MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 751 έως 765 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #384796

    hanter1979 wrote:
    είμαι λάτρης τον στενών choke και έχω να πω οτι δουλεύουν και κάνουν τι διαφορα στις μακρινές τουφεκιές

    Μονο που στη πραξη δεν υπαρχει διαφορα,εκει που πρεπει να κανει τη διαφορα στην οριακη τουφεκια,εκει θελω να αυξησει τα σκαγια πανω στο θηραμα,και τη στιγμη που διαφορα δεν παιρνω γιατι να βαλω φουλ?Δεν προκειται για δογματισμο,αλλα πραγματικοτητα,ντεμι αρκει για την οριακη.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    ποσα μετρα εννοείς για να σου πω “παραδιχμα”


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384817

    samgunner62 wrote:

    hanter1979 wrote:
    είμαι λάτρης τον στενών choke και έχω να πω οτι δουλεύουν και κάνουν τι διαφορα στις μακρινές τουφεκιές

    Μονο που στη πραξη δεν υπαρχει διαφορα,εκει που πρεπει να κανει τη διαφορα στην οριακη τουφεκια,εκει θελω να αυξησει τα σκαγια πανω στο θηραμα,και τη στιγμη που διαφορα δεν παιρνω γιατι να βαλω φουλ?Δεν προκειται για δογματισμο,αλλα πραγματικοτητα,ντεμι αρκει για την οριακη. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    ποσα μετρα εννοείς για να σου πω «παραδιχμα»

    Απο 40 μετρα και ανω,πρακτικα η διαφορα μεταξυ ντεμι και φουλ δεν υπαρχη,η πυκνοτητα των σκαγιων ειναι τετοια που ειναι αδυνατο να αυξησει τη συγκεντρωση πανω στο θηραμα,και ασ βαζει μερικα σκαγια επιπλεων η φουλ στο κυκλο των 75εκ.Πανω στο θηραμα του μεγεθους μιας φαλαριδας π.χ και τα δυο τσοκ θα στειλουν τα ιδια σκαγια ο εως 9 σκαγια στα 45 μετρα,με το σετ-απ να κανει το απολυτο κουμαντο στο θεμα της συχνοτητας της συγκεντρωσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #384818

    Eγω στα 4ο+, με το ντεμί δεν παίρνω. Με το φούλ παίρνω.

    Ετσι απλά και όμορφα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #384820

    hanter1979 wrote:

    samgunner62 wrote:

    hanter1979 wrote:
    είμαι λάτρης τον στενών choke και έχω να πω οτι δουλεύουν και κάνουν τι διαφορα στις μακρινές τουφεκιές

    Μονο που στη πραξη δεν υπαρχει διαφορα,εκει που πρεπει να κανει τη διαφορα στην οριακη τουφεκια,εκει θελω να αυξησει τα σκαγια πανω στο θηραμα,και τη στιγμη που διαφορα δεν παιρνω γιατι να βαλω φουλ?Δεν προκειται για δογματισμο,αλλα πραγματικοτητα,ντεμι αρκει για την οριακη. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    ποσα μετρα εννοείς για να σου πω «παραδιχμα»

    Απο 40 μετρα και ανω,πρακτικα η διαφορα μεταξυ ντεμι και φουλ δεν υπαρχη,η πυκνοτητα των σκαγιων ειναι τετοια που ειναι αδυνατο να αυξησει τη συγκεντρωση πανω στο θηραμα,και ασ βαζει μερικα σκαγια επιπλεων η φουλ στο κυκλο των 75εκ.Πανω στο θηραμα του μεγεθους μιας φαλαριδας π.χ και τα δυο τσοκ θα στειλουν τα ιδια σκαγια ο εως 9 σκαγια στα 45 μετρα,με το σετ-απ να κανει το απολυτο κουμαντο στο θεμα της συχνοτητας της συγκεντρωσεις.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    κοίτα στα χαρτόνια δεν θα βρείς άκρη.
    πριν 3 χρονια ήμουν για φάσες σε κάμπο όπλο είχα μια “βερεταχ”2 super magnum τα φυσίγγια που είχα ήταν 48gr νούμερα 2 και άσους εκεί που σκότωνε το choke το super full τις beretta τον 5 πόντων απλά δεν σκότωνε κανένα άλλο choke με καμια δύναμη και η απόστασης ήταν άνω τον 45 μέτρον εγώ αυτό ida στην πράξη.όπως και με άλλο όπλο fabarm σε κυνήγι παπιού choke super full 10 πόντων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384822

    Eγω στα 4ο+, με το ντεμί δεν παίρνω. Με το φούλ παίρνω. Ετσι απλά και όμορφα.

    Αυτο δεν αλλαζει την ασυμαντη διαφορα που εχουν μεταξυ τους στα + 40 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #384827

    κοίτα στα χαρτόνια δεν θα βρείς άκρη.

    Ίσα ίσα που στα χαρτόνια θα βρεις άκρη φίλε μου, αρκεί να ξέρεις να τα “διαβάζεις” 😉

     

    Όσον αφορά τα στενά (ή μη) τσοκ και τις αποδόσεις τους,  το παν είναι ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΣΟΚ – ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ

    Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα συμπεράσματά σας όσον αφορά τα ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ – ΣΥΝΗΘΙΣΜΈΝΑ φυσίγγια…. εκεί από μια απόσταση και μετά ΟΛΑ τα τσοκ τείνουν να έχουν την ίδια απόδοση… αν δείτε διαγράμματα συγκέντρωσης ανά απόσταση και τσοκ, θα διαπιστώσετε ότι σχηματίζονται “τρομπετόσχημα” διαγράμματα και όχι κωνικά όπως οι περισσότεροι νομίζουμε…. (θα παρακαλέσω όποιον φίλο έχει πρόχειρα στην διάθεσή του κάποια φώτο ή ΄έστω λινκ να μας το παραθέσει)….

    Η κουβέντα ξέφυγε από τα συστατικά του φυσιγγίου και δη τις βυσματώσεις και κατέληξε στα τσοκ και τις συγκεντρώσεις… και για την επαναφέρω, ρωτώ: Βυσμάτωση, σκάγια, τσοκάρισμα και μακρινές αποστάσεις! να δούμε λίγο το πως επηρεάζεται η απόδοση της τουφεκιάς από αυτούς τους παράγοντες; 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #384851

    samgunner62 wrote:

    hanter1979 wrote:

    samgunner62 wrote:

    hanter1979 wrote:
    είμαι λάτρης τον στενών choke και έχω να πω οτι δουλεύουν και κάνουν τι διαφορα στις μακρινές τουφεκιές

    Μονο που στη πραξη δεν υπαρχει διαφορα,εκει που πρεπει να κανει τη διαφορα στην οριακη τουφεκια,εκει θελω να αυξησει τα σκαγια πανω στο θηραμα,και τη στιγμη που διαφορα δεν παιρνω γιατι να βαλω φουλ?Δεν προκειται για δογματισμο,αλλα πραγματικοτητα,ντεμι αρκει για την οριακη. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    ποσα μετρα εννοείς για να σου πω «παραδιχμα»

    Απο 40 μετρα και ανω,πρακτικα η διαφορα μεταξυ ντεμι και φουλ δεν υπαρχη,η πυκνοτητα των σκαγιων ειναι τετοια που ειναι αδυνατο να αυξησει τη συγκεντρωση πανω στο θηραμα,και ασ βαζει μερικα σκαγια επιπλεων η φουλ στο κυκλο των 75εκ.Πανω στο θηραμα του μεγεθους μιας φαλαριδας π.χ και τα δυο τσοκ θα στειλουν τα ιδια σκαγια ο εως 9 σκαγια στα 45 μετρα,με το σετ-απ να κανει το απολυτο κουμαντο στο θεμα της συχνοτητας της συγκεντρωσεις. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    κοίτα στα χαρτόνια δεν θα βρείς άκρη.
    πριν 3 χρονια ήμουν για φάσες σε κάμπο όπλο είχα μια «βερεταχ»2 super magnum τα φυσίγγια που είχα ήταν 48gr νούμερα 2 και άσους εκεί που σκότωνε το choke το super full τις beretta τον 5 πόντων απλά δεν σκότωνε κανένα άλλο choke με καμια δύναμη και η απόστασης ήταν άνω τον 45 μέτρον εγώ αυτό ida στην πράξη.όπως και με άλλο όπλο fabarm σε κυνήγι παπιού choke super full 10 πόντων

    καλα με εκανες και λυθηκα στα γελια με το αχ ,  πολλα αχ φιλε ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384859

    samgunner62 wrote:

    hanter1979 wrote:

    samgunner62 wrote:

    hanter1979 wrote:
    είμαι λάτρης τον στενών choke και έχω να πω οτι δουλεύουν και κάνουν τι διαφορα στις μακρινές τουφεκιές

    Μονο που στη πραξη δεν υπαρχει διαφορα,εκει που πρεπει να κανει τη διαφορα στην οριακη τουφεκια,εκει θελω να αυξησει τα σκαγια πανω στο θηραμα,και τη στιγμη που διαφορα δεν παιρνω γιατι να βαλω φουλ?Δεν προκειται για δογματισμο,αλλα πραγματικοτητα,ντεμι αρκει για την οριακη. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    ποσα μετρα εννοείς για να σου πω «παραδιχμα»

    Απο 40 μετρα και ανω,πρακτικα η διαφορα μεταξυ ντεμι και φουλ δεν υπαρχη,η πυκνοτητα των σκαγιων ειναι τετοια που ειναι αδυνατο να αυξησει τη συγκεντρωση πανω στο θηραμα,και ασ βαζει μερικα σκαγια επιπλεων η φουλ στο κυκλο των 75εκ.Πανω στο θηραμα του μεγεθους μιας φαλαριδας π.χ και τα δυο τσοκ θα στειλουν τα ιδια σκαγια ο εως 9 σκαγια στα 45 μετρα,με το σετ-απ να κανει το απολυτο κουμαντο στο θεμα της συχνοτητας της συγκεντρωσεις. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    κοίτα στα χαρτόνια δεν θα βρείς άκρη.
    πριν 3 χρονια ήμουν για φάσες σε κάμπο όπλο είχα μια «βερεταχ»2 super magnum τα φυσίγγια που είχα ήταν 48gr νούμερα 2 και άσους εκεί που σκότωνε το choke το super full τις beretta τον 5 πόντων απλά δεν σκότωνε κανένα άλλο choke με καμια δύναμη και η απόστασης ήταν άνω τον 45 μέτρον εγώ αυτό ida στην πράξη.όπως και με άλλο όπλο fabarm σε κυνήγι παπιού choke super full 10 πόντων

    Γιατι μπερδευεσαι με το τη εκανες εσυ και τι οι αλλοι,δουλευαν ολες η καννες το ιδανικο σετ-απ,με τη εξισου σε επιπεδο σκοπευτικη δυνοτητα?η μηπως πιστευεις οτι ηταν ολα στα μετρα τους.Στο χαρτονι τη δε φαινεται η ποιοτικη τουφεκια?Αυτο μια χαρα φαινεται και μια χαρα αποδιδει στο κυνηγι αν το βρης,η καννη βασιζεται στο φυσσιγκι βασικα για να αποδοση,αυτο ανεβαζει και κατεβαζει τα διακενα στη κατανομη βασικα,αυτο ειναι που θα σου δωσει σωστη συχνοτητα,σωστο σετ-απ,σωστο κοντακι,τελειο οπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384874

    hanter1979 wrote:
    κοίτα στα χαρτόνια δεν θα βρείς άκρη.

    Ίσα ίσα που στα χαρτόνια θα βρεις άκρη φίλε μου, αρκεί να ξέρεις να τα «διαβάζεις» Όσον αφορά τα στενά (ή μη) τσοκ και τις αποδόσεις τους, το παν είναι ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΣΟΚ – ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα συμπεράσματά σας όσον αφορά τα ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ – ΣΥΝΗΘΙΣΜΈΝΑ φυσίγγια…. εκεί από μια απόσταση και μετά ΟΛΑ τα τσοκ τείνουν να έχουν την ίδια απόδοση… αν δείτε διαγράμματα συγκέντρωσης ανά απόσταση και τσοκ, θα διαπιστώσετε ότι σχηματίζονται «τρομπετόσχημα» διαγράμματα και όχι κωνικά όπως οι περισσότεροι νομίζουμε…. (θα παρακαλέσω όποιον φίλο έχει πρόχειρα στην διάθεσή του κάποια φώτο ή ΄έστω λινκ να μας το παραθέσει)…. Η κουβέντα ξέφυγε από τα συστατικά του φυσιγγίου και δη τις βυσματώσεις και κατέληξε στα τσοκ και τις συγκεντρώσεις… και για την επαναφέρω, ρωτώ: Βυσμάτωση, σκάγια, τσοκάρισμα και μακρινές αποστάσεις! να δούμε λίγο το πως επηρεάζεται η απόδοση της τουφεκιάς από αυτούς τους παράγοντες;

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    Μαριε ιδιογομωτης δεν ειμαι,αλλα εχω παρατηρησει οτι ολα οσα αναφερεις επιρεαζουν την οριακη τουφεκια,με το βασικο αξωνα να ειναι η συνταγη,και κατα ποσο θα ταιριαξει πανω στη καννη.Τρανο παραδειγμα τα διακεννα,μια συνταγη που στα 45μετρα βγαζει 12-14 διακενα των 12 εκατοστων οσο ενα σι-ντι δεν μπορω να τα ριξω με τιποτα με τα τσοκ και καννες που δουλευω,ειτε ειναι αχρωμειωτη,η χρωμειωμενη,η διευρημενη.Μολις αλλαξω συνταγη και βαλω αλλη πεφτω στις 8-9,αυτο τα λεει ολα πιστευω κατα ποσο βασικο ρολο παιζει η συνταγη,και κατα ποσο η καννη ερχεται δευτερη στο βλητικο τερματικο αποτελεσμα που θα παρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #384894

    Συμφωνω απολυτα με αυτα που λεει ο samgunner απο πανω!!+1000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #384897

    hanter1979 wrote:
    κοίτα στα χαρτόνια δεν θα βρείς άκρη.

    Ίσα ίσα που στα χαρτόνια θα βρεις άκρη φίλε μου, αρκεί να ξέρεις να τα «διαβάζεις» Όσον αφορά τα στενά (ή μη) τσοκ και τις αποδόσεις τους, το παν είναι ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΣΟΚ – ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα συμπεράσματά σας όσον αφορά τα ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ – ΣΥΝΗΘΙΣΜΈΝΑ φυσίγγια…. εκεί από μια απόσταση και μετά ΟΛΑ τα τσοκ τείνουν να έχουν την ίδια απόδοση… αν δείτε διαγράμματα συγκέντρωσης ανά απόσταση και τσοκ, θα διαπιστώσετε ότι σχηματίζονται «τρομπετόσχημα» διαγράμματα και όχι κωνικά όπως οι περισσότεροι νομίζουμε…. (θα παρακαλέσω όποιον φίλο έχει πρόχειρα στην διάθεσή του κάποια φώτο ή ΄έστω λινκ να μας το παραθέσει)…. Η κουβέντα ξέφυγε από τα συστατικά του φυσιγγίου και δη τις βυσματώσεις και κατέληξε στα τσοκ και τις συγκεντρώσεις… και για την επαναφέρω, ρωτώ: Βυσμάτωση, σκάγια, τσοκάρισμα και μακρινές αποστάσεις! να δούμε λίγο το πως επηρεάζεται η απόδοση της τουφεκιάς από αυτούς τους παράγοντες;

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®
    [/quoteMαριε εσυ εχεις το xxxfull τσοκακι το περιεργο , αρα εσυ φτιαχνεις και ριχνεις φυσιγγια ανω των 60 μ , εμεις παλευουμε με 4 αστρα μεχρι τα 35 που ειναι το μεγιστο δραστικο βεληνεκες στο 12 cal , οπως αλλωστε πολυ καλα ξερεις , περιμενουμε λοιπον με πολυ μεγαλη αγωνια να μας  ξεδιπλωσεις τα μυστικα και να μας εισαγεις στην xxfull τεχνη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #384965

    Μαριε ιδιογομωτης δεν ειμαι,αλλα εχω παρατηρησει οτι ολα οσα αναφερεις επιρεαζουν την οριακη τουφεκια,με το βασικο αξωνα να ειναι η συνταγη,και κατα ποσο θα ταιριαξει πανω στη καννη.Τρανο παραδειγμα τα διακεννα,μια συνταγη που στα 45μετρα βγαζει 12-14 διακενα των 12 εκατοστων οσο ενα σι-ντι δεν μπορω να τα ριξω με τιποτα με τα τσοκ και καννες που δουλευω,ειτε ειναι αχρωμειωτη,η χρωμειωμενη,η διευρημενη.Μολις αλλαξω συνταγη και βαλω αλλη πεφτω στις 8-9,αυτο τα λεει ολα πιστευω κατα ποσο βασικο ρολο παιζει η συνταγη,και κατα ποσο η καννη ερχεται δευτερη στο βλητικο τερματικο αποτελεσμα που θα παρεις.

    Mαριε εσυ εχεις το xxxfull τσοκακι το περιεργο , αρα εσυ φτιαχνεις και ριχνεις φυσιγγια ανω των 60 μ , εμεις παλευουμε με 4 αστρα μεχρι τα 35 που ειναι το μεγιστο δραστικο βεληνεκες στο 12 cal , οπως αλλωστε πολυ καλα ξερεις , περιμενουμε λοιπον με πολυ μεγαλη αγωνια να μας  ξεδιπλωσεις τα μυστικα και να μας εισαγεις στην xxfull τεχνη

     

    Έκπληξη!!!!!!  😛

    Το σούπερ ντούπερ φυσίγγι που έδωσε 100% στα 36,5 μ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προϊόν ιδιογόμωσης, αλλά εργοστασιακό!!!!  😈

    Φίλε Σαράντο δεν μιλάω μόνο για ιδιογόμωση και “μαγικές, μυστικές και μυστικιστικές” συνταγές!!!   😎

    Όταν λέω ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ φυσιγγίου – ΤΣΟΚ  μιλάω και για εργοστασιακά φυσίγγια!!! και πρόσεξε: ΤΣΟΚ ΟΧΙ “ΚΑΝΝΗ”  γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη η Στένωση στομίου και το φυσίγγι είναι οι βασικότεροι παράγοντες της κατανομής…… όλα τ’ άλλα (αυλοί, επιχρωμιώσεις  λειάνσεις, υγρασία, κακός καιρός, κακό μάτι, γρουσούζα γειτόνισσα, ευχές “καλό κυνήγι” στο φόρουμ κ.λ.π) παίζουν κάποιο ρόλο αλλά δευτερεύοντα , τριτευοντα, τεταρτεύοντα κ.λ.π. σε σχέση με τον συνδυασμό αυτόν…..

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ αναφέρεις τα κενά σαν στοιχείο ποιοτικής  ή μη κατανομής,  (το άλλο είναι η ισοκατανομή στην οποία υστερούν αρκετά τα πολύ σφιχτά τσοκ….) 🙄

    Φίλε Δημήτρη,

    όπως είδες το xxx-full μου είναι το πιο “ιδιότροπο” τσοκάκι μου, έχει δώσει κατανομές απίστευτα σφιχτές (που θα σε ενθουσίαζαν εσένα  :mrgreen:) και κατανομές απίστευτα ΚΑΚΕΣ  που με απογοήτευσαν εμένα  😥 το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του, είναι κατ’ εμέ, ότι εάν “βρεις” το θήραμα το πήρες “ξερό” μια κι έξω και σε μακρινές αποστάσεις……… όμως  ΕΑΝ ………

    Το “μέγιστο δραστικό βεληνεκές” ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ  “35” m!!!!! ΠOTE!!!   👿

    (Άσχετο αν σου χαρίζω όλα τα θηράματα πάνω από τα 35 μ Δημήτρη! 😛 αρκεί τα παίρνω ΟΛΑ κάτω από εκεί!  :twisted:)

    Επίσης δουλεύω όλα τα τσοκάκια μου σε διαφορετικούς ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ με φυσίγγια, αναλόγως του κυνηγιού….. (τουτέστιν βάζω και φουλ, άμα λάχει και το XXX-full αν και συνήθως για καρτέρι μένω στο ** – imp mod – το οποίο παρεμπιπτόντως είναι 5/10 δηλαδή ΜΙΣΟ ΤΣΟΚ – γιατί άραγε το κάνει αυτό η Browning και το ονομάζει  imp mod;)  😈  βέβαια το αγαπημένο μου δίκαννο έχει σταθερό συνδυασμό 7/10 και 0,8/10 (8/100)  οπότε  ΥΠΕΡ- ΚΑΛΥΠΤΕΙ τις απαιτήσεις μου για κοντά και μακρυά αρκεί να το ταΐσω με κατάλληλη τροφή (Φυσιγγάκι ειδικής διαίτης).

    Στην XX full τέχνη δεν μπορώ να σας εισάγω γιατί δεν την κατέχω, αν θέλετε να εισαχθείτε στην Skeet – original imp. cyl.  τέχνη κάτι μπορώ να κάνω  😆

    Επίσης κάτι ίσως να μπορώ να κάνω και για την “3,5 έως 7,5 δέκατα¨τέχνη…….  😉

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384978

    Μαριε,στο θεμα του τσοκ,αλλα και στα υπολοιπα δεν εχω δει κατι διαφορετικο απο αυτα που εχεις αναφερει,συμφωνο,βλεπω την ΣΧ3 να αλλαζει τη κατανομη με το σκατζαρισμα απο το ινβεκτορ-πλας στο καρλσονς,αναλογα τη συνταγη,γερνει προς το ενα η το αλλο,το ινβεκτορ-πλας  τελικα αρχιζω να το συμπαθω κλινει τρυπες με το δικο του τροπο,πραγματη τα δυο αστρα και μενα μου βγαινουν 6\10 αυτα τα τουφεκια απευθηνονται πλεων στο ατσαλι,και γιαυτο και ειναι τα τσοκ πιο ανοικτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #384992

    samgunner62 wrote:
    Μαριε ιδιογομωτης δεν ειμαι,αλλα εχω παρατηρησει οτι ολα οσα αναφερεις επιρεαζουν την οριακη τουφεκια,με το βασικο αξωνα να ειναι η συνταγη,και κατα ποσο θα ταιριαξει πανω στη καννη.Τρανο παραδειγμα τα διακεννα,μια συνταγη που στα 45μετρα βγαζει 12-14 διακενα των 12 εκατοστων οσο ενα σι-ντι δεν μπορω να τα ριξω με τιποτα με τα τσοκ και καννες που δουλευω,ειτε ειναι αχρωμειωτη,η χρωμειωμενη,η διευρημενη.Μολις αλλαξω συνταγη και βαλω αλλη πεφτω στις 8-9,αυτο τα λεει ολα πιστευω κατα ποσο βασικο ρολο παιζει η συνταγη,και κατα ποσο η καννη ερχεται δευτερη στο βλητικο τερματικο αποτελεσμα που θα παρεις.

    Δημητρης Benelli wrote:
    Mαριε εσυ εχεις το xxxfull τσοκακι το περιεργο , αρα εσυ φτιαχνεις και ριχνεις φυσιγγια ανω των 60 μ , εμεις παλευουμε με 4 αστρα μεχρι τα 35 που ειναι το μεγιστο δραστικο βεληνεκες στο 12 cal , οπως αλλωστε πολυ καλα ξερεις , περιμενουμε λοιπον με πολυ μεγαλη αγωνια να μας ξεδιπλωσεις τα μυστικα και να μας εισαγεις στην xxfull τεχνη

    Έκπληξη!!!!!! Το σούπερ ντούπερ φυσίγγι που έδωσε 100% στα 36,5 μ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προϊόν ιδιογόμωσης, αλλά εργοστασιακό!!!! Φίλε Σαράντο δεν μιλάω μόνο για ιδιογόμωση και «μαγικές, μυστικές και μυστικιστικές» συνταγές!!! Όταν λέω ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ φυσιγγίου – ΤΣΟΚ μιλάω και για εργοστασιακά φυσίγγια!!! και πρόσεξε: ΤΣΟΚ ΟΧΙ «ΚΑΝΝΗ» γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη η Στένωση στομίου και το φυσίγγι είναι οι βασικότεροι παράγοντες της κατανομής…… όλα τ” άλλα (αυλοί, επιχρωμιώσεις λειάνσεις, υγρασία, κακός καιρός, κακό μάτι, γρουσούζα γειτόνισσα, ευχές «καλό κυνήγι» στο φόρουμ κ.λ.π) παίζουν κάποιο ρόλο αλλά δευτερεύοντα , τριτευοντα, τεταρτεύοντα κ.λ.π. σε σχέση με τον συνδυασμό αυτόν….. ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ αναφέρεις τα κενά σαν στοιχείο ποιοτικής ή μη κατανομής, (το άλλο είναι η ισοκατανομή στην οποία υστερούν αρκετά τα πολύ σφιχτά τσοκ….) Φίλε Δημήτρη, όπως είδες το xxx-full μου είναι το πιο «ιδιότροπο» τσοκάκι μου, έχει δώσει κατανομές απίστευτα σφιχτές (που θα σε ενθουσίαζαν εσένα ) και κατανομές απίστευτα ΚΑΚΕΣ που με απογοήτευσαν εμένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του, είναι κατ” εμέ, ότι εάν «βρεις» το θήραμα το πήρες «ξερό» μια κι έξω και σε μακρινές αποστάσεις……… όμως ΕΑΝ ……… Το «μέγιστο δραστικό βεληνεκές» ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ »35″ m!!!!! ΠOTE!!! 👿 (Άσχετο αν σου χαρίζω όλα τα θηράματα πάνω από τα 35 μ Δημήτρη! αρκεί τα παίρνω ΟΛΑ κάτω από εκεί! ) Επίσης δουλεύω όλα τα τσοκάκια μου σε διαφορετικούς ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ με φυσίγγια, αναλόγως του κυνηγιού….. (τουτέστιν βάζω και φουλ, άμα λάχει και το XXX-full αν και συνήθως για καρτέρι μένω στο ** – imp mod – το οποίο παρεμπιπτόντως είναι 5/10 δηλαδή ΜΙΣΟ ΤΣΟΚ – γιατί άραγε το κάνει αυτό η Browning και το ονομάζει imp mod;) βέβαια το αγαπημένο μου δίκαννο έχει σταθερό συνδυασμό 7/10 και 0,8/10 (8/100) οπότε ΥΠΕΡ- ΚΑΛΥΠΤΕΙ τις απαιτήσεις μου για κοντά και μακρυά αρκεί να το ταΐσω με κατάλληλη τροφή (Φυσιγγάκι ειδικής διαίτης). Στην XX full τέχνη δεν μπορώ να σας εισάγω γιατί δεν την κατέχω, αν θέλετε να εισαχθείτε στην Skeet – original imp. cyl. τέχνη κάτι μπορώ να κάνω Επίσης κάτι ίσως να μπορώ να κάνω και για την «3,5 έως 7,5 δέκατα¨τέχνη…….

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    skeet ??????? ενα ενα μας τα λες ….εχουμε την ιδια καψουρα ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #385000

    Και 3ος χρησιμοποιει το Skeet τσοκακι αποκλειστικα σχεδον  😉

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 751 έως 765 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων