ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,591 έως 1,605 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #440405

    Κυνήγι πέρδικας το 1960 video
    Αξίζει να το δει κάποιος, μεγάλα πουλιά, λαγοί θηρία, καθαρά πλάνα, φοβεροί σκύλαροι, κυρίως ο pointerας.

    http://www.ihunt.gr/content/%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF-1960-video


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #440409

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΔΙΚΑΔΕΣ . ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΟΡΕΙΝΗ ΑΙΤΟΛ/ΝΙΑ .ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΥΝΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ , ΑΡΑ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ ΠΗΓΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ .ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΠΩΣ ΛΕΩ ΕΓΩ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΝΑ ΧΥΘΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΦΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ.

    Μπράβο,αυτά τα κυνήγια μένουν για πάντα στο μυαλό!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440426

    Κυνήγι πέρδικας το 1960 <span id=”adtext_1″ class=”adtext”>video</span><br>
    Αξίζει να το δει κάποιος, μεγάλα πουλιά, λαγοί θηρία, καθαρά πλάνα, φοβεροί σκύλαροι, κυρίως ο pointerας.

    http://www.ihunt.gr/content/%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF-1960-video

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “Τα ψέματα που λένε οι Έλληνες είναι σε μεγάλο βαθμό παρόμοια με τα ψέματα που λένε όλοι οι άνθρωποι του κόσμου, και οι αιτίες τους είναι εν πολλοίς οι ίδιες. Εγώ υποστηρίζω, ωστόσο, ότι εδώ εμείς λέμε περισσότερα ψέματα, και τα λέμε επειδή έχουμε την ίδια την έννοια της αλήθειας σε μικρότερη υπόληψη από ό,τι μεγάλο μέρος της υπόλοιπης ανθρωπότητας.”<br>
    Το κείμενο αυτό γράφτηκε από το Θοδωρή Γεωργακόπουλο. <br>
    H μισή αλήθεια είναι το ψέμα του πονηρού και του δειλού ;) <br>

    </div>

    αυτο δεν ειναι κυνηγη την εποχη του 1960 αυτη την εποχη οι ποιο πολλοι κυνηγουσαν με δυκανο πλαγιο και οι ποιο πολλοι ειχαν σκυλια γκεκας συριανα ποιντερ και μπασταρδα και οχι καθαρα σετερ και δεν φορουσαν γυλεκα αλλα ειχαν βουργιες πολλα δεν τεριαζουν με την εποχη του 1960

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440427

    εκτος και δεν ειναι στην Ελλαδα αυτο το βιντεο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #440433

    αυτο δεν ειναι κυνηγη την εποχη του 1960 αυτη την εποχη οι ποιο πολλοι κυνηγουσαν με δυκανο πλαγιο και οι ποιο πολλοι ειχαν σκυλια γκεκας συριανα ποιντερ και μπασταρδα και οχι καθαρα σετερ και δεν φορουσαν γυλεκα αλλα ειχαν βουργιες πολλα δεν τεριαζουν με την εποχη του 1960

    Τα είδα και ‘γω Νίκο αυτά, αλλά είναι Ιταλία και όσο να ‘ναι ήταν αρκετά ποιο μπροστά από εμάς σ’ αυτά τα θέματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #440436

    Ωραιο το βιντεακι,διχνει ποσο μπροστα ηταν οι ιταλοι στα σκυλια και στα οπλα
    αλλα επιδη ειχαν καλα σκυλια απο παλια και ειναι και μεγαλοι κατσαπλιαδες δεν αφησαν τιποτα
    παντος αλλες εποχες αυτες παιδια,εγω ειμαι 43 και αυτα που θυμαμε μικρος στο χωριο απο περδικες
    δεν προκειτε να τα ξαναδουμε ουτε στο ονειρο μας,η περδικα παντα ηταν δυσκολη υποθεση
    αλλα τοτε τα πουλια ηταν παρα πολλα, και τα σηκωνες και με τις πετρες αμα ηξερες που βοσκανε
    μπραβο και στο φιλο γκραβαρα καλη συνεχεια,εγω εκτος απο την εναρξη δεν πηγα ξανα
    μολις ηρεμησουν παλι τα πουλια βλεπουμε,τωρα εχουν φαει εξαφανιζολ στις τσαγκαροκορφες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #440438

    Αν είχα ρέπο θα πήγαινα μια βόλτα την Τετάρτη που μας έρχεται και θα τις κυνηγούσα μέχρι να λαχανιάσουν οι ρουφιάνες 😀

    Πολλές καλημέρες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #440440

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>naval wrote:</div>
    Κυνήγι πέρδικας το 1960 <span id=»adtext_1″ class=»adtext»>video</span><br><br>
    Αξίζει να το δει κάποιος, μεγάλα πουλιά, λαγοί θηρία, καθαρά πλάνα, φοβεροί σκύλαροι, κυρίως ο pointerας.

    http://www.ihunt.gr/content/%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF-1960-video

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    «Τα ψέματα που λένε οι Έλληνες είναι σε μεγάλο βαθμό παρόμοια με τα ψέματα που λένε όλοι οι άνθρωποι του κόσμου, και οι αιτίες τους είναι εν πολλοίς οι ίδιες. Εγώ υποστηρίζω, ωστόσο, ότι εδώ εμείς λέμε περισσότερα ψέματα, και τα λέμε επειδή έχουμε την ίδια την έννοια της αλήθειας σε μικρότερη υπόληψη από ό,τι μεγάλο μέρος της υπόλοιπης ανθρωπότητας.»<br><br>
    Το κείμενο αυτό γράφτηκε από το Θοδωρή Γεωργακόπουλο. <br><br>
    H μισή αλήθεια είναι το ψέμα του πονηρού και του δειλού ;) <br><br>

    </div>

    αυτο δεν ειναι κυνηγη την εποχη του 1960 αυτη την εποχη οι ποιο πολλοι κυνηγουσαν με δυκανο πλαγιο και οι ποιο πολλοι ειχαν σκυλια γκεκας συριανα ποιντερ και μπασταρδα και οχι καθαρα σετερ και δεν φορουσαν γυλεκα αλλα ειχαν βουργιες πολλα δεν τεριαζουν με την εποχη του 1960

    Ωραιο το βιντεακι,διχνει ποσο μπροστα ηταν οι ιταλοι στα σκυλια και στα οπλα<br>
    αλλα επιδη ειχαν καλα σκυλια απο παλια και ειναι και μεγαλοι κατσαπλιαδες δεν αφησαν τιποτα<br>
    παντος αλλες εποχες αυτες παιδια,εγω ειμαι 43 και αυτα που θυμαμε μικρος στο χωριο απο περδικες<br>
    δεν προκειτε να τα ξαναδουμε ουτε στο ονειρο μας,η περδικα παντα ηταν δυσκολη υποθεση<br>
    αλλα τοτε τα πουλια ηταν παρα πολλα, και τα σηκωνες και με τις πετρες αμα ηξερες που βοσκανε<br>
    μπραβο και στο φιλο γκραβαρα καλη συνεχεια,εγω εκτος απο την εναρξη δεν πηγα ξανα<br>
    μολις ηρεμησουν παλι τα πουλια βλεπουμε,τωρα εχουν φαει εξαφανιζολ στις τσαγκαροκορφες

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    μετά το 40 τουλάχιστον στα Δωδεκάνησα είχανε φέρει οι Ιταλοί ποιντερ καθαρά , και τα μπασταρδεβανε με τα ντόπια τσοπανοσκιλα γκεκικα οτι ήθελες , και προεκηψαν εξαιρετικά κυνηγόσκυλα σε δυνατότητες( ε και παράξενη μορφολογια)

    Όπως μου έλεγε ο παππούς μου δεν αντέχανε τα καθαρά το ποιντερ των Ιταλών ήταν πολύ μεγαλόσωμα με κάτι κεφάλια τεράστια , αλλά με καταπληκτικές μύτες και φερμες.

    Αρα το 60 δεν ειναι παραξενο να ειχαν ποιντερ και σεττερ στην ιταλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #440447

    μετά το 40 τουλάχιστον στα Δωδεκάνησα είχανε φέρει οι Ιταλοί ποιντερ καθαρά , και τα μπασταρδεβανε με τα ντόπια τσοπανοσκιλα γκεκικα οτι ήθελες , και προεκηψαν εξαιρετικά κυνηγόσκυλα σε δυνατότητες( ε και παράξενη μορφολογια)

    Όπως μου έλεγε ο παππούς μου δεν αντέχανε τα καθαρά το ποιντερ των Ιταλών ήταν πολύ μεγαλόσωμα με κάτι κεφάλια τεράστια , αλλά με καταπληκτικές μύτες και φερμες.

    Αρα το 60 δεν ειναι παραξενο να ειχαν ποιντερ και σεττερ στην ιταλια.

    Από αυτά που διαβάζουμε φαίνεται ότι υπάρχουν όμιλοι pointer setter στην Αγγλία γύρω από το 1900 βασικά από το 1890 και μετά, οπότε δεν είναι παράξενο με τα σκυλιά. http://www.englishsetterclub.co.uk/default.aspx
    Το θέμα στο video που μοιάζει περίεργο και σ’ εμένα και στον Νίκο είναι ότι έχουν όλοι καραμπίνες και σακίδια που εμείς τέτοιας μόρφής σακίδια τα μάθαμε εδώ την δεκαετία του ’90 άντε και λίγο ποιο νωρίς.
    Ίσως κάπιοι πολυταξιδεμένοι Ναυτικοί και άλλοι να είχαν δει τέτοια πράγματα στο εξωτερικό και να είχαν φέρει, αλλά σίγουρα δεν πουλιόντουσαν εδώ. Εδώ είχαμε πάντα την ζώνη και το πλαινό σακίδιο με το διχτάκι (πολύ θα ήθελα να πάρω ένα τέτοιο και μάλιστα να είναι παλιό και μεταχειρισμένο, άλλη ποιότητα τότε, πολύ καλύτερα).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440520

    Εδώ είχαμε πάντα την ζώνη και το πλαινό σακίδιο με το διχτάκι

    που εδω το λεγαμε βουργια και ηταν δερματινο με διχτακι το ειχαν εκτος απο τους κυνηγους και οι τσοπανηδες που εχουν μερικα κοινα με τους περδικοκυνηγους εχω μια βουργια δερματινη του συχωρεμενου του πατερα μου που ηταν κυνηγος και η φυσιγγιοθηκη και αυτη ηταν δερματηνη την εποχη εκεινη που δεν υπηρχαν πλαστικα οπως και τα φυσιγγια ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΧΑΡΤΙΝΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440523

    ωραιο βιντεο εαν ειναι οντος εκεινης της εποχης που ειναι αφου γυρηστηκε στην ιταλια που φενετε οτι οι κυνηγοι πρεπει να ηταν πλουσιοι αλλα κατι με της καραμπινες δεν μου αρεση δεν ξερω μπωρει να κανω λαθος θα ξαναδω το βιντεο και θα σας πω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440525

    ναι ειναι της εποχης του 1960 γιατι οι καραμπινες δεν ειχαν ρηγες και το φυσιγγι που ειδα ηταν ρελιαστο την ωρα που ειχε το κλειστρο ανοιχτο με το φυσιγγι μεσα αλλα μου εκανε εντυποση ποσο πρωχορημενοι ηταν την εποχη εκεινη οι ιταλοι που εμεις ειχαμε οι ποιο πολλοι μονα οπλα και οι καλητεροι δικανα και ο ενας το δανηζε στον αλλον ηξερα ατομα που επερναν ενα δυκανο και το ειχαν απο μησω ποτε ο ενας και ποτε ο αλλος και ηταν ολα φουλ τσοκαρηζμενα εχω ενα τετιο του πατερα μου με τσοκ ποιο στενο απο δυο αστρα στην δεξια και στην αρηστερη πιο στενο και απο φουλ και μετεα μικρος πρωσπαθουσα να πετυχο της μπεκατσες στα 10 μετραπερνοντας μερικες φορες μηση μπεκατσα και θυμαμε μια φορα που μου εμηνε στην κιριολεξια μονο το κεφαλι απο μια μεκατσα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440527

    καραμπινες ειχαν ελαχηστοι που εφερναν απο αμερηκη και ειχαν πολλα πρωβληματα με συνεχομενες εμπλοκες ακομα και στα καινουρια φυσιγγια στα ξαναρηχμενα εκει γηνονταν χαμος απο εμπλοκες της χρησημοποιουσαν σαν μονα οπλα και παλυ μερικες φορες δεν τα ερηχνε γιατι δεν κουμπονε σωστα το κλειστρο και δεν θυμαμε κανενας να ειχε καλυμπρα για να καλυμπρενη τους ξαναρηγμενους καλυκες που ηταν φουσκομενη μονο ειχαν καλυμπρα για το χαρτηνο μερος του καλυκα και οχι το μεταληκο αρα τα δυκανα και ειδηκα τα πλαγια ηταν η μονη επηληγη για σηγουρο κυνηγη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    278
    vangelisf στις #440844

    Καλημέρα σε όλα τα φιλαράκια..
    μια καλή μέρα χθές για πέρδικες και ορτύκια …

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/93758176/2013-10-13%2010.32.33.jpg

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/93758176/2013-10-13%2015.02.43.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #440846

    Καλημέρα σε όλα τα φιλαράκια..<br>
    μια καλή μέρα χθές για πέρδικες και ορτύκια …

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/93758176/2013-10-13%2010.32.33.jpg

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/93758176/2013-10-13%2015.02.43.jpg

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Γεια σου ρε βαγγο ωραια πραγματα βλεπω παντα τετοια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,591 έως 1,605 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων