Κοντακι – Προβλημα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 121 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #408709

    καλησπερα ποια ειναι η συνηθης κλιση κοντακιου για κυνηγετικη χρηση και ποια για σκοπευτικη? θα μου πειτε ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και εχει διαφορετικο σωματοτυπο ωστωσο θελω να ακουσω κατι στο περιπου αυτην την στιγμη

    Συμφωνα με τον Αιγινιτη σε καποιο τευχος της ΚΥΝΗΓΕΣΙΑΣ- ΚΥΝΟΦΙΛΙΑΣ ειχε γραψει οτι “γενικη κληση για κυνηγι και σπορτινγ ειναι 40 μικρη και 60 μεγαλη για σκεετ 38 μικρη 58 μεγαλη και για τραπ 32 μικρη 42 μεγαλη “Θα ελεγα οτι μπορει να ειναι ενας  μπουσουλας σιγουρα οχι ομως κατι το οποιο θα ισχυει για ολουσ μας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408723

    καλησπερα

     

    ποια ειναι η συνηθης κλιση κοντακιου για κυνηγετικη χρηση και ποια για σκοπευτικη? θα μου πειτε ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και εχει διαφορετικο σωματοτυπο ωστωσο θελω να ακουσω κατι στο περιπου αυτην την στιγμη

     

    Ανάλογα το αγώνισμα. Αν αναφέρεσαι στο σπόρτινγκ, τότε το σκοπευτικό σου κοντάκι πρέπει να είναι λίγο πιο μακρύ και λίγο πιο ψηλό από το κυνηγετικό σου, με ελάχιστα λιγότερο pitch και ίσως και λιγότερο cast. Ο λόγος είναι το πιο σφιχτό “κούμπωμα” στο κοντάκι στο σκοπευτήριο, όχι επειδή δεν χρειάζεται στο κυνήγι, αλλά επειδή στο σκοπευτήριο είναι πιο εφικτό να επιτευχθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #408729

    αγγελε και κυριε λεωνιδα σας ευχαριστω ,

    καποια αναφορα στις  μοιρες του pitch ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #408752

    η μοιρες του pitch είναι το σημαντικότερο μετρό μαζί με την μεγάλη κλίση στο κοντάκι… μονό αυτές η δυο μπορούν να σου δώσουν το ‘’ακριβές’’το που πάει ΤΟ κέντρο της ντουφεκιάς σου (ψηλά η χαμηλά)( άσχετα με αυτό που βλέπεις όταν είσαι επωμισμένος)  η μοιρες του pitch είναι το κατεξοχήν προσωπικό μετρό δεν είναι σαν τα αλλά όπου μπορείς να ρίξεις αν δεν σου είναι και τόσο εντάξει με εσένα μπορεί να φαίνεται ότι δυο άτομα έχουν και η δυο το ίδιο pitch στα κοντάκια τους αλλά ο διαφορετικός τρόπος ριξίματος να κάνει και τα δυο να μοιάζουν εντελώς ξένα το ένα με το άλλο. το σωστότατο pitch σε ένα κοντάκι δίνει πρώτα από όλα την σωστή εδράσει του κοντακίου με αποτέλεσμα να μην κουνιούνται σχεδόν καθόλου η κάννες κατά την ανάκρουση .. με αποτέλεσμα να έχεις και πολύ καλή δεύτερη ντουφέκια ( δεν τινάζει το όπλο ανεξέλεγκτα δεν γλιστρά προς τα κάτω κ.λ.π)… άρα από ότι καταλαβαίνεις το pitch δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση και ούτε απλά 4,5 η 5 μοίρες το pitch επισύρει πολλούς παράγοντες ώστε να είναι ότι το αρτιότερο για τον κάθε κάτοχο.. ( διαμορφώσει θώρακα πλάτες. Εσω δελτοειδής μυς.κυρτότητα τραπεζοειδούς μυ)… εδώ τα απλά στάνταρ μετρά που λένε ότι έχουν τα κοντάκια για κάθε αγώνισμα είναι ένα θέμα φαντάσου το τι είναι το pitch

    … με απλά λόγια το σωστό  pitch αν ξέρεις και του το βρεις πάει πραγματικά το κέντρο της ντουφεκιάς εκεί που θες .. και δεύτερο κάνει το όπλο να φαίνετε σαν φλόμπερ όταν ρίχνει ελέγξιμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408765

    To pitch είναι πολύ πονεμένη υπόθεση. Εξαρτάται από το σωματότυπο, από τη στάση και την επώμιση και από τις γωνίες που καλείται το όπλο να δουλέψει. Στο όπλο για τραπ και στο όπλο για σκητ, το pitch είναι σχετικά απλή υπόθεση. Το φτιάχνεις εκεί που πρέπει να είναι και βολεύεσαι. Στο όπλο για  σπόρτινγκ και στο όπλο γενικό κυνήγι, το pitch είναι πραγματικός πονοκέφαλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #408777

    αυτο βλεπω και προβληματιζομαι το pitch ειναι σκετος πονοκεφαλος

    στην χαμηλες(προς το εδαφος) θελει αλλο , στην 45 μοιρες τραβερσα θελει αλλο , στις εισερχομενες  θελει αλλο  και χιλια 2 ακομα

    δεν μπορω να καταλαβω κατι , μια περιοδο ειχα κλιση 9 μοιρες , ντουφεκαγα κανονικα με επιτυχιες χωρις κλωτσημα τιποτα

    μια αλλη φορα το αλλαξα στις 5 παλι τα ιδια ( μονο που σε κατι στιγμες μου βαρεσε προς τα πανω λιγο το μαγουλο) αλλα παλι τα ιδια ντουφεκαγα κανονικα με επιτυχια χωρις κλωτσημα

    και ερωτω τωρα , μηπως εκτος του οτι μας ταιριαζει σωματοτυπικα , και εμεις αναλογα με την χρηση που κανουμε το συνηθιζουμε εν μερει ειτε δεν ειναι το απολυτα σωστο επανω μας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #408778

    αγγελε και κυριε λεωνιδα σας ευχαριστω , καποια αναφορα στις μοιρες του pitch ?

    Φετος καποιος που ειναι μαστορας μου το εφτιαξε (το μαμησε)το pich ,  και οσπου να καταλαβω τι φταιει ειχα βγαλει αχρηστα ολα τα φυσιγγια και ολα τα τσοκακια ευτυχως που ενα παλικαρι απο εδω μεσα με ξεστραβωσε και οχι μονο αλλιως ακομα θα ξαχνομουνα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι το pich ειναι μεγαλη ιστορια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #408781

    ειχες βγαλει αχρηστα τα φυσιγγια και τα τσοκακια γιατι ? δεν εβρισκες κεντρο η εβλεπες ξεπουπουλιασματα και κοψοφτερα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #408804

    ειχες βγαλει αχρηστα τα φυσιγγια και τα τσοκακια γιατι ? δεν εβρισκες κεντρο η εβλεπες ξεπουπουλιασματα και κοψοφτερα?

    Εβλεπα ξεπουπουλιασματα και κοψοφτερα και εκ των υστερων διαπιστωσαμε οτι αυτι γινοτανε γιατι η ντουφεκια πηγαινε χαμηλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #408839

     

    Φετος καποιος που ειναι μαστορας μου το εφτιαξε (το μαμησε)το pich , και οσπου να καταλαβω τι φταιει ειχα βγαλει αχρηστα ολα τα φυσιγγια και ολα τα τσοκακια ευτυχως που ενα παλικαρι απο εδω μεσα με ξεστραβωσε και οχι μονο αλλιως ακομα θα ξαχνομουνα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι το pich ειναι μεγαλη ιστορια

     

    Άγγελε καλημέρα.Να σε ρωτήσω κάτι:Εκτός από το pitch έκανες κάτι άλλο στο όπλο;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #408861

    Κατά την επώμιση σε εστιασμένο ακίνητο στόχο, 5 στις 10 φορές, μου δίνεται η εντύπωση ότι βλέπω το αριστερό προφίλ των καννών. Επίσης, όσο μένω εστιασμένος στον στόχο, αντί για δύο ακίδες που έχει επάνω η ρίγα, εγώ βλέπω κάποιες φορές 3.  Σε αυθόρμητη τουφεκιά στον πίνακα από τα 15 μέτρα, η τουφεκιά μία πάει κέντρο και μία φεύγει λίγο αριστερά. Τι διορθώσεις θέλει το κοντάκι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #408864

    Προς Λεό και Κάπνα αν μπορούν να μας δώσουν τα φώτα τους:

    Το πιτς αλλάζει αυτόματα αλλάζοντας την κλίση πέλματος;  Μήπως ισχύει και το αντίστροφο; Τι ρόλο παίζει το πίτς στο μπάτσισμα κατά τη βολή ή/και στο κλώτσημα από το κάτω μέρος του πέλματος;  Μπορεί μια μεγάλη γωνία πιτς να προκαλεί και τα δύο παραπάνω; Πόσο επηρεάζεται το LOP με αλλαγή του πίτσς μέσω κοψίματος του κοντακιού;

    Τάσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408880

    Κατά την επώμιση σε εστιασμένο ακίνητο στόχο, 5 στις 10 φορές, μου δίνεται η εντύπωση ότι βλέπω το αριστερό προφίλ των καννών. Επίσης, όσο μένω εστιασμένος στον στόχο, αντί για δύο ακίδες που έχει επάνω η ρίγα, εγώ βλέπω κάποιες φορές 3. Σε αυθόρμητη τουφεκιά στον πίνακα από τα 15 μέτρα, η τουφεκιά μία πάει κέντρο και μία φεύγει λίγο αριστερά. Τι διορθώσεις θέλει το κοντάκι;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Όπως το περιγράφεις, φαίνεται για μία πολύ περίεργη περίπτωση κυριαρχίας των ματιών. Επειδή όμως είναι εξαιρετικά σπάνιο, θα έλεγα αδύνατον, η κυριαρχία να μεταπηδάει από το ένα μάτι στο άλλο κατά τη διάρκεια 10 συναπτών βολών, η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για αυομειώσεις στην ένταση της εστίασης. Αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε σένα, ή και σε κάποιο οφθαλμολογικό πρόβλημα, που να μην επιτρέπει διάρκεια στην εστίαση, π.χ. αστιγματισμό. Πότε πήγες τελευταία φορά οφθαλμίατρο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408883

    Προς Λεό και Κάπνα αν μπορούν να μας δώσουν τα φώτα τους:

     

    Το πιτς αλλάζει αυτόματα αλλάζοντας την κλίση πέλματος; Μήπως ισχύει και το αντίστροφο; Τι ρόλο παίζει το πίτς στο μπάτσισμα κατά τη βολή ή/και στο κλώτσημα από το κάτω μέρος του πέλματος; Μπορεί μια μεγάλη γωνία πιτς να προκαλεί και τα δύο παραπάνω; Πόσο επηρεάζεται το LOP με αλλαγή του πίτσς μέσω κοψίματος του κοντακιού;

    Τάσος

    Το pitch ΕΙΝΑΙ η κλίση του πέλματος. Το pitch φυσικά και αλάζει όταν αλλάζουμε φλάτζες στο όπλο ή αν στραβώσουμε το κοντάκι ή επέμβουμε από τις εφαρμογές. Μετά από κάθε αλλαγή κλίσης στο κοντάκι, καλό είναι να διορθώνουμε και το pitch.

    To pitch είναι υπεύθυνο για την πλήρη επαφή του πέλματος με τον ώμο. Εάν το όπλο έχει την τάση να ανασηκώνεται κατά τη βολή, εάν αισθάνεσαι κλώτσημα στο μάγουλο, εάν αισθάνεσαι περισσότερη πίεση στο κάτω μέρος του πέλματος, όλα αυτά είναι ενδείξεις ότι χρειάζεσαι περισσότερο (θετικό) pitch. Όλα αυτά ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ότι η στάση είναι σωστή. Ένα μικρό πλάγιασμα του ώμου προς το επίπεδο της βολής είναι απαραίτητο. Είναι αδύνατον να στέκεσαι ολόρθος και να επιχειρείς χαμηλές βολές με ένα pitch γενικής χρήσης, και το όπλο να κουμπώσει σωστά στον ώμο.

    Το LOP (μήκος κοντακιού) επηρεάζεται ελάχιστα από τις αλλαγές του pitch και κατά τη γνώμη μου είναι ανάξιο λόγου.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #408884

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Κατά την επώμιση σε εστιασμένο ακίνητο στόχο, 5 στις 10 φορές, μου δίνεται η εντύπωση ότι βλέπω το αριστερό προφίλ των καννών. Επίσης, όσο μένω εστιασμένος στον στόχο, αντί για δύο ακίδες που έχει επάνω η ρίγα, εγώ βλέπω κάποιες φορές 3. Σε αυθόρμητη τουφεκιά στον πίνακα από τα 15 μέτρα, η τουφεκιά μία πάει κέντρο και μία φεύγει λίγο αριστερά. Τι διορθώσεις θέλει το κοντάκι; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Όπως το περιγράφεις, φαίνεται για μία πολύ περίεργη περίπτωση κυριαρχίας των ματιών. Επειδή όμως είναι εξαιρετικά σπάνιο, θα έλεγα αδύνατον, η κυριαρχία να μεταπηδάει από το ένα μάτι στο άλλο κατά τη διάρκεια 10 συναπτών βολών, η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για αυομειώσεις στην ένταση της εστίασης. Αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε σένα, ή και σε κάποιο οφθαλμολογικό πρόβλημα, που να μην επιτρέπει διάρκεια στην εστίαση, π.χ. αστιγματισμό. Πότε πήγες τελευταία φορά οφθαλμίατρο;

    Πριν κάνα χρόνο και μου βρήκε πολύ μικρό ποσοστό αστιγματισμού. Μου έδωσε κάτι γυαλιά τα οποία τα φοράω μόνο στο γήπεδο, γιατί δεν έβλεπα στο ΟΑΚΑ τα νούμερα των παιχτών στις φανέλες από το πάνω διάζωμα. Δεν μπορώ να διανοηθώ όμως ότι θα τα βάλω στο σκοπευτήριο/κυνήγι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 121 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων