ΠΟΛΙΤΙΚΗ – ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ- ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ- ΑΜΥΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #406979

    παίδες ο τύπος για καποιους είναι ήρωας γιατι πολέμησε, γιατι δεν αλαξε τα πιστευω του και δεν υπέγραψε χαρτί προδοσίας για αυτά τα πιστευω που ειχε, αντίστοιχο  χαρτί που το καθεστώς της χούντας ζητούσε απο τους αντιφρινούντες και που τόση διχονια μας εφερε, (το οτι σκοτωσε εν ψυχρό εναν άλλο Ελληνα είναι αυτό απο μονο του καατάπτιστο για να μην ξεχνιόμαστε) αλλά και σήμερα δεν εχουμε χούντα; αυτό που λέμε δημοκρατία δεν είναι σκετη υποκρισία; εκει νομίζω οτι πρεπει να εστιάσουμε την δυναμική μας και να αφήσουμε πίσω μας διχονιες,

    αλλού είναι το προβλημα που πρεπει να παλέψουμε ως κοινωνία και να αντιδράσουμε…..εχουμε νεα χούντα με μάσκα την δημοκρατία και αυτήν πρέπει να καταστείλουμε και να επαναφέρουμε την δημοκρατία στην πατριδα μας…..

    Οσο οι αντιμνημονιακές δυνάμεις διαιρούντε και αλληλοκατηγορούνται αντι να ενωθούν με σημαια την επαναφορά της Δημοκρατίας στην πατρίδα μας δυστηχώς εμεσα πριμοδοτούμε τις μνημονιακές προσκυνημένες χουντικές κυβερνήσεις.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #406980

    diomilesis wrote:
    Τι κατάντια !!!!!!!Δεν σχολιάζω παραπέρα…. . .Αμβρόσιος: »Ο Ντερτιλής ήταν ήρωας, σαν τον Κολοκοτρώνη’ http://news247.gr/eidiseis/koinonia/amvrosios_o_ntertilhs_htan_hrwas_san_ton_kolokotrwnh.2109043.html «Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    Αν και δεν πρέπει να ασχολούμαι με τα ΣΚΑΤΑ αλλα αυτός θέλει ξύρισμα, ξεβράκωμα και δημόσιο φτύσιμο …..ΟΥΣΤ ΚΑΡΙΟΛΗ !

     

    Φιλε μου μην χαρακτηριζεις και μην βριζεις γιατι ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει οτι θελει σωστο η λαθος  αρκει να μην παραβιαζει τα διακιωματα του αλλου και εσυ μολις τα παραβιασες,φιλικα…

     

    Φιλε μου ο κεθενας δικαιουτε και μια γνωμη ας μην την στερουμε φασιστικα ασχετα με το αν εχει δικιο η αδικο.

    Οι χαραχτηρισμοι τις περισσοτερες φορες δινουν δικιο στον αδικο και αδικο στον δικαιο γι’αυτο κρατει τις μηχανες.

     

     

    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ”
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #407101

    Χθες κλεισαμε 17 χρονια προδοσιας απο την φρικτη μερα των ιμιων που εστειλε στο χωμα 3 παιδια του Π.Ν (καραθαναση,βλαχακο,γιαλοψο).φωτια σε αυτους που μας κυβερνανε και θυσιαζουν ψυχες για τα δικα τους σχεδια.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #407103

    φωτια σε αυτους που μας κυβερνανε και θυσιαζουν ψυχες για τα δικα τους σχεδια.

    Φωτιά να πέσει σε αυτούς που μας κυβερνάνε η σε αυτούς που άμα είχαμε αύριο εκλογές θα διάλεγαν παλι τους ίδιους που μας κυβερνάνε?

    Αθάνατοι οι τρείς αξιωματικοί μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #407105

    Kost_es100dl wrote:
    φωτια σε αυτους που μας κυβερνανε και θυσιαζουν ψυχες για τα δικα τους σχεδια.

    Φωτιά να πέσει σε αυτούς που μας κυβερνάνε η σε αυτούς που άμα είχαμε αύριο εκλογές θα διάλεγαν παλι τους ίδιους που μας κυβερνάνε?

    Αθάνατοι οι τρείς αξιωματικοί μας…

    Εχεις δικιο!πρωτα φταινε αυτοι που διαλεγουν ποιος θα με κυβερνησει και τον τρωει η μειοφηφεια και μετα αυτοι που πουλανε σιγα σιγα την χωρα και γονατιζουν την ελληνικη αμυνα. ολοι στα καρβουνα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #407106

    Βρε Μιχάληδες και οι δύο τι λέτε?

    Αυτός ο παπάς ο επικίνδυνος φασίστας αυτό το βρωμερό υποκείμενο που λέτε να μην το βρίζουμε ξέρετε τι έκανε ?Συγκρινε τον Κολοκοτρώνη και τον Σωκράτη με έναν φασίστα δολοφόνο.

    Αυτός λοιπόν ο ηλίθιος και επικίνδυνος  παπάς που το  ξεβράκωμα και το δημόσιο φτύσιμο που λεει ο φίλος ο Ζολώτας είναι το λιγότερο που πρέπει να του γίνει , δικαιολόγησε έναν δειλό δολοφόνο. Επειδή  σπάνια χάνω την ψυχραιμία μου και τώρα έχω αρχίσει και την χάνω διαβάστε λίγο παρακάτω και εγω σταματώ εδώ….

    Εν ψυχρώ δολοφόνησε τον 20χρονο Μιχάλη Μυρογιάννη ο Ντερτιλής στις 18 Νοεμβρίου 1973. Μεγάλη παλικαριά να σκοτώνεις έναν άοπλο νέο και να καυχάσαι λέγοντας «Με παραδέχεσαι, ρε; Με τη μία τον πέτυχα!» Σύμφωνα με την κατάθεση του προσωπικού οδηγού του Ντερτιλή στη δίκη για το Πολυτεχνείο, στη διάρκεια των γεγονότων ο… απόγονος του Κολοκοτρώνη έλεγε σε όποιον συναντούσε «βαράτε στο ψαχνό» και «όταν βλέπετε τέσσερα άτομα, τον έναν να τον σκοτώνετε και τους τρεις να τους βάζετε στο καμιόνι».
    Ο Μιχάλης Μυρογιάννης, ένα ψηλό λεπτό παλικάρι με μακριά μαλλιά, δολοφονήθηκε ενώ πήγαινε να επισκεφθεί τον πατέρα του που ήταν θυρωρός σε μια πολυκατοικία στην 3η Σεπτεμβρίου. Συγκλονιστική ήταν η κατάθεση του πατέρα του Μυρογιάννη στη δίκη για το Πολυτεχνείο, όπως δημοσιεύτηκε σε εφημερίδες της εποχής (2.11.1975)
    Ερώτηση υπεράσπισης: «Ήταν ψηλός ο γιος σας;»
    Απάντηση: « Ένα μέτρο κι ενενήντα. Τέτοιο παλικάρι σκότωσαν.
    Δε χωρούσαν τα πόδια του μες στο φέρετρο. Είχα δώσει 3.000 δρχ. και το φέρετρο ήταν μικρό. Για να τον βάλουν σε άλλο, μεγαλύτερο, μου ζήταγαν άλλες 9.000. Δεν τις είχα. Και μάζεψαν τα πόδια του όπως όπως…»
    Το παλικάρι με τα διπλωμένα πόδια από τη μια, ο δολοφόνος με το στρατιωτικό περίστροφο από την άλλη… Το ένστολο κτήνος από τη μια, η αδικοχαμένη νεότητα από την άλλη. Δάκρυα και λουλούδια για τον εικοσάχρονο νέο, πυροβολισμοί, χουντικά όρνια και χρυσαυγίτικα αποβράσματα για τον φασίστα που έζησε 40 ολόκληρα χρόνια μετά τα εγκλήματά του.
    Ο Ντερτιλής μπορεί να θάφτηκε σε ακριβό φέρετρο από καλό ξύλο και να μη χρειάστηκε να του διπλώσουν τα πόδια για να χωρέσει αλλά η μπόχα του θα μείνει στην ιστορία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #407108

    Γι’ αυτό λέμε ότι οι παππάδες μπορούν να γίνουν πολυ επικίνδυνοι όταν αντί για τον λόγο του Θεού κυρήτουν την μαλακία που τους δέρνει.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #407160

    Βρε Μιχάληδες και οι δύο τι λέτε? Αυτός ο παπάς ο επικίνδυνος φασίστας αυτό το βρωμερό υποκείμενο που λέτε να μην το βρίζουμε ξέρετε τι έκανε ?Συγκρινε τον Κολοκοτρώνη και τον Σωκράτη με έναν φασίστα δολοφόνο. Αυτός λοιπόν ο ηλίθιος και επικίνδυνος παπάς που το ξεβράκωμα και το δημόσιο φτύσιμο που λεει ο φίλος ο Ζολώτας είναι το λιγότερο που πρέπει να του γίνει , δικαιολόγησε έναν δειλό δολοφόνο. Επειδή σπάνια χάνω την ψυχραιμία μου και τώρα έχω αρχίσει και την χάνω διαβάστε λίγο παρακάτω και εγω σταματώ εδώ…. Εν ψυχρώ δολοφόνησε τον 20χρονο Μιχάλη Μυρογιάννη ο Ντερτιλής στις 18 Νοεμβρίου 1973. Μεγάλη παλικαριά να σκοτώνεις έναν άοπλο νέο και να καυχάσαι λέγοντας «Με παραδέχεσαι, ρε; Με τη μία τον πέτυχα!» Σύμφωνα με την κατάθεση του προσωπικού οδηγού του Ντερτιλή στη δίκη για το Πολυτεχνείο, στη διάρκεια των γεγονότων ο… απόγονος του Κολοκοτρώνη έλεγε σε όποιον συναντούσε «βαράτε στο ψαχνό» και «όταν βλέπετε τέσσερα άτομα, τον έναν να τον σκοτώνετε και τους τρεις να τους βάζετε στο καμιόνι».
    Ο Μιχάλης Μυρογιάννης, ένα ψηλό λεπτό παλικάρι με μακριά μαλλιά, δολοφονήθηκε ενώ πήγαινε να επισκεφθεί τον πατέρα του που ήταν θυρωρός σε μια πολυκατοικία στην 3η Σεπτεμβρίου. Συγκλονιστική ήταν η κατάθεση του πατέρα του Μυρογιάννη στη δίκη για το Πολυτεχνείο, όπως δημοσιεύτηκε σε εφημερίδες της εποχής (2.11.1975)
    Ερώτηση υπεράσπισης: «Ήταν ψηλός ο γιος σας;»
    Απάντηση: « Ένα μέτρο κι ενενήντα. Τέτοιο παλικάρι σκότωσαν.
    Δε χωρούσαν τα πόδια του μες στο φέρετρο. Είχα δώσει 3.000 δρχ. και το φέρετρο ήταν μικρό. Για να τον βάλουν σε άλλο, μεγαλύτερο, μου ζήταγαν άλλες 9.000. Δεν τις είχα. Και μάζεψαν τα πόδια του όπως όπως…»
    Το παλικάρι με τα διπλωμένα πόδια από τη μια, ο δολοφόνος με το στρατιωτικό περίστροφο από την άλλη… Το ένστολο κτήνος από τη μια, η αδικοχαμένη νεότητα από την άλλη. Δάκρυα και λουλούδια για τον εικοσάχρονο νέο, πυροβολισμοί, χουντικά όρνια και χρυσαυγίτικα αποβράσματα για τον φασίστα που έζησε 40 ολόκληρα χρόνια μετά τα εγκλήματά του.
    Ο Ντερτιλής μπορεί να θάφτηκε σε ακριβό φέρετρο από καλό ξύλο και να μη χρειάστηκε να του διπλώσουν τα πόδια για να χωρέσει αλλά η μπόχα του θα μείνει στην ιστορία.

    Ο Ντερτιλης δικαστηκε και πεθανε μεσα στην φυλακη για την πραξη του αυτη…Μαλιστα ουτε στην κηδεια του γιου του δεν δεχθηκε να παραστει για να μην βγει ουτε μια ωρα απο την φυλακη

    Ο Παγκαλος και ο Σημιτης που σκοτωσαν τους τρεις αξιωματικους την νυχτα της προδοσιας των ιμιων τι απεγειναν?

    Μηπως ο Ελληνικος λαος στις επομενες εκλογες που εγιναν τους ξαναψηφισε?

    Ποτε θα δικαστουν αυτα τα δυο βρωμερα σκουλικια που ακομα και  τωρα κυκλοφορουν ελευθεροι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #407191

    Ο Ντερτιλης δικαστηκε και πεθανε μεσα στην φυλακη για την πραξη του αυτη…Μαλιστα ουτε στην κηδεια του γιου του δεν δεχθηκε να παραστει για να μην βγει ουτε μια ωρα απο την φυλακη Ο Παγκαλος και ο Σημιτης που σκοτωσαν τους τρεις αξιωματικους την νυχτα της προδοσιας των ιμιων τι απεγειναν? Μηπως ο Ελληνικος λαος στις επομενες εκλογες που εγιναν τους ξαναψηφισε? Ποτε θα δικαστουν αυτα τα δυο βρωμερα σκουλικια που ακομα και τωρα κυκλοφορουν ελευθεροι?

    Για  να  δικαστεί  πάσης  φύσεως  βρωμερό  σκουλήκι  θα πρέπει να σταματήσουν τα σκουλήκια να ψηφίζουν. Και  δυστυχώς είναι  πολλά ….μιλιούνια !

    Eίπαμε ….για να υπάρξει  γενικότερα δικαιοσύνη σ’ αυτό  τον  τόπο  πρέπει αυτοί που ψηφίζουν  να έχουν  ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ  ΚΡΙΣΗ .   Όμως θα πρέπει να έχουν και μνήμη  που δεν  θα  είναι ….επιλεκτική 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #407235

    Διονύση νομιζω οτι λεω ξεκαθαρα την γνωμη μου για τον Ντερτιλή  (το οτι σκοτωσε εν ψυχρό εναν άλλο Ελληνα είναι αυτό απο μονο του καατάπτιστο για να μην ξεχνιόμαστε) τωρα για αυτούς και το παπα που πήγε και έλεγε οτι του κατέβαινε τι θέλεις να τα πιστεψω και να ασχοληθώ μαζί τους; απλα με τον τρόπο μου ηθελα να πέσουν οι τόνοι  γιατί εδω μέσα γράφουν και διαβάζουν αρκετοί!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #407238

    Διονύση νομιζω οτι λεω ξεκαθαρα την γνωμη μου για τον Ντερτιλή (το οτι σκοτωσε εν ψυχρό εναν άλλο Ελληνα είναι αυτό απο μονο του καατάπτιστο για να μην ξεχνιόμαστε) τωρα για αυτούς και το παπα που πήγε και έλεγε οτι του κατέβαινε τι θέλεις να τα πιστεψω και να ασχοληθώ μαζί τους; απλα με τον τρόπο μου ηθελα να πέσουν οι τόνοι γιατί εδω μέσα γράφουν και διαβάζουν αρκετοί!

    ΦΟΒΗΘΗΚΕΣ   ΜΗΝ  ΓΙΝΕΙ  ΕΔΩ  ΜΕΣΑ ….ΤΗΣ   BENELLI ;;;;;            ΧΑ ΧΑ ΧΑ …..     ΚΑΙ    ΕΓΩ  ΤΟ   ΙΔΙΟ ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #407243

    Διονύση νομιζω οτι λεω ξεκαθαρα την γνωμη μου για τον Ντερτιλή (το οτι σκοτωσε εν ψυχρό εναν άλλο Ελληνα είναι αυτό απο μονο του καατάπτιστο για να μην ξεχνιόμαστε) τωρα για αυτούς και το παπα που πήγε και έλεγε οτι του κατέβαινε τι θέλεις να τα πιστεψω και να ασχοληθώ μαζί τους; απλα με τον τρόπο μου ηθελα να πέσουν οι τόνοι γιατί εδω μέσα γράφουν και διαβάζουν αρκετοί!

    Ποιον σκοτωσε εν ψυχρω ο Ντερτιλης  φιλε   μου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #407244

    Για να μαθαινουμε δλδ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #407245

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων