SOS ΚΟΠΡΑΝΟΦΑΓΙΑ

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339579

    Φίλε μου σ’ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Από τότε έχει περάσει πολύς καιρός, το κουτάβι είναι 8,5 μηνών πλέον και δεν ξαναεπιχείρησε κάτι τέτοιο.

    Η διάροια προέρχονταν από τα ξύλα που μάσαγε.

    Από τότε δεν χρειάστηκε ποτέ να τον ξαναμαλώσω. Τα πάμε πολύ καλά. Όσο για το νερό ευτυχώς δεν του έμεινε καμιά φοβία. Προχθές κολυμπούσε και απορτάριζε σε λίμνη με μεγάλο βάθος. Τα δε ρυάκια που συναντά φροντίζει να τα περνά από μέσα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #339628

    Εγω εχω παθει κατι παρεμφερες με το θεμα αυτο..Το κουταβι ηλικιας ενος ετους δεν μου εχει αφησει παπουτσι για παπουτσι..Εχει καταστρεψει 5-6 ζευγαρια..Μπορω να κανω κατι γι’αυτο? [εκτος δεσιματος]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339629

    Να αγοράσεις μεταλλική παπουτσοθύκη

    Φίλε μου εγώ έχω απομακρίνει από την ταράτσα οτιδήποτε είναι φτιαγμένο από πλαστικό και ξύλο. Επιτρέπεται μόνο το σίδερο και η πέτρα. Μετά από 3 λαστιχα ποτίσματος και αρκετούς κουβάδες που μου κατέστρεψε, έφραξα ένα χώρο και τα φυλάω εκεί. Τελευταίο θύμα του Όρσο ήταν ο ηλεκτρονικός βομβιτής που διώχνει τα κουνούπια. Δεν ξέρω πως τον έφτασε αφού ήταν σ’ ενα πολύπριζο στερεωμένο στην κορυφή της κλούβας, 1,90 ύψος από το έδαφος.

    Όταν είναι όμως μέσα στο σπίτι ή στο αυτοκίνητο δεν πειράζει τίποτα ακόμα και αν μείνει μόνος του.

    Προφανώς το κάνει από ανία. Τα παιχνίδια που προορίζονται για σκύλους τα βαριέται αμέσως 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #56550

    Τα καλά κουτάβια είναι αυτά που θέλουν να κάνουν κάτι συνεχώς. Σε ικανοποιεί αυτό; Αν ναι, δείξε την συμπάθεια και την υπομονή σου, μάζεψε τα αξίας και άσε του κάτι για να απασχολείται. Πιθανόν να τον ενοχλούν νέα δόντια. Αν το πρόβλημα είναι γενικό τότε θα πρέπει να του μάθεις το ΜΗ. Να ξέρει τι επιτρέπευαι και τι όχι.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #56562

    Κωστα εχω παθει χειροτερα απο εσενα..Μεχρι λαμπακια εξωτερικου χωρου μου κοματιασε και οντως τα σκυλοπαιχνιδια ηταν για μια μερα..Θα αρκεστω στην απαντηση του Κalliston και θα αφησω τα ανευ αξιας μεχρι να τα καταστρεψει..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #56568

    Τελικα ρε παιδια επιτρεπετε να αφηνουμε ξυλα η οχι

    δεν το εχω πολυκαταλαβει .

    Αν και εχει φαει αρκετα ξυλα ( απο το σκερπανι, σφυρι μεχρι  και την σκεπη του σπιτιου του ) λιγες  φορες εχω βρει μια γουλια εμετο με καματακια ξυλου.

    Σημειωση ο εμετος ειναι σκετο νερο με ξυλο δεν βγαζει τροφη  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #56621

     

    Ο σκύλος που δεν ζει ελεύθερος μέσα στο σπίτι είναι φυσικό κάποιες ώρες να βαριέται. Σε συναισθηματικά ασταθείς σκύλους μπορεί να εξελιχθεί σε ανία με ψυχικές ανωμαλίες (αδικαιολόγητο γαύγισμα, στροφές γύρο από τον εαυτό τους, ανορεξία ή πολυφαγία, καταστροφικότητα,  απώλεια τριχώματος, γλείψιμο των άκρων τους μέχρι να τα πληγώσουν κλπ).

    Η τακτική και ποιοτική μας ενασχόληση καθησυχάζει τον σκύλο κάνοντας τον να ζει ευχάριστα στο κουμάσι του ανυπομονώντας να συνεργαστεί μαζί μας. Όσο λιγότερα μπορούμε να κάνουμε λόγω συνθηκών τόσο περισσότερο θα προσπαθούμε να καλύψουμε το κενό με υποκατάστατα. Ένα παλιό ρούχο μας, ένα παπούτσι μας, διάφορα παιχνίδια, ένα σχοινί δεμένο κόμπους θα απασχολούν για λίγο τον σκύλο μας καθημερινά. Φυσικά αυτά δεν μας αντικαθιστούν, προσωρινά μας υποκαταστούν. Πρέπει να τα εναλλάσσουμε για να μη τα βαριούνται. Τα σκληρά αντικείμενα που κουβαλιούνται (ξύλα) καλό είναι να μην εθίζουν νεαρά άτομα με σκληρό δόντι. Τα ξύλα που κάνουν σκλίδες μπορεί να τραυματίσουν το πεπτικό σύστημα του σκύλου ή να προκαλέσουν δυσπεψίες. Ένα κομμάτι π.χ. κλαριού ελιάς 5-6εκ. διάμετρο είναι μία ακίνδυνη απασχόληση, αν δε κρέμεται από κάπου θα γυμνάζει τον σκύλο στην προσπάθειά του να το πιάνει. Η φαντασία σας μπορεί να κάνει διάφορα παιχνίδια. Όπως βλέπεις φίλε redwired δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στο κάνουν ή δεν κάνουν τα ξύλα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #56630

    ευχαριστω Γιαννη

    οπως καταλαβαινω μαλλον θα του ριξω κανενα ρουχο η παππουτσι τελικα .

    Πολλες φορες της παιρνω και κανενα κοκκαλο αυτα που ειναι απο δερμα αλλα σε μια μερα το εχει φαει .

     Ενω η καημενη η κοκεριτσα μου δεν θελει τιποτε …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #56635

    Αυτά τα “κόκαλα” δεν είναι από δέρμα αλλά από βούνευρο. Δεν είναι ότι το καλύτερο. Ένα φρέσκο κόκαλο από γόνατο κομμένο στη μέση είναι τσάμπα, καθαρίζει την οδοντική πλάκα και απασχολεί τον σκύλο, κάθε 15-20 ημέρες δεν προκαλεί άλλα προβλήματα. Ή ένα χοντρό κόκαλο από μηρό (χοιρινά ποδαράκια) που δεν σπάνε αλλά ροκανίζονται σε αργό χρόνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #56678

     Καλησπερα απο Συρο σε ολους  λοιπον σχετικα μετα  σκυλια εγω μεσα στην κλουβα  του εχω τα παιχνιδια του που του ειχα και στο σπιτι κατω αυτα ηταν ενα αγκιλοτο μπαλακι με καραμουζα και ενα κοκαλο απο καουτσουκ τα οποια τον απασχολουν καθημερινα και δεν πειραζει αλλο τιποτα μεσα εκει στην κλουβα του στην εξοχη αυτα γιωργος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #345291

    Επαναφέρω το θέμα για τον φίλο gtsolakis

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων