ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,251 έως 8,265 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #462655

    Δημητρη οι τουφεκιες στον πινακα ειναι στην αποσταση που αναγραφεται πανω απο την πινακα και οχι στα 25 και 30 μετρα οπως γραφτηκε απο λαθος, η ανακροσυη δεν μετραται με καποιο τροπο, δεν αναγραφονται αριθμοι, την αισθηση της ανακρουσης αναφερουμε…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #462656

    την αισθηση της ανακρουσης αναφερουμε

    , το κανει ο Τ2 το εργο και επειδη τωρα τελευταια με απασχολει πολύ το θεμα της ανάκρουσης , ειδα τα διαγράμματα και ειπα , λες τα παλιόπαιδα να εχουν βρει καποιο τροπο να την μετρανε ? μονο σε βιντεο εχω δει σε εργοστασιο οπλων και με συνδεση του οπλου με υπολογιστη να βγαζει κανονικο διαγραμμα ανάκρουσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #462661

    Λογικα οπλο σε σταθερη βαση, που ακουμπαει σε βαση με αισθητηρα πιεσης, θα μπορει να μετραει την δυναμη που οπισθοχωρει το οπλο. Αυτο βεβαια συγκριτικα με αλλα φυσιγγια, πχ το Χ φυσιγγι δινει τοσες μοναδες μετρησης, το Υ τοσες και παει λεγοντας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462881

    Airman δες εδω για το 206 formula 33 gr της NSI..απλα στο αρθρο δεν ξερω γιατι γραφουν αλλη βυσματωση,γιατι εγω οσα εχω ανοιξει εχουν αποσπωμενο πατο..

    http://win.isolservers.org/article.asp?AID=855

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #462882

    Γιαννη μαλλον ειναι παλιο το αρθρο,μηπως το εχουν αλλαξει το φυσιγγι ?Γιατι αυτα που εχω εγω ειναι με μεταλλο 12χιλ και οχι 16χιλ που λεει το αρθρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462884

    Καλημερα! Zas εχεις δικιο 12 χιλιοστα εχουν και εμενα,αλλα και αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα.εχουν κανει καποιες αλλαγες..παντως σε φυσιγγια που ανοιξα εχουν 206 πυριτιδα και αποσπωμενο πατο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #462911

    Καλησπερα.Γιαννη ανοιξα σημερα ενα και βρηκα να εχει αποσπωμενο πατο.Το φυσιγγι ειναι το 206 FORMULA και εχει πυριτιδα 206 μεταλλο 12χιλ καλυκας 70 33γρ σκαγια και στο ν7 μετρισα 337 σκαγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462915

    καλησπερα καμια φωτο αυτου του συγκεντρωτηρα μπορουμε να δουμε;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #462918

    καλησπερα καμια φωτο αυτου του συγκεντρωτηρα μπορουμε να δουμε;;

    δεν πωλειται στο εμποριο φιλε , μονοκομματο ποτηρι με πολύ μικρες εγκοπες στο πανω μερος , και εσωτερικο αποσπωμενο πατο , κατι σαν LB 6 να φανταστείς , ο θρυλικος Antigello

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #462919

    καλησπερα καμια φωτο αυτου του συγκεντρωτηρα μπορουμε να δουμε;;

    Αλήθεια, δεν τον έχεις ξαναδεί??? 😕
    Έχω μια πρόχειρη, όχι από το προαναφερθέν φυσίγγι, αλλά από κάποιο άλλο της NSI (αν θυμάμαι καλά, το M-SPEED 34 gr)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462930

    Καλημέρα! Αυτή τη στιγμή έχω μπροστά μου ανοιγμένα το 206 formula 33gr το classica 32gr (παλιό AZ-20),και το M-speed 34gr. Και τα τρία έχουν βυσματωση αποσπωμενου πατου.στο classica και το M-speed το ποτηράκι ειναι πιο ρηχό με αποτέλεσμα αρκετά σκάγια να ειναι ελεύθερα εκτός του ποτήριου..στο 206 formula το ποτήρι ειναι πολυ πιο βαθύ με αποτέλεσμα σχεδόν το 80% των σκαγιών να ειναι μέσα στο ποτήρι..απλά το αναφέρω γιατί μου έκανε εντύπωση..δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα έκανε το φυσιγγι πιο συγκεντρωτικό και με καλύτερη κατανομή..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462931

    Δειτε εδώ.δεξια ειναι η βυσματωση του 206 αριστερά του M-speed. Φαίνετε καθαρά οτι το ποτήρι του 206 ειναι πιο βαθύ..Zas σε ευχαριστώ για την επισήμανση που έκανες για τα υλικά του 206 πιο πριν..337 σκάγια ειναι ακριβώς 7αρι.. Έμενα το 8 βγαίνει 465 μια χαρά και αυτό για 8αρι..Λιουφκα μπορείς να δεις και εδώ τον αποσπώμενο πάτο..προσωπική καθαρά άποψη απο τα πολυ λίγα που ξέρω απο ιδιογομωσεις φυσιγγίων,οτι ειναι η καλύτερη βυσματωση σε φυσιγγι..δεν το παίζεις κορώνα γράμματα όπως τις άλλες βυσματωσεις άνοιξαν δεν άνοιξαν τα πτερύγια,άνοιξε ενα η δυο πτερύγια..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #462941

    Καλημέρα! Αυτή τη στιγμή έχω μπροστά μου ανοιγμένα το 206 formula 33gr το classica 32gr (παλιό AZ-20),και το M-speed 34gr. Και τα τρία έχουν βυσματωση αποσπωμενου πατου.στο classica και το M-speed το ποτηράκι ειναι πιο ρηχό με αποτέλεσμα αρκετά σκάγια να ειναι ελεύθερα εκτός του ποτήριου..στο 206 formula το ποτήρι ειναι πολυ πιο βαθύ με αποτέλεσμα σχεδόν το 80% των σκαγιών να ειναι μέσα στο ποτήρι..απλά το αναφέρω γιατί μου έκανε εντύπωση..δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα έκανε το φυσιγγι πιο συγκεντρωτικό και με καλύτερη κατανομή..

    Γιάννη καλημέρα. Αυτό δεν έχει σημασία, γιατί κατά τη στιγμή της πυροδότησης και της επιτάχυνσης της γόμωσης, το κεντρικό ποδαράκι-σωληνάκι που στηρίζει τον εσωτερικό “αποσπώμενο” πάτο, συμπιέζεται και συνθλίβεται λόγω της αδράνειας της μάζας των σκαγιών (αυτό εξάλλου παίζει και το ρόλο “αμορτισέρ” του εν λόγω συγκεντρωτήρα) με αποτέλεσμα ΟΛΑ τα σκάγια να εισχωρούν μέσα στο ποτηράκι, ασχέτως αν αρχικά ένα μέρος τους ήταν εκτός. Έτσι δεν έρχονται καθόλου σε επαφή με την κάννη, οπότε το τελικό αποτέλεσμα (συγκέντρωση – κατανομή) εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά από την ποιότητα (σφαιρικότητα & σκληρότητα) των σκαγιών. Αυτό είναι το “μυστικό” του συγκεντρωτήρα αυτού, σε σχέση με τους υπόλοιπους με το σταθερό κυάθιο.

    Υ.Γ. Γιάννη, αύριο (μάλλον, κατά 99%) θα έχουμε πάλι “νυχτερινό αγώνα” στο σκοπευτήριο, με τα γνωστά επακόλουθα! Είχα σκοπό να σε πάρω τηλέφωνο … κανόνισε να έρθεις, και όποιος άλλος μπορεί, φυσικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462945

    Στέλιο σε ευχαριστώ,κατάλαβα τι εννοείς,με τον αποσπώμενο πάτο! Μου ελυσες την απορία που είχα! Όσο για αύριο θα προσπαθήσω να έρθω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #462947

    οτι ειναι η καλύτερη βυσματωση σε φυσιγγι..

    δεν υπαρχει τετοιο πραγμα , αναλόγως τι φυσιγγι θελεις να φτιαξεις , ταιριαζεις και τα αναλογα υλικα , και βεβαίως το φυσιγγι τελικα θα ταιριαζει και θα αποδιδει τα μεγιστα σε ορισμένες μονο κανες , είναι μεγαλη κουβεντα να πεις ότι αυτο είναι το καλυτερο , πανω που λες τι ντουφεκια εφτιαξα , ριχνεις μια καινουργια και μενεις με το στομα ανοιχτο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,251 έως 8,265 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων