ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,986 έως 3,000 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #396009

    anrizoss wrote:
    τι ειναι ρε θεολογη οι γουβες ;;;;;;;;;;; ξερεις εσυ;;;αυτος ο δανος εχει αρχισει να μιλαει……… αγγλικα…….

    ΟΦΚΟΡΣΣΣΣΣ!!!!!

    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    :mrgreen: :lol:…………..απαιχτος……….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #396010

    τι ειναι ρε θεολογη οι γουβες ;;;;;;;;;;; ξερεις εσυ;;;αυτος ο δανος εχει αρχισει να μιλαει……… αγγλικα…….

    κατσε να σε πω και εγω μερικαν οταν τρων τα σκλια ειναι σιγουρα λαγος η ειναι αλλο ζλαπ και τα μαβλας!!!!αν καταλαβεις τι σου ειπα σου δεινω προφισενσι!!!! :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #396013

    :mrgreen:

    anrizoss wrote:
    τι ειναι ρε θεολογη οι γουβες ;;;;;;;;;;; ξερεις εσυ;;;αυτος ο δανος εχει αρχισει να μιλαει……… αγγλικα…….

    κατσε να σε πω και εγω μερικαν οταν τρων τα σκλια ειναι σιγουρα λαγος η ειναι αλλο ζλαπ και τα μαβλας!!!!αν καταλαβεις τι σου ειπα σου δεινω προφισενσι!!!!

    ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.

    το ζλαπ το καταλαβα …τα αλλα οχι …εχω ηδη ανοιξει το ελληνοαγγλικο λεξικο ……….. :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #396310

    Καλημερα σε ολους,

    Εδω στην κεφαλονια τα πραγματα δεν πανε καλα φετος. Οι λαγοι λιγοι, οι κυνηγοι παρα πολλοι. Η αναδουλεια εχει στρεψει πολλους στο κυνηγι για να ξεσκασουν λιγο αλλα η συγκυρια της κακης χρονιας απο πλευρας πλυθυσμου λαγου ισως αποβει καταστροφικη! Επισης μεγαλη μαστιγα η λαθροθηρια την οποια καποιοι πλεον κανουν για σχεδον βιοποριστικους λόγους 🙁

    Ολες οι παρεες που ξερω κυμαινονται σε μειωμενες καρπωσεις απο 50-70%. Πολλες φορες χρειαζονται 1-2 ωρες πορεια για να βρουμε ντορο εκει που περισυ υπηρχαν 2-3 λαγοι.

    Ενω ο Νοεμβρης πηγε καλα, τις 4 τελευταιες εξοδους ζητημα να βγαλαμε 2 λαγους αλλα ουτε που τους ειδαμε. Τουλαχιστον καρπωθηκαμε 2-3 τσαντες αγριολαχανα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    flas στις #396404

    Καλημερα σε ολους, Εδω στην κεφαλονια τα πραγματα δεν πανε καλα φετος. Οι λαγοι λιγοι, οι κυνηγοι παρα πολλοι. Η αναδουλεια εχει στρεψει πολλους στο κυνηγι για να ξεσκασουν λιγο αλλα η συγκυρια της κακης χρονιας απο πλευρας πλυθυσμου λαγου ισως αποβει καταστροφικη! Επισης μεγαλη μαστιγα η λαθροθηρια την οποια καποιοι πλεον κανουν για σχεδον βιοποριστικους λόγους Ολες οι παρεες που ξερω κυμαινονται σε μειωμενες καρπωσεις απο 50-70%. Πολλες φορες χρειαζονται 1-2 ωρες πορεια για να βρουμε ντορο εκει που περισυ υπηρχαν 2-3 λαγοι. Ενω ο Νοεμβρης πηγε καλα, τις 4 τελευταιες εξοδους ζητημα να βγαλαμε 2 λαγους αλλα ουτε που τους ειδαμε. Τουλαχιστον καρπωθηκαμε 2-3 τσαντες αγριολαχανα!!!!

     

    Δεν πειράζει Κώστα …ας είναι καλά τα κρασιά….. 😉

    Ρε όμορφε…. 

    βαλε καλά την φωτογραφία στο προφίλ σου (αλλαγή αβαταρ) από τα σκυλάκια σου. 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    antonis xalkideos στις #396457

    Καλημερα σε ολους, Εδω στην κεφαλονια τα πραγματα δεν πανε καλα φετος. Οι λαγοι λιγοι, οι κυνηγοι παρα πολλοι. Η αναδουλεια εχει στρεψει πολλους στο κυνηγι για να ξεσκασουν λιγο αλλα η συγκυρια της κακης χρονιας απο πλευρας πλυθυσμου λαγου ισως αποβει καταστροφικη! Επισης μεγαλη μαστιγα η λαθροθηρια την οποια καποιοι πλεον κανουν για σχεδον βιοποριστικους λόγους Ολες οι παρεες που ξερω κυμαινονται σε μειωμενες καρπωσεις απο 50-70%. Πολλες φορες χρειαζονται 1-2 ωρες πορεια για να βρουμε ντορο εκει που περισυ υπηρχαν 2-3 λαγοι. Ενω ο Νοεμβρης πηγε καλα, τις 4 τελευταιες εξοδους ζητημα να βγαλαμε 2 λαγους αλλα ουτε που τους ειδαμε. Τουλαχιστον καρπωθηκαμε 2-3 τσαντες αγριολαχανα!!!!

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΦΟΛΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΝΩΡΙΣ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ. ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔ. ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #396477

    k_b wrote:
    Καλημερα σε ολους, Εδω στην κεφαλονια τα πραγματα δεν πανε καλα φετος. Οι λαγοι λιγοι, οι κυνηγοι παρα πολλοι. Η αναδουλεια εχει στρεψει πολλους στο κυνηγι για να ξεσκασουν λιγο αλλα η συγκυρια της κακης χρονιας απο πλευρας πλυθυσμου λαγου ισως αποβει καταστροφικη! Επισης μεγαλη μαστιγα η λαθροθηρια την οποια καποιοι πλεον κανουν για σχεδον βιοποριστικους λόγους Ολες οι παρεες που ξερω κυμαινονται σε μειωμενες καρπωσεις απο 50-70%. Πολλες φορες χρειαζονται 1-2 ωρες πορεια για να βρουμε ντορο εκει που περισυ υπηρχαν 2-3 λαγοι. Ενω ο Νοεμβρης πηγε καλα, τις 4 τελευταιες εξοδους ζητημα να βγαλαμε 2 λαγους αλλα ουτε που τους ειδαμε. Τουλαχιστον καρπωθηκαμε 2-3 τσαντες αγριολαχανα!!!!

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΦΟΛΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΝΩΡΙΣ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ. ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔ. ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ.

    κριμα ρε φιλε.

    πες  και σε ποιο μερος να προσεχουμε ολοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #396627

    …………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #396629

    Ήταν τυχερός και έπεσε μάλλον σε καρτέρι για άλλα τριχωτά…

    😎  Έλα κι έρχεται το ΣΚ.. και είμαι και στη στέρηση γιατί το προηγούμενο ΣΚ δεν πήγα λόγω βροχής.. πάντως  μίλησα με το φιλαράκι μου στο τηλέφωνο και σήμερα τον πήρανε τον αυτιά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    flas στις #396695

    …………….

    Ήταν τυχερός και έπεσε μάλλον σε καρτέρι για άλλα τριχωτά…

     

    Όχι ρε φίλε ,ο Αντρέας είναι πίσω  απ το όπλο….. 😎

    Και τον άφησε να κάνη καμιά δεκαριά γύρους των λαγό .

    Τέτοιους εύκολους λαγούς δεν τους χτυπάει. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #397218

    Ήταν τυχερός και έπεσε μάλλον σε καρτέρι για άλλα τριχωτά… Έλα κι έρχεται το ΣΚ.. και είμαι και στη στέρηση γιατί το προηγούμενο ΣΚ δεν πήγα λόγω βροχής.. πάντως μίλησα με το φιλαράκι μου στο τηλέφωνο και σήμερα τον πήρανε τον αυτιά..

    καλημερα ενα ακομη  σαββατο εκτος βουνου…απο στερησεις φετος γιωργο αστα να πανε….οποτε το ριξαμε σε βιντεο και φωτο για να ξεχαρμανιασουμε…. :mrgreen:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #397678

    GeorgePap wrote:
    Ήταν τυχερός και έπεσε μάλλον σε καρτέρι για άλλα τριχωτά… Έλα κι έρχεται το ΣΚ.. και είμαι και στη στέρηση γιατί το προηγούμενο ΣΚ δεν πήγα λόγω βροχής.. πάντως μίλησα με το φιλαράκι μου στο τηλέφωνο και σήμερα τον πήρανε τον αυτιά..

    καλημερα ενα ακομη σαββατο εκτος βουνου…απο στερησεις φετος γιωργο αστα να πανε….οποτε το ριξαμε σε βιντεο και φωτο για να ξεχαρμανιασουμε….

     

    Υπομονή ρε Αντρίκο και θα στο φυλάει για μετά..Εγώ δεν βγήκα όπως σου είχα πει το προηγούμενο Σ-Κ λόγω βροχής…
    Αλλά αυτό το Σ-Κ η φύση μας πρόσφερε εμπειρίες αξέχαστες ….

    Σάββατο το πρωί ανεβαίνουμε στο βουνό και αμολάμε σκυλιά.. ξεοκόβουνε έναν ντορό και μας πάνε σε ένα κομμάτι με πουργάρι απέναντι από το πετροβούνι που κυνηγάμε.. Πάνω-κάτω στην πλαγιά καμιά δεκαριά φορές μας τέντωσε στο περπάτημα εμένα και το φιλαράκι μου που πάμε καβάλα στα σκυλιά (οι “μικροί” της παρέας).. όλη την ώρα τα σκυλιά φώναζαν και μάλλον ο λαγός έσερνε συνέχεια μέσα στα πουρνάρια… τελικά βγήκε περπατώντας  πάνω σε έναν από τους δυο “μεγάλους” της παρέας που είχανε πιάσει καρτέρια πιο πάνω και τον παίρνει..

    Μαζευόμαστε και οι 4 στο σημείο , κανουμε το χαβαλέ μας, βγάζουμε μερικές φωτό κλπ.. Τα σκυλιά εντομεταξύ ήταν δίπλα μας και έσκουζαν στο σημείο που τουφεκίστηκε ο λαγός… Δεν δώσαμε σημασία καθώς μύριζαν τα μαλιά που είχαν πεταχτεί κλπ… και ξαφνικά εκεί που είμαστε όλοι με τα όπλα κρεμασμένα .. τα σκυλιά σκούζουν πιο έντονα και “μπραστ” ανάμεσά μας και πετάγετε  κι άλλος λαγός …. και μένουμε λαλάκες…. Τον πέρνουνε τα σκυλιά δίωξη ξανά μανά τρεχάλα στην πλαγιά και αφού μας ταλεπώρησε για καμιά ώρα φύγαμε άπραγοι.

    Την επόμενη μέρα πάμε στην ίδια πλαγιά για να ξαναψάξουμε τον ίδιο λαγό… πάλι πάνω κάτω πολλές φορές καβάλα στα σκυλιά τον έπιαναν και τον ξαναέχαναν μέσα στα πουρνάρια.. είχαμε αρχίσει και απογοητευόμαστε αλλά τελικά μετά από πολύ επιμονή τα σκυλιά τον συκώνουν από ένα πουρνάρι έξω από το ντυμένο και τον παίρνουμε.

    Κατεβαίνουμε στο αμάξι όλο χαρά.. οι μεγάλοι προτρέπουν να τα μαζέψουμε και να φύγουμε εγώ με το φιλαράκι τους λέμε να κάτσουνε να ξεκουραστούνε στο αμάξι και εμείς να κωλήσουμε στην απέναντι μεριά που είναι όλο πέτρα και απότομο μέρος…
    Ανεβαίνουμε και ξαφνικά τα σκυλιά πιάνουνε σφιχτό ντορό.. συνεχίζουμε να ανεβαίνουμε τα σκυλιά χωρίζονται στα δύο ..χωρίζουμε κι εμείς …ένα από τα σκυλία κάνει ένα κύκλο και καθώς έρχεται προς τα μένα στα  10 μέτρα απόσταση… “μπράστ” συκώνεται στα δύο μέτρα μπροστά μου.. Μόλις πάω να επωμίσω παραπατάω στις πέτρες ρίχνω την πρώτη στο γάμο του καραγκιόζη..στέκομαι καλύτερα ρίχνω την δεύτερη “εύκολη” μιας και ήτανε καθαρό…και τούμπα ο αυτιάς.. μισής ώρας υπόθεση..Χαρά απερίγραπτη… πρώτη φορά 2 σε μια μέρα…τουλάχιστον για μας τους μικρούς …Κατεβαίνουμε προς τα κάτω..λέμε άντε θα βγάλουμε φωτό με 2.. μας πέρνουνε τηλέφωνο οι μεγάλοι που άκουσαν τις τουφεκιές και μας λένε ότι έγδαραν τον πρώτο…  😡
    οπότε φωτό με μόνο τον δεύτερο

    Και οι δύο λαγοί πολύ μεγάλοι.. Γενικά ένα από τα ωραιότερα κυνήγια που έχω κάνει…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #397679

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #397684

    πολυ ωραιοι λαγοι,πολυ ωραια μερα ,πολυ ωραιος τοπος για λαγοκυνηγι γιωργο…….συγχαρητηρια και στα ταιρια τους …εγω και την κυριακη ελιες μαζεψα….και αυτη την εβδομαδα ετσι θα παει …. 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #397906

    Να σαι καλά Αντρέα.. ναι το μέρος που έχουμε βρεί είναι πολύ καλό και έχει ησυχία..το περίεργο είναι ότι δεν βρίσκουμε μικρούς λαγούς..όλοι οι λαγοί είναι μεγάλοι, να φανταστείς είμαι 1.92 οπότε κάνε την αναλογία στις φωτό (οι δύο λαγοί ήταν πάνω από 5 κιλά). Δύο πράματα μας έρχονται στο μυαλό. Είτε επειδή το μέρος έχει ντορούς από μεγάλους λαγούς τα σκυλιά δεν πιάνουν τους ντορούς από τους μικρούς.. γιατί σε μερικά σημεία βρήκαμε μικρές κακαράτζες αλλά πολύ λίγες ..και το δεύτερο είναι ότι οι μικροί λαγοί βγαίνουν για παιχνίδι στους χωματόδρομους που έχει στα ριζά του βουνού και λαθροθηρεύονται τη νύχτα και από κάτι καλόπαιδα που έχουν ένα μαντρί εκεί πέρα.
    Τουλάχιστον το μέρος είναι μεγάλο και προσπαθούμε να μην επιμένουμε σε σημείο που χτυπήσαμε λαγό αλλά πιάσαμε κι άλλο ντορό για να μην ξεσποριάσει ο τόπος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,986 έως 3,000 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων