ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,166 έως 3,180 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #153357

    Καλημέρα. Να σας προτείνω και εγώ μια σφαίρα με πολύ μεγάλη συγκέντρωση για μακριά.
    Με benelli black aegle 66cm και 3* σε κυνήγι λαγού πάνω από 35 μέτρα τουφεκιά ο λαγός ξερός.
    Με πλαγιόκανο ισπανικό 72cm 3* και 1* τουφεκιά σε λαγό γύρω στα 15 μέτρα έμεινε χωρίς κεφάλι.
    Νο6 36gr ΠΥΡΚΑΛ, πράσινο χρώμα η σφαίρα.
    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με δοκιμές και γενικά με τα φυσίγγια αλλά με έκανε εντύπωση η συγκέντρωση
    του συγκεκριμένου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #153358

    ειχα ξεμεινει απο φυσιγγια πανω στο κυνηγι και αναγκαστηκα να κατεβω σε εν χωριο της Χαλκιδικης για να μην γυρισω στην Θεσσαλονικη και αγορασα 5 κουτια Lampro με μαλλινη ταπα!!
    επαθα την πλακα της ζωης μου!!!!!!!!!!!!!!!!!

    υπερ φανταστικο φυσιγγι.νουμερο 8 τιμη 9.50 (λιγο ακριβο)

    και φυσικα δεν κανω καμια διαφημιση γιατι εγω ειμαι αλλου οσο αφορα τα φυσιγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #153509

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #153716

    Τα 725 τι θεωρούνται ;

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #153743

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #154211

    παιδια εχει δοκιμασει κανεις τα φυσιγγια του olympus hunt που ειναι στα σεπολια στις γραμμες του τραινου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #24997

    <span style=”font-family: Comic Sans MS;”></span>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #154501

    Τα Rio Pichon είναι φυσίγγια περιστεροβολίας. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ούτε κυνηγετικά αλλά ούτε σκοπευτικά. Είναι ένα περίεργο μίγμα των δύο, αφού είναι ένα σκοπευτικό φυσίγγι φτιαγμένο με άριστα (και πολύ σπάνια) υλικά, που προορίζεται να κερδίσει αγώνες με έπαθλα δεκάδων χιλιάδων δολλαρίων, όπου ο στόχος όμως δεν είναι ένα άψυχο πιατάκι, αλλά ένα κανονικότατο περιστέρι. Και μάλιστα ειδικής ράτσας, εξελιγμένης για αυτό το άθλημα, ταχύτατο, παμπόνηρο σκληροτράχηλο και απίστευτα ευκίνητο.

    Να επισημάνω σε αυτό το σημείο, ότι το άθλημα της περιστεροβολίας επίσημα απαγορεύεται σε όλο τον κόσμο, απλά σε κάποιες χώρες της λατινικής και κεντρικής Αμερικής απολαμβάνει ακόμα τεράστια δημοτικότητα. Τα "παράβολα" συμμετοχής είναι υπέρογκα (1000 δολλάρια το πουλί), τα στοιχήματα πολύ πιο υπέρογκα, τα όπλα και τα φυσίγγια είναι πανάκριβα και βελτιωμένα, ειδικά για δύναμη και υπερσυγκεντρώσεις σε νορμάλ αποστάσεις.

    Το ζητούμενο στο "άθλημα" της περιστεροβολίας είναι όχι απλά να τραυματιστεί θανάσιμα το περιστέρι, αλλά να κατακεραυθνωθεί ακαριαία από την τουφεκιά, ώστε να πέσει εντός προκαθορισμένων ορίων του "σκοπευτηρίου". Αν το πουλί πέσει μεν, αλλά εκτός του δακτυλίου, τότε θεωρείται χαμένο και ο σκοπευτής τα μαζεύει και πάει σπίτι του, χάνοντας όσα χρήματα έχει δώσει ως εκείνη την ώρα.

    Οι περισσότεροι γεμίζουν τα φυσίγγια μόνοι τους, ένα ένα με το χέρι, με εξωτικά πανάκριβα υλικά. Όλες οι μεγάλες εταιρείες φυσιγγίων βγάζουν φυσίγγια με το "pigeon" κάπου στην ονομασία τους και το ίδιο και η Rio. Απλά μόνο της Rio έχει κυκλοφορήσει στην χώρα μας και περί αυτού ο λόγος.

    Το πρώτο πράγμα που προσέχει κανείς όταν το ρίξει, είναι η απίστευτη ταχύτητά του. Το έχω χρονογραφίσει στα 440 μέτρα/δευτερόλεπτο στα 2,5 μέτρα από την κάννη!!! Κι όχι μια και δυο φορές. Οι συγκεντρώσεις είναι συνάρτηση των δυνατοτήτων του όπλου, αλλά γενικά βγάζει σφιχτές τουφεκιές. Το δεύτερο που κάνει τεράστια εντύπωση είναι η διάτρηση σε τηλεφωνικούς καταλόγους. Έγραψα πρόσφατα ότι το 6άρι ξεπερνάει το RC Serie Oro no 4 και το Remington Nitro Pheasant no 5. Και αυτό το καταφέρνει λόγω της πρωτοφανούς σκληρότητας των σκαγιών του. Δεν έχω τρόπο να διαπιστώσω πόσο % αντιμόνιο περιέχουν, αλλά είναι τα σκληρότερα σκάγια που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. Χαρακτηριστικά, στο ογκομετρικό σκαγιών της μηχανής μου, στο ποτηράκι για τα 32 γραμμάρια, το οποίο ρίχνει ακριβώς 32 γραμμάρια νο 7 του εμπορίου, χωράνε μόλις 30,5 γραμμάρια από τα 7άρια του Pichon! Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει 6% ή 10% ή… αλλά όσο και να έχει, είναι πρωτοφανές.

    Η πυρίτιδα είναι η CSB 2 especial , ειδικά εξελιγμένη για το συγκεκριμένο φυσίγγι. Δεν υπάρχει στο εμπόριο, αλλά το χρησιμοποιεί και η Bornaghi στα Extreme 36 που κατασκευάζει για την Beretta.

    Στο κυνήγι τώρα, που είναι και το ζητούμενο, οι τουφεκιές που έχω κάνει με τα Pichon είναι αλησμόνητες. Δεν τολμώ να γράψω για αποστάσεις, αλλά η αποτελεσματικότητά τους στα "σκληρά" θηράματα είναι παροιμιώδης. Το 6άρι είναι υπεραρκετό για πρασινοκέφαλα έως εκεί που τολμάει κάποιος να σηκώσει το όπλο, ενώ το 7άρι με είχε κάνει να αυθαδιάζω συνεχώς πέρσι στην παρέα μου για τις φάσσες: "Καλά ρε, γιατί τα λένε σιδερένια πουλιά, μου εξηγείτε"; Έπεφταν σαν τις τσίχλες, σε παλαβές αποστάσεις.

    Πριν μία βδομάδα έδωσα ένα κουτάκι σε έναν φίλο να τα δοκιμάσει, ίσως τον πιο έμπειρο ιδιογομωτή στην Ελλάδα. Με συνάντησε μετά από λίγες μέρες και τα χαρακτήρισε "παρανοϊκά". Τουφέκισε ένα τρυγόνι σε μέτρια απόσταση με ένα 7άρι και μου είπε ότι δεν έχει ξαναδεί πουλί τόσο χαλασμένο από τουφεκιά. "Του βγήκαν τα κόκκαλα από την πλάτη" μου είπε χαρακτηριστικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #154507

    μερικα χρονια πριν το 2000 ειχα με την παρεα ετοιμο ενα κυνηγι για εβρο… μια μερα πριν περασα απο το καταστημα των αφων βραχνου στον πειραια να παρο ενα κουτακι elley μηδενια για ασσους για καμια χηνα,, ειχαι τοτε ακομα τετοια φυσιγγια… καπου εκει ηδα και τα rio για πρωτη φορα… δεν ειχε ελλευ στο νουμερο πουθελα μονο καποια 2αρια με μαλληνη… με ρωτησε για τι κυνηγι παω ,,,και τουπα… μουπε πως εχει ενα ΚΑΛΟ φυσιγγι 36γρ σε 10αδα που ειναι οτι καλητερο μπορει κανενας να φανταστει… τοτε ειχα μια εμονη με τα λιγα γραμμαρια 32 33 στο υδροβιο γεμιζα ,,, ειχα και μια νευρικη σκοπευση ταθελα και γρηγορα…. και και… τα 36 τα θεωρουσα αργα τρενα σαν φυσιγγια…… αλλα καπου απο ντροπη τουπα
    -ΑΑΑ,, εεε τοτε δωσε μου μια 10αδα 2αρια… απ αυτα τα καλα που λες.
    δεν εχει αλλο νουμερο εκτος απο 6αρι….
    – οκ!!! βαλε λοιπον ενα…
    δεν ταριξα 3 μερες πανω…την 4αρτη μερα ειχε ενα περασματακι μια κινηση γενικα το παπι… πηγαμε καλυβα και μετα μια ωρα σε ενα καρτερι… 9 το πρωι θατανε… πηρα και αυτα τα αργα 36αρια τρενα να τα δοκιμασω.. καθαρος μολυβι ουρανος κρυο αστα να πανε… και λιγο αερακι…
    τι να πω… κατεβασα κατι πουλια απο πραγματικα μεγαλλες αποστασεις… και μαληστα και πρασινα ,,με 6αρακια
    δεν θα ξεχασω ποτε και ακομα το θυμαμε οταν τουπα τη στιγμη που τα αγοραζα
    καλα με 36 γραμμαρια???? και μουπε…. ΕΕΕΕ οσο πιο πολλα τοσο πιο καλλα……
    – παιδια δεν ξερω αν ακομα ειναι ετσι αυτα τα φυσιγγια … αλλα ειναι οτι πιο αριστο εχω ριξει απο πλευρας αγοραστων… και ειναι στο μονο φυσιγγι που λεω οτι σαν ιδιογομωτης ειναι αδυνατον εστω και να το πλησιασω κατασκευαζοντας κατι παρομοιο…….
    mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #154508

    Ξερει κανεις αν αυτο θεωρηται σκοπευτικο αθλημα, και αν επιτρεπεται στην Ελλαδα;

    http://www.youtube.com/watch?v=C3x0wFJBqnM…nger_r2-2r-3-HM

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #154515

    Είδα ένα σχετικό video ……….. αυτό είναι περιστεροτράπ σε ρεζέρβα και το θέαμα καθόλου ωραίο.

    Σαν κυνηγό με βρίσκει αντίθετο, τα δισκάκια μια χαρά είναι και ποιο δύσκολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #154518

    Η περιστεροβολία είναι το παλαιότερο , το δυσκολότερο και το ομορφότερο από όλα τα σκοπευτικά αγωνίσματα του λειόκαννου κυνηγετικού όπλου.

    Σε βαθμό δυσκολίας αν τα ολυμπιακά αγωνίσματα είναι στο 5 , αυτό είναι στο 10+++++.

    Απαιτεί ταχύτατες αντιδράσεις , εξαιρετική αίσθηση του όπλου και του θηράματος και εξοπλισμό άριστου επιπέδου (γι' αυτό και τα φυσίγγια του είναι τέτοιας ποιότητας).

    Μεγάλο μέρος της εξέλιξης του κυνηγετικού όπλου και του φυσιγγίου , οφείλεται σε αυτό το αγώνισμα (εξελίξεις σε όπλα , κάννες , κοντάκια , λαβές , σκανδάλες , ζύγισμα , συγκεντρωτήρες , σκληρά σκάγια , κλπ.)

    Μόνο και μόνο ότι ο αγώνας είναι 5 – 10 περιστέρια το πολύ μαζί με τα μπαράζ (μπορεί να βγεις εκτός και από την πρώτη ριξιά ) καταλαβαίνει κανείς πόσο δύσκολο είναι και τα λεφτά που παίζονται σε στοιχήματα είναι αντίστοιχα μεγάλων ιπποδρομιών.

    Δυστυχώς μόνο στην Λατινική Αμερική υπάρχει σαν άθλημα και σε ορισμένες χώρες της μέσης ανατολής.

    Έχοντας την τύχη να μιλήσω με παλαιούς πρωταθλητές που έχουν ασχοληθεί με το σπορ , μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν έχει καμία σχέση με όλα τα αγωνίσματα που έχουμε σήμερα , πλην ίσως του Electrocibles ή Elica , που είναι το μόνο που έχει τους ίδιους περίπου κανόνες , αλλά διαφορετικούς στόχους (όχι περιστέρια).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #154526

    Tα RIO PITCEON κυκλοφορουν πολλα χρονια στην ελληνικη αγορα.Ημουν απο τους πρωτους που τα δοκιμασα με εξαιρετικα αποτελεσματα στο κυνηγι
    της περδικας με υψηλες θερμοκρασιες.Τα συνειστω ενεπιφυλακτα για το κυνηγι αυτο σε νουμερο 7μιση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #154563

    hmmm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #154572

    Λεωνίδα,
    Είσαι έτοιμος για το νέο Leo Pigeon Lightning; (30-32γραμ. σκάγια στα 1700π/δ)

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,166 έως 3,180 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων