ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #476131

    μάριε απο την ανακοίνωση και μόνο φένετε πόσο βλήμ@τ@ είναι,που είναι τόσα χρόνια;;;;;;;;;;
    τώρα το θυμήθηκαν;;;;;;; και για πιο λόγο;;;;;;;
    φένετε καθαρά που το πάνε(κοματικά),αλλα εγώ θα τους πώ να πάνε να γ@@@@@@ούν
    και οταν σε καμιά δεκαριά χρόνια το θυμηθούν και ξαναβγάλουν ανακοίνωση τότε τα ξαναλέμε 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #476137

    Τρεμοπουλος : Ναι. Θα περιοριστει το κυνηγι για να μην σκοτωνουν οι κυνηγοι αρκουδες με επαναληπτικες καραμπινες…VIDEO

    Το κυνήγι δημιουργεί πρόβλημα στη φύση……Φυσικά και θα περιορισθεί για να προστατευθεί η Ελληνική φύση….. δεν μπορεί να πηγαίνουν με επαναληπτικές καραμπίνες να σκοτώνουν αρπακτικά και αρκούδες…Αυτά είπε ο γνωστός και μη εξαιρετέος κ. Τρεμόπουλος στην πρωινή ενημερωτική εκπομπή του Mega. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι η απροθυμία του κ. Τρεμόπουλου να μιλήσει και αναγκάστηκε να μιλήσει μετά από την μεγάλη πίεση που δέχθηκε από τους δημοσιογράφους. Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν σε αυριανή κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ ο κ. Τρεμόπουλος (ως ο πλέον ειδικός) αναλάβει χαρτοφυλάκιο στο ΥΠΕΚΑ…Ακούστε στο video που ακολουθεί τι είπε ο κ. Τρεμόπουλος….

    http://www.ihunt.gr/content/tremopoylos-nai-tha-perioristei-kynigi-gia-na-min-skotonoyn-oi-kynigoi-arkoydes-me

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476247

    Και τα “Παραπολιτικά” έγραψαν ότι “τα πήραν στο κρανίο” δυσαρεστήθηκαν πολύ, οι ΟΙΚΟΦΑΣΙΣΤΕΣ του Τρεμόπουλου, μόνο και μόνο επειδή ο Τσίπρας “συναντήθηκε” (βλ. χρησιμοποίησε ως γλάστρα) με την ΚΣΕ, αλλά “το υπέμειναν”….. ΤΟΟΟΟΣΣΣΣΟΟΟΟ “ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ” ΕΙΝΑΙ!!!! :negative: :negative: :negative: :negative:

    υ.γ. προς διαχειριστές, βάλτε καμιά φατσούλα που να εκφράζει θυμό (angry) και κοροϊδία (:Ρ) να εκφραστούμε B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476250

    Στηριξη της κυνηγετικης δραστηριοτητας απο το ΚΚΕ

    http://www.ihunt.gr/content/stirixi-tis-kyigetikis-drastiriotitas-apo-kke

    Στις 15 Ιανουαρίου είχαμε και τη συνάντηση του Θανάση Παφίλη, μέλους της ΚΕ του ΚΚΕ και υποψήφιου βουλευτή στη Β’ Αθήνας, με αντιπροσωπεία της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδας με επικεφαλής τον πρόεδρό της, Ν. Παπαδόδημα, ύστερα από αίτημα της ΚΣΕ, στα γραφεία της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΚΚΕ στη Βουλή. Σύμφωνα με το γραφείο Τύπου του ΚΚΕ:

    «Στα ερωτήματα που τέθηκαν από την ΚΣΕ ο Θ. Παφίλης, αφού αναφέρθηκε στις γενικές θέσεις του ΚΚΕ που αφορούν στο κυνήγι ως κοινωνική δραστηριότητα και στην ανάγκη προστασίας του περιβάλλοντος, τις οποίες επανειλημμένα έχει προβάλει το ΚΚΕ, σημείωσε ότι το ΚΚΕ θεωρεί ότι οι κυνηγετικές οργανώσεις επιτελούν σημαντικό έργο στην προστασία του περιβάλλοντος και στην ορθολογική διαχείρισή του, παρά το γεγονός της προώθησης της γενικότερης αντιπεριβαλλοντικής πολιτικής από τις κυβερνήσεις και την ΕΕ.

    Η Θηροφυλακή επίσης επιτελεί σημαντικό έργο προς αυτή την κατεύθυνση, για την προστασία των θηραμάτων και κατά της λαθροθηρίας.

    Σημείωσε επίσης ότι δεν συντρέχει κανένας λόγος για τον περιορισμό των περιόδων θήρας ούτε για την αύξηση των απαγορευμένων στο κυνήγι περιοχών».

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476253

    http://anexartitoiellines.gr/post.php?post_id=5538

    ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΑΝΟΥ ΚΑΜΜΕΝΟΥ ΜΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

    Ο Πρόεδρος των ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ Πάνος Καμμένος συναντήθηκε με τον Πρόεδρο της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος Ν. Παπαδόδημα και τον Σύμβουλο της Κ.Σ.Ε. Ν. Σταθόπουλο. Ο Πρόεδρος κ. Πάνος Καμμένος μετά τη συνάντηση δήλωσε τα εξής:

    «Ως πολιτικός και ως κυνηγός γνωρίζω το έργο που γίνεται από τις Κυνηγετικές Οργανώσεις για την προστασία της άγριας πανίδας, της χλωρίδας και γενικότερα της διαχείρισης του περιβάλλοντος. Έχω συμμετάσχει σε απελευθέρωση θηραμάτων για τον εμπλουτισμό του φυσικού περιβάλλοντος, σε δραστηριότητες για προστασία από τις πυρκαγιές.

    Το καθεστώς που σήμερα ισχύει για τις Κυνηγετικές Οργανώσεις πρέπει να εξακολουθήσει και να ενισχυθεί γιατί ο κυνηγός είναι φίλος του δάσους και του περιβάλλοντος, γιατί χωρίς καλό φυσικό περιβάλλον δεν υπάρχει κυνήγι.

    Γι’ αυτό, μεταξύ άλλων, φροντίζει για την πυρασφάλεια, πράγμα που γνωρίζω πολύ καλά ως Υφυπουργός Αιγαίου από την συνεργασία που είχαμε στα νησιά.

    Αν δεν ήταν οι θηροφύλακες, οι λαθροκυνηγοί θα είχαν αναπτύξει μεγάλη δραστηριότητα.

    Εκείνοι που γνωρίζουν καλύτερα τα θηράματα, τις περιόδους αναπαραγωγής και έχουν συμφέρον στην προστασία θηραμάτων είναι μόνο οι κυνηγοί.

    Οι ισχύουσες περίοδοι έχουν καθορισθεί κατόπιν πολυετούς μελέτης και έχει αποδειχθεί ότι προστατεύουν και την ισορροπία των θηραμάτων και τη δυνατότητα των κυνηγών να μπορούν να ασκούν τη δραστηριότητα τους χωρίς να επιβαρύνεται το οικοσύστημα».

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #476307

    Το μεγάλο ζήτημα είναι η θηροφύλαξη και η παιδεία μας. Το βλέπουμε όλοι που ασχολούμαστε και το βλέπει και ο κόσμος.

    Αν δεν βελτιωθούν αυτά ριζικά δεν μας σώζει ούτε ο Καμμένος ούτε ο Σαμαράς ούτε κανένας άλλος πολιτικός που λέει ότι υποστηρίζει τις θέσεις μας αλλά δεν θίγει αυτά τα ζητήματα.

    Το πρόβλημα με τη θηροφύλαξη και την παιδεία δεν το έλυσε η ΚΣΕ. Μιλάμε για λύση στο πρόβλημα και όχι να λέμε ότι πιάσαμε έναν εδώ και έναν εκεί. Αν δεν μπορεί να τα λύσει αυτά τα ζητήματα το ισχύον σύστημα κυνηγίου χρειάζονται τομές στο σύστημα. Αν τις τομές δεν τις προτείνει η ΚΣΕ θα τις προτείνουν άλλοι εκτός χώρου.

    Απλά τα πράγματα αλλά μάλλον και δύσκολα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476344

    Φίλε TIGER τουλάχιστον γίνεται προσπάθεια από την ΚΣΕ! (όσο και να διαφωνούμε με την ηγεσία της)
    Εμένα προσωπικά με έχουν ελέγξει πάνω από 20 φορές οι ομοσπονδιακοί! :good: ενώ το δασαρχείο μια και κατά τύχη! :negative: πόσοι “δασικοί” :negative: υπάρχουν και πόσοι ομοσπονδιακοί :good: , ξέρεις;
    Η δασική υπηρεσία δεν κάνει ούτε το 5% της δουλειάς της ομοσπονδιακής θηροφυλακής, στον τομέα της πρόληψης και καταστολής της λαθροθηρίας και θέλεις να καταργηθεί; :wacko:
    τα ίδια και στην “παιδεία” εκεί το κράτος απλά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ, οι οργανώσεις μας ΟΜΩΣ ΕΣΤΩ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ!!! να καταργηθούν; :wacko:
    Συμφωνώ ότι χρειάζονται “τομές στο σύστημα” ΠΡΩΤΕΣ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΤΟ ΖΗΤΟΥΝ!!!
    Αλλά ποιός θα τις κάνει; Ο τρεμόπουλος; :negative: :wacko: ή οι φαιδροί οικωλογούντες χορτοφάγοι; :wacko: :negative: :negative: :negative:

    βλέπω είσαι πολύ νέο μέλος κι εγγράφηκες τώρα που “άναψε” η συζήτηση περί εκλογών κ.λ.π. :scratch: , θα σε καλωσορίσω στην παρέα μας :rose: ελπίζοπντας να είσαι όντως κυνηγός! :unsure: Να με συμπαθάς αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μας εδώ μέσα….. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    anwmeriths στις #476360

    Στο τομεα της θηροφυλαξης δεν τα πηγαμε και ασχημα, οι θηρευτες ελεγχονται… Τωρα οι λαθροθηρες για να πιαστουν και να μειωθουν-εξαλειφθουν χρειαζεται και πολιτικη βουληση. Χρειαζεται εξοντωτικη ποινη με σκοπο και οι ιδιοι να μην ξαναασχοληθουν με το αντικειμενο και να λειτουργει αποτρεπτικα για μελλοντικους λαθροθηρες….. Αλλα ξαναλεω ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ !!!! Οχι μπηκαμε ολοι σε ενα τσουβαλι και τα απαγορευουμε ολα…..οχι ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι και εδω!!!
    Οσον αφορα την παιδεια ειναι κατι που θελει πολυ συζητηση και πολυ προσοχη… οχι παιδεια που προωθει το ΔΕΝ θελουμε το κυνηγι γιατι κανει αυτα τα κακα και σκοτωνει τα ζωακια….. Αλλα το ΘΕΛΟΥΜΕ αυτο το κυνηγι το υγιες και τους κυνηγους διπλα μας.

    Αυτα! Γιατι ειναι καιρος να παμε στο ευρωπαικο “οι κυνηγοι δεν ειναι το προβλημα της αγριας ζωης αλλα μερος της λυσης των προβληματων της” !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #476363

    Πρότασή μου είναι να υπάρξουν κίνητρα στις τοπικές κοινωνίες που το επιθυμούν να διαχειριστούν τις περιοχές τους κυνηγετικά ώστε να λειτουργούν ανταγωνιστικά με άλλες ως προς την ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρουν κάτω από τον γενικότερο έλεγχο του Κράτους ή κάποιας ανώτατης αρχής των Κυνηγών ώστε να διαφυλάσσεται ο υγιής ανταγωνισμός μεταξύ τους και κάποια κοινά στάνταρτς ως προς τις μεθόδους κυνηγίου, είδη θηραμάτων, ηθική απέναντι στο θήραμα κ.λπ. Κίνητρο είναι για παράδειγμα να πληρώνει ο κυνηγός τον συνεταιρισμό τους στον τόπο τους για να κυνηγήσει τις ημέρες που επιθυμεί και τα θηράματα που επιθυμεί.
    Έτσι δημιουργούνται κίνητρα από τους ντόπιους να φροντίζουν τον τόπο τους θηραματικά και επίσης λύνονται αλυσιδωτά και πολλά άλλα προβλήματα αλλά δεν θέλω να μακρυγορώ και δεν τα αναλύω.
    Αυτό είναι ένα γενικότερο πλαίσιο. Μπορεί να υπάρχουν καλύτερα και αποτελεσματικότερα διαφορετικά πλαίσια. Το πρώτο βήμα είναι να αποδεχθούμε ότι πρέπει να αλλάξει ριζικά στο υπάρχον πλαίσιο.
    Εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος από την υπάρχουσα θηροφύλαξη μιας και το έθιξαν κάποιοι ούτε από το υπάρχον σύστημα. Φιλότιμη προσπάθεια μεν της ΚΣΕ όσον αφορά τη θηροφύλαξη αλλά απλά σταγόνα στον ωκεανό.

    Αν κάποιοι θεωρούν ότι το σύστημα που υπάρχει τώρα τους καλύπτει και μπορεί να βελτιωθεί με επιμέρους αλλαγές απλά έχουν διαφορετική άποψη και δεν τους κατηγορώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    490
    panos citori στις #476372

    Πρότασή μου είναι να υπάρξουν κίνητρα στις τοπικές κοινωνίες που το επιθυμούν να διαχειριστούν τις περιοχές τους κυνηγετικά ώστε να λειτουργούν ανταγωνιστικά με άλλες ως προς την ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρουν κάτω από τον γενικότερο έλεγχο του Κράτους ή κάποιας ανώτατης αρχής των Κυνηγών ώστε να διαφυλάσσεται ο υγιής ανταγωνισμός μεταξύ τους και κάποια κοινά στάνταρτς ως προς τις μεθόδους κυνηγίου, είδη θηραμάτων, ηθική απέναντι στο θήραμα κ.λπ. Κίνητρο είναι για παράδειγμα να πληρώνει ο κυνηγός τον συνεταιρισμό τους στον τόπο τους για να κυνηγήσει τις ημέρες που επιθυμεί και τα θηράματα που επιθυμεί.
    Έτσι δημιουργούνται κίνητρα από τους ντόπιους να φροντίζουν τον τόπο τους θηραματικά και επίσης λύνονται αλυσιδωτά και πολλά άλλα προβλήματα αλλά δεν θέλω να μακρυγορώ και δεν τα αναλύω.
    Αυτό είναι ένα γενικότερο πλαίσιο. Μπορεί να υπάρχουν καλύτερα και αποτελεσματικότερα διαφορετικά πλαίσια. Το πρώτο βήμα είναι να αποδεχθούμε ότι πρέπει να αλλάξει ριζικά στο υπάρχον πλαίσιο.
    Εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος από την υπάρχουσα θηροφύλαξη μιας και το έθιξαν κάποιοι ούτε από το υπάρχον σύστημα. Φιλότιμη προσπάθεια μεν της ΚΣΕ όσον αφορά τη θηροφύλαξη αλλά απλά σταγόνα στον ωκεανό.

    Αν κάποιοι θεωρούν ότι το σύστημα που υπάρχει τώρα τους καλύπτει και μπορεί να βελτιωθεί με επιμέρους αλλαγές απλά έχουν διαφορετική άποψη και δεν τους κατηγορώ.

    αυτο που περιγραφεις μου μιαζει πολυ με ρεζερβα παρα με παταξει της λαθροθιριας! και αυτο κατα την γνωμη μου αντι να λυσει προβληματα θα διμιουργισει πολυ πιο σοβαρα και δισαρεστα! σε σιμειο που δεν παει ο νους σου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #476390

    Πρότασή μου είναι να….

    Οι τοπικές κοινωνίες, με τα ελάχιστα μέλη που αριθμούν τους χειμερινούς μήνες, αντιμετωπίζουν προβλήματα “επιβίωσης”. Επομένως είναι αδύνατον να διαχειριστούν θέματα “ελεγχόμενης κυνηγετικής περιοχής” – όπως προτείνεις – και κυρίως είναι αντίθετο με τον χαρακτήρα ελευθερίας και ανεξαρτησίας που διδάσκει το κυνήγι.

    Μεταξύ των κυνηγών, πέρα από την συντροφικότητα, την αναγνώριση του εμπειρότερου και πολλών άλλων, δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός.

    Για την φροντίδα των ενδημικών θηραμάτων φροντίζουν οι καθ’ ύλην αρμόδιοι και δεν είναι άλλοι από τους τοπικούς κυνηγετικούς συλλόγους και τις ομοσπονδίες στις οποίες υπάγονται. Κάθε παρέμβαση τρίτου χωρίς την επιστημονική μελέτη, στην οποία βασίζονται πολλές κυνηγετικές δράσεις εμπλουτισμού και δημιουργίας οικοπεριβάλλοντος, μάλλον αντίθετα και ανεξέλεγκτα αποτελέσματα θα είχε, αφού οι τυχόν επεμβάσεις θα είχαν χαρακτήρα επιβάρυνσης του περιβάλλοντος και όχι ελεγχόμενου εμπλουτισμού.

    Οι τοπικές κοινωνίες έχουν οφέλη από τις τοπικές επιχειρήσεις με προϊόντα, ξενώνες, ταβέρνες και καφενεία, που ταιριάζουν καλύτερα με τον χαρακτήρα της ελληνικής επαρχίας και όχι με εκείνον του διαχειριστή της άγριας φύσης με σκοπό την θήρα. Οι άνθρωποι της Ελληνικής υπαίθρου έχουν πλήρη γνώση – μέσα από την εμπειρία και τις συνθήκες διαβίωσης – της “αειφόρου ανάπτυξης”, από αυτή την εμπειρία μπορούμε να διδαχτούμε και όχι να την χρησιμοποιήσουμε ως κανόνα.

    Σχετικά με την θηροφυλακή, δεν με βρίσκει αντίθετο αλλά κοιτά προς την λάθος κατεύθυνση. Ο κυνηγός που βγάζει άδεια δεν κάνει 100, 300, 500 χιλιόμετρα για να παρανομήσει, ούτε ο ντόπιος κυνηγός να γίνει θέμα συζήτησης και ρεζίλι στο καφενείο του χωριού, για λαθροθηρία.

    Ο λαθροθήρας χαρακτηρίζεται από όσα και ό,τι χαρακτηρίζεται ο κακός γείτονας, ο κακός επαγγελματίας, ο κακός γονιός, ο κακός πολίτης και δεν ανήκει σε καμιά κοινωνική ομάδα, είναι απόβλητος! Θα ήθελα λοιπόν να μην υπάρχει καμία θηροφυλακή, αλλά ένα τέτοιο επίπεδο παιδείας (όχι ακαδημαϊκής μόρφωσης) που να μην χρειάζεται κανενός είδους φύλαξη, να είναι αυτονόητη η φύλαξη και η τήρηση, όχι γιατί μας το υπαγορεύει κάποια νομοθεσία, αλλά γιατί μας το επιβάλλει η παιδεία μας.

    Το υπάρχον πλαίσιο; Ούτε εμένα με ικανοποιεί. Βλέπεις (γενικώς) οι αποφάσεις παίρνονται έτσι ώστε να είναι όλοι το ίδιο δυσαρεστημένοι και όχι όπως η κοινή λογική επιτάσσει…

    Θανάσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #476408

    για πολλες πολλες κλωτσες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476505

    ………………. ΑΚΥΡΟΝ (η πληροφορία ελέγχεται)….. :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #476518

    εγω παντος χτες ειδα φωτο απο την ομιλια τσιπρα με 10αδες σημαιων που εγραφαν ‘οικολογοι-πρασινοι’ και ανατριχιασα κυριολεκτικα!!!!!!!!!
    απο πολιτικη ειμαι ασχετος αλλα το κυνηγι δεν θα μου το κοψει ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    490
    panos citori στις #476523

    εγω παντος χτες ειδα φωτο απο την ομιλια τσιπρα με 10αδες σημαιων που εγραφαν “οικολογοι-πρασινοι” και ανατριχιασα κυριολεκτικα!!!!!!!!!
    απο πολιτικη ειμαι ασχετος αλλα το κυνηγι δεν θα μου το κοψει ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει…..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος

    </div>

    :good: :good: :good: :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων