ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 98 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #123061

    Θα ανοίξω ένα καινούριο topic, να το συζητήσουμε εκεί.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #360998

    ΓΙΑΤΙ?γιατι η ελλαδα ειναι ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.

    ΚΑΙ ΒΑΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #123117

    Ας αναπαυσει ο Θεος το παληκαρι!
    Kαλη δυναμη στην οικογενεια του,μιας και αυτοι που μενουν πισω περνανε δυσκολες στιγμες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #361025

    Όταν οι ποινές για τους λαθροθήρες είναι τόσο βαριές, δυστυχώς τέτοια φαινόμενα θα συμβαίνουν. Γι αυτό έχω αρκετές φορές καταθέσει την άποψή μου ότι οι ποινές πρέπει να είναι μόνο χρηματικές. Οι στερήσεις αδείας και οι κατασχέσεις θα μπορούσαν να επιβάλλονται σε περίπτωση υποτροπής. Οι τροχονόμοι δεν σκοτώνονται όταν κόβουν κλήσεις.

    Τώρα αυτός ο -διαταραγμένος, δεν το συζητάμε- πανικοβλήθηκε στην ιδέα της μήνυσης/φυλάκισης/στέρησης αδείας/κατάσχεσης όπλων κλπ. και έκανε το αδιανόητο.

    Εκτός και εάν οι θηροφύλακες οπλιστούν. Αλλά όλοι ξέρουμε τι δυσκολίες περιέχει ένα τέτοιο σενάριο.

    Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου "καλό ταξίδι" στο παλλικάρι κι ας είναι ο τελευταίος που χάνεται μ' αυτόν τον τρόπο. Ας δώσει δύναμη και κουράγιο ο Θεός στην οικογένειά του.

    Συμφωνώ απολύτως Λεωνίδα.Το έχω προτείνει κι εγώ πολλές φορές αλλά η συζήτηση που ακολούθησε ήταν επιφανειακή και με έωλα (από πλευράς διαφωνούντων..) επιχειρήματα.
    Πρέπει να καταλάβουμε ότι το παιχνίδι δεν είναι κλέφτες-αστυνόμοι αλλά ότι διακυβεύονται ανθρώπινες ζωές.

    Επίσης να τονίσω ότι η ενδεχόμενη οπλοφορία των Θηροφυλάκων (εκτός του ότι θα περιπλέξει ακόμη περισσότερο τα πράγματα) είναι ανέφικτη Νομικά , λόγω του καθεστώτος της Θηροφυλακής.
    Καθεστώς το οποίο είναι (σκόπιμα?) θολό Νομικά .
    Θα πρέπει να σοβαρευτούμε (σαν Κυνηγετική Οικογένεια) και να θέσουμε κάποια θέματα επί τάπητος και όχι να τα κρύβουμε κάτω από το χαλί , ορυόμενοι για το δίκιο ή το άδικο του καθενός θεσμού η Σώματος…

    Αυτά που γίνονται στην Ελλάδα σε σχέση με την Κυνηγετική Νομοθεσία και την ίδρυση και το καθεστώς της Θηροφυλακής δεν γίνονται ούτε στην … Κένυα…
    Ας ανοίξει ένα νήμα για το θέμα αυτό και ας συζητήσουμε κάποια πράγματα που αν και δεν μας αρέσουν υφίστανται και "βοηθούν " στο να έχουμε τέτοια τραγικά περιστατικά και όχι μόνο.

    Ειλικρινά συλλυπητήρια στην οικογένεια του παιδιού…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #123151

    Ηθελα να κανω μια ερωτηση για το πως θα αναγνωριζουμε τους θυροφυλακες και τους δασαρχες που κανουν ελεγχους εχουν καποια ταυτοτητα που να μας το δειχνει ή κατι αλλο αποδεικτικο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #361026

    Ηθελα να κανω μια ερωτηση για το πως θα αναγνωριζουμε τους θυροφυλακες και τους δασαρχες που κανουν ελεγχους εχουν καποια ταυτοτητα που να μας το δειχνει ή κατι αλλο αποδεικτικο???

    Οι θηροφύλακες έχουν ταυτότητα και έιναι υποχρεωμένοι να την δείχνουν, καλά εσύ δεν έπεσες ποτέ σε κανέναν? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #123154

    Ευχαριστω. Οχι ακομα δεν ετυχε…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #361029

    Όταν οι ποινές για τους λαθροθήρες είναι τόσο βαριές, δυστυχώς τέτοια φαινόμενα θα συμβαίνουν. Γι αυτό έχω αρκετές φορές καταθέσει την άποψή μου ότι οι ποινές πρέπει να είναι μόνο χρηματικές. Οι στερήσεις αδείας και οι κατασχέσεις θα μπορούσαν να επιβάλλονται σε περίπτωση υποτροπής. Οι τροχονόμοι δεν σκοτώνονται όταν κόβουν κλήσεις.

    Τώρα αυτός ο -διαταραγμένος, δεν το συζητάμε- πανικοβλήθηκε στην ιδέα της μήνυσης/φυλάκισης/στέρησης αδείας/κατάσχεσης όπλων κλπ. και έκανε το αδιανόητο.

    Εκτός και εάν οι θηροφύλακες οπλιστούν. Αλλά όλοι ξέρουμε τι δυσκολίες περιέχει ένα τέτοιο σενάριο.

    Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου "καλό ταξίδι" στο παλλικάρι κι ας είναι ο τελευταίος που χάνεται μ' αυτόν τον τρόπο. Ας δώσει δύναμη και κουράγιο ο Θεός στην οικογένειά του.

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΑΝ ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΑΔΑ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ) ΡΩΤΑ ΕΝΑ ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΑ ΤΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΝΗΣΕΩΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ, ΔΕ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑΣ (ΕΚΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΑΡΑ ΘΗΡΑΜΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ). ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ….. ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ
    ΣΤΟΥΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ
    "ΔΟΥΛΕΥΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ".

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #123177

    Μήπως στην οπλοκρατουμενη Αμερική τα πράγματα είναι μέλι γάλα? Μήπως εκεί λόγο της ένοπλης απειλείς από τα όργανα της τάξης δεν έχουν απώλειες ανθρώπων? Είτε είναι θηροφυλακες είτε είναι λαθροθήρες? Υπάρχει μεγαλύτερο αγαθό από την ανθρώπινη ζωή? Ποιος έχει μεγαλύτερα ποσοστά βαριάς εγκληματικότητας, η χιλιοστολισμενη με κάθε μορφής κοσμητικά επίθετα Ελλάδα η η Αμερική? Συμφωνώ κατά γράμμα με την άποψη του Λέο. Δεν βλέπω το λόγο μια πλημεληματικη πράξη να την μετατρέψουμε σε βαριάς μορφής κακουργηματική.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #361044

    Μήπως στην οπλοκρατουμενη Αμερική τα πράγματα είναι μέλι γάλα? Μήπως εκεί λόγο της ένοπλης απειλείς από τα όργανα της τάξης δεν έχουν απώλειες ανθρώπων? Είτε είναι θηροφυλακες είτε είναι λαθροθήρες? Υπάρχει μεγαλύτερο αγαθό από την ανθρώπινη ζωή? Ποιος έχει μεγαλύτερα ποσοστά βαριάς εγκληματικότητας, η χιλιοστολισμενη με κάθε μορφής κοσμητικά επίθετα Ελλάδα η η Αμερική? Συμφωνώ κατά γράμμα με την άποψη του Λέο. Δεν βλέπω το λόγο μια πλημεληματικη πράξη να την μετατρέψουμε σε βαριάς μορφής κακουργηματική.

    Στην Αμερικη οπλα εχει νομιμα ο καθενας,αυτο ναι ειναι υπερβολη….Αλλα δεν μιλαμε για τον καθενα αυτη την στιγμη,οταν κανεις ελεγχο σε οπλισμενο και δεν ξερεις τι ρολο βαραει…Για πλημμελημα θα παει ο 56χρονος δολοφονος??Ειχε την δυνατοτητα αυτοαμυνας ο θηροφυλακας η πηγε σαν το σκυλι στ αμπελι??Ο 2ος θηροφυλακας ειναι και αυτος σε ασχημη κατασταση γιατι εχει χτυπηθει στο κεφαλι…Να ναι καλα ο ανθρωπος…Οσον αφορα καποιους φιλους που μιλανε για ΝΟΜΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ κλπ,νομιζω οτι δεν ειναι ωρα για τετοιες συζητησεις μιας και δεν ειμαστε αρμοδιοι να πουμε πιο ειναι σωστο και πιο οχι.Μην τα μπερδευουμε τα πραγματα….Που εισαι ρε ΚΟΥΓΙΑ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #361047

    Μήπως στην οπλοκρατουμενη Αμερική τα πράγματα είναι μέλι γάλα? Μήπως εκεί λόγο της ένοπλης απειλείς από τα όργανα της τάξης δεν έχουν απώλειες ανθρώπων? Είτε είναι θηροφυλακες είτε είναι λαθροθήρες? Υπάρχει μεγαλύτερο αγαθό από την ανθρώπινη ζωή? Ποιος έχει μεγαλύτερα ποσοστά βαριάς εγκληματικότητας, η χιλιοστολισμενη με κάθε μορφής κοσμητικά επίθετα Ελλάδα η η Αμερική? Συμφωνώ κατά γράμμα με την άποψη του Λέο. Δεν βλέπω το λόγο μια πλημεληματικη πράξη να την μετατρέψουμε σε βαριάς μορφής κακουργηματική.

    Συμφωνα με τα λεγομενα σου ουτε στην Αμερικη θα επρεπε να οπλοφορουν για να μην καταπιεζουν τους εγκληματιες,μα ετσι το εγκλημα θα γινοταν κρατος εν κρατη χωρις κανενα ενδοιασμο ολοι θα εκαναν οτι ηθελαν αφου με ενα κουμπουρι θα επιβαλονταν ευκολα νομιζω.Παντα φιλικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #123192

    Για μενα ολοι αυτοι που το παιζουν ραμπο η κανουν οτι θελουν και δεν υπολογιζουν ουτε νομους ουτε τους συναδελφους τους θελουν πιστολι στο κροταφο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #361059

    ΓΙΑΤΙ?γιατι η ελλαδα ειναι ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.

    ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ!!!!
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ….ΠΟΥΤΑΝΑ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #123206

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #361065

    [b]ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ!!!![/b]
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ….ΠΟΥΤΑΝΑ!!!!!

    εχει ομως τσατσα και κανει κουμαντο!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 98 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων