ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #331126

    Εγω ως μελος του φορουμ και αναγνωστης των θεματκων ενοτητων που αφορουν στα οπλα και την ιδιογομωση θα ελεγα να σταματησετε να χαλατε τις καρδιες σας για τετοια θεματα. Ειλικρινα σας παρακαλω να αφησετε χωρο σε αυτες τις σελιδες ετσι ωστε να χωρεσουν οι πολυτιμες γνωσεις σας τις οποιες εγω προσωπικα τις αντιγραφω σε εγγραφα του word ωστε να μπορω να τις μελετω και εκτος συνδεσης. Απο αυτη την υποθεση μονο κερδισμενοι μπορουμε να βγουμε, τουλαχιστον εμεις που προσπαθουμε να ξεστραβωθουμε σε αυτους του τομεις.

    Σας ευχαριστω για ολες τις γνωσεις που μου(μας) δωσατε απλοχερα και σας προτρεπω να συνεχισετε. Υπαρχει κοσμος που θελει να μαθει! :D

    Prosypoggrafo kai ego.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #160889

    Αγαπητε φιλε Νικο.. σε καμια απολυτως κατασταση δεν ειχα και δεν εχω σκοπο να καλο η κακο χαρακτηρησω το προσωπο σου,,, δεν ειναι και το φορουμ αυτο για τετοιες καταστασεις. οπως ομως βλεπεις υπαρχουν ανθρωποι μεσα σ αυτο φορμ που πραγματικα και θελουν και μαθαινουν καποια πραγματα ,,, κατι το οποιο το θεωρουσα δεδομενο περαν του οτι το καταθεσαν και ενγραφως. Μεσα λοιπον απ αυτη την παραδοχη παντα προσπαθουσα και θα συνεχισω αλωστε να το κανω ,, να γραφω ,, να καταθετω,,, και αποψεις και δεδομενα,,, μεσα απο παντα μια καθαρη και οσο το δυνατον απλη μεθοδο,,, ωστε με λιγες γραμμες να ειναι και κατανοητη και διαφωτιστηκη για καθε παιδι που διαβαζει μεσα στο φορουμ θεματα βλητικης ,, θεματα γενικως και για το φυσιγγι και για το οπλο και για το θυραμα.και παντα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ
    Οταν πρωτοεμφανιστηκα στο φορουμ… με 20αρι,,, κανεις!!!! σχεδον κανεις!!! δεν ειχε ,δεν δουλευε 20αρι,,, και δεν σου κρυβω πως στα τοτε γραφομενα μου για τις δυνατοτητες του λαμβανα ,αποψεις, οχι και τοσο συμφωνες με αυτα που ελεγα…. σιγα συγα…και αυτη την στιγμη,,, αρκετα παιδια και εχουν 20αρια,,, και καποιοι αλοι ετοιμαζονται,,,το ψαχνουν να αποκτησουν,,,
    αδιαφορο παντως αυτο που λεω και δεν θαπρεπε καν να το αναφερω.. μα παντα στον λογο μου ειχα σαν βαση το επιχειρημα.. την αποδειξη του τι ελεγα και απο που και πως αυτο συμπερενοταν. και αυτο εκανα και κανω στο επιμαχο ποστ το δικο σου. και δεν νομιζω ναναι καπου παρατυπο αυτο που εκανα,,, δηλ να το κρυνω ως ακρως ατοπο και απαραδεκτο ,,, οχι ετσι επειδη μου κατεβηκε απ το μυαλο… αλλα οπως και εσυ και ΟΛΟΙ που το διαβασαν διαπυστωσαν οτι μεσα απο επιχειρηματα.. μεσα απ αυτα που το ποστ σου εγραφε το χαρακτηρισα ως απαραδεκτο.
    …. και εσυ σαν απαντηση ,,μου παραθετεις ολη την <συμφωνια> της συμπεριφορας του earemis…σαν τι????? για να καταλαβω τι????? μηπως μεσα καπου λεει,,, πρεπει παντα να συμφωνουμε,,,ποτε να μην χαρακτηριζουμε τα ποστ ,,, να μην τεκμηριωνουμε με επιχειρηματα τα οποια γραφωμενα μας??????
    γιατι αν ειναι ετσι και αδυνατω να το διαβασω μεσα στην παραθεση που προβαλεις ,,, τοτε και αν οι υπευθυνοι του φορουμ το θεωρουν ετσι… πολυ ευχαρηστως να δεχθω και την ετοιμηγορια τους και την διαγραφη μου απο μελος του φορουμ,,,,,,,
    … οπως και ναχει ομως ,,,αντι με επιχειρηματα να μου πεις που και σε τι επανω στα γραφομενα μου που εναντιωνωνται στα οσα ο τυπος με την φωτο με το κανονακι και εσυ,,, ειχες γραψει στο θεμα υγρασιες και μονο-δυβασηκες πυριτιδες ( οπου η μια απο τις 2 κατηγοριες πυριτιδων δεν υπαρχει στο τεστ……. ) απαντας με την ΚΑΡΤΑ δεοντολογιας toυ e artemis και με την φραση

    <<<<Οπως και να εχει, αυτη την στιγμη νοιωθω πραγματικα ευτηχισμενος που επιτελους απεδειξες τον πραγματικο σου εαυτο! Ευγε!>>>

    ΟΧΙ φιλε Νικο,,, δεν απεδειξα ουτε τον αληθη,,, ουτε τον ψευδη εαυτον μου,,, ΑΠΛΑ ΑΠΕΔΕΙΞΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΣΤ-ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΣΥ ΚΑΙ <ο τυπος με το κανονακι> ΑΝΕΒΑΣΑΤΕ ,,,,,ΩΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΤΟΠΟ ΣΑΝ ΤΕΣΤ…..
    αν ομως εσυ, ΕΣΥ Νικο μεσα απο τα γραφομενα μου θεωρεις- πιστευεις πως εδειξα τον << πραγματικο μου εαυτο>>> τοτε μαλλον τα αρθρα δεοντολογιας του eartemis αφορυν εσενα και την δικη σου επιθεση!!!! προς το ατομο μου…
    και στο φιναλε ας παρει θεση και ο administrator του φορουμ ,,,αν εχω υποπεσει σε σφαλμα…
    ….-νομιζω σαφεστατα εθεσα και την τελευταια μου θεση στο θεμα και δεν θα συνεχισω περαν τουτου ουτε ποντο…

    μετα τιμης Και σεβασμου προς ολους τους φιλους αυτου του φορουμ
    mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #160892

    Μεγάλα παιδιά είστε, βρείτε τα μόνοι σας. Καλημέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #330997

    Δυστηχως ή ευτηχως, το κακο εχει γινει ηδη, αρα θεωρω εντελως ανουσιο να κουρασω παιρετερω το οτιδηποτε.

    Αφηνω την οποιανδηποτε προσωπικη αναφορα σε σενα Μαρκο και μιλαω μονο σε γεννικες γραμμες, οποτε και οτιδηποτε ακολουθησει, ειναι σε γεννικες γραμμες, οποτε και ετσι πρεπει να το εκλαβει ο οποιοσδηποτε το διαβασει, ευχαριστω!

    Αγαπητε φιλε Νικο.. σε καμια απολυτως κατασταση δεν ειχα και δεν εχω σκοπο να καλο η κακο χαρακτηρησω το προσωπο σου,,, δεν ειναι και το φορουμ αυτο για τετοιες καταστασεις. οπως ομως βλεπεις υπαρχουν ανθρωποι μεσα σ αυτο φορμ που πραγματικα και θελουν και μαθαινουν καποια πραγματα ,,, κατι το οποιο το θεωρουσα δεδομενο περαν του οτι το καταθεσαν και ενγραφως. Μεσα λοιπον απ αυτη την παραδοχη παντα προσπαθουσα και θα συνεχισω αλωστε να το κανω ,, να γραφω ,, να καταθετω,,, και αποψεις και δεδομενα,,, μεσα απο παντα μια καθαρη και οσο το δυνατον απλη μεθοδο,,, ωστε με λιγες γραμμες να ειναι και κατανοητη και διαφωτιστηκη για καθε παιδι που διαβαζει μεσα στο φορουμ θεματα βλητικης ,, θεματα γενικως και για το φυσιγγι και για το οπλο και για το θυραμα.και παντα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ
    Οταν πρωτοεμφανιστηκα στο φορουμ… με 20αρι,,, κανεις!!!! σχεδον κανεις!!! δεν ειχε ,δεν δουλευε 20αρι,,, και δεν σου κρυβω πως στα τοτε γραφομενα μου για τις δυνατοτητες του λαμβανα ,αποψεις, οχι και τοσο συμφωνες με αυτα που ελεγα…. σιγα συγα…και αυτη την στιγμη,,, αρκετα παιδια και εχουν 20αρια,,, και καποιοι αλοι ετοιμαζονται,,,το ψαχνουν να αποκτησουν,,,
    αδιαφορο παντως αυτο που λεω και δεν θαπρεπε καν να το αναφερω.. μα παντα στον λογο μου ειχα σαν βαση το επιχειρημα.. την αποδειξη του τι ελεγα και απο που και πως αυτο συμπερενοταν. και αυτο εκανα και κανω στο επιμαχο ποστ το δικο σου. και δεν νομιζω ναναι καπου παρατυπο αυτο που εκανα,,, δηλ να το κρυνω ως ακρως ατοπο και απαραδεκτο ,,, οχι ετσι επειδη μου κατεβηκε απ το μυαλο… αλλα οπως και εσυ και ΟΛΟΙ που το διαβασαν διαπυστωσαν οτι μεσα απο επιχειρηματα.. μεσα απ αυτα που το ποστ σου εγραφε το χαρακτηρισα ως απαραδεκτο.
    …. και εσυ σαν απαντηση ,,μου παραθετεις ολη την <συμφωνια> της συμπεριφορας του earemis…σαν τι????? για να καταλαβω τι????? μηπως μεσα καπου λεει,,, πρεπει παντα να συμφωνουμε,,,ποτε να μην χαρακτηριζουμε τα ποστ ,,, να μην τεκμηριωνουμε με επιχειρηματα τα οποια γραφωμενα μας??????
    γιατι αν ειναι ετσι και αδυνατω να το διαβασω μεσα στην παραθεση που προβαλεις ,,, τοτε και αν οι υπευθυνοι του φορουμ το θεωρουν ετσι… πολυ ευχαρηστως να δεχθω και την ετοιμηγορια τους και την διαγραφη μου απο μελος του φορουμ,,,,,,,
    … οπως και ναχει ομως ,,,αντι με επιχειρηματα να μου πεις που και σε τι επανω στα γραφομενα μου που εναντιωνωνται στα οσα ο τυπος με την φωτο με το κανονακι και εσυ,,, ειχες γραψει στο θεμα υγρασιες και μονο-δυβασηκες πυριτιδες ( οπου η μια απο τις 2 κατηγοριες πυριτιδων δεν υπαρχει στο τεστ……. ) απαντας με την ΚΑΡΤΑ δεοντολογιας toυ e artemis και με την φραση

    <<<<Οπως και να εχει, αυτη την στιγμη νοιωθω πραγματικα ευτηχισμενος που επιτελους απεδειξες τον πραγματικο σου εαυτο! Ευγε!>>>

    ΟΧΙ φιλε Νικο,,, δεν απεδειξα ουτε τον αληθη,,, ουτε τον ψευδη εαυτον μου,,, ΑΠΛΑ ΑΠΕΔΕΙΞΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΣΤ-ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΣΥ ΚΑΙ <ο τυπος με το κανονακι> ΑΝΕΒΑΣΑΤΕ ,,,,,ΩΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΤΟΠΟ ΣΑΝ ΤΕΣΤ…..
    αν ομως εσυ, ΕΣΥ Νικο μεσα απο τα γραφομενα μου θεωρεις- πιστευεις πως εδειξα τον << πραγματικο μου εαυτο>>> τοτε μαλλον τα αρθρα δεοντολογιας του eartemis αφορυν εσενα και την δικη σου επιθεση!!!! προς το ατομο μου…
    και στο φιναλε ας παρει θεση και ο administrator του φορουμ ,,,αν εχω υποπεσει σε σφαλμα…
    ….-νομιζω σαφεστατα εθεσα και την τελευταια μου θεση στο θεμα και δεν θα συνεχισω περαν τουτου ουτε ποντο…

    μετα τιμης Και σεβασμου προς ολους τους φιλους αυτου του φορουμ
    mark cal20

    Θεωρω ανουσιο και ανωφελο να αποδειξω αν εχω δικιο ή αδικο στα παρακατω γεγονοτα:
    – αν το Cal.12 ειναι καλυτερο απο το Cal.20 ή και αντιστροφα
    – αν οι μονοβασικες πυριτιδες επηρεαζωνται απο την υγρασια ή οχι
    – αν τα "Υπάρχουν 12.011 εγγεγραμμένα μέλη στην online κοινότητα του e-artemis", ειναι μονογραμμενα, διπλογραμμενα, τριπλογραμμενα και δεκαπλογραμμενα
    – αν το φορουμ ειναι εργαλειο ανταλαγης αποψεων ή εχει καταντησει σε κατι αλλο
    – αν ο κοσμος εχει ταμπου και προκαταλειψεις ή οχι
    – αν στο φορουμ ειναι γραμμενοι επισης εμποροι και υπαλληλοι που κανουν συγκεκριμμενες τοποθετησεις ή οχι
    – αν η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια
    – αν υπαρχει ενα στοιχειωδες επιπεδο ή οχι
    – αν υπαρχουν ή δεν υπαρχουν εχθρες
    – και οτι αλλο ξεχασα να γραψω και που ειναι σχετικο με ολα τα παραπανω

    Αναφερωμαι λοιπον μονο σε πραγματικα γεγονωτα που μπορω να αποδειξω εμπρακτος ανα πασσα ωρα και στιγμη

    1. Οπως καποτε ηρθα στο φορουμ και με ξεστραβωσαν σε καποια πραγματα καποια ατομα, ετσι προσπαθησα να ξεστραβωσω καποια αλλα…
    Αποτελεσμα: εφτασα σε σημειο να μιλαω με διαστραυρωμενα στοιχεια, που οχι μονο κανεις δεν λαμβανε υπ' οψιν του, αλλα με κοροϊδευαν και στα μουτρα…μεχρι που χαλασα την καρδια μου και αποχωρησα απο το φορουμ
    2. Προσπαθησα να στησω 1 οδηγο ιδιογωμοσης, οχι για να το παιξω εξυπνος ή μαγκας, αλλα γιατι αυτοι που με ξεστραβωσαν καποτε, με εμαθαν να γεμιζω σωστα μεχρι ενως σημειου, αλλα οχι οσο επρεπε, εκανα λοιπον μια αλφα προσπαθεια…
    Αποτελεσμα: μου χαλασαν το τοπικ και κατεληξε σε φιασκο
    3. Ξαναπροσπαθησα να το ξαναστησω, με τετοιο τροπο που οτι και να γινει και οτι και να προκυψει, να μην μπορει κανεις να το χαλασει, ειτε ειμαι ειτε δεν ειμαι στο φορουμ…
    Αποτελεσμα: μεχρι στιγμης παει καλα…
    4. Προσπαθησα να μεταφερω πληροφορειες που οχι μονο δεν προκειται ποτε να σας πει κανεις, λογο καθεαυτου εμπορικων συμφωνιων και συμφερωντων, αλλα και που δεν προκειτε να τις δειτε γραμμενες πουθενα…
    Αποτελεσμα: τα αποτελεσματα ειναι γνωστα, οποιος διαβαζει και εχει την υποτυποδης περιεργεια, μπορει να φτασει στα αναλογα συμπερασματα
    5. Ουδεποτε απαιτησα το οτιδηποτε απο κανενα, ποσο μαλλον να με πιστεψει καποιος σε κατι, με ενοχλει ομως αφανταστα το να με κοροϊδευουν και να με αμφισβητουν με το ετσι θελω…
    Αποτελεσμα: τα αποτελεσματα ειναι γνωστα, οποιος διαβαζει και εχει την υποτυποδη περιεργεια, μπορει να φτασει στα αναλογα συμπερασματα, διοτι scripta manent

    Ας δουμε λοιπον με την ευκαιρια καποια βασικα πραγματα, ολοι μαζι παρεα:

    1.Δεν επιτρέπονται οι διπλοεγγραφές, δηλαδή η δημιουργία ή χρήση περισσότερων από ένα accounts από το ίδιο άτομο.
    Ερωτηση: ειναι δυνατον ατομο που με εχει προσβαλει και συκοφαντησει δημοσια, να τρωει BAN απο το φορουμ και οταν συναντηθηκαμε αφου τα τσουξαμε να μου πει καταμουτρα και στη ψυχρα "…μου ειπε να αλλαξω mail και να γραφτω με αλλο ονομα…"
    2.Φροντίστε το περιεχόμενο ενός μηνύματος να είναι όσο το δυνατόν πιο ουσιώδες ,περιεκτικό και σαφές και να είναι εφικτή ή άμεση κατανόησή του, από τους αναγνώστες. Μην προβείτε σε ενέργεια εξύβρισης ή προσβολής κάποιου μέλους ακόμη και αν αυτό έσφαλε εις βάρος σας ή παραβίασε κάποιον από τους κανόνες. Αυτό ισχύει τόσο για τα δημόσια όσο και για τα προσωπικά μηνύματα (ΠΜ).
    Ερωτηση: βρησκομαστε σε δημοσιο φορουμ ή σε καφενειο;
    3.Μη δημιουργείτε μηνύματα με όλα τα γράμματα κεφαλαία, είτε στον τίτλο του θέματος συζήτησης, είτε στο κύριο μέρος του μηνύματος. Τα κεφαλαία γράμματα στη γλώσσα του Internet σημαίνουν "φωνάζω" και δημιουργούν κακή εντύπωση σε αυτούς που τα διαβάζουν.
    Ερωτηση: ποσοι γραφουν με κεφαλαια γραμματα στα post;
    Σημειωση: με κεφαλαια εχω γραψει αρκετους τιτλους, αλλα ποτε σε post!
    4.Greeklish
    Αυτονωειτο…
    5.Μην γράφετε ανούσια μηνύματα! Μηνύματα μίας σειράς του στυλ "σοβαρά μιλάς", "ναι όπως τα λες είναι τα πράγματα" ή "α κι ένας φίλος μου έχει το ίδιο πρόβλημα" χωρίς όμως να προσφέρουν τίποτα στη συζήτηση ή να δίνουν λύση ή βοήθεια στο πρόβλημα που συζητείται θα διαγράφονται αμέσως μόλις εντοπίζονται, χωρίς καμία προειδοποίηση και εξήγηση.
    Ερωτηση: ποσοι σεβονται αυτον τον κανονα ή στηνουν τα post με τετοιο τροπο;
    6.Στην υπογραφή σας μπορείτε να συμπεριλάβετε κάποιο link προς την προσωπική σας σελίδα, να συμπληρώσετε κάποιο κείμενο, εικόνα κλπ. Σε κάθε περίπτωση οι υπογραφές δεν πρέπει να υπερβαίνουν τις 4 γραμμές. Για να μην παρουσιάζονται προβλήματα ταχύτητας κατά την περιήγηση άλλων χρηστών στο forum, μη χρησιμοποιείτε στην υπογραφή σας εικόνες συνολικού μεγέθους πάνω από 20 KB και συνολικών διαστάσεων πάνω από 500 pixels σε πλάτος ή 120 pixels σε ύψος. Όσες εικόνες εντοπίζονται να ξεπερνούν αυτά τα όρια, αφαιρούνται από τους administrators χωρίς καμία προειδοποίηση. Σε περίπτωση που κάποιο μέλος εξακολουθεί επανειλημμένα να χρησιμοποιεί στην υπογραφή του τέτοιες εικόνες, θα του περιορίζεται η δυνατότητα να χρησιμοποιεί υπογραφή στα μηνύματά του στο forum.
    Ερωτηση: ποσοι σεβονται αυτον τον κανονα;
    7.Η εγγραφή σας ως μέλος σημαίνει ότι έχετε διαβάσει και αποδέχεστε τους παραπάνω όρους
    Σημειωση: παραπεμπω σε παλαιοτερο post

    8.Απαγορεύεται αυστηρά η αντιγραφή (copy-paste) κειμένων ή άρθρων που προέρχονται από άλλα sites, εφημερίδες και περιοδικά, για λόγους προστασίας των πνευματικών δικαιωμάτων των συντακτών τους. Θέματα που έχουν αντιγραφεί εξ ολοκλήρου από τέτοιες πηγές, διαγράφονται άμεσα, χωρίς προειδοποίηση, ακόμη και αν υπάρχει αναφορά στην πηγή.
    Σημειωση: ακόμη και αν υπάρχει αναφορά στην πηγή

    Ερωτηση: γιατι πρεπει να υπαρχει αναφορα μεσο συγκεκριμενου link στη πηγη;
    Σημειωση: θεωρω οχι μονο οτι ετσι πρεπει να ειναι σωστο, αλλα και για να μπορει ο αναγνωστεις να διασταυρωσει τα οποια στοιχεια θελησει

    Ας παρουμε λοιπον ενα πραγματικο παραδειγμα και ας το αναλυσουμε ως εξης:

    Γιωργο:

    μπορεις καλλιστα να τους μεταφερεις το ακολουθο quote: [url=”http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/showthread.php?t=17660″]http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/showthread.php?t=17660[/url]

    [quote]Ieri abbiamo condotto prove di assorbimento umiditΰ di una nota polvere monobasica.
    Cartuccia caricata con umiditΰ controllata a 30% 850bar 425 V0 (le prove sono state condotte con diverse cartucce di prova dello stesso tipo e sono risultate particolarmente costanti fra loro); stessa cartuccia lasciata una notte in ambiente non controllato 730 bar e 412 V0; cartuccia confezionata in ambiente non controllato, con polvere lasciata aperta 1 ora, 700 bar e 405 V0; cartuccia caricata con polvere lasciata aperta 1 notte in ambiente non controllato, 560 bar e 394 V0.
    Da una condizione ottimale, a una condizione pessima di caricamento abbiamo avuto 300 bar di differenza, ma per fortuna solo 30 m/s di V0 in meno.
    Ora la domanda che sorge spontanea θ: la colpa θ della qualitΰ della polvere o θ un fenomeno normale.
    Farς ulteriori prove con altre polveri.
    Ciao
    Gianni

    [b][color=”red”]——— ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΑΚΙ———[/color]

    Δοκιμες μονοβασικης μπαρουτης σε διαφορες συνθηκες ελενχομενης υγρασιας παντα για το ιδιο φυσιγγιο.
    1. Με ελενχομενη υγρασια 30% -> 850 Bar 425m/s V0
    2. Μετα μια νυχτα χωρις να ελενχεται η υγρασια -> 730 Bar 412m/s V0
    3. Μετα μια ωρα με τη μπαρουτη εκτεθημενη εκτος καλυκα -> 700 Bar 405m/s V0
    4. Μετα μια νυχτα με τη μπαρουτη εκτεθημενη εκτος καλυκα -> 560 Bar 394m/s V0
    [color=”red”]Απο τις διαφορες δοκιμες απο ιδανικες συνθηκες στις χειροτερες δυνατες ειχαμε μια μεταβολη 300 Bar και 30m/s σε V0.[/color][/b]


    πολυ φιλικα, Νικος :D[/quote]

    – Υπαρχει σχετικο link ( http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/showthread.php?t=17660 ), αρα παω αμεσως να το ελενξω…
    – Ωπα, δεν υπαρχει μονο 1 post, αλλα topic με 3 ολοκληρες σελιδες…
    – Ειναι σε ξενη γλωσσα, αρα αφου δεν γνωριζω, ας βαλω το Google ( http://www.google.gr/language_tools?hl=it )
    – Ο τιτλος του topic ειναι Umidità e decadimento prestazioni., τι να σημαινει αραγε;
    – Ας το δω καλυτερα στο Google…
    – Αφου λοιπον κατσουμε και διαβασουμε τις 3 ολοκληρες σελιδες μεταφρασμενες, τοτε και μονο τοτε παμε να σχολιασουμε ενα οποιοδηποτε post
    – Επισης αναρωτιωμαστε, μηπως ειναι διαφορετικη η μεταφραση του κειμενου ή οχι…
    – Αν κατανωησουμε οτι η μεταφραση ειναι διαφορετικη, τοτε ειναι ευλογο να ρωτησουμε πριν σχολιασουμε…

    Αν λοιπον, ειχαμε εκλαβει υπ' οψιν μας το ακολουθο post #6 απο την ιδια σελιδα

    Ho conservato un post molto interssante di G.G. sull'assorbimento di umidita' da parte delle polveri in genere.

    [b]Presso il BNP ed ogni balipedio degno di tale nome, le cartucce da collaudare sono climatizzate 24 o 48 ore a temperatura di 21° centigradi e Umiditΰ Residua del 60%, questa θ la prassi consolidata e seguita.[/b]

    Non si fa nessuna doppia prova, … almeno di normale routine.

    Circa la tua affermazione:

    … un luogo asciutto avra' una certa % di umidita', che nn deve essere maggiore dell'umidita' che contiene la polvere,altrimenti avviene l'assorbimento, e nn deve essere troppo secco asciutto per far si che la polvere nn cedi l'umidita' relativa che possiede …

    [b]Una polvere monobasica moderna ha una umiditΰ residua che non oltrepassa mai in nessun caso il 2%, solitamente si attesta sul 1,2%/1,3%, mentre le polveri bibasiche gelatinizzate a struttura di superficie compatta e cornea, praticamente impermeabili, non oltrepassano lo 0,8%/0,9% e non assorbono nθ adsorbono umiditΰ in percentuale rilevante neppure se esposte a tassi di umiditΰ ambiente del 100% per 24 ore.[/b]

    Dal tuo discorso invece si evince che il "luogo asciutto" dovrebbe avere un tasso di Umiditΰ ambiente inferiore allo 0,8% – 1,3%.

    Scusa, ma dove lo trovi tale ambiente?

    Cordialitΰ
    G.G.
    _________________
    E' tornato il pescatore dal mare,
    il cacciatore dalle colline.

    La condensa puo' essere un grosso problema.

    Ciao.

    Θα γνωριζαμε και καποιες επιπλεον παραμετρους με σχετικες αναφορες σε συγκεκριμμενα νουμερα και σε μεθοδους του BNP ή κοινως λεγωμενος του Banco Nazionale di Prova del Gardone Val Trompia…

    Εξου και η προαναφερθησα αναφορα μου στο: μηδενα προ του τελους μακαριζε

    Ελπιζω να καλυψα τις οποιες πιθανες απορειες, ενδεχωμενος, παρουσιαστουν. Ευχαριστω για τον χρονο σας και ζητω την κατανωηση σας ως προς το μακροσκελες post…

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    524
    maximo στις #330957

    Ρε παιδια αυτο το κυνηγητο απο ποστ σε ποστ και απο τοπικ σε τοπικ αρχιζει να γινεται γραφικο!
    Τωρα εγω δικιο σε κανεναν δεν παω να δωσω και ουτε με νοιαζει.
    Αυτο που με ενοχλει ομως ειναι ειναι να βλεπω ποστ τα οποια συνοδευονται με ενα ειρωνικο υφος που ειναι και προκλητικο. :D
    Σταματηστε να κανετε σαν μικρα παιδια και αν δεν συμφωνειτε με αλλους συναδελφους απλα μην ασχολειστε, ο καθενας εχει τη γνωμη του και δεν ειναι υποχρεωτικη ουτε να την αλλαξει αλλα ουτε και να την ακολουθησουμε…
    Μην χαλατε το κλιμα ειμαστε μια ωραια παρεα εδω και δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    takis25 στις #330940

    Ρε παιδια αυτο το κυνηγητο απο ποστ σε ποστ και απο τοπικ σε τοπικ αρχιζει να γινεται γραφικο!
    Τωρα εγω δικιο σε κανεναν δεν παω να δωσω και ουτε με νοιαζει.
    Αυτο που με ενοχλει ομως ειναι ειναι να βλεπω ποστ τα οποια συνοδευονται με ενα ειρωνικο υφος που ειναι και προκλητικο. :D
    Σταματηστε να κανετε σαν μικρα παιδια και αν δεν συμφωνειτε με αλλους συναδελφους απλα μην ασχολειστε, ο καθενας εχει τη γνωμη του και δεν ειναι υποχρεωτικη ουτε να την αλλαξει αλλα ουτε και να την ακολουθησουμε…
    Μην χαλατε το κλιμα ειμαστε μια ωραια παρεα εδω και δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    takis25 στις #160945

    +1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #330528

    Εξου και η προαναφερθησα αναφορα μου στο: [u]μηδενα προ του τελους μακαριζε[/u]

    Ελπιζω να καλυψα τις οποιες πιθανες απορειες, ενδεχωμενος, παρουσιαστουν. Ευχαριστω για τον χρονο σας και ζητω την κατανωηση σας ως προς το μακροσκελες post…

    Φιλικα Νικος :lol:

    Θα συμφωνήσω με το δικαίωμα του καθενός από τους φίλους να παραθέτει κόσμια και με στοιχεία την άποψή του ή ακόμη καλύτερα την γνώση του, όταν θεωρεί ότι θίγεται.
    Και εδώ είμασατε οι υπόλοιποι να κρίνουμε ποιός προκαλεί ή ποιός ήταν υπερβολικός ή είχε λάθος εικόνα.
    Επειδή δεν γράφουμε με τις πραγματικές μας ταυτότητες και τα ονόματά μας, όπως άλλωστε προβλέπει και το ΑΡΤΕΜΙΣ, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να απουσιάζει η ευθιξία και η υπεράσπιση της γνώσης ή γνώμης μας ή ακόμη και να στηρίξουμε μια θέση με την οποία συμφωνούμε, με στοιχεία πάντα και όχι σε …δημοψήφισμα.
    Φυσικά όπως γράφει και κάποιος φίλος στην "υπογραφή" του "Οι έξυπνοι παραδέχονται το λάθος τους, οι πονηροί δικαιολογούνται και οι βλάκες επιμένουν".
    Εγώ χάρηκα για τα στοιχεία που παραθέτει ο Νίκος και θα χαρώ το ίδιο αν υπάρχει και απάντηση το ίδιο ευγενής και εμπεριστατωμένη από οποιονδήποτε.

    Τέλος για να το ελαφρώσω λίγο, θα τροποποιήσω ως κυνηγός το ρητό σε :
    "Μηδέν προ του τέλους …κακάριζε!!!"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    bounas progress στις #161139

    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας έναν προβληματισμό που έχω. Σε ένα super poze που έχω με κομένες κάννες απο 71 σε 61 χωρίς τσοκάκια, ( εφόσον έχουν κοπεί οι κάννες, έχει χαλάσει το τσοκάρισμα του όπλου και λειτουργεί πλέον ως κύλινδρος) πείτε μου αν γνωρίζετε ποιά είναι η συμπεριφορά των φυσιγγίων διασποράς και ποιά της μάλινης τάπας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #161143

    Φίλε Bounas το έχουμε συζητήσει το θέμα αρκετές φορές.
    Επιγραμματικά: κάποια διασποράς δεν θα σου ανοίγουν την τουφεκιά περισσότερο από τα "κανονικά" φυσίγγια.
    Ο Συνδυασμός μάλλινη με συγκεντρωτηρα σε κάθε κάννη σε καλύπτει ούτως ή άλλως…
    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #330439

    ποιά είναι η συμπεριφορά των φυσιγγίων διασποράς και ποιά της μάλινης τάπας.

    Ολα τα διασπορας με ελικοειδες διασπορεα ή με οποιονδηποτε αλλο διασπορεα με σταυρο, χωρις περιμμετρικα φτερακια, ανοιγουν απο πολυ καλα εως και παρα πολυ καλα!
    Τα διασπορας με διασπορεα Gualandi Dispersante, αν δεν το ριξεις με τουλαχιστον 3*, ωστε να σπασουνε οι ενωσεις απο τα φτερακια, θα παει συγκεντρωμενη η τουφεκια.
    Στη μαλλινη ταπα, θα εχεις ακριβως την αποδοση του πραγματικου τσοκ, με την προϋποθεση οτι θα εχει πλαστικη couvette απο κατω απο την μαλλινη, ωστε να μην υπαρχει διαφυγη αεριων…

    Φιλικα Νικος :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #330437

    Στη μαλλινη ταπα, θα εχεις ακριβως την αποδοση του πραγματικου τσοκ, με την προϋποθεση οτι θα εχει πλαστικη couvette απο κατω απο την μαλλινη, ωστε να μην υπαρχει διαφυγη αεριων…

    Φιλικα Νικος :lol:

    Το ιδιο ισχυει (για αποδοση) και για τις πλαστικες μισοταπες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #330428

    Οχι Λευτερη, οι πλαστικες μισοταπες, ειναι σχεδον σαν τις μαλλινες αλλα δεν ειναι μαλλινες… Με απλα λογια, η μαλλινη ταπα δεν εχει ποτηρακι (οπως η μισοταπα), αλλα και αποσπομενο πατο (που δεν εχει η μισοταπα), οποτε και η συμπεριφορα διαφερει μεχρι και ενα ορισμενο σημειο.

    Στην πραξη, οι μισοταπες ανταποκρινονται παρα πολυ καλα στα τσοκαρισματα, λογο ελειψης απο τα φτερακια και επισης επειδη το ποτηρακι δεν ανοιγει, με αμεσο αποτελεσμα να μενουν μεσα του καποια ορισμενα σκαγια που μετα την αποκολληση τους απο το ποτηρακι, θα πανε οσο πιο μακρυα γινεται και πολλες φορες θα πετυχουν κεντρο…εξου και καποιες απιθανες βολες σε μακρυνες αποστασεις, που δυσκολα να τις πιστεψει κανεις!

    Αντιθετα, η μαλλινη ταπα ανταποκρινεται τελεια στο τσοκαρισμα!

    Προσωπικα με κυλινδρο και μισοταπες, ειχα κανει κατι τουφεκιες στα τσιχλοκοτσυφα, που δεν τις εκανε με τιποτα ο πατερας μου στο ιδιο καρτερι με συγκεντρωτηρες και κυλινδρο…αυτο το τονιζω ωστε να ειναι εμφανες η διαφορα αποδοσης στις οποιες κατανομες…σε πραγματικες συνθηκες…

    Φιλικα Νικος :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #330418

    Οχι Λευτερη, οι πλαστικες μισοταπες, ειναι σχεδον σαν τις μαλλινες αλλα δεν ειναι μαλλινες… Με απλα λογια, η μαλλινη ταπα δεν εχει ποτηρακι (οπως η μισοταπα), αλλα και αποσπομενο πατο (που δεν εχει η μισοταπα), οποτε και η συμπεριφορα διαφερει μεχρι και ενα ορισμενο σημειο.

    Στην πραξη, οι μισοταπες ανταποκρινονται παρα πολυ καλα στα τσοκαρισματα, λογο ελειψης απο τα φτερακια και επισης επειδη το ποτηρακι δεν ανοιγει, με αμεσο αποτελεσμα να μενουν μεσα του καποια ορισμενα σκαγια που μετα την αποκολληση τους απο το ποτηρακι, θα πανε οσο πιο μακρυα γινεται και πολλες φορες θα πετυχουν κεντρο…εξου και καποιες απιθανες βολες σε μακρυνες αποστασεις, που δυσκολα να τις πιστεψει κανεις!

    Αντιθετα, η μαλλινη ταπα ανταποκρινεται τελεια στο τσοκαρισμα!

    Προσωπικα με κυλινδρο και μισοταπες, ειχα κανει κατι τουφεκιες στα τσιχλοκοτσυφα, που δεν τις εκανε με τιποτα ο πατερας μου στο ιδιο καρτερι με συγκεντρωτηρες και κυλινδρο…αυτο το τονιζω ωστε να ειναι εμφανες η διαφορα αποδοσης στις οποιες κατανομες…σε πραγματικες συνθηκες…

    Φιλικα Νικος :lol:

    Αυτο εχω ακουσει και εγω. Δεν το εχω δει αλλα οσοι δοκιμασαν με συγκεκριμενα setup-συνταγες :lol: δε γυριζουν πισω. Βεβαια εξαρταται τι θεωρει καποιος μακρυνη ντουφεκια. Για μενα ειναι τα 35μ max για τον υδροβιο ειναι σαφως παραπανω. Παντως καταλαβα τη διαφορα και τις εφαρμογες. Ευχαριστω πολυ!!!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #330396

    Ισως η μοναδικη μισοταπα που να συμπεριφερεται σχεδον ως μαλλινη ταπα, με λιγακι παρεμφεροι βλητικα αποτελεσματα, να ειναι η Piston Skeet…βεβαια αυτη ειναι μια καθεαυτου κατηγορια απο μονη της!

    Καποια παιδια εδω στο φορουμ την εχουν δοκιμασει, πχ. ο Βικτωρας…και ειπαν οτι δουλευει καλα, βεβαια για να πετυχει το setup με την Piston Skeet, ειναι λιγακι πιο δυσκολο σε σχεση με την κλασσικη πλαστικη μισοταπα Biorientabile, αυτο διοτι η μισοταπα θα εχει παντα το ιδιο ποτηρακι οπως και την ιδια φουστα, ειτε ειναι 18…ειτε ειναι 25 χιλιοστα, ενω στην Piston Skeet υπαρχει μια ουσιαστηκη διαφορα στην φουστα απο την 23 στην 25… Επισης, υπαρχει ενα φαινομενο που παρατηρειται σε αρκετες μισοταπες Gualandi Biorientabile και το ειχα τονισει περυσι, ειναι οι πλευρικες αυλακωσεις, με αποτελεσμα να υπαρχουν διαφυγες αεριων…οχι παντα, αλλα αρκετα συχνα…

    Φιλικα Νικος :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων