ΦΑΣΙΑΝΟΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #66957

    Λεωνίδα ο μάυρος θυλικός που χτύπησες καθώς και ο μαύρος αρσενικός που χτύπησα εγώ την προηγούμενη φορά (2,5 κιλά πουλί) είναι του είδους melanistic.

    Αυτοί με το άσπρο δακτυλίδι στο λαιμό είναι ο κοινός φασιανός , ενώ αυτός χωρίς το δακτυλίδι στο λαιμό είναι του είδους κολχικός.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #66959

    Φάνη καμμία σχέση. Πληρώνεις 22,75 € που είναι για 5 εισόδους (δηλαδή 22,75 / 5 = 4,55 €).

    Βέβαια την πρώτη φορά πρέπει να πας “υποχρεωτικά” 2 συνεχόμενες φορές, δηλαδή πληρώνεις μία είσοδο για 2 (εμείς πήγαμε μόνο την δεύτερη μέρα που είχαμε δηλώσει).

    Και τα πουλιά είναι πολύ φθηνότερα από το Αταλαντονήσι. 8,63 € ο φασιανός, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο την τσούκαρ.

    Coolis, τα θηράματα που κυνηγάς επί το πλείστον είναι ο φασιανός και η τσούκαρ. Πολύ καλής ποιότητας ομολογουμένως, με αρκετή δυσκολία ανεύρεσης, γρήγορο ποδάρωμα και δυνατό πέταγμα. Όλες μου οι ανησυχίες για το σκυλί, διαλύθηκαν μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο. Ευχαριστήθηκα φέρμες, συναινέσεις και απόρτ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #66960

    ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΛΠ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67012

    Πάρε ένα τηλέφωνο στο Δασαρχείο ’μφισσας: 22650-22650. Θα σε κατατοπίσουν πλήρως.

    Ζήτα να κυνηγήσεις στο Μαυρολιθάρι, αν προλαβαίνεις. Αξίζει !

    ’ντε αν προλάβεις αυτό το Σ/Κ θα μας (ξανα)βρεις και εμάς εκεί πάνω.

    Και στείλε μου και κανα pm να κανονίσουμε να βρεθούμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #67072

    Ιδίως τώρα που πλησιάζουν τα χριστούγεννα είναι καλή περίπτωση ο Φασιανός αντί για γαλοπούλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67082

    Ναιιιιι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #341558

    Καλησπερα σας συναδελφοι. Εντυπωσιακη η θεματολογια, ομολογουμενως! Μολις κατεβασα απο τη σελιδα του Ωριωνα, τις πληροφοριες για το Αταλαντονησι. Μαλλον απογοητευτικα ηταν οσα διαβασα. Καλη και επικροτουμενη η προσπαθεια να αποφεχθει η υπερβολικη θηρευση και η ενδεχομενη λαθροθηρια, αλλα και να φερουν οι σκυλοι μεταλικο  περιλαιμιο με το ονομα και το τηλεφωνο του ιδιοκτητη, ε, αυτο μου φαινεται υπερβολικο. Και πρεπει να προνοησει απο μονος του κανεις για το πηγαινελα στο νησι! (Παντως αν ηταν καλοκαιρι, θα το σκεφτομουνα να το κανω…. κολυμποντας, μπας και μαθει ο σκυλος μου στο νερο! Μηπως ειναι για το καλο μου αυτη η παραμετρος και τους παρεξηγησα;)

    Λοιπον, σοβαρα τωρα, στην παρνασσιδα πως ειναι τα πραγματα; Υπαρχουν κι εκει τετοιες δεσμευσεις; Επισης ισχυει οπως και στο Αταλαντονησι, πως η περιοδος κλεινει μεσα Δεκεμβρη;

    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67163

    Μην τρελαίνεσαι φίλε. Τίποτα υπερβολικό. Έλεγχος υπάρχει και συνεχής μάλιστα, αλλά με διακριτικότητα και ευγένεια.

    Για να έχεις μια γενικότερη ιδέα, αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε ένα link που βρήκα με το πρόγραμμα της εν λόγω ΕΚΠ:

    http://www.e-fox.gr/index.php?pN=reserver&txtReservID=3

    ’κουσα ότι η περίοδος εκεί κλείνει τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος. Αν ξαναπάω θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #67166

    Ευχαριστω Βαγγελη.

    Βασιλης.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #341562

    Καλημέρα σε όλους.Θέλω να μου λυθεί μια απορία:’κουσα από κάποιους(όχι μέσα από το forum) ότι όσοι πάνε στο συγκεκριμένο μέρος(Παρνασσίδα) έχουν ελπίδες να κάνουν κάποια πουλιά & χωρίς σκυλιά.Αυτό αληθεύει ή είναι <ράδιο αρβύλα>;Η ερώτησή μου απευθύνεται στους φίλους που είχαν την χαρά να βρεθούν στο συγκεκριμένο μέρος & μπορούμε να έχουμε μια πιο υπεύθυνη απάντηση,γιατί φαντάζομαι σαν & μένα θα υπάρχουν & άλλοι συνάδελφοι που δεν έχουν στην κατοχή τους κάποιο σκύλο &  μπορεί να έχουν την ίδια απορία,& θα ήθελα κάποια στιγμή φέτος να επισκευθώ το μέρος αλλά πρώτα απ’όλα να έχω μια πρώτη ενημέρωση για να μην την ……πατήσω!!!!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #67196

    AΠO MIA KOYBENTA ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΛΕΟ ΑΝ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ 2-3 ΠΑΡΕΕΣ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΡΤΕΡΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #67197

    Δηλαδή Δημήτρη είναι πιο πολύ μάλλον θέμα…..τύχης;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #67199

    Προτείνω κάποια απο τις επόμενες εβδομάδες όσοι ενδιαφέρονται να κανονιστεί μια εξόρμηση στην Παρνασίδα για να βγάλουμε τους φασιανούς για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #67202

    ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΙΔΕΑ!ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΝΑΣΣΙΔΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΥΛΟ!ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ THE ENGLISH WAY!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #67203

    Oύτε εγώ έχω σκύλο, οπώτε η θα κυνηγήσουμε μαζί με συναδέλφους που έχουν σκυλιά ή οι μισοί θα κάνουν παγάνα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων