ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,036 έως 7,050 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #395142

    ellinas_kynigos wrote:

    altsi wrote:
    ellinas_kynigos Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δω με τα DIANA. Συμπεραίνω από τα γραφόμενα σου ότι η κόντρα «τι είναι καλύτερο για το αγριογούρουνο» συνεχίζεται!!!! Το λέω αυτό γιατί αναφέρεις και τα 9βολα. Θα πάρω και τέτοια λοιπόν….

    Αυτο έχει να κάνει κυρίως με το τι σε βολεύει σε κάθε θήραμα και τι «κάθεται» καλύτερα στο όπλο σου. Εγώ συνήθως έριχνα στα αγριογούρουνα μονόβολα και σε λαγό 9βολα.

    ???????????

    Είμαι υπεύθυνος για τα λεγόμενα μου και ΟΧΙ για αυτά που καταλαβαίνεις!!!

    Tι δεν καταλαβαίνεις;

     


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #395144

    Συγγνώμη, δεν μπορούσα να αντισταθώ. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    altsi στις #395146

    altsi wrote:
    ellinas_kynigos Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δω με τα DIANA. Συμπεραίνω από τα γραφόμενα σου ότι η κόντρα «τι είναι καλύτερο για το αγριογούρουνο» συνεχίζεται!!!! Το λέω αυτό γιατί αναφέρεις και τα 9βολα. Θα πάρω και τέτοια λοιπόν….

    Αυτο έχει να κάνει κυρίως με το τι σε βολεύει σε κάθε θήραμα και τι «κάθεται» καλύτερα στο όπλο σου. Εγώ συνήθως έριχνα στα αγριογούρουνα μονόβολα και σε λαγό 9βολα.

     

    Εμείς στην Κρήτη στον λαγό ρίχνουμε Νο 4,5,6 . Ξεκινάμε την κυνηγετική σεζόν με Νο 6 και όταν τελειώνει με Νο 4 .

    Όμως ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα  ότι πολλοί κυνηγοί τα αγριογούρουνα τα χτυπάνε και με 9βολα. Άρα κάτι παίζει. Τώρα εγώ θα παρακολουθώ την παρέα και θα ρωτώ. Ρωτώντας πας στην πόλη 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ellinas_kynigos στις #395160

    Προφανώς παραπάνω έκανα λάθος από κεκτημένη ταχύτητα, απλά ήθελα να γράψω και για τον λαγό που ρώταγε ο φίλςο πιο πιο πάνω αν το όπλο του κάνει για λαγό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    shooter_gr στις #395162

    Φυσίγγια Δουβρής;

    Ξέρουμε κάτι; είναι καλά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #395175

    Προφανώς παραπάνω έκανα λάθος από κεκτημένη ταχύτητα, απλά ήθελα να γράψω και για τον λαγό που ρώταγε ο φίλςο πιο πιο πάνω αν το όπλο του κάνει για λαγό.

    Δεν πειράζει, είμαι γνωστό πειραχτήρι. :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #395254

    Εγώ παρά αρνητικό σχόλιο συναδέλφου προ 2μήνου, προχώρησα σε συμβουλή φίλου από Βόρεια Ελλάδα σε αγορά φυσιγγίων Ζαραλή από Θεσσαλονίκη.

    Έχοντας δοκιμάσει μέχρι στιγμής τα Vespa  (πράσινα, 32 γρ) σε 9 και 10 σε τσίχλες είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

    Για τα Real (μπλέ, 34 γρ) που είναι  για πολύ κρύο θα επανέλθω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #395316

    τιμες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #395357

    Όσοι έχετε κυνηγήσει με τα B&P MB32 απαντάτε : τα τελευταία 2 κυνήγια το προηγούμενο 10 ήμερο με θερμοκρασία 12->17 και ελάχιστη υγρασία …..μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα για το συγκεκριμένο φυσίγγι. Όπλο Benelli Vinci , τσοκ Seminole Spreader και Νο 9 σκάγια. Πέρσι κυνηγούσα με τα Β&Ρ Νικε που κεντούσαν για έμενα και την παρέα, φέτος ξεκινώ με τα περσινά περισσεύματα Β&Ρ Νικε στις πρώιμες και στα πρώτα περπατητά πάλι με θαυμάσια αποτελέσματα, μόλις γυρνώ στα ΜΒ32 , κατευθείαν ο ήχος της ντουφεκιάς ήταν πολύ πιο μπάσος (μάλλον πιο δυνατή γόμωση ?) και σε και “σίγουρες” βολές τα πουλιά δεν έπεσαν. Μήπως είναι πολύ συγκεντρωτικό ή θέλει κρύο και υγρασία για να δουλέψει καλά? Στα χαρτόνια πάντως από το ΝΙΚΕ είχε καλύτερη κατανομή και συγκέντρωση και με το Spreader και με τα 3*

    την Κυριακή πήρα 11 πουλιά, ΟΛΑ ξερά . Αλλά με 3*. έχω δοκιμάσει και 4* και 5* και 2* στο κυνήγι. vivci +Β&Ρ 32 +3* = ο τέλειος συνδιασμός για 20-50μ  😎

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #395406

    Όσοι έχετε κυνηγήσει με τα B&P MB32 απαντάτε : τα τελευταία 2 κυνήγια το προηγούμενο 10 ήμερο με θερμοκρασία 12->17 και ελάχιστη υγρασία …..μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα για το συγκεκριμένο φυσίγγι. Όπλο Benelli Vinci , τσοκ Seminole Spreader και Νο 9 σκάγια. Πέρσι κυνηγούσα με τα Β&Ρ Νικε που κεντούσαν για έμενα και την παρέα, φέτος ξεκινώ με τα περσινά περισσεύματα Β&Ρ Νικε στις πρώιμες και στα πρώτα περπατητά πάλι με θαυμάσια αποτελέσματα, μόλις γυρνώ στα ΜΒ32 , κατευθείαν ο ήχος της ντουφεκιάς ήταν πολύ πιο μπάσος (μάλλον πιο δυνατή γόμωση ?) και σε και “σίγουρες” βολές τα πουλιά δεν έπεσαν. Μήπως είναι πολύ συγκεντρωτικό ή θέλει κρύο και υγρασία για να δουλέψει καλά? Στα χαρτόνια πάντως από το ΝΙΚΕ είχε καλύτερη κατανομή και συγκέντρωση και με το Spreader και με τα 3*

     Γεια χαρα σε ολους,τα φυσιγγια που προαναφερεις ειναι  η νεα παρτιδα με το 616 καψουλι [ασημι] η τα παλια με χαλκινο,ασημι[2000],γιατι εχουν διαφορετικη συμπεριφορα μεταξυ τους ,με σαφως καλυτερη τα παλια !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #395424

    Με το Ασημι ειναι. τα πηρα πριν απο 1,5 μηνα. Δεν εχω ιξει τα παλαια για να συγκρινω.

     Τα ΜΒ32 τα παιζει ο κολητος μου και τσεκαραμε τη διαφορα πριν κανα μηνα ταζυγισα και βρηκα μια διαφορα που δε μου αρεσε για τετοιο φυσιγγι[μικρη αλλα τοση ωστε να αλαξει τα δεδομενα] Η γνωμη μου,αν εχεις πολλα  να τα ριχνεις μετα τις 9:00 και με  περισοτερη προσκοπευση.Και παλι αυτη ειναι η δικη μου αποψη !! Φιλικα Σπυρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #395492

    κι εμένα με το ασημί καψούλι είναι τα φετινά, αλλά γ@@@@νε και φέτος ,όπως κάθε χρόνο, με προβλημάτισες όμως τώρα  😕

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #395549

    Καλησπέρα σε όλους.Μου φέραν σήμερα κάποια φυσίγγια rocket από το Θέρμο Αιτ/νίας 32 γρ.

    Τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;Και τιμή απ’ότι είδα 5,30€.

    [/url]
    host images[/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #395561

    Καλησπέρα σε όλους.Μου φέραν σήμερα κάποια φυσίγγια rocket από το Θέρμο Αιτ/νίας 32 γρ. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;Και τιμή απ’ότι είδα 5,30€. [/url]
    host images[/url]

    Τα έχω δοκιμάσει φίλε. Γενικά τα ρόκετ είναι καλά φυσίγγια.Τα συγκεκριμένα τα έπερνα 5 ευρώ και για τα λεφτά τους είναι καλά.Πάνε καλύτερα με ήπιο καιρό

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #395563

    PANOS wrote:
    Καλησπέρα σε όλους.Μου φέραν σήμερα κάποια φυσίγγια rocket από το Θέρμο Αιτ/νίας 32 γρ. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;Και τιμή απ’ότι είδα 5,30€. [/url]
    host images[/url]

    Τα έχω δοκιμάσει φίλε. Γενικά τα ρόκετ είναι καλά φυσίγγια.Τα συγκεκριμένα τα έπερνα 5 ευρώ και για τα λεφτά τους είναι καλά.Πάνε καλύτερα με ήπιο καιρό

    Σ’ευχαριστώ πολύ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,036 έως 7,050 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων