ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,411 έως 7,425 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #435480

    δνε βλεπω ολη την φωτο , αν ειναι ιδια η ποσοτητα πυριτιδας ειναι σχεδον ιδια φυσιγγια , αγαπημενες οι Ισπανικες κυριες , φοβερες συγκεντρωσεις , πολυ καλες ταχυτητες , και η πιο μικρη αδερφη η 24 χρονων ειναι πολυ τουμπανο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #435483

    Ναι σιγουρα ειναι και οι δυο πολυ καλες !!!

    Αλλα αλλο ειναι να πουλας mercendes CL 500 για mercedes CL 500 και αλλο mercedes CL 200 για mercedes CL 500 !!!

    Εκει αλλαζει το θεμα !!!

     

    Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    stavros στις #435654

    χαιρετώ όλους τους κυνηγούς!!! έχω ακούσει πάρα πολλές απόψεις για το συγκεκριμένο φυσίγγιο και θα ήθελα να ακούσω και περισσότερες!!! λεω να το χρησιμοποιήσω σε νούμερα 9 η 10 για ορτύκι !  θα μου το προτείνατε η όχι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #435657

    Με διασπορας στο ορτυκι κινδυνευεις να σκαγιασεις το σκυλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    stavros στις #435659

    συνάδελφε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! το ξέρω είναι επικίνδυνο με διασποράς και προσέχω όσο πιο πολύ γίνετε !! απλώς όλοι η παρέα χρησιμοποιεί διασποράς και δεν έχει τύχει πότε να ρίξω συγκεντρωτικά…όλα τα κυνήγια τα κάνω με διασποράς και με 3 η 4 άστρα τσοκ ανάλογα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435660

    ΠΑΝΤΟς δεν εχω ακουση τα τελευτεα χρονια καλα συμπερασματα για τα συγγκεκρημενα φυσιγγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    stavros στις #435661

    οι περισσότεροι κυνηγοί αυτό λένε οπότε καλύτερα να βρω κάποιο άλλο φυσίγγιο διασποράς και να μην το αγοράσω το συγκεκριμένο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #435664

    Αστο αυτο το φυσιγγι φιλε δεν κανει για τιποτα,,για μενα παντα προσωπικη γνωμη λεω,τα δουλευα 5 χρονια στην μπεκατσα

    απο τα 30 πουλια που επερνα τα 28 τα εφερνε ζωντανα το σκυλι,και τα δυο πεθαμενα,,και την τελευταια φορα που τα ερειξα

    σηκωθηκαν δυο μπεκατσες μαζι,εγω τουφεκισα την αριστερη [ την δεξια ουτε την ειδα ουτε την ακουσα] και επεσε η δεξια

    και αμα δεν ηταν ενας φιλος μου μαζι στην φερμα θα αφηνα το πουλι πισω γιατι δεν την ειδα καν

    και μιλαμε για 8 περιπου μετρα διαφορα η μια με την αλλη,μερικες τουφεκιες με αυτα τα φυσιγγια εχουν  τρελη διασπορα

    γιατι μαλον χτυπανε καποια σκαγια στον αναποδο αποκεντρωτηρα και πανε οπου θελουν,και σκαγιασα και το σκυλι μου πιο παλια

    εφαγε 4-5 σκαγια στα πλευρα και τουφεκισα την μπεκατσα το λιγοτερο δυο μετρα πανω απο το σκυλι

    και εχω ακουση και αλλα τρελα για αυτο το φυσιγγι,απο τοτε μακρια και αγαπημενη

    στο ορτυκι βαλε 5αρι τσοκ και ριξε κανονικο φυσιγγακι και θα εισαι μια χαρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    stavros στις #435665

    φίλε louis να σε καλά !! σε ευχαριστώ πολύ !! τώρα είναι που δεν πρόκειται να τα πάρω τα συγκεκριμένα φυσίγγια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #435669

    συνάδελφε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! το ξέρω είναι επικίνδυνο με διασποράς και προσέχω όσο πιο πολύ γίνετε !! απλώς όλοι η παρέα χρησιμοποιεί διασποράς και δεν έχει τύχει πότε να ρίξω συγκεντρωτικά…όλα τα κυνήγια τα κάνω με διασποράς και με 3 η 4 άστρα τσοκ ανάλογα!!

    Καλησπέρα φίλε μου! Καλύτερα σταθερά ένα ανοιχτό τσοκάρισμα με κανονικό φυσίγγι, θα έχεις σίγουρα και καλύτερη κατανομή έτσι! 1000 %!!! Ένας φίλος έριξε σε κυνήγι λαγού “καβάλα” στο λαγό και βάρεσε το συγκυνηγό του που ήταν 8 μέτρα πιό αριστερά….. απίθανα πράγματα!!!! Προσωπικά , δεν θέλω ούτε να τα βλέπω τα συγκεκριμένα φυσίγγια και γενικώς τα “Διασποράς”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    278
    vangelisf στις #435720

    Δημήτρη καλημέρα και καλό μήνα,

    Βάζω μικρότερες φωτό για να τις δεις καλύτερα..

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/93758176/dorkas%202012-09-10%2013.46.15.jpg

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/93758176/dorkas%202013-08-30%2016.08.13.jpg

    Θα συμφωνήσω καταρχήν με τον Πέτρο..

    Επειδή δεν ξέρω και πολλά απο μπαρούτες και αποδόσεις πάρα μόνο αυτά που διαβάζω απο έμπειρους και αυτά που δοκιμάζω εγώ στα κυνήγια μου αναρωτήθηκα το εξής .. αυτή την αλλαγή την έκανε για καλύτερα βλητικά αποτελέσματα και καλύτερη ποιότητα τουφεκιάς ..??   (φαντάζομαι πως όχι… γιατί θα την είχε κάνει χρόνια τώρα)

    Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πέρισυ δοκίμασε το συγκεκριμένο φυσίγγι και του άρεσε .. και φέτος αποφάσισε και αγόρασε κούτες με δεδομένη την καλή τιμή.. στην ιδέα και μόνο ότι αυτό που έριχνε πέρισυ με αυτό που αγόρασε φέτος δεν είναι το ίδιο πως θα νοιώσει…???

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435733

    ειναι πολυ συχνο φενομενο να μην κραταν ποτε τα     ιδια   υλικα σε μια μαρκα φυσιγγιων και απο παλια ακομα αλλα και τωρα ητε αλαζουν το μπαρουτι ητε το καψουλι ητε την δοση στα σκαγια η στο μπαρουτι βαζωντας τον κυνηγο σε ενα φαβλο κυκλο χωρης να ξερη συμφωνα με την εποχη τη φυσιγγι να χρεισημοποιηση  και διαλεγης στην τυχη για παραδηγμα τα 3αλφα  πηρα μια φορα 3 κουτια στην εναρξη στην περδικα σε 7αρι πολυ καλα  του χρονου που τα ξαναπηρα ηταν μαπα λες και  αλαξα μαρκα ουτε το φθηνοπορο τραβαγαν ουτε το χειμωνα γιαυτο στραφηκα στης ιδιογομοσης και βρησκο σιγα σιγα με πληροφοριες και συμβουλες απο φιλους ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #435738

    Το παραπανω φυσιγγι το εριξα την τελευταια μερα του κυνηγιου μιας και μου ειχαν τελειωσει τα δικα μου…. εριξα 48 φυσιγγια και δεν πηρα ουτε ενα πουλι… επαθα πλακα.  βολες royal στα 20μ και πουλι μηδεν.. Αφου αναρωτηθηκα αν εχουν σκαγια μεσα…. Δεν μπορει και με χαλικια θα τα επερνα…. Τελικα εσφαξα 2 και τα ζυγισα.

    Πυριτιδα 1,55 (την οποια θεωρησα οτι ηταν η Α1 αλλα αφου λεει ο Πετρος οτι ειναι CSB1 δεν εχω λογο να πω το αντιθετο.)

    Βυσμα Giovani 22

    Σκαγια 31,5 γρ Νο8

    Κλεισιμο 57mm!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #435751

    Το παραπανω φυσιγγι το εριξα την τελευταια μερα του κυνηγιου μιας και μου ειχαν τελειωσει τα δικα μου…. εριξα 48 φυσιγγια και δεν πηρα ουτε ενα πουλι… επαθα πλακα. βολες royal στα 20μ και πουλι μηδεν.. Αφου αναρωτηθηκα αν εχουν σκαγια μεσα…. Δεν μπορει και με χαλικια θα τα επερνα…. Τελικα εσφαξα 2 και τα ζυγισα.

    Πυριτιδα 1,55 (την οποια θεωρησα οτι ηταν η Α1 αλλα αφου λεει ο Πετρος οτι ειναι CSB1 δεν εχω λογο να πω το αντιθετο.)

    Βυσμα Giovani 22

    Σκαγια 31,5 γρ Νο8

    Κλεισιμο 57mm!!

    <hr>

    <div class=”bbp-reply-signature”>
    FABARM XLR5 – TOZ 34 EP
    shotshellboxdesign.blogspot.gr</div>

    Την CSB1 είναι λίγο δύσκολο να την μπερδέψεις με την Α1 .
    Εδώ είναι οι CSB και οι PSB http://www.shooterspagetx.com/rio/components_powders.htm
    και εδώ είναι η Α1 http://www.nobelsport.it/public/pages/ENG/schedapol.asp?ProdottoID=558&FamigliaID=0
    ( πράσινη με τετράγωνα φυλλαράκια )
    Τα φυλλαράκια φαίνονται να είναι CSB3
    Αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες είναι μια πράσινη με κυκλικά φυλλαράκια που δεν είναι Α1 ( εκτός αν άλλαξε φέτος κόψιμο ) και μια γκρι που δεν είναι CSB1 γιατί έχει τέλειως άλλο χρώμα
    Πάντως παλιά τα express 32 τα γέμιζαν με PSB1 στο 1.80
    http://win.isolservers.org/article.asp?AID=765
    Από την άλλη πλευρά το 1.55 στην Α1 τρώγετε, στην CSB1 είναι λίγο σε σχέση με τον κατασκευαστή γιατί σε αυτά τα βάρη την υπολογίζουν στο 1,70
    Επειδή η CSB1 είναι γρήγορη ( σύμφωνα με αυτά που λέει ο κατασκευαστής πάντα …) και βγάζει μέχρι 420 μέτρα αρχική ταχύτητα …
    λέω μήπως η όλη ιστορία της αστοχίας να ήταν συνδυασμός δυο παραγόντων δηλαδή 50% θέμα αλλαγής ταχύτητας σκαγιών και 50% μικρότερης γόμωσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #435753

    Xωρις να θελω να αμφισβητησω τα λεγομενα οσων τα δοκιμασαν, μια τοσο δραστικη αλλαγη οπως πχ η πυριτιδα, επιφερει εξισου δραστικες αλλαγες και στο ιδιο το φυσιγγι. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να εχουμε εντελως διαφορετικη συμπεριφορα, και σε συνδυασμο οτι ελαχιστοι πλεον δοκιμαζουν τα φυσιγγια τους πριν πανε στον κυνηγοτοπο, δεν θελει πολυ να βρεθεις προ εκπληξεων.

    Συμφωνω οτι οι μικροκατασκευαστες δουλευουν οτι υλικα βρουν, γιατι το να στοκαρεις βαρελια πυριτιδας για να εχεις 100% την ιδια συνταγη (που δε γινεται καθως και οι πυριτιδες δεν ειναι ιδιες) ειναι δυσκολο στη συγκεκριμενη οικονομικη συγκυρια. Οποτε το ονομα ενος φυσιγγιου δεν εγγυαται το οτι θα δουλευει το ιδιο οπως δουλευε πριν 1 χρονο ή οταν τα αγοραζε ο πατερας μας. Θελουν δοκιμες, και σιγουρα χρονο για να τα συνηθισουμε, γιαυτο και ολοι λενε οτι οταν βρεις ενα φυσιγγι που σ’αρεσει, να αγοραζεις μια μεγαλη ποσοτητα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,411 έως 7,425 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων