεις αγώνες μου ,φάνηκε και όλοι μα όλοι έλεγαν για ταλέντο…Παιδιά που έτρεχαν χρόνια πριν από εμένα μετά από λίγο καιρό ήταν λες και δεν έτρεχαν στην ίδια πίστα με εμένα.Από τις δοκιμές μέχρι τα επίσημα χρονομετρημένα και τον αγώνα είχα τέτοια ποίηση κινήσεων μέσα στο μυαλό μου που το σκέφτομαι ακόμα και τώρα που γράφω και νοερά τρέχω :lol: .Ένας συναθλητής τότε που για 2 χρόνια η καλύτερη του θέση ήταν προτελευταίος και μου έλεγε "κοντέ κάποια μέρα δεν θα με πιάνεις".Εγώ προπόνηση εκτός περιόδου αγώνων έκανα 2 φορές την εβδομάδα και ο "κουλός" 5…μέσα σε 2 χρόνια να σας πω τι έγινε?είχε τέτοια φυσική κατάσταση που μπορεί πάντα να έγραφα καλύτερο γύρω από αυτόν αλλά αυτός έγραφε σταθερά γρήγορους γύρους…μετά από κάποια χρόνια που συνέχισε γιατί εγώ τα παράτησα βγήκε και πρωταθλητής :lol: Εγώ είχα τη χάρη αλλά εκείνος το όνομα :blink:

    Άγγελε, κατά τη γνώμη μου έδωσες την πιο ολοκληρωμένη απάντηση για το τι σημαίνει ταλέντο και το πόσο επηρεάζει την απόδοση σε σχέση με την άνευ όρων προσπάθεια. Επίσης απέδειξες ότι αγώνες ταχύτητας και σκοποβολή πήλινου δίσκου είναι πολύ πιο όμοια αθλήματα από ότι φαντάζονται οι περισσότεροι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #241864

    Θέλεις να τους ρωτήσουμε όλους αυτούς αν πιστεύουν ότι έχουν ταλέντο; Θέλεις να τους ρωτήσουμε αν τους έχουν φανεί εύκολα όσα έχουν καταφέρει;

    Ξαναρωτάω: Υπάρχει κάποιος εδώ με ταλέντο στη σκόπευση να μας πει πώς είναι;

    TΑΛΕΝΤΟ ειμαι εγω γιατι περσι σε ενα κυνηγι τσιχλας με καποιον γνωστο μου σκηταδωρο Α κατ.δεν λεω το ονομα του.Εγω με 24 τουφεκιες πηρα 21 στο χερι ενω αυτος με περιπου τις ιδιες τουφεκιες μονο 8.Συμπερασμα οτι εγω απλος κυνηγοσ χωρις να εχω φαει την ζωη μου στα σκοπευτηρια τον εκανα να ανασενει απο τον κ…ο. :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #241863

    Βικτωρα δεν διαφωνω με αυτο
    ουσιαστικα το ειπα πιο πανω

    προσπαθεια ναι και παντα αξιζει να προσπαθησεις για κατι που σ'αρεσει
    ψευδαισθησεις οχι

    Ψευδαισθηση ειναι μετα απο καποιες επιτυχιες να πεις "εγινα ο ΤΑΔΕ", ενω αυτο που πιστευω ειναι οτι πρεπει να λες οτι "Με σκληρη προσπαθεια θα γινω σαν τον ΤΑΔΕ". Με αλλα λογια κακη εκτιμηση των δυνατοτητων σου ειναι ψευδαισθηση κατα τη γνωμη μου, ενω το να κοιτας ψηλα και να προσπαθεις για να πετυχαινεις παντα κατι καλυτερο ειναι ο δρομος προς την επιτυχια. Αυτο ειναι που θελει προσπαθεια, γιατι δεν ειναι κανενας τετοιος δρομος ροδινος, ουτε γινεται οπως τις ταινιες του Αμερικανικου σινεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #241862

    Ψευδαισθηση ειναι μετα απο καποιες επιτυχιες να πεις "εγινα ο ΤΑΔΕ", ενω αυτο που πιστευω ειναι οτι πρεπει να λες οτι "Με σκληρη προσπαθεια θα γινω σαν τον ΤΑΔΕ". Με αλλα λογια κακη εκτιμηση των δυνατοτητων σου ειναι ψευδαισθηση κατα τη γνωμη μου, ενω το να κοιτας ψηλα και να προσπαθεις για να πετυχαινεις παντα κατι καλυτερο ειναι ο δρομος προς την επιτυχια. Αυτο ειναι που θελει προσπαθεια, γιατι δεν ειναι κανενας τετοιος δρομος ροδινος, ουτε γινεται οπως τις ταινιες του Αμερικανικου σινεμα.

    ουσιαστικα δεν υπαρχει διαφωνια

    για να κλεισω και να συμπληρωσω ισως
    Ας πουμε οτι επειδη δεν ξερουμε αν ειμαστε ταλεντα(με τον τροπο τον οποιο αντιλαμβανεται ο καθενας), αξιζει να προσπαθησεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241861

    TΑΛΕΝΤΟ ειμαι εγω γιατι περσι σε ενα κυνηγι τσιχλας με καποιον γνωστο μου σκηταδωρο Α κατ.δεν λεω το ονομα του.Εγω με 24 τουφεκιες πηρα 21 στο χερι ενω αυτος με περιπου τις ιδιες τουφεκιες μονο 8.Συμπερασμα οτι εγω απλος κυνηγοσ χωρις να εχω φαει την ζωη μου στα σκοπευτηρια τον εκανα να ανασενει απο τον κ…ο. :blink:

    Το ότι είναι σκηταδόρος Α κατηγορίας, σημαίνει ότι ρίχνει καλό σκητ, όχι ότι είναι καλός σκοπευτής στο κυνήγι. Μην μπερδεύουμε έννοιες. Αλλά η δική σου απόδοση ήταν σίγουρα εξαιρετική. Πόσο εύκολο είναι όμως για σένα να ρίχνεις καλά στο κυνήγι; Ήταν πάντα εύκολο ή υπήρξε μία εποχή που πάσχιζες να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα και να μάθεις τι πρέπει να κάνεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #241860

    ουσιαστικα δεν υπαρχει διαφωνια

    για να κλεισω και να συμπληρωσω ισως
    Ας πουμε οτι επειδη δεν ξερουμε αν ειμαστε ταλεντα(με τον τροπο τον οποιο αντιλαμβανεται ο καθενας), αξιζει να προσπαθησεις [b]επειδη ακριβως δε ξερεις που θα σε βγαλει η προσπαθεια. Μπορει πολυ ψηλα, ή απλα μπορει να απολαυσεις την διαδρομη[/b]

    :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #241859

    :lol:

    ωραιος :blink:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων