DRAHTHAAR 4X4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 391 έως 405 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    233
    Andreasdik στις #313498

    Ευχαριστώ Παντελή! Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο!
    Σε διαβάζω απο το forum και πραγματικά σου αξίζουν συγχαρητήρια για τις προσπάθειές σου! :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #313497

    Δεν ξέρω ρε Γιάννη πώς την πάτησα έτσι?? Ειλικρινά ένοιωσα ένοχος για την κατάντια του σκυλιού, με πήρε τηλέφωνο μεσω ενός πολύ γνωστού μου …….. αφησα να λιγδώσει λίγο το άντερο του.
    Παντελής

    [font=”Comic Sans MS”]Σε ρώτησα γιατί ξέρω πως "το ψάχνεις" πριν δώσεις κουτάβι. Πράγματι, όλοι μπορούν να ξεγελαστούν. Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί ποτέ να δω κουτάβι μου σε τέτοια κατάσταση. Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πρέπει να γίνεται επιστροφή χρημάτων ή μάξιμουμ τα μισά. Πολύ θα ήθελα να στρώσεις τον σκύλο (παρά τα εκπαιδευτικά λάθη που μπορεί να έχει υποστεί) και να καλέσεις τον"κύριο" να δει τι πραγματικά αξίζει, αν δεν τα κατάφερνες τότε καταλαβαίνω την επιστροφή χρημάτων και πάλι όχι όλο το ποσόν γιατί δεν ξέρουμε τι μη αναστρέψιμη ζημία έχει πάθει. Όλη αυτή η κατάσταση είναι ψυχοφθόρα.
    Καλό κουράγιο [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #168885

    Το ξέρω Γιαννη, αλλά το μόνο που με ένοιαζε μόλις το είδα ήταν να το πάρω από τα χέρια του, να πανε να γ….. νε και τα λεφτα και το καλό τους, Ευτυχώς που είναι από ΄την γέννα αυτή (αδερφή του σκύλου τις Κορίνας) και γενικά είναι δυνατά ζωντανά στον χαρακτηρα, εαν ήταν από κάποιες αλλες προηγούμενες μπορεί να ήταν τώρα κατεστραμμένο. Το κακό είναι ότι είμαι λίγο "φρακαρισμένος" από σκύλους, αλλά θα τα βολέψω, προς το παρόν είναι σε ένα φίλο δίπλα μου, ΙΔΑΝΙΚΟ για τέτοιες καταστάσεις, ενας σκύλος μια αγκαλιά, να δυναμώσει λίγο για να έρθει με τα άλλα, γιατί μόλις βρήκαν αδύναμο αρχισαν τα παιχνίδια κυριαρχίας, και αυτό δεν αντέχει ακόμα τέτοια.
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΟ, Αυτό τον κύριο ούτε να τον ξαναδώ δεν θέλω, Δεν νοιώθω ούτε εγώ ούτε το σκυλί ότι έχουμε να αποδείξουμε τίποτα, Θα γίνει μια χαρά θα πάρει και τις αξιολογήσεις του στην μορφολογία και την εργασία, και θα βρεθεί ένα καλό αφεντικό να το κυνηγήσει.
    Ξέρω πολύ καλά τα αίματα του, εχω κυνηγήσει πολλές φορές με τους 2 γονείς, ξέρω τι υπάρχει στα χέρια μου, ζώ τα αδέρφια του. Στο σφύριγμα μου τσακίζεται να έρθει.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #313166

    [font=”Comic Sans MS”]Θα προσπαθήσω να βρεθούμε στις 19/3, έχω τελειώσει την εκπαίδευση μιας σκυλίτσας μου και θέλω να αποκτήσει λίγο εμπειρία από Κωπαΐδα. Αν θέλετε την κατεβάζω και στον αγώνα, θα πρέπει να της βάψω το μαλλί όμως ε;;;.[/font] :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #169058

    Χτές την βγάλαμε λίγο να την δούμε εαν φοβαται ντουφεκιά και έτσι γενικά, κατ΄αρχάς με μια βδομάδα φαί έβαλε ήδη αισθητά, τα πλευρα συνεχίζουν να ξεχωρίζουν αλλά οχι το χάλι που είχαν που έμπαινε το δερμα ανάμεσα τους, τις έριξα 2 φορές από τα 10-15 μέτρα απλά τινάχθηκε, τίποτα αλλό ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΣΤ κροτόφοβο ή οτιδήποτε άλλο, δεν φοβηθηκε καθόλου το περιστέρι και το τίναγμα από τον καταπέλτη, τσάκωσε και το περιστέρι, Φοβαται στιγμιαία όταν κάνεις πολύ γρήγορα πάνω της, δεν έχει πατήσει σε χωράφι, δεν ξέρει από χόρτα κλπ, και βεβαια το ποιο οδυνηρό είναι να το βλέπεις ότι ψάχνει συνέχεια για φαί, αψηφάει τα πάντα για το φαί, και μην δεί σκπουπιδοτενεκε, κατευθείαν να μπεί μέσα να φάει. Εφαγε πολύ πολύ πείνα το έρμο το ζωντανό.
    Θα γίνει μια προσπάθεια να περάσει την Εαρινή στις 19, χωρίς να είναι καθόλου σίγουρο οτι θα τα καταφέρει, αλλά δεν έχει άλλα περιθώρια ηλικιακά.
    Γιάννη είσαι ευπροσδεκτος αλλά νομίζω ότι πέρα από την αλλάγη χρωματος θα χρειαστείς και "λίγο" μουσι.

    ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ Σ/Κ ένα προπαρασκευστικό για την Εαρινή που θα γίνει στην Κωπαίδα 19/3, νομίζω ότι θα είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε κάποια πράγματα να πάρουν οι σκύλοι και κυρίως τα αφεντικά κάποια ιδέα. του τι ζητείται, χαλάρα σε παρείστικο στυλ,
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #169177

    ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ Σ/Κ ένα προπαρασκευστικό για την Εαρινή που θα γίνει στην Κωπαίδα 19/3, νομίζω ότι θα είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε κάποια πράγματα να πάρουν οι σκύλοι και κυρίως τα αφεντικά κάποια ιδέα. του τι ζητείται, χαλάρα σε παρείστικο στυλ,

    Που και πότε δεν έγραψες για όσους θέλουν να παρευρεθούν. Υποθέτω πως θα γίνει κάπου πιο κοντά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #169213

    Με επιτυχία διοργανώθηκε αλλη μια φορά Εαρινή (VJP) Στην περιοχή του Ωραιοκάστρου – Νεοχωρούδας,
    Η προσπάθεια που γίνεται εδώ και μερικές διρογανώσεις τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη, για στροφή στην διοργάνωση με άγριο θήραμα, δείχνει να βρίσκει σιγά σιγά τον δρόμο της πάρ΄όλες τι δυσκολίες και τις αντιρήσεις που έχουν μερικοί κυναγωγοί.
    Και εξηγώ, στις δικές μας δοκιμασίες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ο σκύλος πρέπει να αξιολογηθεί πάνω στο θήραμα και όχι μόνο μία φορά, αυτό προυποθέτει ότι θα έχεις αρκετό θήραμα άγριο ώστε ο κάθε σκύλοςνα έχει τις ευκαιρίες που δικαιούται, για αυτό και οι Γερμανοί έχουν group στην εργασια των 3-4 σκύλων. Πόσο μάλλον στην Ελλάδα που η έλλιψη θηράματος είναι πολύ μεγαλύτερη. ΄Το αρχίσαμε με την ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΗ (HZP) και στην Εαρινή το είχαμε καθιερώσει μέχρι σήμερα ώς εξείς, τρέχουν οι σκύλοι στην Ερευνα και για φέρμα, μέχρι να έχουν ευκαιρία πάνω σε καμπίσια, όσοι δεν έχουν η δεν φέρμαραν για κάποιο λόγο στις καμπίσιες, αξιολογούνται σαν ΕΡΕΥΝΑ, ΜΥΤΗ, ΥΠΑΚΟΗ, και ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ μπορούν να δοκιμαστούν σαν φέρμα σε στητό, αυτό έχει σαν συνέπεια όμως ότι ούτε για 2η φερμα μπορεί να πάς και να πάρεις 11, (η 1η εξαίρετη φέρμα είναι 10) ούτε στην μύτη μπορεί να πάς πάνω από 10( αριστα το 12) και στην έρευνα μέχρι 10(11 το άριστα) στην ουσία δίνουμε την δυνατότητα σε κάποια σκυλιά να πέρασουν την δοκιμάσια με μέγιστο πόντων το 70, αντί 77 που είναι με δοκιμασία σε άγριο.
    Φέτος είχαμε 7 σκυλιά ήταν ενα ελπιδοφόρο μύνημα ελπίζω να συνεχιστεί γιατί τελευταία στην Θεσσαλονίκη είχαμε 3-4 συμμετοχές,
    Από αυτούς οι 3 κατάφεραν να εκμεταλευτούν το άγριο θήραμα και να αξιολογηθούν πάνω σε αυτό. Οι υπόλοιποι δεν τα κατάφεραν ήτε έχοντας ευκαιρίες και δεν τις φέρμαραν ήτε (1 δεν είχε καν ευκαιρια) και αξιολογήθηκαν στην φέρμα στο στητό.
    Δυστυχώς κανενας από τους 3 αυτούς δεν απέφυγε τα λάθη στα υπολοιπα, και έτσι δεν κατάφεραν να πάνε σε ψηλες βαθμολογίες.
    ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ
    ARIS II APO FIRA EVROU, (κυναγωγός ΤΕΡΖΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ) πήρε 2 πολυ ωράιες φέρμες σε καμπίσιες ( ο κυναγωγός ρίσκαρε ζητώντας και 2η ευκαιρία σε πουλιά) αλλά κάποια λάθη στην ιχνηλασία πήγε για κάπιο διαστημα με τον άερα δεν του επέτρεψαν να πάει τόσο ψηλά όσο προοιώνιζε η εμφάνιση στα πουλιά.
    67 βαθμούς
    AVIA APO FIRA EVROU (κυναγωγός ΤΕΡΖΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ) πήρε ένα 1 φέρμα σε καμπίσια (δεν ρίσκαραμε για 2η) αλλά πολλά λάθη στην ιχνηλασία (ισα που πέρασε) την έριξαν πολύ χαμηλά
    58 Βαθμούς
    FALK vom ARTLAND (κυναγωγός Σωτηριάδης Ευστράτιος) πήρε ομορφη φέρμα στα καμπίσια αλλά η πολύ χαλαρη έρευνα δεν τον πήγε παραπάνω
    57 Βαθμούς
    BIRKO (κυνγωγός Αυγερινός Νικόλαος) δυνατή έρευνα πολύ καλή ιχνηλασία αλλά με προβλήματα στα πουλιά,
    57 Βαθμούς
    CLIFF vom VISTONIDA (Κυναγωγός Μακρυγιάννης Στέλιος) πολύ καλή επάφη και εκπαίδευση πολύ καλή ιχνηλασία
    52 Βαθμούς
    JASPER v.d. BERKELQUELLE (κυναγωγός Χαριοπολίτης Αθανάσιος) πολύ καλή ιχνηλασία
    51 βαθμούς
    KARLOS vom VISTONIDA (κυναγωγός Φισκαντόρος Λουκάς) δυνατη έρευνα αλλά αλλά πολύ κακή ιχνηλασία
    48 βαθμούς.
    Την Κυριακή είχαμε Φθινοπώρινη Δοκιμασία χωρίς ιχνηλασία λαγού ( ΗΖΡ o.s.)Οι δοκιμασίες των χωραφιών (έρευνα φέρμα) γίνανε στην περιοχή Ωραιοκάστρου – Νεοχωρούδας και το Νερό στο νομό Κιλκίς.
    Είχαμε 3 συμμετοχές – ΤΟ ΑΡΙΣΤΑ σε αυτό τον τύπο βαθμολογίας είναι οι 199 βαθμοί. όταν δεν αναγράφεται o.s. (δηλαδή έχει ιχνηλασία λαγού το άριστα είναι 235)
    TERO AIGEIDOS (κυναγωγός Αγγελής Δημήτριος) είχε 2 λάθη σε πουλιά στην τελευταία εκαιρία τα κατάφερε με μια ωραία φέρμα σε ένα ζευγάρι.Τα οποία δεν του επέτρεψαν να πάει ψηλά στην βαθμόλογία. Τα καλά νερά, κατευθυνόμενο από απέναντι και ζωντανή πάπια, του έδωσαν την νίκη με 165 βαθμούς.
    AVGERINOS HBH (κυναγωγός Αυγερινός Νικόλαος) είχε έναν οριακό πόντο, ο κυναγωγός δεν ήθελε να ρισκάρει περισσότερο, αλλά χανόντας πολλους πόντους στο νερό, δεν κατάφερε να πάει ψηλά στην βαθμολογία.
    148 βαθμοί
    BIRKO, πολύ νεαρός σκύλος για αυτή την δοκιμασία, δυνατή έρευνα με προβληματα πάνω στα πουλιά, δεν ολοκλήρωσε το τυφλό απόρτ και απέτυχε από την Δοκιμασία.
    Ηταν ένα καλό διήμερο
    ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗΝ ΚΩΠΑΙΔΑ ΣΤΙΣ 19 Μαρτίου ΕΑΡΙΝΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    dimaponaf στις #169456

    Σας γράφω απλά για να μοιραστώ τον πόνο μου. Πριν 1 μήνα (φαίνεται σαν εχτές), έχασα το συντροφό μου στο κυνήγι (Drahthaar αρσενικο, 5.5 ετών-"ΟΤΤΟ" στο όνομα) από στρέψη στομάχου-άγνωστο γιατι και πώς.
    Βαζω μια φωτο του, έτσι για να τον θυμόμαστε…..Το κυνήγι δεν θα είναι ποτέ ιδιο για εμένα χωρίς αυτόν!
    Υ.Γ – Ευχαριστώ τον Νίκο Α. (κυναγωγό) για την άριστη εκπαίδευση που του έδωσε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #311677

    Σας γράφω απλά για να μοιραστώ τον πόνο μου. Πριν 1 μήνα (φαίνεται σαν εχτές), έχασα το συντροφό μου στο κυνήγι (Drahthaar αρσενικο, 5.5 ετών-"ΟΤΤΟ" στο όνομα) από στρέψη στομάχου-άγνωστο γιατι και πώς.
    Βαζω μια φωτο του, έτσι για να τον θυμόμαστε…..Το κυνήγι δεν θα είναι ποτέ ιδιο για εμένα χωρίς αυτόν!
    Υ.Γ – Ευχαριστώ τον Νίκο Α. (κυναγωγό) για την άριστη εκπαίδευση που του έδωσε!

    [font=”Comic Sans MS”]Να είσαι καλά για να θυμάσαι τις ωραίες σας στιγμές. Σίγουρα ίδιο σκύλο δεν θα ξανά έχεις, μπορεί όμως να σου τύχει κάποιος άλλος που θα σου χαρίσει ακόμη μεγαλύτερες συγκινήσεις. Ο Νίκος θα μπορέσει να σε βοηθήσει και πάλι. Δυστυχώς οι σκύλοι μας ζουν πολύ λιγότερο από όσο θα επιθυμούσαμε.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #169489

    και τα δικαμου σιλιπιτιρια…

    και γριγορα με ενα αλλο κουταβω και να ζησεις μεγαλιτερες στιγμες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #169499

    Kριμα φιλε να σου παει ετσι ο γλυκοφατσας, απο την εκρφραση και μονο του σκυλου σου καταλαβαινεις πολλα
    να εισαι καλα να τον θυμασε,και να ειναι και ο οττο σου καλα εκει που ειναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311599

    Σας γράφω απλά για να μοιραστώ τον πόνο μου. Πριν 1 μήνα (φαίνεται σαν εχτές), έχασα το συντροφό μου στο κυνήγι (Drahthaar αρσενικο, 5.5 ετών-"ΟΤΤΟ" στο όνομα) από στρέψη στομάχου-άγνωστο γιατι και πώς.
    Βαζω μια φωτο του, έτσι για να τον θυμόμαστε…..Το κυνήγι δεν θα είναι ποτέ ιδιο για εμένα χωρίς αυτόν!
    Υ.Γ – Ευχαριστώ τον Νίκο Α. (κυναγωγό) για την άριστη εκπαίδευση που του έδωσε!

    Πίστεψε με 1 άλλος τετράποδος θα σε κάνει να απαλυνθεί ο πόνος. Τα συνλυπητήρια μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    803
    camelg4 στις #169522

    σου ευχομαι να σε κανει ενας αλλος σκυλος να θυμασε χαρουμενα τις στιγμες που σου χαρισε ο οττο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    dimaponaf στις #169555

    ΣΑΣ ΕΥΑXAΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ.
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-DimiM

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #169662

    Κρίμα πάνω στα "καλά" ο σκυλάκος, γρήγορα γρήγορα με έναν αλλο μουσάτο, είναι το καλύτερο φάρμακο,
    Μην ξεχνάσ κάθε σκυλί είναι διαφορετικό από το προηγούμενο, μοναδικό.
    Οποιαδήποτε βοήθεια χρειάστεις και μπορώ να στην προσφέρω θα είναι μεγάλη μου χαρά.
    Παντελής

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 391 έως 405 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων