Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    mario79 στις #392454

    γεια στα χερια σου φιλε altair_lousso………. μπραβο κ παλι μπραβο!!!


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #392463

    γεια στα χερια σου φιλε altair_lousso………. μπραβο κ παλι μπραβο!!!

    Ευχαριστώ φίλε, η αλήθεια είναι ότι χωρίς εκείνο το ποστ που εξηγούσες την διαδικασία του Αμερικάνου, δεν θα ξεκίναγα. Χωρίς να το ξέρεις, εσύ με έβαλες στο τριπάκι. 😉

    Την διαδικασία την ξεκίνησα όχι γιατί είμαι ψωνισμένος και θέλω ένα φθηνιάρικο Baikal του 1963 να μοιάζει με ακριβό όπλο, αλλά γιατί δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το όπλο λόγο εξαιρετικά κοντού κοντακιού. Λεφτά για να του φτιάξω ένα καινούριο κοντάκι δεν διέθετα, οπότε είπα να κάνω μια προσπάθεια. Τελικά και μετά από μια μικρή παρέμβαση στο pitch, μπορώ να πω ότι το όπλο πλέον μου έρχεται καλά εκ πρώτης. Θα το δοκιμάσω βέβαια να δω και αν ρίχνει εκεί που κοιτάζω. Θα ήθελε λίγο ανέβασμα το χτένι (αυτό το κακό το έχω σε όλα μου τα όπλα αν θέλω να κουμπώνει καλά το κοντάκι στον ώμο,χωρίς να σκύβω το κεφάλι) αλλά θα συμβιβαστώ.

    Έχω ψιλιαστεί μια τάση ειρωνίας από κάποιους γνώστες, όταν ακούνε ότι ασχολείται κάποιος με την επεξεργασία του ξύλου στο όπλο του. Μέχρι και για κόμπλεξ διάβασα κάπου όσον αφορά το λινέλαιο. Δεν ξέρω γιατί πρέπει να χαρακτηρίζουμε τόσο καυστικά κάποιους που έχουν την θέληση και το μεράκι να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο και γιατί αυτό το δικαίωμα πρέπει να το έχουν μόνο όσοι διαθέτουν ξύλινα μέρη από σπάνιες εκθεσιακές καρυδιές.

    Τα λάθη που έχουν γίνει είναι ότι η ξύλινη προσθήκη δεν κόπηκε με την νοητή συνέχεια της κάτω γωνίας και ουσιαστικά λείπει ένα τριγωνάκι στην κάτω μεριά. Μοιάζει με το τελείωμα του κοντακιού της sx3  😆 . Επίσης ένα ακόμα λάθος ήταν που άκουσα κάποιους γνώστες και δεν έβαλα στην ένωση ελάχιστο ξυλόστοκο ώστε να μην φαίνεται η ραφή της ένωσης των δύο ξύλων. Τέλος, ενώ το κοντάκι ήταν άβαφτο, φοβήθηκα να ακουμπήσω τον τροχό με το γυαλόχαρτο, ταυτόγχρονα στην επιφάνεια του πέλματος και του κοντακιού ώστε να έρθει απόλυτα πρόσωπο, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούμαι μετά να το φέρω και να υπάρχει κίνδυνος να γδάρω το ξύλο.

    Γεράσιμε το επόμενο θα είναι τέλειο και αναλογα με το look που θες θα ακολουθηθεί και διαφορετική διαδικασία 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #392475

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΓΙΩΡΓΟ Κ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕΙΣ ΤΟ ΞΥΛΙΝΟ ΠΕΛΜΑ  ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Η ΠΡΩΤΗ ΔΟΚΙΜΗ…ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΔΙΚΑ ΕΤΣΙ ΣΚΟΥΡΟ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ… ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΠΛΟ Κ ΜΕΤΑ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ… 😉

    ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΕΙΡΑ…ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ Κ ΤΟ ΖΗΛΕΥΩ… :mrgreen:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #392487

    Έτσι ακριβώς, είναι όπως τα σπίτια που λέγανε ότι το πρώτο το πουλάς, το δεύτερο το νοικιάζεις και στο τρίτο μένεις … 😆

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #392496

    :P:P

    Αστέρι το πλάγιο του Βάγγου…. Μπράβο φίλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #392506

    Πολύ ωραία δουλειά μπράβο. Αυτή τη ξύλινη προσθήκη την έχω κάνει και εγώ σε ένα μου όπλο, εξαιρετικά δύσκολο και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Είναι πολύ δύσκολο να καταφέρεις να συνεχίσεις τη προσθήκη στη περασιά του κοντακιού. Τουλάχιστον με τα μέσα που διαθέτει κάποιος που δεν είναι της δουλειάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    nickbenel στις #400268

    Παιδια γεια και απο μενα και καλη Πρωτοχρονια τωρα. Ειμαι ετοιμος να ξεκινησω το εγχειρημα που πολλοι απο εσας εχετε κανει πραξη και εχω αρκετες αποριες.Αμα δεν πιασεις ομως γυαλοχαρτο στα χερια δεν γινεται τιποτα ομως ετσι δεν ειναι; Προσφατα εγινα κατοχος ενος πλαγιοκαννου MERIXA EIBAR. το ξερω οτι η αξια του δεν ειναι μεγαλη πλην ομως θεωρω προσωπικα καθε οπλο ζωντανο οργανισμο.ως εκ τουτου θελω να του κανω μια συντηρηση να ανανεωθει λιγακι  μετα απο τοσα χρονια. Κατι που με προβληματιζει στα ξυλινα μερη  ειναι το λαδι συντηρησης που εχει ποτισει σε μερικα σημεια το κοντακι και την  παπια.Δεν τριβεται και δεν φευγει με τιποτα το σημαδι.Καμια ιδεα απο τους γνωστες; Εδω και λιγες μερες εχω παραγειλει το tru-oil  για το φινιρισμα το οποιο απ οτι βλεπω θα αργησει λιγο. Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη

    Φιλικα και με πολλες ευχες Νικος!

    Υ.Γ. Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα.Θα το διαβασω ομως και σε καθε απορια μου θα επανελθω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #400270

    δεν νομιζω οτι ειναι λαδι για ξυλο ,εχω την εντυπωση οτι ειναι λαδι για μεταλλο κλπ ,εχει ποτισει το ξυλο ,εχει σκουρυνει και ισως μαλακωσει

    εαν ειναι λοιπον το λαδι που γραφω παραπανω αφαιρειται με ασετονη καπως ετσι λεγεται ,δες αυτο το βιντεο και θα καταλαβεις :http://www.midwayusa.com/General.mvc/Index/VideoLibrary?&VideoID=1_zihagd2s&Category=gunsmithing&cm_mmc=sm_youtube-_-video_content-_-youtube_video_description-_-1_zihagd2s

    εαν βαριεσαι να το δεις ολο πηγαινε κατευθειαν στο 1:50

    //

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #400326

    Παιδια γεια και απο μενα και καλη Πρωτοχρονια τωρα. Ειμαι ετοιμος να ξεκινησω το εγχειρημα που πολλοι απο εσας εχετε κανει πραξη και εχω αρκετες αποριες.Αμα δεν πιασεις ομως γυαλοχαρτο στα χερια δεν γινεται τιποτα ομως ετσι δεν ειναι; Προσφατα εγινα κατοχος ενος πλαγιοκαννου MERIXA EIBAR. το ξερω οτι η αξια του δεν ειναι μεγαλη πλην ομως θεωρω προσωπικα καθε οπλο ζωντανο οργανισμο.ως εκ τουτου θελω να του κανω μια συντηρηση να ανανεωθει λιγακι μετα απο τοσα χρονια. Κατι που με προβληματιζει στα ξυλινα μερη ειναι το λαδι συντηρησης που εχει ποτισει σε μερικα σημεια το κοντακι και την παπια.Δεν τριβεται και δεν φευγει με τιποτα το σημαδι.Καμια ιδεα απο τους γνωστες; Εδω και λιγες μερες εχω παραγειλει το tru-oil για το φινιρισμα το οποιο απ οτι βλεπω θα αργησει λιγο. Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη Φιλικα και με πολλες ευχες Νικος! Υ.Γ. Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα.Θα το διαβασω ομως και σε καθε απορια μου θα επανελθω.

    Χρόνια πολλά και κάλή χρονιά, σου εύχομαι. Διάβασε όλο το topic προσεκτικά από την αρχή, δες όλα τα video και ξεκαθάρισε στο μυαλό σου τι ακριβώς θες να κάνεις. Αν μιλάμε για ολικό φινίρισμα από την αρχή, θα σου πρότεινα να το ξεκινήσεις μετά το τέλος της κυνηγητικής περιόδου, αν χρησιμοποιείς το όπλο. Όσο για τα λάδια που αναφέρεις, το πρόβλημα εντοπίζεται έντονα στα σημεία προσαρμογής των μετάλων με το ξύλο. Για να ξεράσει το ξύλο τα λάδια, το βουτάς σε νέφτι και μισή ώρα περίπου και μετά σαπουνίζεις την περιοχή με κάπιο απορυπαντικό-σαπούνι και ξεβγάζεις καλά με νερό.

    Όλα αυτά όμως αφορούν ολικό φινίρισμα από την αρχή. Διάβασε λοιπόν και τα ξαναλέμε. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    nickbenel στις #400488

    Το λαδι αυτο που αναφερετε ειναι.Οποτε γρηγορα-γρηγορα το λυσαμε το πρωτο αλλα μεγαλο για μενα  προβλημα. Δεν κυνηγαω με αυτο το οπλο οποτε δεν εχω προβλημα. Θελω να κανω  ολικο φινιρισμα οπως και αυτα που με λεπτομερειες και πολυ σωστα αναφερετε στα προηγουμενα σας ποστ.Τα διαβασα ολα  και μπορω να πω οτι μου λυθηκαν πολλες αποριες.

    Τωρα για την ψαθα εχω προμηθευτει ενα σετακι λιμες ξυλου μοντελισμου και οταν θα ειμαι στη διαδικασια του τριψιματος θα ηθελα να την ανανεωσω λιγο μιας και ειναι χειροποιητη στο οπλο μου και εχουν ψιλογεμισει μερικα αυλακια. Δοκιμασα με το λιμακι και ερχεται μια χαρα.

    Μετα το δυαλιτικο νιτρου ξεπλενουμε με νερο και σαπουνι;  γιατι αλλιως δεν φευγει ευκολα απο την ψαθα!

    Επισης , εχω παραγγελει το tru-oil της  birchwood.  Εαν ακολουθησω πιστα τις οδηγιες για το σωστο φινιρισμα θα μου δωσει τα αποτελεσματα του λινελαιου ή οπως ειπε ενας φιλος επειδη περιεχει και πολλα αλλα συστατικα δεν θα ειναι τα ιδια;Τι να κανω; Να βαλω το tru-oil  ή λινελαιο;

    Συγνωμη για τον καταιγισμο αλλα ειμαι απο λιγακι εως αρκετα ασχετος.

    Η ολη εργασια θα ξεκινησει κσε 15 μερες περιπου οποτε εχω και ρο να φτιαξω το πλανο μου.

    Φιλικα Νικος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #400489

    Το λαδι αυτο που αναφερετε ειναι.Οποτε γρηγορα-γρηγορα το λυσαμε το πρωτο αλλα μεγαλο για μενα προβλημα. Δεν κυνηγαω με αυτο το οπλο οποτε δεν εχω προβλημα. Θελω να κανω ολικο φινιρισμα οπως και αυτα που με λεπτομερειες και πολυ σωστα αναφερετε στα προηγουμενα σας ποστ.Τα διαβασα ολα και μπορω να πω οτι μου λυθηκαν πολλες αποριες. Τωρα για την ψαθα εχω προμηθευτει ενα σετακι λιμες ξυλου μοντελισμου και οταν θα ειμαι στη διαδικασια του τριψιματος θα ηθελα να την ανανεωσω λιγο μιας και ειναι χειροποιητη στο οπλο μου και εχουν ψιλογεμισει μερικα αυλακια. Δοκιμασα με το λιμακι και ερχεται μια χαρα. Μετα το δυαλιτικο νιτρου ξεπλενουμε με νερο και σαπουνι; γιατι αλλιως δεν φευγει ευκολα απο την ψαθα! Επισης , εχω παραγγελει το tru-oil της birchwood. Εαν ακολουθησω πιστα τις οδηγιες για το σωστο φινιρισμα θα μου δωσει τα αποτελεσματα του λινελαιου ή οπως ειπε ενας φιλος επειδη περιεχει και πολλα αλλα συστατικα δεν θα ειναι τα ιδια;Τι να κανω; Να βαλω το tru-oil ή λινελαιο; Συγνωμη για τον καταιγισμο αλλα ειμαι απο λιγακι εως αρκετα ασχετος. Η ολη εργασια θα ξεκινησει κσε 15 μερες περιπου οποτε εχω και ρο να φτιαξω το πλανο μου. Φιλικα Νικος.

     

    Λινελαιο και μονο λινελαιο μπορεί να αργεί σε σχέση με όλα  τα αλλά άλλα αν το κάνεις σωστά δεν συγκρίνεται με κανένα… για της ψάθες για να της ξεβγάλεις από τα νίτρα χρησιμοποιήσει σκληρή οδοντόβουρτσα μαζί με μπόλικο νερό.

    … για της ψάθες έχει ειδικούς ψαθολογους και σε διαφορες διαστάσεις (16,18,20,22,) εσένα τι νούμερο είναι.

    http://www.knifemaking.com/category-s/81.htm?searching=Y&sort=13&cat=81&show=50&page=1

    http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=318

    http://www.airgunshop.gr/index.php?subcats=Y&type=extended&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&q=%CE%A8%CE%91%CE%98%CE%9F%CE%9A%CE%9F%CE%A6%CE%A4%CE%95%CE%A3+&x=11&y=3&dispatch=search.results

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    nickbenel στις #400494

    Φιλε εισαι φοβερος. Αυτους τους ψαθολογους δεν μπορουσα να τους βρω πουθενα, αλλα ουτε και να τους ψαξω. Τσαμπα πηγαν τα 8,5 στα λιμακια ξυλου αν και την δουλεια τους την κανουν (καθαρισμα των γραμμων δηλαδη).

    Τωρα με απογοητευσες με το λινελαιο γιατι ελεγα θα κανω φοβερη δουλεια με το tru-oil.

    Πλακα κανω γι αυτο αλλωστε ζητησα και τη βοηθεια σας εδω για να παρω οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα.

    Σ ευχαριστω πολυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #400500

    Φιλε εισαι φοβερος. Αυτους τους ψαθολογους δεν μπορουσα να τους βρω πουθενα, αλλα ουτε και να τους ψαξω. Τσαμπα πηγαν τα 8,5 στα λιμακια ξυλου αν και την δουλεια τους την κανουν (καθαρισμα των γραμμων δηλαδη). Τωρα με απογοητευσες με το λινελαιο γιατι ελεγα θα κανω φοβερη δουλεια με το tru-oil. Πλακα κανω γι αυτο αλλωστε ζητησα και τη βοηθεια σας εδω για να παρω οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα. Σ ευχαριστω πολυ.

    Θα στο ξανά πω λινέλαιο και πάλι λινέλαιο και μάλιστα την κάθε φορά που θα βάζεις όσων τον δυνατόν λιγότερο ( μην το κολυμπήσεις στα λαδια το κοντάκι… αργεί υπερβολικά να στεγνώσει χέρι από χέρι ,σχεδόν σταγόνες θα είναι την κάθε φορα που θα το περνάς  και ξανά το ίδιο μέχρι να το περάσεις όλο.

    Υρ.. μην το βιαστείς θέλει κάνα μηνά το όλο εγχείρημα( λαδι τρίψιμο) και για το τελος αν θες  αλλά και Για όσους θέλουν να φτιάξουν κερί μονοί τους η συνταγή είναι απλη. Παίρνουμε νέφτι Πεύκου(οχι white spirit η δυαλιτικο) και κερί μελισσας ρίχνουμε μια κουταλιά νεφτι μέσα σε κάποιο κουτάκι και τρίβουμε με τον τρίφτη που έχουμε στην κουζίνα για το τυρί για τα μακαρόνια το κερι. Ανακατεύοντας το γίνεται μια αλοιφή παίρνοντας με αυτό το κοντάκι το αφήνουμε 5 λεπτά να στεγνώσει και το τρίβουμε με μάλλινο ύφασμα. Αυτή είναι η αρχαιότερη και η πλέων αποτελεσματική μέθοδος για βελούδινη ύφη και όχι μόνο ( μεγάλη διάρκεια ζωής)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    nickbenel στις #400600

    Χωρις να θελω να γινομαι κουραστικος εχω αλλη μια ερωτηση.

    Το λαδι συντηρησης που εχω προαναφερει και εχει ποτισει εχει κανει 2-3 λεκεδες και στην παπια σε διαφορα σημεια μεταξυ αυτων και την ψαθα. Θα τπαρξει προβλημα αν την βουτηξω ολη για μιση ωρα στο ασετον;Εχω αφαιρεσει τα μεταλικα μερη .

    Την παπια την εχω ξυσει με γυαλοχαρτο αλλα δεν εχει καθαρισει καλα.Θα χρειαστει διαβρωτικο ε;

    Παραθετω και μια φωτο με τους ασθενεις να εχετε μια εικονα.

    http://img341.imageshack.us/img341/6848/pc190007.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #416310

    γειασας παιδια!!εχο μια βεννελι κ ειπα να ανακαινησω τα ξυλα της.εβγαλα το λουστρο με δυαλυτικο κ μετα πολυ ξυσιμο με πολλα νουμερα χαρτιων!!!εγεινε πολυ λειο το κοντακι κ η παπια.μετα περασα χρομα νερου σκουρο,μετα απαλο τρυψιμο με ντουκοχαρτο 600,1000, κ 1500.μεχρι εδω ολα καλαααα!!!!οταν περασα το σιλερ στα ξυλα το χρομα απο την παπια εφυγε σε καποια σημεια!!!!!!γιατι???εξυσα ξανα απο την αρχη τα ξυλα μεχρι να φυγει ολο το σιλερ κ το χρωμα.περασα ξανα χρομα κ την αλλη μερα σιλερ κ ξανα εγινε παρδαλη η παπια κ λιγο το κοντακι!!!!!!!!!!!!πελαγωσα!!!!!!!ηθελα να κανω τελειομα στα ξυλα μου με λινελαιο της berreta αλοιφη ψιλη φανοποιων κ στο τελειωμα με κερι!!κ σας ρωταω βρε παιδια το εξης………στα σκετα ξυλα απο την αρχη,περνανε μηπως πρωτα 2-3 χερια σιλερ με ενδιαμεσο τριψιμο για βουλωμα τον πορων κ μετα το νεροχρωμα με τα υπολοιπα?????η απο γυμνα ξυλα πρωτα νεροχρωμα κ μετα σιλερ????κ αν ναι,,,,,πως να βγει το σιλερ  ολο χωρις να πειραχτει το χρωμα?????????????ας μου απαντησει καποιος παιδια!!!θα του ειμαι υποχρεομενος!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων