ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,706 έως 9,720 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #408634

    Νίκος Σάμος wrote:
    Μαρκο εσυ τη πρωτηνης για ενα καλο κλεισημο του αστερι η και ρελι δηλαδη τη ειδους μηχανημα για να εχω ενα σταθερο φυσιγγιο και ποιοτικο που γιαυτο το λογο και μονο αποφασησα να ασχοληθω με την ιδιογωμοση γιατι στα ετοιμα δεν εβρησκα σταθεροτητα για την μηχανη του λαναρα που κανη για αστερι και ρελι τη λες εμενα δεν με ενδιαφερη η ποσοτιτα θελω μονα 20 φυσιγγια την βραδια να φτιαχνω που τα ζυγηζω ενα ενα με ακριβια με μηχανικη zυγαρια REX

    μια mec 600 θα σου κανει μια χαρα την δουλεια που θελεις..συν καλυμπραρισμα καψο-ξεκαψουλομα..κλπ…. την δουλευω παρα πολλα χρονια…και δεν ρελιαζω τα αστερια .. μετα ( αυτο ειναι η προσωπικη μου τεχνικη ) …αν παλι για τους λογους σου θελεις αστερι και μετα ντε και καλα και ρελιασμα παρε ενα στροφειο προσαρμοσε το σε μια ρελιαστρα χειρος..και ρελιασε με το χερι με αργες στροφες… για ελενχο στο υψος μπορεις να βαλεις μια γραμμη -ενκοπη στο μεταλο..και μολις φτανει το υψος αυτο σταματας… σε γενικες γραμμες με μια ρελιαστρα χειρος ..δεν μπορεις και να θελεις να επιφερεις μεγαλη διαφορα στο τελικο υψος.. .για τις ποσοτητες και το μερακι που θες να εχει το ενχειρημα σου..και μεσα σε ενα παρα πολυ χαμηλο κοστος νομιζω ειναι μια λυση. απο εκει και περα πρεπει να πας σε ενα αρκετα ακριβο δραπανο παγκου υμανατα…συν καποια μηχανη βεβαιως αν δεν υπαρχει.. για το αστεροκλεισιμο.

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

      Μαρκο την  mec την εχω και δεν μου αρεσει  δεν εχει  σταθεροτητα καθολου ουτε στο ζυγησμα ουτε και στο κλεισημω που ειναι ημητελες και δεν καταλαβενω τη χρεισημευει ενα εργαλειο που κανει γρηγορα φυσιγγια χωρις καμια σταθεροτητα  ποιο το κερδος του ιδιοκτητη που δεν εχει ουτε σταθερα φυσιγγια ουτε ποιο φτηνα εαν ειναι καινουριοι οι καλυκες γιατι λυπον να στραφη σε αυτο το εργαλειο αφου  και τα ετοιμα θα ειναι πιο καλα απο τα φυσιγγια αυτα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #408636

    ποιο καλα φυσιγγια φτιαχνω εγω με τα εργαλεια του πατερα μου που ειναι 30 χρονων παρα με την mec  ζυγηζωντας ενα ενα τα φυσιγγια με την ζυγαρια και κλεινοντας με το παλιο στροφιο παγγου  αλλα μονο με ρελιασμα χωρης αστερι εγω για ιδιογωμοση ανωτερου επιπεδου θελω να κανω γιατι ουτε τα ετοιμα φυσιγγια τα βρησκω σταθερα  το ιδιο θα κανω και με τα δικα μου ΟΧΙ   . γεμησα 10 φυσιγγια με την mec  για 28αρι γιατι εχω μονο τα κιτ του 28αριου και μετρησα 1 γραμμαριο μπαρουτι και 17 γραμμαρια σκαγια και μετρωντας μετα με την ζυγαρια rex  ειδα μεγαλη αποκληση  ο,9   ποτε ο,95   1,05         στα σκαγια ηταν  17,5  17.7  16.9       κτλ  χαλια για μενα ειναι ενα αχρηστω εργαλειο την πουλαω οποιος την θελει 150 ευρω εχω την τζουνιορ mec θα παρω την GAEP αυτη ειναι μηχανη με μοτερ με στοπ και με μεγαλη ακρηβια θα ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΧΩΡΗς ΟΓΚΟΜΕΤΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΗ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΛΕΙΣΗΜΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΡΥΘΜΗΖΩΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ για μια ιδιογωμοση ανωτερου επιπεδου για αστερι και παραδοσιακα φυσιγγια με ρελι και χαρονακι η τζαμακι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #408651

    ποιο καλα φυσιγγια φτιαχνω εγω με τα εργαλεια του πατερα μου που ειναι 30 χρονων παρα με την mec ζυγηζωντας ενα ενα τα φυσιγγια με την ζυγαρια και κλεινοντας με το παλιο στροφιο παγγου αλλα μονο με ρελιασμα χωρης αστερι εγω για ιδιογωμοση ανωτερου επιπεδου θελω να κανω γιατι ουτε τα ετοιμα φυσιγγια τα βρησκω σταθερα το ιδιο θα κανω και με τα δικα μου ΟΧΙ . γεμησα 10 φυσιγγια με την mec για 28αρι γιατι εχω μονο τα κιτ του 28αριου και μετρησα 1 γραμμαριο μπαρουτι και 17 γραμμαρια σκαγια και μετρωντας μετα με την ζυγαρια rex ειδα μεγαλη αποκληση ο,9 ποτε ο,95 1,05 στα σκαγια ηταν 17,5 17.7 16.9 κτλ χαλια για μενα ειναι ενα αχρηστω εργαλειο την πουλαω οποιος την θελει 150 ευρω εχω την τζουνιορ mec θα παρω την GAEP αυτη ειναι μηχανη με μοτερ με στοπ και με μεγαλη ακρηβια θα ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΧΩΡΗς ΟΓΚΟΜΕΤΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΗ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΛΕΙΣΗΜΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΡΥΘΜΗΖΩΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ για μια ιδιογωμοση ανωτερου επιπεδου για αστερι και παραδοσιακα φυσιγγια με ρελι και χαρονακι η τζαμακι

    ρε συ φιλε Νικο

     αφου οπως λες δεν σου καθετε η μεκ

    και απο την αλλη,, γνωριζεις τι θελεις και ποια μηχανη θες να παρεις,, και για ποιους μαληστα λογους

    μπορεις να μου λυσεις μια απορια μου????

     γιατι μας ρωτας τις γνωμες μας   σαν να μη ξερεις τιποτα,,, ουτε απο την μια ουτε απο την αλλη μηχανη???

    ΥΓ

    ( για το θεμα της μεκ οπως το αναφρεις εχω μια αμφιβολια ,,με την ιδια μηχανη που εχεις γεμιζω φυσιγγια και ζητημα ειναι αν εχω αποκλησεις της ταξεως του 3-5% σε τεστ σταθεροτητας που κανω ,,εισαι βεβαιος οτι γνωριζεις να την δουλευεις σωστα την μηχανη???) 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #409002

    σημερα δοκιμασα τα φυσιγγια μου σε τσιχλες γεμισα με s4n  1,55 με 33 γραμμαρια σκαγια συγκεντροτιρα 24 αστερι χαλια τουφεκια εφευγαν τα πουλια ολλα λαβομενα και αλλα σαν να μην συνεβανε τιποτα ενα μονο επεσε γεματο αιματα  τι λετε να κανω να κοψω σκαγια η μπαρουτι η να αυξησω ελαγα να παω στα 1,50 απο τα 1,55

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #409019

    σημερα δοκιμασα τα φυσιγγια μου σε τσιχλες γεμισα με s4n 1,55 με 33 γραμμαρια σκαγια συγκεντροτιρα 24 αστερι χαλια τουφεκια εφευγαν τα πουλια ολλα λαβομενα και αλλα σαν να μην συνεβανε τιποτα ενα μονο επεσε γεματο αιματα τι λετε να κανω να κοψω σκαγια η μπαρουτι η να αυξησω ελαγα να παω στα 1,50 απο τα 1,55

    1,50 χ33 piston skeet 25-686-6*στα 58.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #409041

    Νίκος Σάμος wrote:
    σημερα δοκιμασα τα φυσιγγια μου σε τσιχλες γεμισα με s4n 1,55 με 33 γραμμαρια σκαγια συγκεντροτιρα 24 αστερι χαλια τουφεκια εφευγαν τα πουλια ολλα λαβομενα και αλλα σαν να μην συνεβανε τιποτα ενα μονο επεσε γεματο αιματα τι λετε να κανω να κοψω σκαγια η μπαρουτι η να αυξησω ελαγα να παω στα 1,50 απο τα 1,55

    1,50 χ33 piston skeet 25-686-6*στα 58.

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Οι ερασιτέχνες έχτισαν την κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό”.

    ευχαρηστω θα το δοκιμασω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #409047

    εαν μια γομωση ειναι πολυ καλη με 9αρια με τα ιδια υλικα και το ιδιο ζυγησμα θα ειναι καλη με 8αρια 7αρια 6αρια 5αρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #409048

    δηλαδη το φυσιγγιο που δοκημασα στης τσιχλες και ηταν πολυ καλο με 9αρια αν το δοκημασα στης φασες με τα ιδια υλικα και γραμμαρια αλλα σε 5αρια θα ειναι το ιδιο καλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #409055

    δηλαδη το φυσιγγιο που δοκημασα στης τσιχλες και ηταν πολυ καλο με 9αρια αν το δοκημασα στης φασες με τα ιδια υλικα και γραμμαρια αλλα σε 5αρια θα ειναι το ιδιο καλο

    Νίκο αν έχεις μια καλή γόμωση για 9άρια την ίδια χρησιμοποιείς και για 8άρια και για 7άρια. Αν όμως θέλεις να χρησιμοποιήσεις πιό χοντρά σκάγια θα πρέπει να την τροποποιήσεις λίγο αυξάνοντας την πυρίτιδα συνήθως από 0,02 έως 0,05 σταδιακά και μετά από δοκιμές για να βρείς το ιδανικό της βάρος.

    Όσον αφορά τη MEC που έγραψες παραπάνω έχει ένα προβληματάκι στη σταθερότητα του ογκομετρικού όταν τη δουλεύεις με διβασικές Ευρωπαϊκές πυρίτιδες που είναι σε μορφή τετράγωνων φύλων όπως η S4 ή  TECNA. Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ καινούριους κάλυκες αλλά ξαναριγμένους τους οποίους αναγομώνω και σχεδόν ποτέ δεν ρελιάζω τα φυσίγγια μου.

    Την S4 την έχω δουλέψει πάρα πολύ και το 1,55 που έβαλες εσύ σε συνδυασμό με το καψούλι cx2000 το θεωρώ τουλάχιστον υπερβολή. Εκτός από αυτό που σου έγραψε ο Κώστας (sniper 645) δοκίμασε να την φτιάξεις με 686 στο 1,45 χ 32 ή 33 γραμμάρια σκάγια. Συγκεντρωτήρα θα βάζεις πάντα αυτόν που σου δίνει ελεύθερο χώρο πάνω από τα σκάγια και μέχρι το χείλος του κάλυκα 11 χιλιοστά. Το ποιός συγκεντρωτήρας είναι αυτός θα το βρείς μόνος σου αφού η κάθε κάννη όπως και η δική σου θέλει το δικό της ανάλογα με τη γόμωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #409062

    θα συμφωνησω και εγω για κατεβασμα του βαρους της.

    παρ αυτα με την ς4 γεμιζω μια με ρελιαστο παραδοσικο και παραπολυ καλα αποτελεσματα σε γενικο κυνηγι. συνηθως με σκαγια 9,5 ..9 ..8 και 7,5  αλλα και αναμικτα αυτων των μεγεθων.

    εχουμε και λεμε 1,50 χ 32-686 μαλληνη χαρτοπολτου 16αρα με φουστα πλστ.

    πανω στην μαλληνη βαζω 1χαρτ +2χιλ φελο+χαρτονακι παλι..μετα τα σκαγια ,,και μετα ρελιασμα χαρτονακι ( μπορει να μπει επισης 3..3,5 χιλ φελος και ενα μονο χαρτονακι )

    η βλητικη του φυσιγιιου ειναι αρκετα καλη με ομοιομορφες ροζετες

    παραθετω τεστ με 9,5αρια ,,, 4αρι τσοκ,, και βολη σε χαρτι 1χ1 μ στα 25μ αποσταση με ποσοτο κατανομης κατι πανω απο 70%

    την προτεινω σε φιλους αλλα και στον εαυτο μου σαν μια κλασικ γομωση μαλληνης ρελιαστης ενφραξης.

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #409071

    θα συμφωνησω και εγω για κατεβασμα του βαρους της. παρ αυτα με την ς4 γεμιζω μια με ρελιαστο παραδοσικο και παραπολυ καλα αποτελεσματα σε γενικο κυνηγι. συνηθως με σκαγια 9,5 ..9 ..8 και 7,5 αλλα και αναμικτα αυτων των μεγεθων. εχουμε και λεμε 1,50 χ 32-686 μαλληνη χαρτοπολτου 16αρα με φουστα πλστ. πανω στην μαλληνη βαζω 1χαρτ +2χιλ φελο+χαρτονακι παλι..μετα τα σκαγια ,,και μετα ρελιασμα χαρτονακι ( μπορει να μπει επισης 3..3,5 χιλ φελος και ενα μονο χαρτονακι ) η βλητικη του φυσιγιιου ειναι αρκετα καλη με ομοιομορφες ροζετες παραθετω τεστ με 9,5αρια ,,, 4αρι τσοκ,, και βολη σε χαρτι 1χ1 μ στα 25μ αποσταση με ποσοτο κατανομης κατι πανω απο 70% την προτεινω σε φιλους αλλα και στον εαυτο μου σαν μια κλασικ γομωση μαλληνης ρελιαστης ενφραξης.

    Εγώ δουλεύω αυτό το setup του Μάρκου με 19 χιλ. χαρτονάκι και φελό ,αντί της πλαστικής φούστας,[πατέντα που έχει προαναφέρει ο ίδιος],με σ. ποζέ 66 εκ. μήκος κάννης  και 18,4 αυλούς. Πολύ γλυκιά τουφεκιά,και στεγνά σκοτώματα στην τσίχλα ,μα κρύο και υγρασία .Δοκιμάστε το!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #409079

    θα συμφωνησω και εγω για κατεβασμα του βαρους της. παρ αυτα με την ς4 γεμιζω μια με ρελιαστο παραδοσικο και παραπολυ καλα αποτελεσματα σε γενικο κυνηγι. συνηθως με σκαγια 9,5 ..9 ..8 και 7,5 αλλα και αναμικτα αυτων των μεγεθων. εχουμε και λεμε 1,50 χ 32-686 μαλληνη χαρτοπολτου 16αρα με φουστα πλστ. πανω στην μαλληνη βαζω 1χαρτ +2χιλ φελο+χαρτονακι παλι..μετα τα σκαγια ,,και μετα ρελιασμα χαρτονακι ( μπορει να μπει επισης 3..3,5 χιλ φελος και ενα μονο χαρτονακι ) η βλητικη του φυσιγιιου ειναι αρκετα καλη με ομοιομορφες ροζετες παραθετω τεστ με 9,5αρια ,,, 4αρι τσοκ,, και βολη σε χαρτι 1χ1 μ στα 25μ αποσταση με ποσοτο κατανομης κατι πανω απο 70% την προτεινω σε φιλους αλλα και στον εαυτο μου σαν μια κλασικ γομωση μαλληνης ρελιαστης ενφραξης.

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

    Συνάδελφε αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος σε κάποια σημεία της συνταγής σου,οπως π.χ.το υψος του ανοιχτού αλλά & κλειστού κάλυκα – αυτό που λες ”μάλλινη χαρτοπολτού”που μοιάζει λίγο αντιφατικό,τι ακριβώς υλικό ειναι?Μάλλινη η χάρτινη?Η φούστα η πλαστική τι υψος εχει?Επίσης αυτό το χαρτονάκι που βάζεις κάτω & πάνω απο τον φελλό των 2mm,ειναι αυτό του ενός mm?Και επάνω απο τα σκάγια τι βάζεις ακριβώς για να κλείσεις με ρέλι,γιατί δεν το κατάλαβα οπως το εγραψες.Απο το ιδιο χαρτονάκι του ενός mm  η  φελλό των 3mm?Σ’ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #409086

    η ναλληνη ειναι αυτη που κυκλοφορει ευρεως στο εμποριο λεγετε μαλληνη αλλα μαλι ,,δεν εχει…

    αποτελειται απο ,,χαρτοπολτο ,,,εχει σκουρο καφε λαδι χρωμα και μερικες φορες τις αποκαλουν με το ονομα diana

    η τιμη τους ειναι λογικη και σαφως φθηνοτερη απο μια μαλληνη..μαλιου.

    τα χαρτονακια εχουν ονομαστικο παχος 1,2 χιλ αν θυμαμαι καλα και τον φελο η τον καβεις μονος απο παχη φελου διαφορων διαστασεων με την χρηση ζγρομπιας ( υπαρχει στο εμπ φελος απο 1χιλ μεχρι και6-7 χιλ σε φυλλα) η ακομα και αγοραστος σε διασταση 2 και  κατι χιλ κυκλοφορει…

    η φουστα ειναι αυτη η κοινη απο πολιαιθυλενιο  χρωματος υπολευκου…που αν δεν απατομαι ειναι περι τα 5-6χιλ,,, επισης ευκολη να βρεθει σε καθε μαγαζι ιδιογομωσης.

    η μαλληνη κατα την κριση μου δεν πρεπει ποτε να παει σε 19αρα η 22αρα χωρις να το θετω και λαθος,,, επιμενω στην 16αρα!! ( αυτο εχει προκυψει απο παρα πολλες δοκιμες και δεν ειναι σκοπιμο να το αναλυσω στην παρουσα στιγμη)

    στην ουσια σ αυτη την γομωση βαζεις  την πυριιτδα,,, μετα την φουστα,,,μετα την μαλληνη,,, μετα βαζεις  ενα παχος περιπου 4 με 5 χιλ συνολικο απο φελο και χαρτονακι( με την διαταξη που αναφερω… χαρτονακι  φελος  χαρτονακι ) και μετα τα σκαγια .

    αφου βαλεις και το χαρτονακι του ρελιασματος  μετρας ενα ελευθερο υψος 5,5 με 6 χιλ …και ρελιαζεις.

    αν σε καθε περιπτωση δεν φτανεις σ αυτο το ελευθερο υψος ρελιασματος

    αναλογα αφαιρεις η προσθετεις στο τμημα χαρτονακια φελο τα απαιτουμενα ωστε να εχεις τελικο ελευθερο υψος για ρελιασμα τα 5,5 6 χιλ

    αφορμη μου δινεις να πω πως αυτη η γομωση  παει παρα πολυ καλα τοσο σε 67αρη οσο και σε 70αρη καλυκα

    με ελαχιστες αμελητεες βλητικες διαφορες

    μεγαλη της αρχη

    1 ΜΑΛΛΗΝΗ 16ΑΡΑ,,,

    2 ΥΨΟς ΡΕΛΙΑΣΜΑΤΟΣ 5,5-6 ΧΙΛ .

    3 .μετα την μαλληνη και μεταξυ αυτης και των σκαγιων σαντουιτσακι χαρτονακι φελο οσο χρειαζετε για να εχουμε παντα τελικο υψος ρελιασματος 5,5 με 6 χιλ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #409165

    εαν κανω στην ιδια γομοση 1,50 και 32 με 686 καψουλι και 65 καλυκα αλλα με φουστα 6,5 και ταπα diana  20αρα και κλεισημω ρελιαστο με τζαμακι θα ειναι το ιδιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #409174

    εαν κανω στην ιδια γομοση 1,50 και 32 με 686 καψουλι και 65 καλυκα αλλα με φουστα 6,5 και ταπα diana 20αρα και κλεισημω ρελιαστο με τζαμακι θα ειναι το ιδιο

    θα υπαρξουν διαφορες… αν θες να πας σε 65αρη πρεπει οπως λεω να αποφυγεις μια τοσο μεγαλου μηκους μαλληνη (20αρα)

     αλλα και το τζαμακι .

    . γενικα αυτη η γομωση δινει αρμονικες ροζετες με το χιλιοφορεμενο  παραδοσιακο χαρτονακι.
    τηρησε τα  3  πρεπει που αναφερω για αυτη την γομωση και θα πας σε ενα πολυ καλο βλητικο αποτελεσμα

    απο εκει και περα φυσικα μπορεις και να πειραματισθεις και να κανεις διαφορες παραλλαγες αλλα δεν μπορω να μαντεψω αυτα τα αποτελεσματα..οποια και αν ειναι,,,καλητερα η χειροτερα

    κανοντας τις δικες σου δοκιμες και μετρησεις θα μπορεις να εχεις και την δικη σου εικονα και φυσικα αποψη για το αποτελεσμα- αποτελεσματα που θα προκυψουν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,706 έως 9,720 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων