MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #358240

    Φιλε panoutsos εχω δει ταινια του Λοβερδου να κυνηγαει στην Αγγλια φασσες με 28 γρμ σκαγια και να κανει αρκετα μακρυνες βολες.Στην Αγγλια νομιζω συνηθιζονται τα φυσιγγια των 28γρμ για ολα τα θηραματα.

    Με όπλο 12άρι ή 20άρι;


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #358241

    Με όπλο 12άρι ή 20άρι;

    Kαλησπερα,

    πραγματικα εδω (στην Αγγλια) πανω απο 30γρμ 6αρια δεν ριχνουμε σε φασσες. Καμια φορα 32γρμ 7αρια, αλλα η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι το 6αρι εχει καλυτερα αποτελεσματα. Στο 20αρι πανω απο 24γρμ 6αρια δεν συνηθιζονται, και αυτα τα βαρη παιζουν και για τις παπιες. Οι βολες κυμαινονται απο 15 εως 40 μετρα με 3 αστρα τσοκ (στο 12αρι).

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #119840

    Εκεί πάνω όλα ανάποδα τελικά τά πράττεται ! Καλύτερα 32γρ Νο6 & 30γρ Νο7 !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #119872

    Διαβαζοντας αυτο το πολυ ενδιαφερον topik, μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες, που ισως καποιος φιλος ,αλλα ιδικα ο LEO ισως μπορουσον να μου λυσουν.
    Εχω ακουσει,οτι ενας γενικος κανονας, για καλα αποτελεσματα ειναι οτι, η υγρασια θελει λιγα γραμμαρια(οσο περισσοτερη, τοσο λιγοτερα)ή λιγο πιο χοντρα σκαγια.
    Ως γνωστον ο παραγοντας υγρασια μας (ανοιγει) την τουφεκια, με αποτελεσμα να μην εχουμε τοσο πυκνες κατανομες, αλλωστε η υγρασια πιθανων να επηρεαζει και την ταχυτητατης βολης.
    Δεδομενο επισης οτι η αμεση φονικοτητα ειναι αποτελεσμα της μεγαλης ταχυτητας ταν σκαγιων, σε συνδιασμο με την διατηρηση της σφαιρικοτητα, και αρα την σκληροτητα τους.
    Η απορια ειναι η εξης:
    Αν ισχυουν ολα τα παραπανω, τοτε γιατι δεν επιλεγουμε απο το εμποριο ενα ΓΡΗΓΟΡΟ φυσιγγι, με ΣΚΛΗΡΑ σκαγια, και ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ;
    Και γιατι πρακτικα ΤΕΛΙΚΑ ενα τετοιο ΔΕΝ μας καλυπτει χειμωνα -καλοκαιρι;
    Ειναι τα skeet τοσο γρηγορα; και αν υπαρχουν γρηγοροτερα με μεγαλες γομωσεις και αρα μεγαλυτερο αριθμο σκαγιων, γιατι τοτε ειναι συνηθως ακαταλληλα στην υγρασια;

    Βεβαια αναφερομαι σε κυνηγι μικρων πτερωτων θηραματων!!!!!!!

    Πως λοιπον ο μεσος κυνηγος πρεπει να κανει την επιλογη του;

    Σας ευχαριστω!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #358255

    Εκεί πάνω όλα ανάποδα τελικά τά πράττεται ! Καλύτερα 32γρ Νο6 & 30γρ Νο7 !

    το αντιθετο. Αν σκεφτεις την λογικη αυτων των επιλογων θα δεις οτι εχουν δικιο: χρειαζονται λιγοτερα σκαγια Νο. 6 για να κατεβασουν το πουλι απο οτι Νο. 7. Ετσι, μπορει μεν το Νο7 να σου δινει περισσοτερες πιθανοτητες (ευκολοτερη τουφεκια) στις μικρες αποστασεις, αλλα σου δινει ικανοτητα να σταματησεις το πουλι στα 35-40 μετρα καθως εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να το βρουν περισσοτερα σκαγια απο οτι Νο6 (τα οποια ειναι ικανα να το καταβαλουν ουτως η αλλως). Προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι 3-4 σκαγια (6αρια) ειναι υπεραρκετα για τη φασσα.

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358256

    Διαβαζοντας αυτο το πολυ ενδιαφερον topik, μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες, που ισως καποιος φιλος ,αλλα ιδικα ο LEO ισως μπορουσον να μου λυσουν.
    Εχω ακουσει,οτι ενας γενικος κανονας, για καλα αποτελεσματα ειναι οτι, η υγρασια θελει λιγα γραμμαρια(οσο περισσοτερη, τοσο λιγοτερα)ή λιγο πιο χοντρα σκαγια.
    Ως γνωστον ο παραγοντας υγρασια μας (ανοιγει) την τουφεκια, με αποτελεσμα να μην εχουμε τοσο πυκνες κατανομες, αλλωστε η υγρασια πιθανων να επηρεαζει και την ταχυτητατης βολης.

    [color=”#006400″]Αφού ζητάς την γνώμη μου, θα απαντήσω ότι συγκεκριμένα με την αυξημένη υγρασία, ποτέ δεν βρήκα σαφείς απαντήσεις. Σαφώς και παίζει ρόλο η αυξημένη αντίσταση της ατμόσφαιρας, αλλά δεν πρέπει να είναι μόνο αυτό. Κάτι συμβαίνει και με την καύση της πυρίτιδας, εξ ου και η θεωρία ότι τα φυσίγγια που είναι γεμισμένα με διβασική πυρίτιδα πάνε καλύτερα στην υγρασία. Τα φυσίγγια αυτά δεν είναι πιο γρήγορα, συνήθως το αντίθετο συμβαίνει αφού οι διβασικές πυρίτιδες παράγουν συγκριτικά υψηλότερες πιέσεις. Ούτε και έχουν συγριτικά περισσότερα γραμμάρια. Άρα κάτι συμβαίνει με την καύση, προφανώς λόγω της προσθήκης νιτρογλυκερίνης στη χημική σύσταση της πυρίτιδας.[/color]
    Δεδομενο επισης οτι η αμεση φονικοτητα ειναι αποτελεσμα της μεγαλης ταχυτητας ταν σκαγιων, σε συνδιασμο με την διατηρηση της σφαιρικοτητα, και αρα την σκληροτητα τους.
    [color=”#006400″]Η φονικότητα είναι αποτέλεσμα δύο παραγόντων, οι οποίοι επιδρούν είτε ταυτόχρονα είτε ανεξάρτητα.

    Ο ένας παράγοντας είναι το κινητικό (υδροστατικό) σοκ στο θήραμα από την μεταφερόμενη συνολική ενέργεια που απορροφά το θήραμα κατά το πλήγμα με τα σκάγια, ανεξαρτήτως από το αν το μέγεθος του σκαγιού ή η ταχύτητά του είναι τα ενδεδειγμένα για το μέγεθος και το είδος του θηράματος και ανεξάρτητα με το αν πληγούν ζωτικά σημεία.

    Ο άλλος παράγοντας είναι η ουσιαστική ζημιά στους ιστούς του θηράματος και στα ζωτικά του όργανα από το σωστό νούμερο σκαγιού, με ικανή ταχύτητα ώστε να διατρήσει πούπουλα, δέρμα, λίπος, σάρκα και οστά, ώστε να φτάσει και να προκαλέσει ζημιά σε ζωτικό όργανο του θηράματος.

    Στην πρώτη περίπτωση μας ενδιαφέρει το σύνολο της μεταφερόμενης κινητικής ενέργειας, αδιαφορώντας για τα μεμονωμένα σκάγια. Στην δεύτερη περίπτωση μας ενδιαφέρει το σκάγι σαν μεμονωμένο σώμα, και η ικανότητά του να φτάσει στον στόχο του, να καταστρέψει δηλαδή ένα ζωτικό σημείο του θηράματος.

    Τα σκληρά σκάγια προσφέρουν στενότερες κατανομές, με αποτέλεσμα να ευνοούνται και οι δύο παράγοντες φονικότητας. Προκαλούν όμως υπερδιάτρηση, με αποτέλεσμα ένα μέρος της κινητικής ενέργειας να χάνεται, αφού το σκάγι μη τερματίζοντας μέσα στο θήραμα, παίρνει την περισσότερη κινητική ενέργεια μαζί του. Έχει όμως πολύ περισσότερες πιθανότητες να καταστρέψει κάποιο όργανο, αφού και στατιστικά περισσότερα σκάγια πλήττουν το θήραμα, και μεγαλύτερη διατρητική ικανότητα έχουν.[/color]

    Η απορια ειναι η εξης:
    Αν ισχυουν ολα τα παραπανω, τοτε γιατι δεν επιλεγουμε απο το εμποριο ενα ΓΡΗΓΟΡΟ φυσιγγι, με ΣΚΛΗΡΑ σκαγια, και ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ;
    Και γιατι πρακτικα ΤΕΛΙΚΑ ενα τετοιο ΔΕΝ μας καλυπτει χειμωνα -καλοκαιρι;

    [color=”#006400″]Τα σκληρά σκάγια είναι πολύ χρήσιμα για συγκεκριμένες όμως χρήσεις. Παίζει ρόλο η ευπάθεια του θηράματος ή η αντοχή του στα τραύματα, η απόσταση, η θερμοκρασία και η σκοπευτική ικανότητα του κυνηγού. Το δε τελευταίο είναι ιδιαίτερα σημαντικό, γιατί όσο πιο σκληρά σκάγια χρησιμοποιούνται, τόσο οι κατανομές γίνονται στενότερες, τόσο σε πλάτος όσο και σε μήκος ατράκτου, άρα χρειάζεται και καλύτερη σκόπευση. Ένας καλός σκοπευτής όμως μπορεί να το εκμεταλλευτεί αυτό για να επεκτείνει το δραστικό βεληνεκές του. Πρέπει λοιπόν να αναλογιστεί ο κυνηγός στην επιλογή του: Είναι το θήραμα δύσκολο να το πετύχω (π.χ. τρυγόνι, μπεκάτσα) ή είναι δύσκολο να το καταβάλλω (π.χ. λαγός, χήνα); Με βάση αυτά θα πρέπει να κάνει την επιλογή. Έτσι, θα βάλει μαλακά σκάγια στην μπεκάτσα, ελπίζοντας στην διεύρυνση της κατανομής ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες να [b]πετύχει[/b] το θήραμα, ενώ θα χρησιμοποιήσει σκληρά σκάγια στο λαγό, ελπίζοντας να τον [b]καταβάλλει.[/b][/color]

    Ειναι τα skeet τοσο γρηγορα; και αν υπαρχουν γρηγοροτερα με μεγαλες γομωσεις και αρα μεγαλυτερο αριθμο σκαγιων, γιατι τοτε ειναι συνηθως ακαταλληλα στην υγρασια;

    [color=”#006400″]Τα φυσίγγια του skeet δεν είναι πιο γρήγορα από τα κυνηγετικά. Είναι όμως συνήθως πιο προσεγμένα, με υλικά καλής ποιότητας, προσεκτική γόμωση και σταθερή συμπεριφορά σε ταχύτητες και πιέσεις.[/color]

    Βεβαια αναφερομαι σε κυνηγι μικρων πτερωτων θηραματων!!!!!!!

    Πως λοιπον ο μεσος κυνηγος πρεπει να κανει την επιλογη του;

    Σας ευχαριστω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #119884

    Ευχαριστω πολυ leo!!

    To συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι τελικα η μεγαλη ταχυτητα ταν σκαγιων δεν ειναι ενα μεγεθος που δινει λυση στην αμεση καταβολη, και δεν ειναι ο καθοριστικος παραγονταςμιας καλης τουφεκιας. Ισως ειναι αυτο που εχω ακουσει, οτι δηλαδη η διατρηση με μαγαλη ταχυτητα, δεν φερνει καλο αποτελεσμα.
    Αποδειξη, οτι οι διβασικες ειναι καλυτερες στην υγρασια.
    Η υγρασια ειναι ενα μεγαλο προβλημα.
    Παντως απο εμπειρια νομιζω οτι τα πανω απο 32gr για υγρασια ειναι ανεπιτρεπτα leo, δεν ξερω αν συμφωνεις; Το μονο 32αρι που μου παει σε υγρασια ειναι το sipe(1.40\32 νομιζω)
    Εγω εχω εναν εμπειρικο ας πουμε κανονα: Φυσιγγι που κλωτσαει πολυ , δεν σκοτωνει!!
    Αν εχει υγρασια και δοκιμαζεις 36-40 γρ ,θα σπασεις τον ωμο σου, και το πουλι θα φυγει. Σε ξερο καιρο δεν κλωτσανε τοσο, και το αποτελεσμα ειναι καλυτερο.

    Ξερεις μηπως κανενα φυσιγγι με σκληρα σκαγια; και οχι ημισκληρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #358265

    Μπιριγκογκος
    το αντιθετο. Αν σκεφτεις την λογικη αυτων των επιλογων θα δεις οτι εχουν δικιο: χρειαζονται λιγοτερα σκαγια Νο. 6 για να κατεβασουν το πουλι απο οτι Νο. 7. Ετσι, μπορει μεν το Νο7 να σου δινει περισσοτερες πιθανοτητες (ευκολοτερη τουφεκια) στις μικρες αποστασεις, αλλα σου δινει ικανοτητα να σταματησεις το πουλι στα 35-40 μετρα καθως εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να το βρουν περισσοτερα σκαγια απο οτι Νο6 (τα οποια ειναι ικανα να το καταβαλουν ουτως η αλλως). Προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι 3-4 σκαγια (6αρια) ειναι υπεραρκετα για τη φασσα.

    Υπάρχουν τό λιγότερο τρείς σχολές γιά τό πόσα σκάγια χρειάζονται γιά νά ακινητοποιήσουν ένα θήραμα . Τρία, τέσσερα κ πέντε ! Γιά νά γίνει ετούτο καλό είναι νά έχει η τουφεκιά τήν απαραίτητη πυκνότητα εξού κ τά 32γρ. Νο6 κ τά 30γρ Νο7 . Τό ψιλό μέγεθος έτσι κ αλλίως νά παραδόσει από κινητική ενέργεια πιό νωρίς οπότε τήν νά τήν κάνει τήν υπερβολική πυκνότητα. Τά χονδρά μέ μεγαλύτερο αριθμό σκαγιών ,στά 32γρ ,πού αντέχουν σίγουρα τήν καταπόνηση τής εκκίνησης κ κίνησης στήν κάνη νά δώσει κ καλύτερη πυκνότητα συγκριτικά μέ τήν ελαφρύτερη γόμωση.
    Βέβαια εδώ έρχεται ένας άλλος μύθος πού πολλές φορές τόν σκέπτομαι κ είναι τό άν τά περισσότερα θηράματα πέφτουν ακαριαία ή από χτύπημα στό φτερό :rolleyes: ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #358560

    [font=”Verdana”]Άντε να επαναφέρω την συζήτηση με το "φλέγον" θέμα:

    Κοντές VS Μακριές κάννες

    Androu δοκίμασε και την Greystone με ταχογράφο και γράψε! :rolleyes: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #120158

    Εγω το μονο που θελω να πω ειναι οτι στους 100 κυνηγους οι 99 μιλανε για το μηκος της καννης
    για τα τσοκ για τα φυσιγγια τα γραμαρια και ολα αυτα και καλα κανουν.
    αλλα δεν ακουσα κανεναν να μιλα για τον πιο σημαντικοτερο παραγοντα της επιτυχιας στο κυνηγι .

    Το κοντακι στα μετρα σου και την σωστη επωμιση.
    οι καννες βαλουν ομως το κοντακι επιτυγχανει. οταν το λεω στους φιλους μου μου λενε ναι μωρε το ξερω , εχουν 10 οπλα κοντακι στα μετρα του ομως δεν εχει κανενας.
    στους 100κυνηγους ο ενας να εχει το κοντακι στα μετρα του και αυτος θα ετυχε να περασει κανα φεγγαρι απο κανα σκοπευτηριο και του ανοιξαν τα ματακια.
    τελος για μενα πρεπει πρωτα να εχεις στο οπλο σου το κοντακι στα μετρα σου και μετα ψαχνε τα περι βλητικης τα τσοκ το μηκος της καννης και τα φυσιγγια που
    ολα αυτα χωρις το σωστο κοντακι πανε απλα περιπατο….. ταπεινη μου γνωμη και παντα φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #358561

    Εγω το μονο που θελω να πω ειναι οτι στους 100 κυνηγους οι 99 μιλανε για το μηκος της καννης
    για τα τσοκ για τα φυσιγγια τα γραμαρια και ολα αυτα και καλα κανουν.
    αλλα δεν ακουσα κανεναν να μιλα για τον πιο σημαντικοτερο παραγοντα της επιτυχιας στο κυνηγι .

    Το κοντακι στα μετρα σου και την σωστη επωμιση.
    οι καννες βαλουν ομως το κοντακι επιτυγχανει. οταν το λεω στους φιλους μου μου λενε ναι μωρε το ξερω , εχουν 10 οπλα κοντακι στα μετρα του ομως δεν εχει κανενας.
    στους 100κυνηγους ο ενας να εχει το κοντακι στα μετρα του και αυτος θα ετυχε να περασει κανα φεγγαρι απο κανα σκοπευτηριο και του ανοιξαν τα ματακια.
    τελος για μενα πρεπει πρωτα να εχεις στο οπλο σου το κοντακι στα μετρα σου και μετα ψαχνε τα περι βλητικης τα τσοκ το μηκος της καννης και τα φυσιγγια που
    ολα αυτα χωρις το σωστο κοντακι πανε απλα περιπατο….. ταπεινη μου γνωμη και παντα φιλικα

    +1 :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #120170

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #120171

    Μα το αξίωμα που γίνεται ΜΥΘΟΣ είναι ότι ΟΛΟΙ είναι άψογοι σκοπευτές και για το λόγο αυτό δεν χρειάζεται να πηγαίνουν στα …πιατάκια!!! Τι να το κάνουν άλλωστε αφού τα πουλιά τα ξεσκίζουν!!!

    Επιπλέον το όπλο πρέπει να ξεκουράζεται από τις 28 Φλεβάρη μέχρι τις 20 του Αυγούστου για να είναι φρέσκο τη νέα περίοδο.

    Στην απίθανη περίπτωση σκοπευτικού λάθους που συμβαίνει από εξωγενείς και μόνο παράγοντες, ρίχνουν την τρίτη μπηχτή και τέλος. Στην τσάντα το πουλί!!!

    Έτσι έχουν τη δυνατότητα να συζητούν και να διαφωνούν πάντα στο καφενείο ή στο κυνηγομάγαζο για τις λεπτομέρειες (κανες, τσοκ, ατσάλια, μάρκες όπλων, φυσίγγια και πάνω απ' όλα τις ιδιογομώσεις τους που είναι φυσικά μυστικές και σκοτώνουν με το που θα μπει το φυσίγγι στη θαλάμη).

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #358578

    Κοντές VS Μακριές κάννες: βλητικά χαρακτηριστικά, αυτό είναι το θέμα μας[/font][/color]
    [/quote]

    Φιλε μου το θεμα μακριας και κοντης καννης ειναι επιλογη και γουστο του καθενος .και απο μενα σεβαστες ολες οι γνωμες απο ολα τα παιδια.
    γιατι ο καθε ενας απο εμας εχει καποιο λογο και κανη την επιλογη του μηκους καννης συμφωνα με αυτο που αυτος εχει σαν γνωση
    και συμφωνα με τα γουστα του στο κυνηγι, της δοκιμες που εχει κανη, και τα συμπερασματα που εχει βγαλει απο αυτες,
    ειναι σαν της γυναικες ρε παιδι μου. σε αλους αρεσουν οι χοντρες, σε αλους οι ψηλες ,σε αλους οι κοντες , τη να κανουμε τωρα να τους αλαξουμε τα γουστα? :rolleyes:

    τωρα να σου πω την ταπεινη παντα γωμη μου βλητικα μια καννη 71 ποντους με μια 61 ποντους η διαφωρα στην κινητικη ενεργεια ειναι ελαχιστη
    και για μενα αμελητεα[ παντα για τα κυνηγια που κανω εγω και τα μετρα που θελω να τουφεκαω] κατανομες και τα συναφη με τα τσοκ κανεις οτι τουφεκια γουσταρης σε καθε μηκος καννης [ αν το οπλο εχει τσοκ.]
    η διαφωρα ειναι στην σκοπευτικη γραμη που πλεονεκτιμα εχει παντα η μακρια καννη ασχετα με τα μετρα που τουφεκας. με την μακρια καννη εχεις παντα πιο καλη σκοπευτικη γραμη. για αυτο και στα σκοπευτηρια οι αθλητες ριχνουν με 71 ποντους καννες…..

    παντα φιλικα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #120213

    Oί σκοπευτές τού skeet ρίχνουν μέ 71εκ. κάνες οί του trap 76εκ. & στό sporting στό εξωτερικό πού υπάρχουν αθλητές φτάνουν κ τά 81-86εκ !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων