ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ 36αρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 376 έως 390 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #385645

    apopsis wrote:

    mark cal20 wrote:
    τα βηματα κατασκευης ενος container ultra με φωτοφραφικο τροπο τα ανεβασα καταλαθος στις ιδιογομωσεις…. βαλε τις φωτο με την αριθμηση που εχουν.. και οχι μ αυτη που προβαλονται… και θα εχεις την γενικη εικονα κατασκευης… παραθετω μια γομωση 19γρμ.. με μονη διαφορα ..η μια να ειναι με τον μεγαλητερο υπαρκτο συγκεντρωτηρα..στο εμπορειο..και η αλλη με τον ultra οι διαφορες καταναμης και συγκεντρωσης..οπως βλεπεις ειναι θεαματικες..οι . ταχυτητες και στα δυο δοκιμια ειναι τα 380 μ/δ http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 2 ώρες, 50 λεπτά πριν από τον mark cal20.

    O.K. Τις πήρα. Τώρα όμως δέν μπορώ παρά να ρωτήσω, Καταλαβαίνω ότι με την επιμήκυνση του συγκεντρωτήρα προστατεύεις ένα ακόμη μέρος της στήλης των σκαγιών. Είναι τόσο σημαντικό τάχα να προστατευτεί αυτό το μέρος ή υπάρχει και κάποια άλλη πρακτική σημασία ; Το καλύτερο αποτέλεσμα ως τώρα , καλό κέντρο και ομαλή διασπορά είχα με την εξής επέμβαση στο συγκεκριμένο συγκεντρωτήρα και προσθήκη τυλιγμένης λουρίδας υφάσματος στη βάση:

    δεν μπορω να σου απαντησω..εξαλλου ειμαι αμφισβητιας του δογματος..περι προστασιας των πλευρικων σκαγιων απο τα τοιχωματα του συγκεντροτηρα… (εχω αναφερθει σχετικα σε αυτο ) τωρα σε μια γομωση μαγκνουμ 19γρμ σε 36αρι.. εχουμε την μεγαλητερη υπαρκτη στηλη σκαγιων.. ειναι 8,5/50 χιλ !!!!!!!!!!!! δεν ξερω να πω….το 36αρι γενικα ειναι ενα διαμετρημα μοναχικος καβαλαρης..ως προς των νομους που το διεπουν….. θα μπορουσα φυσικα να πω…. προστατευονται τα πλευρικα σκαγια..και για αυτο ειναι καλητερη τουφεκια… θαμουν βαση του,,,,δογματος… καλυμενος… το μονο που ξερω να πω ειναι το ,,εκ του αποτελεσματος… και αυτο δινει 70% στον απλο μεγαλου μηκους container ενω στην ιδια τουφεκια με τον container ULTRA 87%…. διαφορα 17% !!!!!!!!!! εχοντας παντα καλυψη .. αρμονικη ,μεγαλη ,χωρις κενα… με ταχυτητα νορμαλ…. κλπ… μεσα απο τα μετρησημα αποτελεσματα λεω πως αυτο το 19 γρμ φυσιγγιο…για 36αρι με αυτο το συγκεντρωτηρα .. υπερεχει σοβαρα εναντι του αλλου. αληθεια γιατι δεν βαζεις στον πατο του container φελλο διαμετρου 8χιλ … σε παχος οτι θες…( ειναι πανευκολη η κατασκευη τους ,, σε 10-λεπτα μπορεις να φτιαξεις τουλαχιστον 100…) το πανι μηπως ειναι μεγαλος μπελας.. και σχετικα δυσκολο να κοβεις ακριβως τη διασταση που θελεις ,,για παραδηγμα 10-20 φορες??? Μαρκος ΥΓ ο συγκεντρωτηρας που δουλευεις ειναι ο 33χιλ… αυτος που σου εβαλα τις φωτο με την μετατροπη ειναι ο 40 χιλ

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Το κόψιμο του πανιού δέν είναι καθόλου δύσκολο όπως μου φάνηκε στην αρχή. Ο φελλός πώς θα κοπεί σε κυλίνδρους;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385701

    αγοραζεις μια ζγρομπια 8χιλ..την βρισκεις σε καταστηματα εργαλειων.. τιμη απο ..7…μεχρι και 15 ευρω.. ( αν βρεις με 7 παρτην,,, για κοπη φελου δεν χρειαζονται χαλυβες μεγαλης ποιοτητος.. 😉  ) μετα αγοραζεις φυλλα φελου.. 2-3χιλ … επισης σε χρωματοπολειο η σε καταστημα ειδων ζωγραφικης…. και ενα σφυρακι..

    βαζεις 2-3 φυλλα φελλου το ενα πανω στο αλλο ( σαν υποστρωμα ενα απλο επιπεδο ξυλο ) και με καθε σφυργια θα κοβεις 3 φελους..αν ριξεις ας πουμε 40.-50  σφυργιες θα εχεις σε 10 λεπτα 100 -150 φελους διαμετρου ακριβως 8χιλ.. και παχους..αυτου που εχεις επιλεξει..

    το αμορτισαρισμα του φελλου ειναι επαρκεστατο για την δουλεια που θελεις

    φυσικα αυτο το κανεις για καθε διαμετρημα  που θελεις..απλα αγοραζωντας την σωστη σε διαμετρο ζγρομπια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #385785

    αγοραζεις μια ζγρομπια 8χιλ..

    Απλό και σαφές! ΟΚ!

    Θα δοκιμάσω και το γαλάζιο φελιζόλ (το σκληρό) κομένο με τη ζγρόμπια. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά άν και μου έδινε κάτι , ήταν ακατάστατο . Ίσως το σχήμα πρέπει να είναι τέλειο για να δουλέψει.. Ίσως πάρω και μία 10χιλ για να κόβω χαρτονάκια κλεισίματος της αρεσκείας μου , χρώμα / γόμωση για να μήν τα μπερδεύω…

    Τα θυμάμαι ένα-ένα.   Μου έπεσε στα χέρια λίγη Tecna-n , ξέρω ότι δέν είσαι και φανατικός υποστηρικτής αυτής της πυρίτιδας για το .410, αλλά δοκίμασα μία γόμωση με 0,625 / 15,5γρ στα 25μ και με συγκεντρωτήρα όπως τον περιέγραψα πιό πρίν. Με εντυπωσίασε η καλή κατανομή αλλά και η διάτρηση με τα εννιάρια, επίσης δέν υπήρχαν συμπτώματα πιέσεων και οι κάλυκες έβγαιναν χωρίς παραμορφώσεις  αλλά μαυρίλα στην κάννη .

    Θα κάνω και πείραμα ξανά με την MB36 στα 12γρ να δώ τι παίζει. Ιδιαίτερα , ξέρω 1-2 σημεία όπου όταν έχει πουλιά , σου περνάνε στα 15-25μ οπότε τα 12γρ είναι αρκετά αλλά θέλει και καλές βολές….Με την φούλ κάννη είτε 11 , 12 είτε 14γρ παίρνω καλά κέντρα πάντα με καλή γόμωση , αλλά βέβαια μετράει και τι γίνεται και λιγο πιό πέρα απο το κέντρο…. Ο δικός σου  κύλινδρος μάλλον υπερτερεί εκεί και ίσως είναι η άριστη επιλογή αν ρίχνεις απο 10-25μ ελαφρά φυσίγγια. Το φούλ είδα ότι “μιλάει” σε περιορισμένο εύρος αποστάσεων 25-30μ περίπου. Ούτε πιό κοντά ούτε πιό μακριά.

    Νάσαι καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #389315

    Αποψε πηρα 2 τσιχλες και ενα κοτσυφα με το 36αρι μου (αρτεμις .410,Β.ριζζινι) με 6 φυσιγγια το ενα για ευθανασια στον κοτσυφα που ετρεχε μεσα στο χωραφι.

    Πολυ ευχαριστημενος εμεινα απο αυτην την εμπειρια και διαπιστωσα οτι με πολυ καλη σκοπευση δεν γλυτωνει τιποτα μεχρι τα 30 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #390154

    Αποψε πηρα 2 τσιχλες και ενα κοτσυφα με το 36αρι μου (αρτεμις .410,Β.ριζζινι) με 6 φυσιγγια το ενα για ευθανασια στον κοτσυφα που ετρεχε μεσα στο χωραφι. Πολυ ευχαριστημενος εμεινα απο αυτην την εμπειρια και διαπιστωσα οτι με πολυ καλη σκοπευση δεν γλυτωνει τιποτα μεχρι τα 30 μετρα.

    Αν το όπλο σου είναι αυτό, http://www.herosarms.com/HA727_Rizzini_410-30/HA727_B-Rizzini_Artemis_Small_Action_410-30MC_Side_L.jpg

    Πρέπει να είναι καλό όπλο και με κάννη 75εκ. πρέπει να έχεις καλή αίσθηση στις πιό μακρινές βολές. Μου αρέσει η χαμηλή ρίγα που του δίνει λεπτό προφίλ.

    Δέν ξέρω τι φυσίγγια χρησιμοποίησες, αλλά παρατήρησα καλό “μάζεμα” της βολής στα 25-30μ με 12γρ #9, #9,5, #10. Φαίνεται απίστευτο, αλλά και τα 11γρ με καλό φυσίγγι και καλό όπλο δίνουν μια περιοχή κέντρου διαμέτρου 35-40εκ. που δέν γλυτώνει τίποτα.

    Καλή συνέχεια με το “μικρό”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #390390

    Εγώ απόψε λόγω σχεδόν ανυπαρξίας πουλιών πήρα το 12άρι  με ντεμί τσόκ αποφασισμένος να ρίξω ακόμα και στα 40μ με φυσίγγι σκήτ.

    Μιά τσίχλα πέρασε στα 70μ αριστερά μου ….. Περίμενα υπομονετικά ως το βαθύ σούρουπο. Και επιτέλους δύο τσίχλες δεξιά μου σχετικά χαμηλά . Δύο τουφεκιές κοντινές μέν αλλά γρήγορες και υποδειγματικές (για το σκοπευτικό μου επίπεδο τουλάχιστον) Μπάμ- χράκ-χράκ- Μπάμ (όπλο επαναληπτικό..)  .Δύο τσίχλες στο έδαφος. Ακριβώς αυτό ήθελα. Τη μικρή αλλά τόσο ουσιώδη ανταμοιβή. Δύο φυσίγγια , δύο πουλιά.

    Υποδειγματικό Maintained Lead σε σημείο που μου φαινόταν ότι το πουλί ήταν ακίνητο… 18 και 25 περίπου μέτρα . 2 τσίχλες και 4 τσίχλες μπροστά προσκόπευση.

    Το 36άρι πού κολλάει; Κολάει στο ότι απλά μετάνιωσα που δέν το είχα απόψε .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #401917

    Περιμένω να παραλάβω κάποια ποσότητα SP-3.  Την πυρίτιδα αυτή την βλέπω στα burning charts σαν την πιό βραδύκαυστη ακόμα και απο τις Hodgdon lil`gun, Alliant410 , IMR4227 , Ξέρει κάποιος δοσολογίες;  Εγώ μπορεσα να βρώ κάποιες πληροφορίες απο ιταλικά φόρουμ για 1 ως 0,90γρ για 18-19 γρ σκάγια. Θα με ενδιέφερε η εμπειρία όσων την χρησιμοποίησαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401966

    Εκανα μερικα κυνηγια με το αλλο .410 που εχω πριν μερικες μερες ενα μπαικαλ spr διπλο πλαγιο με τσοκ σταθερα 1-,65 δηλαδη φουλ και 21/2.

    Το οπλακι απλα θα πω οτι φυσαει μεχρι και τα 30 μετρα στα σιγουρα.Εχω παραγγειλει και φυσιγγακια 20 γραμμαριων απο τον σταυρο στη Αγ Παρασκευη 9αρια για να δοκιμασω αν πανε καλυτερα στο χαρτι απο να λαμπρο των 18γραμμαριων που βαζω τωρα.Μιλαμε για κυνηγετικη εμπειρια το μικρο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #401980

    Εκανα μερικα κυνηγια με το αλλο .410 που εχω πριν μερικες μερες ενα μπαικαλ spr διπλο πλαγιο με τσοκ σταθερα 1-,65 δηλαδη φουλ και 21/2. Το οπλακι απλα θα πω οτι φυσαει μεχρι και τα 30 μετρα στα σιγουρα.Εχω παραγγειλει και φυσιγγακια 20 γραμμαριων απο τον σταυρο στη Αγ Παρασκευη 9αρια για να δοκιμασω αν πανε καλυτερα στο χαρτι απο να λαμπρο των 18γραμμαριων που βαζω τωρα.Μιλαμε για κυνηγετικη εμπειρια το μικρο…

     

    Όταν τα χρησιμοποιήσεις γράψε για τα αποτελέσματα. Και καμιά φωτό καλή θα ήταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401984

    ΜΠΕΦ wrote:
    Εκανα μερικα κυνηγια με το αλλο .410 που εχω πριν μερικες μερες ενα μπαικαλ spr διπλο πλαγιο με τσοκ σταθερα 1-,65 δηλαδη φουλ και 21/2. Το οπλακι απλα θα πω οτι φυσαει μεχρι και τα 30 μετρα στα σιγουρα.Εχω παραγγειλει και φυσιγγακια 20 γραμμαριων απο τον σταυρο στη Αγ Παρασκευη 9αρια για να δοκιμασω αν πανε καλυτερα στο χαρτι απο να λαμπρο των 18γραμμαριων που βαζω τωρα.Μιλαμε για κυνηγετικη εμπειρια το μικρο…

    Όταν τα χρησιμοποιήσεις γράψε για τα αποτελέσματα. Και καμιά φωτό καλή θα ήταν.

    Θα το δοκιμασω σε χαρτονι σιγουρα αλλα απο φωτο μην μου λες γιατι ειμαι αναλφαβητος κομπιουτερικα.Θα σου πω ομως με ακριβεια τι αποτελεσμα ειχαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #402546

    Θα το δοκιμασω σε χαρτονι σιγουρα αλλα απο φωτο μην μου λες γιατι ειμαι αναλφαβητος κομπιουτερικα.Θα σου πω ομως με ακριβεια τι αποτελεσμα ειχαν.

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    Να σου πώ.. Τα 20γρ , σε σχέση με τα 24γρ που ρίχνω εγώ με το 12άρι κατα κανόνα , σκήτ με 9,5 για κάπως πιό κοντά, και τράπ με 7,5 για μακρύτερα με ντεμί, δέν απέχουν και πολύ. Αν το όπλο-τσόκ σου, σου βγάζει καλές κατανομές στα 30μ, δέν έχεις πρόβλημα να πας και καρτέρι με τα 20γρ. αρκεί βέβαια να σημαδεύεις κάπως καλύτερα απο το μέσο όρο των κυνηγών. Μιλάω πάντα για την τσίχλα που την αναφέρω σαν δύσκολη λόγω μικρού σώματος και ανάγκης για πυκνότητες σκαγιών για ασφαλή αριθμό (2-3) σκαγιών στο σώμα. Τα μεγαλύτερα πουλιά όμως μάλλον είναι ευκολότερα με το 36άρι σε σχέση με την τσίχλα. Το λέω απο πείρας σε κορακοειδή με 9άρια και 8άρια. Το φούλ τσόκ στο 36άρι κατα τη γνώμη μου μπορεί να είχει αποτέλεσμα σε πυκνότητα που να διαλύει πουλιά μέχρι τα 20μ. ακόμα και με 12γρ… Τί να το κάνεις όμως; Τι να τις κάνεις τις συγκεντρωμένες τουφεκιές σε γρήγορα πουλιά ;

    Οι ειδικοί ήδη έχουν αποφανθεί: Μειωμένες ταχύτητες σε συνδυασμό με κάπως πιό χοντρό σκάγι (σκληρό αν είναι δυνατόν), προστασία σκαγιών με ανάλογο συγκεντρωτήρα, προκειμένου να πετύχεις κατανομή τέτοια που στα 30-35μ να είναι η ίδια αλλά σε μικρότερο κύκλο με αυτή μιάς γόμωσης απο 12άρι με 32γρ. Τότε συναγωνίζεσαι τα μεγαλύτερα διαμετρήματα , αλλά και πάλι πρέπει να είσαι “γάτος” στη σκόπευση.

    Καλές δοκιμές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #402621

    Περιμένω να παραλάβω κάποια ποσότητα SP-3. Την πυρίτιδα αυτή την βλέπω στα burning charts σαν την πιό βραδύκαυστη ακόμα και απο τις Hodgdon lil`gun, Alliant410 , IMR4227 , Ξέρει κάποιος δοσολογίες; Εγώ μπορεσα να βρώ κάποιες πληροφορίες απο ιταλικά φόρουμ για 1 ως 0,90γρ για 18-19 γρ σκάγια. Θα με ενδιέφερε η εμπειρία όσων την χρησιμοποίησαν.

    την εχω εξαντλησει θα ελεγα

    ανετα δινει απο 14 μεχρι και 21 γρ γομωσεις.

    εχω καταλιξει σε μια αρχη μ αυτη την πυριτιδα παντα το καψουλι 684. το βαρος της πυριτιδας στο 1 γρμ…και απο εκει και περα βαζουμε απο 14-15 μεχρι και 20 χωρις κανενα προβλημα!!!! ακουγετε περιεργο???

    ναι τοξερω!! αλλα μετα απο πραγματικα εκατονταδες δοκιμες κατελιξα σ αυατη την πργματικα απλη συνταγη.

     δηλ πυριτιδα 1 γρμ ΚΑΨΟΥΛΙ 684… και μετα οτι βαρος σκαγιων τραβα η ορεξη μας!!!!! απο 14 μεχρι 20!!!!\ αγαπημενη μου παρ αυτα ειναι η 1 γρμ sp3  χ 16,5 -684 σε ολα  τα μεγεθη σκαγιων απο 11 αρι μεχρι 6αρι..που συνηθως γεμιζω.

     μικρα παιχνιδα με τηνπυριτιδα στο επιπεδο συν πλιν 0,07  ανετα μπορουν να υπαρξουν με αποτερο σκοπο το τελειο για το συνδιασμο οπλου στενωσης τσοκ  που το οπλο μα ςεχει ,,,και επιθυμητου βλητικου αποτελεσματος οσο αφορα την κατανομη. απο εκει και περα το καψουλι σταθερα στο684!!\

    εχω κατα καιρους ανεβασει αρκετες γομωσεις μ αυτη την συνταγη.

    εχω κυνηγισει σχεδον ολα τα θηρματα μ αυτη την πυριτιδα ,,απο ορτυκι τσιχλα μεχρι κουνελι με απιθανα αποτελεσματα καρπωσης .απο 10-15μ μεχρι 30μ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #403107

    apopsis wrote:
    Περιμένω να παραλάβω κάποια ποσότητα SP-3. Την πυρίτιδα αυτή την βλέπω στα burning charts σαν την πιό βραδύκαυστη ακόμα και απο τις Hodgdon lil`gun, Alliant410 , IMR4227 , Ξέρει κάποιος δοσολογίες; Εγώ μπορεσα να βρώ κάποιες πληροφορίες απο ιταλικά φόρουμ για 1 ως 0,90γρ για 18-19 γρ σκάγια. Θα με ενδιέφερε η εμπειρία όσων την χρησιμοποίησαν.

    την εχω εξαντλησει θα ελεγα ανετα δινει απο 14 μεχρι και 21 γρ γομωσεις. εχω καταλιξει σε μια αρχη μ αυτη την πυριτιδα παντα το καψουλι 684. το βαρος της πυριτιδας στο 1 γρμ…και απο εκει και περα βαζουμε απο 14-15 μεχρι και 20 χωρις κανενα προβλημα!!!! ακουγετε περιεργο??? ναι τοξερω!! αλλα μετα απο πραγματικα εκατονταδες δοκιμες κατελιξα σ αυατη την πργματικα απλη συνταγη. δηλ πυριτιδα 1 γρμ ΚΑΨΟΥΛΙ 684… και μετα οτι βαρος σκαγιων τραβα η ορεξη μας!!!!! απο 14 μεχρι 20!!!!\ αγαπημενη μου παρ αυτα ειναι η 1 γρμ sp3 χ 16,5 -684 σε ολα τα μεγεθη σκαγιων απο 11 αρι μεχρι 6αρι..που συνηθως γεμιζω. μικρα παιχνιδα με τηνπυριτιδα στο επιπεδο συν πλιν 0,07 ανετα μπορουν να υπαρξουν με αποτερο σκοπο το τελειο για το συνδιασμο οπλου στενωσης τσοκ που το οπλο μα ςεχει ,,,και επιθυμητου βλητικου αποτελεσματος οσο αφορα την κατανομη. απο εκει και περα το καψουλι σταθερα στο684!!\ εχω κατα καιρους ανεβασει αρκετες γομωσεις μ αυτη την συνταγη. εχω κυνηγισει σχεδον ολα τα θηρματα μ αυτη την πυριτιδα ,,απο ορτυκι τσιχλα μεχρι κουνελι με απιθανα αποτελεσματα καρπωσης .απο 10-15μ μεχρι 30μ

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Απόψε γέμισα 3 φυσίγγια με nsi 684, όλα 1 γρ και 18 19 και 20γρ με την SP 3 και αύριο θα τα ρίξω σε χαρτιά, Πολύ καλά αυτά που λές Μάρκο και με προδιαθέτεις θετικά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #403137

    ΜΠΕΦ wrote:
    Εκανα μερικα κυνηγια με το αλλο .410 που εχω πριν μερικες μερες ενα μπαικαλ spr διπλο πλαγιο με τσοκ σταθερα 1-,65 δηλαδη φουλ και 21/2. Το οπλακι απλα θα πω οτι φυσαει μεχρι και τα 30 μετρα στα σιγουρα.Εχω παραγγειλει και φυσιγγακια 20 γραμμαριων απο τον σταυρο στη Αγ Παρασκευη 9αρια για να δοκιμασω αν πανε καλυτερα στο χαρτι απο να λαμπρο των 18γραμμαριων που βαζω τωρα.Μιλαμε για κυνηγετικη εμπειρια το μικρο…

    Όταν τα χρησιμοποιήσεις γράψε για τα αποτελέσματα. Και καμιά φωτό καλή θα ήταν.

     

    Φιλε μου τα δοκιμασα εχθες και ειχα ικανοποιητικες συγκεντρωσεις στα 30 μετρα.Εριξα και σε ενα κοτσυφα με την αριστερη καννη φουλ τσοκ και του πηρα τα πουπουλα χωρις να πεσει επιτοπου απο τα 12 μετρα γιατι μαλλον τον πηρε στα φτερα και οχι στο σωμα,δεν εξηγειται το πραγμα διαφορετικα.Θα κανω και αλλα πειραματα οπως να ανοιξω ενα απο αυτα και να δω ποσα γρμ εχει στην πραγματικοτητα και τι νουμερο.Ειχα παραγγειλει 9αρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #403238

    apopsis wrote:

    ΜΠΕΦ wrote:
    Εκανα μερικα κυνηγια με το αλλο .410 που εχω πριν μερικες μερες ενα μπαικαλ spr διπλο πλαγιο με τσοκ σταθερα 1-,65 δηλαδη φουλ και 21/2. Το οπλακι απλα θα πω οτι φυσαει μεχρι και τα 30 μετρα στα σιγουρα.Εχω παραγγειλει και φυσιγγακια 20 γραμμαριων απο τον σταυρο στη Αγ Παρασκευη 9αρια για να δοκιμασω αν πανε καλυτερα στο χαρτι απο να λαμπρο των 18γραμμαριων που βαζω τωρα.Μιλαμε για κυνηγετικη εμπειρια το μικρο…

    Όταν τα χρησιμοποιήσεις γράψε για τα αποτελέσματα. Και καμιά φωτό καλή θα ήταν.

    Φιλε μου τα δοκιμασα εχθες και ειχα ικανοποιητικες συγκεντρωσεις στα 30 μετρα.Εριξα και σε ενα κοτσυφα με την αριστερη καννη φουλ τσοκ και του πηρα τα πουπουλα χωρις να πεσει επιτοπου απο τα 12 μετρα γιατι μαλλον τον πηρε στα φτερα και οχι στο σωμα,δεν εξηγειται το πραγμα διαφορετικα.Θα κανω και αλλα πειραματα οπως να ανοιξω ενα απο αυτα και να δω ποσα γρμ εχει στην πραγματικοτητα και τι νουμερο.Ειχα παραγγειλει 9αρια.

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

     

     

    Αποψε πηρα μια τσιχλα με το .410 αλλα παρατηρησα δυο πραγματα στα φυσιγγια.Πρωτον ο θορυβος ειναι ελλατωμενος σε σχεση με αυτα που εριχνα πριν ,δηλαδη κανουν μικροτερο σμπαρο και δευτερον το χειλος του καλυκα οταν ριχθει δεν ειναι ισιο και καλιμπραρισμενο δηλαδη στρογγυλο αλλα ειναι καπως ανορθοδοξα ανοιγμενο σαν ψιλοσχιμενο στο χειλος.Φιλε αποψις και mark cal 20 μηπως μπορειτε να συμβουλευσετε πανω σε αυτο ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 376 έως 390 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων