ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,576 έως 7,590 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #439978

    εγω στα τρικαλα τα πηρα 4,2 κ στη καλαματα 6 ευρω. εβαλε 2 δακτυλα εκει κατω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #440071


    ειναι δυνατον??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #440254

    Καλησπερα και απο μενα.Προσωπικα χρησιμοποιουσα τα d-max duble τα πρωτα χρονια τη κυκλοφοριας τους με απιστευτα αποτελεσματα μονο στη μπεκατσα σε νουμερο 8-9. Μου αρεσει να κυνηγαω πολυ πυκνα μερη και αυτο το φυσιγγι ηταν φονιας.Στο ορτυκι εδω και πολλα χρονια ριχνω 28 γρ μαλλινη ταπα σε 9 και 10.Κυνηγω με δικανο με τσοκ πεντε και τρια αστρα ενα φρανκι φαλκονετ και τα δυο θηραματα.Οταν ο στοκας αλλαξε τις συνταγες πηρα ενα τσοκακι διασπορας της μπριλευ και σωθηκα.Βαζω μαλλινοταπα η συγκεντρωτηρα και εχω γλυτωσει και απο τα καταλοιπα στην κανη και απο την αγορα φυσιγγιων διασπορας.Για σενα που κυνηγας με καραμπινα στο ορτυκι θα προτεινα τεσσερα αστρα τσοκ και φυσιγγια με μαλλινη τα δυο πρωτα και το τριτο συγγεντρωτηρα.Τα νουμερα ειναι σχετικα με την αντιληψη του καθενα.εγω θα προτεινα 10 και 9.Για τις αποστασεις που κυνηγαμε ορτυκια ειναι υπερ αρκετα τα 28 γρ η ακμη και τα 24 απο το σκητ σε νουμερο 9 μιση.Στη μπεκατσα ανολογα την τοποθεσια θα προτεινα τεσσερα αστρα τσοκ και μαλλινοταπα 9 σε 32-34 γρ τα δυο πρωτα και συγγεντρωτηρα το τριτο 8 η 7.Σε πουρναρια και σε πολυ ανοικτα μερη στην μπεκατσα βαζω τριτο αν εχω την καραμπινα 6.Ειναι σαν την κοκα κολα παει με ολα(περδικα φασα μπεκατσα παπι κτλ)δοκιμασε πρωτα στον πινακα ενα φυσιγγι και μετα βαλτο στο κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Makarios στις #441361

    καλημερα εχω αγορασει ενα merkel με αυλο 18.5 θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο φυσιγγι 30-36 γραμμαρια δοκιμασμενο σε δικανο με ιδιο αυλο ? Το ιδιο προβλημα εχω αντιμετωπισει κ με το browning 18.7 aulos dikano .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441382

    <IFRAME height=332 src=”http://www.youtube.com/embed/nNTyCcip-ks?feature=oembed&wmode=opaque&start=615&#8243; frameBorder=0 width=591 allowfullscreen></IFRAME>
    <P></P>
    <P>ειναι δυνατον??

    φυσικα και ειναι δυνατον… σωστα μονοβολα με οπλα που εχουν καννες για σλαγκ χρηση μπορουν να κανουν τετοιες βολες
    ειδικα σε λιγο μικροτερες αποστασεις ( 150 μετρων πανω κατω )με καποια προπονηση αλλα και μια μελετη στο τι βληματα και με ποιες ταχυτητες..κανουν και γκρουπαρισματα αρκετα ενδιαφεροντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441383

    καλημερα εχω αγορασει ενα merkel με αυλο 18.5 θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο φυσιγγι 30-36 γραμμαρια δοκιμασμενο σε δικανο με ιδιο αυλο ? Το ιδιο προβλημα εχω αντιμετωπισει κ με το browning 18.7 aulos dikano .

    ο αυλος του μερκελ (18,5 ) δεν ειναι κατι που εχει καποια ιδιεταιροτητα
    το 99% των συνχρονων ενφραξεων συνεργαζετε κανονικοτατα με αυτη την διαμετρο αυλου
    Τι ακριβως ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζεις ??
    μηπως μπορεις να κανεις μια περιγραφη??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441417

    <iframe width=”591″ height=”332″ src=”http://www.youtube.com/embed/nNTyCcip-ks?feature=oembed&wmode=opaque&start=615&#8243; frameborder=”0″ allowfullscreen=””></iframe>

    ειναι δυνατον??<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!<br>
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ<br>
    Θεολόγης.<br>
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U

    http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM

    </div>

    οταν ριχνεις με BENELLI φιλε , τιποτα δεν ειναι αδυνατο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441420

    μπα φιλε δημ μη το λες
    δεν ειναι θεμα μαρκας οπλου,, εχω δει παρα πολλα οπλα απο πολλες μαρκες να ριχνουν μεγαλες αποστασεις
    ακομα και τουρκικα…. το θεμα ειναι σωστο μονοβλο.. σωστη αρχικη,, καλα σκοπευτικα,,πρακτικη 100δων βολων
    θελει με λιγα λογια λιγο κοπο μερακι..χρονο
    δεν ειναι,,μακαρι ναταν,, μονο θεμα μαρκας..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441422

    μπα φιλε δημ μη το λες<br>
    δεν ειναι θεμα μαρκας οπλου,, εχω δει παρα πολλα οπλα απο πολλες μαρκες να ριχνουν μεγαλες αποστασεις<br>
    ακομα και τουρκικα…. το θεμα ειναι σωστο μονοβλο.. σωστη αρχικη,, καλα σκοπευτικα,,πρακτικη 100δων βολων<br>
    θελει με λιγα λογια λιγο κοπο μερακι..χρονο<br>
    δεν ειναι,,μακαρι ναταν,, μονο θεμα μαρκας..

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    και εσυ φιλε με NOVA ριχνεις , η κανω λαθος ? τυχαιο ? μπαααα δεν νομιζω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441450

    kαι ομως κανεις λαθος ΧΙ ΧΙ ΧΙ !!!
    και τα δυο μου σκοπευτικα (σλαγκ) οπλα ,,ενα 20αρι και ενα 36αρι ,,ειναι ….ειναι
    τα λεγομενα οπλα του φτωχου ( απο πλευρας τιμης…) ΜΠΑΙΚΑΛ ΜΟΝΟΚΚΑΝΑ ειναι και τα δυο!!!!!!
    τυχαιο?? δε νομιζω..
    εχουν μερικες χιλιαδες μονοβολα και τα δυο μαζυ στο ενεργητικο τους,, και ακομα ,,οταν κλεινουν..κοβουν τριχα
    στο κλαπ!!! που κανουν….
    εδω να δεις τι τυχαιο ειναι……..
    περαν της πλακας… οι μαρκες δεν βοηθουν.. δεν κρυβουν να το πω απλα την λυση για μακρινες βολες με μονοβολα
    καλη η φανελλα και ο οπαδισμος.. αλλα εδω απλα δεν ειναι η λυση,,,,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441453

    ΕΔΩ μια ιδεα απο την δυνατοτητα μιας ρωσσιδας 20αρας,,με βλημα ιδιοκατασκευης μου 21ΓΡΜ ( απο σχεδιαση χυτευση τελικη διαμορφωση…και φυσικα γομωση κλπ)
    στα ταπεινα 150μ… καπου 165 γιαρδες αμερικανιστη..
    .http://www.youtube.com/watch?v=ZFyDjcXIuqA&feature=c4-overview&list=UUhknC7IiDNVz7a8DBYTetLQ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #441455

    πολύ καλή βολή , είχε και αέρα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Makarios στις #441478

    Τα περισσοτερα φυσιγγια που εχω ριξει , εκτοσ απο μερικα οπως τησ nobel sport με αποσπομενο συγκεντρωτηρα εχουν καλυτερη ενφραξη κ αποδιδουν αποτελεσματικα ..στα περισσοτερα φυσιγια εχω ζωντανα σκοτωματα σε μακρινες αποστασεις ενω με καραμπινα εχω καλυτερες αποδοσεις …. πιο αναλυτικα με την greystone 18.2 αυλος (ιδιο μηκος κανης ) (βεβαια 70μμ θαλαμη ) εχω 30% περιπου περισσοτερα σκαγια στο χαρτονι και περεισσοτερα ξερα σκοτωματα . Ειναι λογικο αφου ενα full ckoke 18.2 καταληγει σε 17.2 ενω στο 18.5 σε 17.5 . Ωστοσο με τον διευρυμενο αυλο εχς λιγοτερες τριβες κ καλυτερες σαφως διατρησεις αλλα σε λιγο δυνατα φυσιγγια οπως ειναι κ τα πιο πολλα εχω προβλημα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Makarios στις #441480

    Τα περισσοτερα φυσιγγια που εχω ριξει , εκτοσ απο μερικα οπως τησ nobel sport με αποσπομενο συγκεντρωτηρα εχουν καλυτερη ενφραξη κ αποδιδουν αποτελεσματικα ..στα περισσοτερα φυσιγια εχω ζωντανα σκοτωματα σε μακρινες αποστασεις ενω με καραμπινα εχω καλυτερες αποδοσεις …. πιο αναλυτικα με την greystone 18.2 αυλος (ιδιο μηκος κανης ) (βεβαια 70μμ θαλαμη ) εχω 30% περιπου περισσοτερα σκαγια στο χαρτονι και περεισσοτερα ξερα σκοτωματα . Ειναι λογικο αφου ενα full ckoke 18.2 καταληγει σε 17.2 ενω στο 18.5 σε 17.5 . Ωστοσο με τον διευρυμενο αυλο εχς λιγοτερες τριβες κ καλυτερες σαφως διατρησεις αλλα σε λιγο δυνατα φυσιγγια οπως ειναι κ τα πιο πολλα δεν μενω ικανοποιημενος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #441489

    Καλησπερα κυριοι!Μηπως καποιος εχει δοκιμασει τα φυσιγγια champion(νομιζω φτιαχνονται σερρες);Ενδιαφερομαι κυριως για τα 36,38γρ.Περσυ ειχα ριξει ενα κουτακι 34γρ τα μαυρα αλλα δεν μπορεσα να βγαλω συμπερασματα.
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    giannis222

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,576 έως 7,590 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων