Πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #430298

    Ενα βιντεο απο κυνηγι φασιανων στην Ουγγαρια (δοκιμαζουν και το Browning 725). Και μερικες ομορφες φωτο στο τελος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #430300

     

    και ποια θα ηταν η αποδεκτη “εκδοση” μιας κυνηγετικης εκδρομης για σας φιλτατε? Οι φωτογραφιες (αν δεν κανω λαθος) ειναι απο την Ν. Αφρικη και τα θηραματα που απεικονιζονται καταδιωκονται ως επιβλαβη λογω των αριθμων τους και της ζημιας που κανουν σε καλλιεργειες. Οι δε ντοπιοι προτιμουν να εχουν μια κυνηγετικη παρεα (που θα τους δωσει εισοδημα) για 5 μερες να παρει ενα αριθμο πουλιων παρα να βγαινουν οι ιδιοι για 5-6 μηνες και να παιρνουν 20-25 πουλια καθε φορα που θα καταφερουν να βγουν (συν τα εξοδα που θα πρεπει να καταβαλουν για να κανουν αυτο το κυνηγι).

    Μπορει μεν η γνωμη σας να ειναι “αμονταριστη’, εχω την εντυπωση ομως οτι, οσον αφορα τον κυνηγετικο τουρισμο, σε πολλες περιπτωσεις ειναι και απληροφορητη,

    η τοποθετηση μου ειναι σαφεστατη και δεν ειναι επι της νομιμοτητος ( οπως το λανσαρεις εσυ )

    η ερωτηση μου ειναι επισης σαφεστατη και αφορα την ψυχοσοματικη λειτουργια καποιων ανθρωπων..που τερπονται μεσα απο τετοιου ειδους νομιμοτητες στο να ανεβαζουν την ηδονη της υπεραριθμης καρπωσης.. ( και αυτο μεσα απο νομιμοτητα πας να το φυλτραρεις)

    κατα δευτερον και σημαντικοτερον

    ειναι ερωτηση που εθεσα στους κυριους που εγραψαν καποια μπραβο για την υπερπροσπαθεια καποιου κουνου.. με πραδεισο υδροβιων στην εσθονια

    εσυ γιατι κανεις το ποπ απ??

    θελεις να αναλυσουμε τα παθη των λευκων αγροτων της δημοκρατικοτατης νοτιας αφρικης???

    αν θελεις να αναλυσουμε τα αγροτικα της νοτιας αφρικης κανενα προβλημα

    επι της ψυχολογικης βασης των θιασωτων αυτου του ειδους καρπωσης εχεις να πεις κατι????????????

    για θα επικαλεσθεις την λεξη αμονταριστη??

    μια και εισαι οπως το θετεις μαλλον ο κυριος μονταρισμενος..

    και δε μου λες ρε συ μονταρισμενε τυπε..

    απο που το κοβεις οτι ειμαι απληροφορητος περι κυνηγετικου τουρισμου???

    επειδη καποια πραγματα τα θεωρω αρρωστα??? και εγω αλλα και η διεθνης ψυχιατρικη ετσι τα βλεπει….

    αν τα θεορουσα δηλαδη νορμαλ.. θα με κατατασες στους πληροφορημενους??? αδιαφορο αν εχω παει εστω και ενα 3ημερο στα σκοπια???

    αυτο τωρα τι ειναι?? αγγλικη λογικη.. αγγλικο δικαιο,,τι ειναι????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #430315

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΧΕΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΜΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ…

    ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΕΙ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΜΠΝΕΟΥΝ Η ΟΧΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ, ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΛΛΑ…ΚΑΛΟΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΑΥΤΟ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ…

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ… ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΧΙ… ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΙΓΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΟΓΩ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΔΙΟΛΟΥ ΕΥΚΑΤΑΦΡΟΝΗΤΟ ΤΙΜΗΜΑ…

    ΕΓΩ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥΣ…

    ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ…ΕΔΩ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΛΕΕΙ ”ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ” ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΟΥΣΕ Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ…

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΝ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ , ΑΝ ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΣΕΒΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ…

    ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ…ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ…ΘΕΤΙΚΕΣ, ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ??? ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ…

    ΑΠΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ…Frown

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #430372

    lol…ωραιος ο φιλος παραπανω και ακριβως μεσα…

    Μου εφερες στο μυαλο, καποιους που τους πληρωνουν καποια καναλια, να γυρνανε να ψαρευουν και μετα να απελευθερωνουν τα ψαρια, ασχετα εαν ειναι νομιμου μεγεθους-ειδους( για να μπει στο ψυγειο)…και πουλανε θεωριες και υψηλη ραπτικη..

    Αμα χωσεις τα πολυτιμα ευρωπουλα σου, θα τα κρατησεις τα ψαρακια και θα θελεις και παραπανω, ασχετα εαν εισαι Ελλην, Φιλλελην ή Αγγλος ή Σαξων ή Οστρογοτθος…κλπ (μην συνεχισω)…και βεβαια ειμαι σιγουρος, οταν κλεισουν οι καμερες, καποια μπαινουν στον παγο…

    ΥΓ..ζητω συγγνωμη, απο τον φιλο που αναρτησε το τοπικ αυτο, γιατι το <παραγ……με> και ειμαστε εκτος θεματος…Sorry dud.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #430391

    αγαπητοι κυριοι που αδυναττατε να καταλαβετε τι ενοωω

    δυσκολο να απαντησω στον καθε ενα σας

    αλλα ας παμε στο νο 1 που μου καθησε καπως

    καποιος κυριος εκανε λογο περι αισθητικης της φωτο.. δεν εθεσα θεμα αισθητικης κρισης ( αν και εχω σπουδες σκηνογραφιας και κινηματογραφου  3χρονια στην αλλοδαπη )

    εκανα λογο για το καμαρι των κυριων μπροστα στο κατορθομα τους.

    φωτογραφικα λαθη υπαρχουν.. μα μου ειναι αδιαφορο… αυτο που με χαλαει ειναι το καμαρι αυτο το καμαρι… για την μαγκια.. την ραμπουδια,,την κυνηγομαγκια την εγω μπορω εσεις τι???

    δεν μπορω να μπω βαθυτερα στο θεμα..ειναι καθαρα ψυχολογικης αναλυσης και επιστημης.. απλα το βρισκω ακρως απεχθες..

    ειμαι 100% βεβαιος οτι τετοιες καταστασεις περαν της απεχθειας της δικης μου,,( και ειναι υποκειμενικο αυτο ) εχουν να πουν πολλα αλλα ,,ειναι θεμα ειδικων επιστημονων.

    καποιος κυριος αλτερ λουσο,,αισθανετε κυνηγος..και αυτο συνεπαγετε οτι θελει να βλεπει το παφ του θηραματος πολλες πολλες φορες… εμεις εγω δηλ που δεν θελω πολλα παφ  να παω σκοπευτηριο… ενω αυτος ειναι κυνηγος των πολλων παφ,, αρα πρεπει να κυνηγαει. σε μερη που επιτρεπετετο μπολικο παφ

    .οχι να κανει αυτα τα παφ… σε σκοπευτηριο

    επειδη θετετε  λογο του αν εχω επαφη με κυνηγια στο εξωτερικο,,, εχω.. αλλα για μενα η καρπωση δεν ειναι το ζητουμενο

    δεν καθομαι ουτε θα καθησω ποτε σαν στουρναρας των φτερωτων η τεραποδων..και να δω να λογισω ποσο παει το μπαμ και να ζητω μια αναλογια του τυπου να αξιζει ρε παιδι μου το 2χιλιαρο

    για μενα 2-3 θηραματα αρκουν!!!!!!!!!!!!!! αυτη ειναι η καρπωση που αντεχω εγω ηθικα αλλα και κυνηγετικα… και αυτο δεν μεταβαλετε,, για θα κυνηγησω στα βαρδουσια η στην φινλανδια,,για οπου στο καλο ..

    ο τοπος και το χιλιαριο χιλιαρικα δεν διαμορφωνει το μεγεθος της τσαντας μου.

    απο εκει και περα ολα τα περι νομιμοτητας και βαρους επι των φουκαραδων αγροτων της σαουθαφρικας και θηραματα υπαρχουν..βαρατε κοσμε με αξιοπρεπια ,,,,τα ακουω βερεσε..

    το θεμα δεν ειναι που επιτρεπετε κατι..( και στην ταιλανδη επιτρεπετε το π…μα μιας 14χρονης η 15 χρονου.. υπαρχει χρηματικη αναγκη…) αυτο ομως δεν σημενει τιποτα στο πως βλεπω εγω τον τυπο που παει εκει.. σεξοδιακοπουλα…

    το κυνηγι η καρπωση ειναι θεμα πρωτα απ ολλα ηθικο… τωρα τα περι αναγκαιοτητας ,,νομιμοτητας,,, διαχειρησης.. τοσο το δωματιο ,,τοσο οι αδειες ,,τοσο το φυσιγγι..και τοσο ο χατζηπετρης.. αντε καλα ειναι συμφερει….

    δεν με πειθει αλλα ουτε και την οποια κοινη λογικη..και πολιτισμενη συνηδηση

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #430393

    Η κουβέντα αυτή Άρη γίνετε γιατί κάποιοι ζηλεύουν που δεν μπορούν να χαρούν αυτά τα κυνήγια …. Και εμείς οι «δολοφόνοι» πρέπει να ντρεπόμαστε που πάμε και σκοτώνουμε τα κακομοίρα τα παπάκια στο εξωτερικό. mark cal20 θα ήθελα να σε έχω διπλά μου σε 1 τέτοιο κυνήγι, να χες σκάσει €2000 , και μετά να λες αα εγώ είμαι οικολόγος κυνηγός δεν ρίχνω στα κακομοίρα τα πουλάκια. Ας κόψουμε τις μ@@@κιες , κυνηγητικό sait είναι εδώ, και ο φίλος διοργανωτής έτσι θα «πουλήσει» τα ταξίδια … με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ. Οποίος πληρώνει, πληρώνει για να χαρεί ντουφεκιές που θα του μείνουν στη μνήμη όλη του τη ζωή , ΟΧΙ για να κάνει τον φυσιολάτρη ή για να μαζέψει χόρτα στο εξωτερικό!!!

    φιλε μην εισαι τοσο βεβαιος για το που και σε ποιους βαλτους εχω κυνηγησει αρκετες 10ετιες πριν.

    μην εισαι τοσο βεβαιος οτι θα μου δειξεις τις χαρες και τις ικανοτητες του νεοανακαλυφθεντος τροχου… μπορει να εχω να σου πω πολλα για απιθανους βαλτους και κυνηγια εποχες που δεν υπηρχαν ακομα κινητα τηλεφωνα..στην ελλαδα δεν υπηρχαν ακομα τα χαντινγκ τουρς   ουτε καν σιντακια με μπολικο μπατακιουτιδι…( εκτος της νορβιγιας σκανδιναβιας ) και για μερη οπου ακομα καναν φιντες πλεχτες με ψαθι και πλακουτσο βοτσαλο καλα φυτεμενο στην κοιλια για να ζυγιαζει στο νερο…

    τα περι λογιστικης προσεγγισης σου ,,οσο αφορα την θεση μου,, την εχω γραψει στο προηγουμενο ποστ μου.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #430445

    καποιος κυριος αλτερ λουσο,,αισθανετε κυνηγος..και αυτο συνεπαγετε οτι θελει να βλεπει το παφ του θηραματος πολλες πολλες φορες… εμεις εγω δηλ που δεν θελω πολλα παφ να παω σκοπευτηριο… ενω αυτος ειναι κυνηγος των πολλων παφ,, αρα πρεπει να κυνηγαει. σε μερη που επιτρεπετετο μπολικο παφ

    και για μερη οπου ακομα καναν φιντες πλεχτες με ψαθι και πλακουτσο βοτσαλο καλα φυτεμενο στην κοιλια για να ζυγιαζει στο νερο…

    Κάποιος κύριος μαρκ καλ 20, έχει να σας πει ότι πήγαινε για κυνήγι με αυτοσχέδιες φίντες επειδή δεν του έφτανε το παφ μία-δύο φορές αλλά ήθελε περισσότερες και σίγουρες. Σε καταλαβαίνω φίλε μου και γω έτσι νιώθω…Wink

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #430448

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mark cal20 wrote:</div>
    καποιος κυριος αλτερ λουσο,,αισθανετε κυνηγος..και αυτο συνεπαγετε οτι θελει να βλεπει το παφ του θηραματος πολλες πολλες φορες… εμεις εγω δηλ που δεν θελω πολλα παφ να παω σκοπευτηριο… ενω αυτος ειναι κυνηγος των πολλων παφ,, αρα πρεπει να κυνηγαει. σε μερη που επιτρεπετετο μπολικο παφ

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mark cal20 wrote:</div>
    και για μερη οπου ακομα καναν φιντες πλεχτες με ψαθι και πλακουτσο βοτσαλο καλα φυτεμενο στην κοιλια για να ζυγιαζει στο νερο…

    Κάποιος κύριος μαρκ καλ 20, έχει να σας πει ότι πήγαινε για κυνήγι με αυτοσχέδιες φίντες επειδή δεν του έφτανε το παφ μία-δύο φορές αλλά ήθελε περισσότερες και σίγουρες. Σε καταλαβαίνω φίλε μου και γω έτσι νιώθω…Wink

     

    πραγματικα μενω αφωνος με τον τροπο σκεψης σου και τον μηχανισμο της συμπερασματικης σου λογικης.

    Οση ομοιοτητα μπορει να εχει το   μαντρι με το γρι.. 

    αλλο τοσο μοιαζουν οι αποψεις μας και ο τροπος σχεσης μας με την καρπωση.

    Πραγματικα μενω παγωτο χονακι με εξτρα κερασακι ,,αφου βλεπεις πως εχουμε κοινα σημεια με βαση το ρημα νιωθω…..

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/user/AltairLusso</div>

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #430464

    Φαινεται οτι η συγχρονη αντιληψη του κυνηγου ως ‘διαχειρηστη’ της φυσης εχει περασει απαρατηρητη απο μερικους… Οντως ο κυνηγος δεν μπορει να βγαινει και να ‘θεριζει’ ανεξελεγκτα οτι και οπου του καπνισει. Παρ’ολα αυτα, σε χωρες του εξωτερικου που εχουν αντιληψη αυτων των ιδεων, αναγνωριζονται ορισμενα θηραματα ως υπερπληθη και χτιζεται ενας ολοκληρος μηχανισμος γυρω τους για τον ελεγχο τους. Μερος αυτου του μηχανισμου ειναι και ο κυνηγετικος τουρισμος, οπου κυνηγοι γινονται ευπροσδεκτοι να κυνηγησουν ορισμενα θηραματα (επι πληρωμη) συμβαλλοντας ετσι στην χρηματοδοτηση των προσπαθειων εξισορροπησης της φυσης και της προστασιας των καλλιεργειων. Ετσι, βλεπουμε κυνηγι φασσας στην Αγγλια, τρυγονια και δεν ξερω γω τι στην Ν. Αφρικη, ακομα και ελαφια/ζαρκαδια/γουρουνια στην Αγγλια/Πολωνια/Ουγγαρια κλπ ευρωπαϊκες (και μη) χωρες. Οι φασιανοι ειναι ολοι εκτρεφομενοι, μεγαλο ποσοστο απο τις παπιες (mallard) το ιδιο, και, οσοι και να τουφεκηθουν σημερα, αλλοι τοσοι θα εκτραφουν αυριο.

    Αυτες οι τακτικες/πρακτικες εξασφαλιζουν βιοπορισμο σε μεγαλη μεριδα του πληθυσμου (στην Μ. Βρεταννια ειναι καπου τα 2 εκ που ασχολουνται/βιοποριζονται απο το κυνηγι και ολα τα παρεμφερη) καθως και προστασια του περιβαλλοντος μιας και αποτελει πηγη εσοδων για την τοπικη κοινοτητα και την πολιτεια.

    Το εξηγησα αυτο στο κουταβι μου και το καταλαβε, παρ’ολο που ειναι 9 εβδομαδων…

    Ας ερθει οποιος θελει για φασσες στην Μ. Βρεταννια, να του βγει ο τακος να κουβαλαει συμπραγκαλα, να τα στησει και να περιμενει και να τουφεκισει 3 φασσες και να φυγει. Αμ δεν θα ξαναρθει…! Ο αγροτης που χανει γυρω στους 5 τονους σπορο απο τις επιδρομες τους, θελει να δει αριθμους να μειωνονται. Απαξ και δει τετοιες ‘υπερτατες’ προσπαθειες, θα αποσυρει την αδεια, και θα την δωσει αλλου. Εχασες λοιπον το μερος που ειχες να κυνηγας. Ασε που αμα γινεται τετοιο κυνηγι, και πας για 3 πουλια, σε πεντε λεπτα τα εχεις μαζεψει και παλι και πας για σπιτι. Το ιδιο και με τα κουνελια, κορακοειδη και σκιουρους.

    Μπιριγκογκος

    ΥΓ: και ολες τις ‘σοφιες’ περι της αυτοματης ισορροπιας της φυσης χωρις επεμβαση απο τον ανθρωπο, ειναι ρομαντισμοι που δεν ανηκουν στο σημερα. Απαξ και η γη καλλιεργειται, υλοτομειται και εκμεταλλευεται, η φυση εχει πια διαταραχθει περαν του φυσιολογικου και ενσυνειδητες προσπαθειες πρεπει να γινουν για την εξισορροπηση τους απο τον ιδιο τον ανθρωπο. Ολα τα αλλα τ’ακουμε βερεσε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #430475

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΙΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑΤΑ) ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ Η ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΣΑΦΗΣ , ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ…

    ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΜΠΛΕΚΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΝΗΘΙΚΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ  ΔΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ Κ ΟΥΤΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΥΠΑΙΝΙΓΜΟ…

    ΤΕΛΙΚΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗ…Frown

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #430561

    ΤΕΛΙΚΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗ…Frown

    αρη δεν παιρνω μερος στη κουβεντα…….γιατι πραγματικα δεν αξηζει!!!!

    αλλα απο τη καταλαβα φταιμε  οι ελληνες κυνηγι για ολα!!…….λες και οι εξω ειναι ωσοιες παρθενες!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #430584

    Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΩΣ ΥΠΕΡΠΛΗΘΗ Η ΕΠΙΒΛΑΒΗ ΚΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΝΧΟ ΤΟΥΣ

    ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ

    ΚΑΤΑ ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΤΩΝ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ
    <h1>Η «αραβική άνοιξη» βλάπτει τα αποδημητικά!</h1>
    Η ξαφνική απουσία των τρυγονιών και των ορτυκιών τις δύο πρόσφατες κυνηγετικές περιόδους έγινε αφορμή για διάφορες εικασίες στους επιστημονικούς κύκλους.

    Από την αλλαγή του διαδρόμου μετανάστευσης δυτικότερα, συμπέρασμα βασισμένο στην αύξηση τσίχλας στην Ιταλία, μέχρι την πυκνή δόμηση στην Αττική που διώχνει τα πουλιά λόγω συνεχούς φωτισμού και μείωσης των ελαιώνων. Αυτές και άλλες εξηγήσεις έχουν ήδη προταθεί στα κυνηγετικά έντυπα.
    <div>” href=”http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20130606/low/assets_LARGE_t_11761_54209137.JPG&#8221; rel=”lightbox-group1″>Επτακόσια χιλιόμετρα διχτυών στήνονται μόνο στην Αίγυπτο για να πιάσουν πουλιά που πωλούνται για το κρέας τους.
    <div>Επτακόσια χιλιόμετρα διχτυών στήνονται μόνο στην Αίγυπτο για να πιάσουν πουλιά που πωλούνται για το κρέας τους.</div>
    </div>
    Τώρα η γερμανική οργάνωση NABU (Ενωση για τη Διατήρηση της Φύσης και της Βιοποικιλότητας) καταγγέλλει την απότομη αύξηση των διχτυών στη Βόρειο Αφρική ως το αίτιο μείωσης όλων των μεταναστευτικών πουλιών. «Μέσα στο 2013 αποκαλύφθηκαν ανησυχητικά στοιχεία για τη χρήση διχτυών στη μεσογειακή ακτή της Αφρικής.

    Επτακόσια χιλιόμετρα διχτυών στήνονται μόνο στην Αίγυπτο για να πιάσουν πουλιά που πωλούνται για το κρέας τους» αναφέρει η οργάνωση. Η παγίδευση αποδημητικών πουλιών με δίχτυα δεν περιορίζεται στην Αίγυπτο, βρίσκει μιμητές σε όλη τη Βόρειο Αφρική. Ο γράφων έχει προσωπική εμπειρία από την παραμονή του στην Αίγυπτο για την πώληση άγριων πουλιών για κρέας. Πλανόδιοι πωλητές ορτυκιών και τρυγονιών τριγύριζαν τις γειτονιές πουλώντας ζωντανά τα πουλιά, αφού έτσι δεν κινδυνεύει να χαλάσει το κρέας. Τα πουλιά σφάζονταν μόλις τα αγόραζε ο πελάτης και καθαρίζονταν επί τόπου.

    Πολιτική αστάθεια Από ό,τι καταγγέλλει η NABU, οι πρόσφατες ταραχές στις χώρες της Βορείου Αφρικής ανέστειλαν τη φύλαξη των ακτών και την προστασία του περιβάλλοντος. Προφανώς υπάρχουν άλλες, πιο επείγουσες δουλειές για τις δυνάμεις ασφαλείας σε αυτές τις χώρες από τότε που ξεκίνησαν τα κινήματα στην Αίγυπτο, Λιβύη και Τυνησία.
    <div>Η «αραβική άνοιξη» βλάπτει τα αποδημητικά!  </div>
    Τα δίχτυα στήνονται στην πρώτη γραμμή βλάστησης μετά την ακτή και πιάνουν τα πουλιά καθώς αυτά προσγειώνονται μετά το ταξίδι τους από την Ευρώπη. Αν το μήκος των διχτυών είναι όπως περιγράφεται τότε ο αριθμός των πουλιών που πιάνονται θα είναι τρομακτικός. Η προοπτική να σταματήσει μια τόσο εκτεταμένη υπερκμετάλλευση σύντομα είναι ελάχιστη ενόσω διαρκεί η πολιτική αστάθεια στην περιοχή.
    <div>Η «αραβική άνοιξη» βλάπτει τα αποδημητικά!  </div>
    Ισως ξενίζει η άποψη ότι το επαγγελματικό κυνήγι εκεί πρέπει να ελεγχθεί για να συνεχίσει το ερασιτεχνικό κυνήγι εδώ. Αυτή η σκέψη είναι λαϊκίστικη παγίδα που στηρίζεται στο γνωστό «εκεί δεν έχουν να φάνε και εσείς το κυνήγι βλέπετε» επιχείρημα. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Το ερασιτεχνικό κυνήγι στην Ευρώπη ελέγχεται με ποσοτικούς περιόδους και χρονικούς περιορισμούς. Οπως στην Αφρική, έτσι και στην Ευρώπη, το κυνήγι είναι πηγή εσόδων για χιλιάδες εργαζόμενους που ζουν από τους κυνηγούς.

    Η διαφορά είναι ότι στην Ευρώπη οι εργαζόμενοι έχουν έμμεση σχέση αντί για την άμεση που έχουν οι Αφρικανοί παγιδευτές. Το θέμα δεν είναι αν είναι θεμιτή ή όχι η εκμετάλλευση του θηράματος ως φυσικού πόρου, για πολλούς είναι. Το θέμα είναι η ανεξέλεγκτη και τεράστιας κλίμακας υπερεκμετάλλευση που ενδέχεται να έχει ως αποτέλεσμα μια μακροχρόνια μείωση σημαντικών θηραμάτων και έτσι εξαλείφει κάθε πιθανότητα συνετής εκμετάλλευσης από όλους. Το θέμα είναι τεράστιο και το παρακολουθούμε στενά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #430689

    είναι ανήθικο να κυνηγάμε με φίντες και κράχτες,χρησιμοποιούμε τέχνασμα για να προσεγγίσουν τα πουλιά,κάτι αντίστοιχο δλδ με τις ξόβεργες, άρα καλός απαγορεύεται η χρήση τους.

    Αυτή είναι μια σημαντική διαφορά σε σχέση με το κυνήγι στο εξωτερικό, το μόνο σίγουρο είναι ότι εμείς σαν κυνηγοί κάνουμε τη λιγότερη ζημιά.

    Αν πήγαινα να κυνηγήσω εξωτερικό πτερωτά, σίγουρα δεν θα κυνηγούσα πτερωτά που χρησιμοποιούνται τεχνάσματα για να προσελκηθούν.

    Εγώ και αυτά, αν περάσουν βολικά…..ότι πάρω…αν όχι την επόμενη,δλδ πόσο πιο ανήθικο θα μπορούσε να είναι το ότι εκτός απο το τουφέκι, χρησιμοποιήται και τέχνασμα για να έρθουν τα πουλιά ανυποψίαστα και σαν στραβά πάνω μας,αυτό μας χαρακτηρίζει ως κυνηγούς? ναι κάποιους τους χαρακτηρίζει, κάποιους άλλους τους χαρακτηρίζει μια πιό αντρίκια αναμέτρηση με το θήραμα…του στύλ…αν δεν βρέξεις κόλο δεν τρώς ψάρι…..τα πάντα είναι θέμα ήθουςBig Boss

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #430710

    Δεν ειπα οτι ειμαι υπερ του κυνηγιου στο εξωτερικο μιας και δεν εχω εμπειρια… Οταν με το καλο θα εχω θα πω την αποψη μου και για τα καλα και για τα στραβα… Αλλα σιγουρα  δεν ειμαι αρνητικος ουτε σε αυτους που το επιχειρουν (μακαρι να μπορουσα και εγω, καποια στιγμη θα τα καταφερω) ουτε σε φωτογραφιες που ο μονος σκοπος τουσ ειναι η διαφημιση… Ειμαι αρνητικος σε ανθρωπους που σου φερνουν εμετο οπουδηποτε και αν κυνηγουσαν….Και αυτο ειναι παγκοσμιο φαινομενο, συμβαινει σε ολα τα μηκη και πλατη τησ γης…Μου αρεσει η ταλαιπωρια στο κυνηγι, μου αρεσουν οι δυσκολες συνθηκες και αν αυτα συνδοιαστουν με πληθωρα αγριων θηραματων μεσα στα νομιμα παλισια καθε χωρας σιγουρα δεν θα ντραπω να βγαλω φωτογραφια μπροστα τους…

    Θηραματα ευκολα και ρεζερβοποιημενα δεν με συγκινουν ουτε με συγκινησαν ποτε και μου βγαζουν τα ιδια αρνητικα συναισθηματα ειτε τουφεκισω ενα, ειτε δεκα, ειτε εκατο… Το οτι εγω επιζητω να παω σε ενα νεο τοπο, να δω τα θηραματα που μου λειπουν απο την ελληνικη κυνηγετικη πραγματικοτητα και να τα χρυσοπληρωσω σημαινει οτι επιζητω ενα πλουσιο κυνηγι… Εννοειται αυτο…Αν οι συνθηκες ειναι σωστες δεν θελω να παρω ενα-δυο θελω να παρω αυτα που μπορω η που δικαιουμαι…Οταν οι συνθηκες ειναι σωστες το ξαναλεω… Τι ειναι σωστες συνθηκες ομως ειναι υποκειμενικο για τον καθενα και εκει θα επρεπε να υπαρχουν διαφωνιες για το κυνηγετικο ηθος, οχι στον αριθμο των χτηπημενων και στις φωτογραφιες…

    Οταν σεβεσαι το θηραμα το σεβεσαι το ιδιο, ειτε χτυπας ενα ,ειτε εκατο, ειτε το χτυπας στην Ελλαδα, ειτε στην Αλασκα, ειτε στη Γουατεμαλα, ειτε στησεις ομοιοματα βαση της κυνηγετικης κουλτουρας ενος αλλου τοπου, ειτε οχι… Αυτο ειναι τροπος ζωης και ειναι παγκοσμιος, σεβεσαι τον εαυτο σου, επιλεγεις το κυνηγι που θα κανεις, τον τοπο που θα το κανεις, με ποιον θα το κανεις, γιατι θα το κανεις και αν θα διαλεξεις το δυσκολο η τον ευκολο δρομο για να γεμισεις την σταντα σου θηραματα… Παντα και παντου υπαρχει ο ευκολος και ο δυσκολος τροπος, εμεις τον διαλεγουμε…

    ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΓΩ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ…Η φωτογραφια στο τελος θα μου θυμιζει τη μερα, την εμπειρια, τα συναισθηματα, την μαγκια μου να διαλεξω τον δυσκολο τροπο και ναι δεν θα νιωθω ντροπη να χαμογελαω στο τελος της μερας… 

    ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #430729

    Δεν νομίζω ότι είναι παπαρδολογίες και θα εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ, πρίν πολλά χρόνια όταν ακόμα πήγαινα δημοτικό, λόγο παράδοσης ακολουθούσα συγγενείς μου σε κυνήγι με ξόβεργες, φυσικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν γίνονταν εμπόριο απο αυτή την ιστορία, άντε καμιά τηγανιά και κάνα σφουγγάτο όπως το λένε στα μέρη μου, το κυνήγι φυσικά γίνοταν με κράχτες ένας κράχτης για κάθε είδος που ενδιέφερε να συληφθεί, υπήρχαν μέρες που πιάνονταν 2- 3 πουλιά, αν δεν είχε….και μέρες με πάνω απο 40 – 50 αν είχε, γενικά μου άρεσε να βλέπω τους κράχτες να << κατεβάζουν >> τα άγρια και να τα κάνουν να φέρνουν κύκλους γύρω απο το δέντρο που ήταν στημένα τα οξώβεργα. πολλές φορές τα πουλιά δεν κάθοταν στο δέντρο αλλά χάμω,δίπλα στα κλουβιά με τους κράχτες, άλλες φορές γνώριζαν τα ξόβεργα και φτερουγίζαν πάνω απο το δέντρο αλλά στο τέλος έφευγαν, και πάλι δηλαδή είχαν δυνατότητα διαφυγής, όταν στη θέση του δέντρου μπεί ένας κυνηγός, τι δυνατότητα διαφυγής έχει? ελάχιστες, εκτός και εάν ο τύπος ή οι τύποι είναι τρελλοί καψοφυσέκηδες…..

    Δεν είμαι κατά του κυνηγιού στο εξωτερικό, είμαι κατά του τρόπου γενικά που γίνονται κάποια κυνήγια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων