ΦΑΣΙΑΝΟΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #64423

    Γιάννη καταρχήν συγχαρητήρια.

    Όπως είπε και ο Λεωνίδας δώσε μας καμία πληροφορία για την

    ποιότητα του θηράματος.

    Σκεφτόμουνα κάποια στιγμή να επισκεφτώ μια ΕΚΠ για την Κλειώ

    και μόνο και κάθε πληροφορία θα ήταν πολύτιμη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #64426


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 25 Σεπτέμβριος 2005


    Φίλε Γιάννη, συγχαρητήρια για το επιτυχημένο κυνήγι σου. Καλό θα ήταν να παρέθετες μερικές λεπτομέρειες, για την ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν κάποια ανάλογη εξόρμηση, και πιο συγκεκριμένα κατά πόσον η κατάσταση και συμπεριφορά των πουλιών είναι αρκετά ποιοτική ώστε να ευνοεί την εκπαίδευση των σκύλων. Για springers και retrievers ίσως είναι μιά καλή εμπειρία , για σκύλους φέρμας και άλλες ράτσες  μήπως τους “χαλάει” αντί να τους βοηθάει ? Εξάλλου, φαντάζομαι ότι η πλειοψηφία όσων επισκέπτονται μία ΕΚΠ είναι για τα σκυλιά τους. Τυγχάνουν οι ΕΚΠ της ευρείας αποδοχής των κυνηγών και των επαϊόντων , αναφορικά πάντα στά οφέλη για τους σκύλους μας ? Βέβαια στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι…

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #64428

    Μερικές λεπτομέρειες:

    Αν και από σκύλους είμαι παντελώς (μα παντελώς) άσχετος , αυτό που είδα είναι πως πολλοί φασιανοί δεν δέχονταν φέρμα από το pointer που είχαμε , αλλά φρόντιζαν να ξεπετάγονται ή να ποδαρώνουν όταν απειλούνταν . Όσοι δέχονταν είχαν κάτι φέρμες απίστευτες .

    Το σκυλί έπιασε κάποιους που κρύβονταν (4-5) με το στόμα και αφού τους έπνιξε μας τους έφερε , αλλά αυτοί ήταν η μειοψηφία.

    Ίσως ένα σκυλί στο στύλ που έχω δει να είναι το springer να ταιριάζει περισσότερο.

    Οι περισσότεροι που πήραμε (και ήταν πολλοί) έδωσαν πολύ ωραίες τουφεκιές , ανάμεσα στα 10 μέτρα ο πλησιέστερος και στα 45-50 μέτρα ο μακρύτερος.

    Το προσωπικό μου συμπερασμα είναι ότι θέλει δίκαννο , με ελαφριές και μέσες γομώσεις 28-33 γρ σκάγια , όχι πολύ κλειστά τσοκαρίσματα (4*-3* ή 4*-2* είναι ιδανικά ) , γρήγορες επωμίσεις και τουφεκίες χωρίς άγχος.

    Το βάρος του όπλου δεν παίζει και σημαντικό ρόλο , όσο το βάρος και τα περιττά κιλά του ιδιοκτήτη  , γιατί το μέρος είναι δύσβατο , με πολλές ρεματιές κτλ. (πολύ περπάτημα).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #64488

    εντυπωσιακο θηραμα κ πολυ θα ηθελα να το κυνηγησω καποια στιγμη.εχουμε κατι λιγους εδω στο νησι αλλα δεν θα κανω αυτα που κοροιδευω.τα πουλια ειναι πολυ ημερα κ απλα ξεφευγεις απο τα ορια του κυνηγιου κ μπαινεις στα ορια του φονου.αν σε καποια χρονια πληθηνουν κ αγριεψουν θα τους αναζητησω κ εγω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #64499

    Και εγώ θα ήθελα να κυνηγήσω φασιανό αλλά εφόσον όπως λέει ο

    Γιάννης ο σκύλος κατάφερε και έπιασε τα πουλιά με το στόμα

    δεν θα ήθελα να διακινδυνεύσω την εξέλιξη της Κλειώ μια και είναι

    κουτάβι ακόμα..

    Ευχαριστώ πάντως για την πληροφόρηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    liolios στις #65305

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΥΝΗΓΩ ΤΟ ΦΑΣΙΑΝΟ ΤΑ ΤΕΛΕΦΤΑΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΡΕΖΕΡΒΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΙΣΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ 6937029980,ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΚΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΖΩΡΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #65308

    ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΝΑΣΣΙΔΑ (ΓΙΑ 1Η ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ)

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ Η ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 5 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ 3 ΜΕΡΕΣ…

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ…

    ΦΙΛΕ liolios ΕΧΕΙΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΠΑΡΝΑΣΣΙΔΑ ?

    ΑΞΙΖΕΙ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #66872

    Χθες το τόλμησα κι εγώ. Παρνασσίδα, 5 άτομα – 4 σκυλιά, έλατο, βελανιδιά, φτέρη και κατσάβραχο. Το μέρος πολύ όμορφο, τα πουλιά αρκετά αλλά πραγματικά άγρια, ο μέσος όρος κάρπωσης ήταν περίπου 3 πουλιά ανά κυνηγό (5 ώρες ψάξιμο). Πραγματικά ξέχναγες ότι ήταν ρεζέρβα.

    Εντύπωση μου έκανε ένα συγκεκριμένο μέρος (πολύ πυκνούρα), όπου ουσιαστικά έκανα μπεκατσοκυνήγι αλλά με θήραμα φασιανό! 7 σηκώματα, ένας στην τσάντα! Τα πουλιά έφευγαν σαν φαντάσματα ανάμεσα στα έλατα και τα κέδρα, και οι ευκαιρίες για ντουφεκιά ελάχιστες έως ανύπαρκτες.

    Νομίζω ότι το κλειδί είναι να είναι τα πουλιά απελευθερωμένα κάποιες μέρες πριν κι όχι το ίδιο πρωινό. Στην περίπτωσή μας, φαίνεται ότι οι αρμόδιοι δασικοί υπάλληλοι έκαναν πολύ σωστά την δουλειά τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #66878

    Το χθεσινό ήταν  αυθεντικό κυνήγι …

    Τα πουλιά ήταν άγρια και δεν σήκωναν φέρμες , το μέρος πολύ πυκνό και δύσβατο και οι τούμπες πολλές .

    Να σκεφθείτε ένα φασιανό τον τουφέκισα από θέση πρυνηδόν ενώ σηκώνονταν μέσα από κάτι πυκνούρες.

    ’ξιζε όμως τον κόπο , τις τούμπες και τα γδαρσίματα σε μένα και στο όπλο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #66889

    Καλά ήταν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #66906

    Παιδιά πληροφορίες για κανένα καλό ξενοδοχείο στην περιοχή, που να έχει χώρο και για σκυλιά μπορείται να δώσετε; Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #66926

    Εμείς δεν διανυκτερεύσαμε φίλε. Πήγαμε και ήλθαμε αυθημερόν.

    Πάντως από ότι είδαμε στην Παύλιανη έχει κάποια ξενοδοχεία και δωμάτια και λογικά λόγω της διπλανής ΕΚΠ, δεν θα έχεις προβλήματα με τα σκυλιά. Ρίξε μια ματιά σε κάποιον τουριστικό οδηγό, όλο και κάποιο τηλέφωνο θα βρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #66934

    Νομίζω ότι το αυθημερόν είναι το καλύτερο και το πλέον οικονομικό , χώρια που λείπεις και λιγότερο από την οικογένεια , πράγμα σημαντικό όταν έχεις πιτσιρίκια…

    Πάντως οι κυνηγοί άνευ σκύλου έχουν ελπίδες , αρκεί να ψάξουν το μέρος προσεκτικά και να μην φοβούνται να λερωθούν και να σκιστούν λίγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #66937

    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #66950

    Επίσης οι τιμές σε τι κόστος κυμαίνονται?, ξέρω για το Αταλαντονήσι ότι μόνο η είσοδος κοστίζει 45 ευρό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων