ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,546 έως 7,560 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #438970

    εγω εχω πετυχει καλα αποτελεσματα σε φασσες με lambro καφε 7 νουμερο , αλλά σε καρτερι που τα πουλια εβγαιναν στα 20-25 μετρα max


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #438974

    ηταν φιλε το καλυτερο ελληνικο φυσιγγι με διαφορα , ηταν
    [/quote]

    Δημητρη , το ισπανικο σκοπευτικο 28 γραμμαριων Νο 7,5 που σε ειχα ρωτησει , ξυριζε στα τρυγονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #438975

    ηταν φιλε το καλυτερο ελληνικο φυσιγγι με διαφορα , ηταν<br>

    Δημητρη , το ισπανικο σκοπευτικο 28 γραμμαριων Νο 7,5 που σε ειχα ρωτησει , ξυριζε στα τρυγονια
    [/quote]φιλε Τακη , οταν εισαι επανω στο πουλι κα με φασολια να του ριξεις θα το παρεις , αν ομως εισαι ενα χιλιομετρο εκτος και με ολμο να ριξεις δε το παιρνεις , ευτυχως φιλε το εχεις πιασει το νοημα , οταν εισαι ευχαριστημενος με 28 γρ , εισαι και καλος σκοπευτικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #438978

    χαχαχα εγραψες με αυτο που ειπες , φασολια ???που το σκεφτηκες???
    πραγματι οι μπροστα μου εριχναν με 36 γραμμαρια και ημουν εγω και ενας φιλος , παλιος κυνηγος με πειραζε για τα 28 γρ
    ασε εχω παρει μπροσταρια τα 24 και 28 , τα παραπανω μου κακοφαινονται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #438979

    Ψάχνω για ένα φυσίγγι από 38 έως 42 γραμμάρια σε νούμερο 5,για χρήση σε φάσσα και παπιά αποκλειστικά.Έχετε να μου προτείνεται κάποιο;Θα με βοηθούσε πολύ η άποψη σας.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

    </div>

    Σε Ελληνκο καλο και οικονομικο αν θες παρε Champion Guarantee 38 gr η και το Champion semi magnum 40 gr
    Εγω τα ριχνω σε παπια !!! Η βιοτεχνια ειναι και κοντα σου ( Σερρες )

    Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #438988

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Ο λόγος που προσανατολίζομαι σε μία τέτοια γόμωση,είναι ότι αυτά τα θηράματα απαιτούν μία πιο ”γεμάτη” τουφεκιά σε συνάρτηση και με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν τον χειμώνα ειδικά στον βάλτο.Σε νορμάλ καταστάσεις τα 36 γραμμάρια δεν τα υπερβαίνω.Και πάλι ευχαριστώ θα ληφθούν υπόψη οι συμβουλές σας στην τελική επιλογή μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #438992

    εχω ακουσει καλα λογια για τα federal prairie storm,αυτα με τα 35,5 γραμμαρια σκαγια..457 μετρα το δευτερολεπτο αρχικη ταχητυτα,πιεσεις 720 bars..70% των σκαγιων μολυβδινα με σκληρη επιχαλκωση και 30% των σκαγιων μολυβδινα με σκληρη επινικελωση..εχω παρει μερικα και αυριο θα γινουν δοκιμες στον πινακα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #438995

    ανοιξα πριν μερικες μερες ενα τετοιο φυσιγγι..ολα μα ολα τα σκαγια περικλειοταν απο συγκεντρωτηρα ποτηρι χωρις πτερυγια.αναμεσα στα σκαγια υπηρχε μεγαλη ποσοτητα σκονης για προστασια των σκαγιων απο τις μεταξυ τους τριβες..τα σκαγια με την επινικελωση εχουν ενα δακτυλιο γυρω-γυρω για μεγαλυτερη φονικοτητα..βαση υλικων και ποιοτητας,θα δειξουν και οι δοκιμες στον πινακα και στον κυνηγοτοπο πιστευω οτι ειναι ενα φυσιγγι που μπορει να κανει την διαφορα..στην φωτο δεν φαινετε η ασπρη σκονη που υπηρχε μεσα στο φυσιγγι γιατι την πεταξα οταν μετρουσα τα σκαγια..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #438997

    Ψάχνω για ένα φυσίγγι από 38 έως 42 γραμμάρια σε νούμερο 5,για χρήση σε φάσσα και παπιά αποκλειστικά.Έχετε να μου προτείνεται κάποιο;Θα με βοηθούσε πολύ η άποψη σας.

    Nobel Sport Super caccia,B&P Winter,REMINGTON Nitro Pheasant 39gr, NS SPECIAL COLLECTION Anatra 40gr.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #439018

    ανοιξα πριν μερικες μερες ενα τετοιο φυσιγγι..ολα μα ολα τα σκαγια περικλειοταν απο συγκεντρωτηρα ποτηρι χωρις πτερυγια.αναμεσα στα σκαγια υπηρχε μεγαλη ποσοτητα σκονης για προστασια των σκαγιων απο τις μεταξυ τους τριβες..τα σκαγια με την επινικελωση εχουν ενα δακτυλιο γυρω-γυρω για μεγαλυτερη φονικοτητα..βαση υλικων και ποιοτητας,θα δειξουν και οι δοκιμες στον πινακα και στον κυνηγοτοπο πιστευω οτι ειναι ενα φυσιγγι που μπορει να κανει την διαφορα..στην φωτο δεν φαινετε η ασπρη σκονη που υπηρχε μεσα στο φυσιγγι γιατι την πεταξα οταν μετρουσα τα σκαγια..

    Τεταρτη θα ειμαστε πανω, αν βολεψει και σενα, και αν επιτρεψει και ο καιρος εννοειται. Θελω και γω να κανω κατι ψιλοδοκιμες στον πινακα, οποτε ελα παρεα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #439024

    Καλημερα!! Καλο μηνα σε ολους!! Σημαντικος μηνας ο Οκτωβρης για το κυνηγι!! Δυστηχως Βικτωρα δουλευω
    Τεταρτη απογευμα.θελω να ανεβω και να
    Παιξουμε καμια πουλα αλλα τωρα που
    Εχει ανοιξει το κυνηγι αφιερωνω χρονο
    εκει.εχω φτιαξει δικο μου πινακα στο
    χωριο με λαμαρινα οπως του σκοπευτηριου
    αρα κανω δοκιμες εκει..ισως ανεβω το
    Σαββατο σκοπευτηριο.θα σου πω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #439033

    Aμα ειναι παντως, και ανεβεις Σαββατο ή Κυριακη, τοτε μιλα, εχω χρονο. Θεωρητικα βεβαια, γιατι πρακτικα δε ξερω τι θα γινει ως τοτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    raffaello στις #439185

    καλημερα συναδελφοι.μετα απο χρονια ειπα να ξαναβαλω τον πινακα(αυτο το ψυχρο τερας)σε δραση.εριχνα και θα ριχνω με τα λατρευμενα b&p mb classic και f2 classic(για τσιχλες παντα) αλλα ειπα να ψαχτω με την διβασικη που ελαχιστα εχω χρησιμοποιησει.λεω να παω προς nsi μερια με sipe και s4.τι λετε εσεις;εχετε να προτεινετε κατι αλλο;το οπλο μου ειναι benelli raffaello deluxe!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #439192

    Aν σε ικανοποιουν τα φυσιγγια που ριχνεις και τα ξερεις, για ποιο λογο να τα αλλαξεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    raffaello στις #439202

    Aν σε ικανοποιουν τα φυσιγγια που ριχνεις και τα ξερεις, για ποιο λογο να τα αλλαξεις;<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    καποτε ρωτησα εναν καλο κυνηγο εαν δοκιμαζει τα φυσιγγια του στον πινακα και μου λεει¨ποτε,εαν μπω σε αυτο το τρυπακι θα τρελαθω¨εμενα ομως που με εμαθε ο παππους μου να δοκιμαζω παντα θα ψαχνομαι εστω και εαν εχω καταληξει σε συγκεκριμενα φυσιγγια.και οι εταιριες να σταματησουν τα μαγειρεματα στα φυσιγγια επιτελους.την μια χρονια θεριζουν και την αλλη γαργαλανε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,546 έως 7,560 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων