ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,736 έως 9,750 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #409529

    mark cal20 wrote:
    ρ

     

    αν καταλαβα κλα αντι για εμφρακτηρα πλαστικο χρησιμοποιυμε το λεγομενο σαντουιτς χαρτακι-φελλο-χαρτακι κ μετα μπαινει η μαλλινη 19χιλ???? για αστεροειδες λεω…

    καπου ειχες αναφερει με φωτογραφιες κ παλια το σαντουιτς αλλα δεν το ειχα προλαβει να το δω…

    πεεπιπου ετσι.

    η αναφορα με σκαριφημα αυτης της ενφραξης ειχε αναφερθει και παρατεθει το σκαριφημα της καπου το καλοκαιρι

    σε συντομια λοιπον εχουμεκαι λεμε

    19αρα μαλληνη καλο ειναι να αποφευχθει,

    το 16 ειναι το ιδακικο..αλλα και οτι αλλο κατω απ αυτη την διασταση. ακομα και 12αρα

     αλλα,,αλλα  μεγεθη κατω απο 16 χιλ  ειναι δυσκολο και σπανιο να βρεθουν ετοιμες στο εμπορειο

    ,,αλλα μπορουν να κατασκευασθουν με τροποποιηση μιας 19αρας ,,22αρας..κλπ με κοπη οπως αναφερω μια μεθοδο. εδω προσφατως.

     τωρα η κατασκευη του παραδοσιακου ενφρακτηρα απαιτει σκληρο χαρτονι 1,2 -1,5 χιλ παχους,,, και φελο 2,5 -3 χιλ

    και τα δυο υλικα υπαρχουν σε αποθηκες εμπορειας χαρτικων.

     κοβονται με ζγρομπια δυο δεκατα του χιλιοστου μεγαλητερα ως προς την διαμετρο αυλου του οπλου μας..( αν εχουμε 18,4..φτιαχνουμε 18,6 τα υλικα μας)

     ζγρομπιες αγοραζουμε απο καταστηματα εργαλειων..και τις τροποποιουμε ως προς την εσωτερικη διαμετρο ωστε να κοβουν στην επιθυμητη διαμετρο που ζηταμε ( θα τις βρουμε σε ακαιρεους αριθμους οπως 16.. 17.. 18… 19..κλπ) μεσα απο τορνιριζμα,

    ειναι σχετικα ευκολη δουλεια αλλα και φτηνη αν την ανθεσουμε σε τορναδορο.

    σημασια εχει το τελικο τους εργο..δηλαδη τον καθε φελο- χαρτονακι που θα κοβουν να εχει την διαμετρο που θελουμε.. για αυτο καλλο ειναι να τεσταριστει οσο ειναι πανω στον τορνο για το αποτελεσμα της πριν παραδωθει .

    βαζουμε λοιπον πυριτιδα τον ενφρακτηρα που φτιαξαμε.. μετα την χαρτομαλληνη    Μεγιστο 16 ΑΡΑ  και μονο!!!!!,,,

    η και  κατω απ αυτο το υψος.

    και το οτι χρειαζετε  μεταξυ σκαγιων και μαλληνης για να εχουμε το επιθηυμητο υψος ρελιασματος,,,, υπολογιζετε και μπαινει με την χρηση χαρτονακι και φελο σαντουιτσακι ΑΠΛΗΣ διαμετρου ( αυτα που κυκλοφορουν στο εμπορειο )

    δεν λεω ποιο θα ειναι το παχος αυτου του μεταξυ σκαγιων μαλληνης  σαντουιτς διοτι αναλογα τον ογκο πυριτιδας και σκαγιων ,,τροπο ρελιασματος και μηκος καλυκα ……

    ενδεχετε να ειναι απο 2-3 χιλ  μεχρι ικαι 7..

    ειναι κατι που ευκολα ,,, αναλογα την περισταση υπολογιζουμε.

     ειναι μια ενφραξη που ακομα και σε οβερμπορ αυλους εδωσε παρα πολυ καλη ενφραξη ..( εφτασε η κοπη των τμηματων στα 18.9με 19,02!!!)

     

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #409531

    στο θεμα μικτων πυριτιδων εχω  καποια δεδομενα αλλα σε εφαρμογες κατα βαση σε 28αρι διαμετρημα οπου οι απαιτησεις για μεταβλητες προδευτικοτητες και βαρη σκαγιων ανω των 24 γρμ και οχι μονο  εχουν αναγκες λογω μικρης υπαρξης πυριτιδων για τετοιες καυσεις

    μετα λιγο για 20αρι..( οι υπαρχουσες πυριτιδες καλυπτουν αρκετα τις οποιες αναγκες του )

    αλλα μια αρκετα ενδιαφερουσα ερευνα εχει γινει απο πλευρας μου για 36αρια  μονοβολα και για βαρη βληματων ανω των 10γρμ!!! ( 120,, 140 grain )που απο μονα τους σαν βαρη ουτε υπαρχουν στην αγορα ουτε και παραγονται σαν βληματα γεμισμενα η μη.( τα βλητικα αποτελεσματα ειναι ..απεριγραπτα καλα!!!)

    για 12αρι δεν εχω κανει κατι.. μιας και το 99% των πυριτιδων που κυκλοφορουν  καλυπτουν ανετα και με μεγαλες προσφορες καθε ογκου και προοδευτικοτητας  σχεδον το 100% των πιθανων βλητικων αναγκων..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #409536

    Νίκος Σάμος wrote:
    ποιο καλα φυσιγγια φτιαχνω εγω με τα εργαλεια του πατερα μου που ειναι 30 χρονων παρα με την mec ζυγηζωντας ενα ενα τα φυσιγγια με την ζυγαρια και κλεινοντας με το παλιο στροφιο παγγου αλλα μονο με ρελιασμα χωρης αστερι εγω για ιδιογωμοση ανωτερου επιπεδου θελω να κανω γιατι ουτε τα ετοιμα φυσιγγια τα βρησκω σταθερα το ιδιο θα κανω και με τα δικα μου ΟΧΙ . γεμησα 10 φυσιγγια με την mec για 28αρι γιατι εχω μονο τα κιτ του 28αριου και μετρησα 1 γραμμαριο μπαρουτι και 17 γραμμαρια σκαγια και μετρωντας μετα με την ζυγαρια rex ειδα μεγαλη αποκληση ο,9 ποτε ο,95 1,05 στα σκαγια ηταν 17,5 17.7 16.9 κτλ χαλια για μενα ειναι ενα αχρηστω εργαλειο την πουλαω οποιος την θελει 150 ευρω εχω την τζουνιορ mec θα παρω την GAEP αυτη ειναι μηχανη με μοτερ με στοπ και με μεγαλη ακρηβια θα ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΧΩΡΗς ΟΓΚΟΜΕΤΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΗ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΛΕΙΣΗΜΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΡΥΘΜΗΖΩΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ για μια ιδιογωμοση ανωτερου επιπεδου για αστερι και παραδοσιακα φυσιγγια με ρελι και χαρονακι η τζαμακι

    ρε συ φιλε Νικο

    αφου οπως λες δεν σου καθετε η μεκ

    και απο την αλλη,, γνωριζεις τι θελεις και ποια μηχανη θες να παρεις,, και για ποιους μαληστα λογους

    μπορεις να μου λυσεις μια απορια μου????

    γιατι μας ρωτας τις γνωμες μας σαν να μη ξερεις τιποτα,,, ουτε απο την μια ουτε απο την αλλη μηχανη???

    ΥΓ

    ( για το θεμα της μεκ οπως το αναφρεις εχω μια αμφιβολια ,,με την ιδια μηχανη που εχεις γεμιζω φυσιγγια και ζητημα ειναι αν εχω αποκλησεις της ταξεως του 3-5% σε τεστ σταθεροτητας που κανω ,,εισαι βεβαιος οτι γνωριζεις να την δουλευεις σωστα την μηχανη???)

    Υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις πάνω στην χρήση της,  1) βάλε ένα “σταθεροποιητή”  ροής  μέσα  στα δοχεία των ογκομετρικών, είναι πολύ βασικό, μετά  βρίσκεις ένα τρόπο να “δονείς”  τα ογκομετρικά,  με αυτά επειδή εγώ χρησιμοποιώ ένα αντίγραφο της (κακής ποιότητας) αλλά με MEC ογκομετρικό,  με πολύ καλά και σταθερά αποτελέσματα, δεν χρησιμοποιώ το ογκομετρικό των σκαγιών,  φθείρεται,  για τα σκάγια χρησιμοποιώ ένα παλιό μετράδι, δεν έχω απόκλιση μεγαλύτερη του 0,3γρ.  και στην πυρίτιδα  οχι μεγαλύτερη των 0,03 γρ,  Αυτές οι αποκλίσεις δίνουν στην κατανομή  αποκλίσεις όχι μεγαλύτερες του 3%,  ποσοστό που είναι αμελητέο  και μη μετρησιμο στο κυνήγι,

     

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #409597

    akis_a wrote:

    mark cal20 wrote:
    ρ

    τωρα καταλαβα πληρως λοιπον εχουμε κ λεμε 1) σαντουιτς με +2 δεκατα απο τον αυλο 2) μαλλινη 16αρα 3) σαντουιτς απλο εως φθασουμε τα σκαγια στο επιθυμητο υψος για να ρελιασουμε αστεροειδες….

    ευχαριστω μαρκο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #409612

    βυκτωρα το φυσιγγιο αυτο δεν εχει σκοπο να κανει ενα φυσιγγι που να ανοιγει ,,,να εχει μια ταση ελαφρας διασπορας αν αυτο ενοεις. Σκοπο εχει να εκμηδενισει την συμετοχη,,την εμπλοκη της χαρτομαλληνης στην προοδο της δεσμης των σκαγιων κατα την εξοδο απο την καννη. Με αφορμη την γομωση σου ..που ενφραζει με παραδοσιακο τροπο χωρις δηλ πλαστ ταπακι μαλληνων,, θα παραθεσω τωρα την ιδια γομωση( ς4 32αρα μαλληνη) αλλα σε αστεροειδες 8 σημειων με 1,45χ32 686 οπου εφαρμοζετε αντι πλαστικου ενφρακτηρα ενφραξη με σαντουιτσακι<<< χαρτονακι ,,φελος 3χιλ,, χαρτονακι ,>>>,ολα κομμενα δυο δεκατα του χιλ μεγαλητερα απο την ονομαστικη διαμετρο του αυλου της καννης του οπλου ( αν εχουμε αυλο 18.4 ..κοβουμε τα υλικα μας στην διαμετρο 18,6 ) ειχα αναφερθει στο παρελθον στον τροπο κατασκευης τετοιων ενφρακτηρων.( με σκαριφηματα) κατα τα αλλα η γομωση παραμενει η ιδια. ( με 8αρι εναντι 9,5 που ειναι τα δυο τεστ που εχω αναρτησει) δηλ χαρτομαλινη ,,και μεταξυ σκαγιων ταπας χαρτονακι φελος χαρτονακι.. 18,4.. σκαγια και 8αρι αστερι με ελαφροτατο ρελι!!! 1,2-1,3 χιλ. η γομωση αυτη ειναι πραγματικα σχεδον αριστη!!! ανεβαζει στα 77% την ποσοστωση της εναντι των 70% αλλα διατηρει την αρκετα καλη αρμονικη κατανομη. αν και μπελαλιδικια στην κατασκευη των χαρτοφελοειδων ενφρακτηρων που απαιτουν κατασκευη των εργαλειων κοπης τους. καποτε που εριχνα 12αρι ηταν η μαλλον αγαπητη μου στο τρυγωνι…2 φιλοι μου την ριχνουν ακομα και οι δυο με ποζε και δεν την αλαζουν με τιποτα ,,ειδικα στο τρυγωνι και σε περδικα με 7αρι 7,5αρι

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

    ολα κομμενα δυο δεκατα  του χιλ μεγαλητερα απο την ονομαστικη διαμετρο του αυλου της καννης του οπλου ( αν εχουμε αυλο 18.4 ..κοβουμε τα υλικα μας στην διαμετρο 18,6 )Η απορία μου συνάδελφε σ’αυτό που λες ειναι η εξής.Υπάρχει ζγρόμπια που θα μας κόψει τάπες π.χ. 18,7 mm (εχω αυλό 18,5)και αν ναι εχεις κανένα τηλέφωνο,διεύθυνση κλπ.Επίσης εαν ξέρεις κάποιον που να πουλάει φύλλα φελλού.Κανένα τηλέφωνο σε παρακαλώ – μένω επαρχία.Δεν εχω πρόσβαση στην Αθήνα,οτι γίνει μόνο τηλεφωνικώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #409623

    ολα κομμενα δυο δεκατα  του χιλ μεγαλητερα απο την ονομαστικη διαμετρο του αυλου της καννης του οπλου ( αν εχουμε αυλο 18.4 ..κοβουμε τα υλικα μας στην διαμετρο 18,6 )Η απορία μου συνάδελφε σ’αυτό που λες ειναι η εξής.Υπάρχει ζγρόμπια που θα μας κόψει τάπες π.χ. 18,7 mm (εχω αυλό 18,5)και αν ναι εχεις κανένα τηλέφωνο,διεύθυνση κλπ.Επίσης εαν ξέρεις κάποιον που να πουλάει φύλλα φελλού.Κανένα τηλέφωνο σε παρακαλώ – μένω επαρχία.Δεν εχω πρόσβαση στην Αθήνα,οτι γίνει μόνο τηλεφωνικώς.

    Εγώ φίλε μου παρεμπιπτόντως την πρώτη ζγρόμπια που αγόρασα την πήρα από ένα χρωματοπωλείο  και είχε μεγάλη ποικιλία μεγεθών. Φύλλα φελλού και χαρτόνια σε διάφορα πάχη μπορείς να προμηθευτείς από όλα σχεδόν τα βιβλιοπωλεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #409629

    ολα κομμενα δυο δεκατα  του χιλ μεγαλητερα απο την ονομαστικη διαμετρο του αυλου της καννης του οπλου ( αν εχουμε αυλο 18.4 ..κοβουμε τα υλικα μας στην διαμετρο 18,6 )Η απορία μου συνάδελφε σ’αυτό που λες ειναι η εξής.Υπάρχει ζγρόμπια που θα μας κόψει τάπες π.χ. 18,7 mm (εχω αυλό 18,5)και αν ναι εχεις κανένα τηλέφωνο,διεύθυνση κλπ.Επίσης εαν ξέρεις κάποιον που να πουλάει φύλλα φελλού.Κανένα τηλέφωνο σε παρακαλώ – μένω επαρχία.Δεν εχω πρόσβαση στην Αθήνα,οτι γίνει μόνο τηλεφωνικώς.

     

    οπως λεει και ο συναδελφος

    ζγρομπια ενα χρωματοπωλειο παντα σχεδον εχει η μπορει να σου φερει αν την ζητησεις

    το θεμα ειναι οτι οι ζγρομπιες πωλουνται σε ακεραιες  διαμετρους..δηλ 16, 17, 18 χιλ  ..κλπ

    αυτη που θελεις θα αγορασθει στα 18χιλ απο εκει και περα σε ενα τορνο εσυ η οποιος γνωριζεις πως κανει δουλειες τορνου θα στην διευρινει στα 18,7 ( προσοχη θελει να επαλυθεφθει οτι τα κοβομενα τεμαχια ειναι 18,7 χιλ  και ο φελος και το χαρτονακι)

    αν θελεις μια αμεση λυση ( δεν γνωριζω τι μπορει να σημαινει επαρχεια δηλ ποσο μικρη η μεγαλη ειναι η υπαρχουσα αγορα στον τοπο σου)

    μπορεις να παρεις τηλ στο πλαισιο υπαρχουν υποκαταστηματα σε παρα πολλες πολεις καποια θα ειναι η πιο προσβασημη σε εσενα.. και ζητας φυλλα φελλου 3χιλ  καθως και χαρτονι μακετας 1,5 χιλ ..παρε 2-3 η παρα πανω,, ετσι για αρχη.( δεν εναι η πλεον οικονομικη λυση αλλα ειναι αμεση στο να αρχισεις τις πρωτες δοκιμες σου.

    απο εκει και περα αν δε βρισκεις χαρτονι χονδρο μπορειςνα δουλεψεις με το κλασικο χαρτονι σχολ. εργασειων αυτο που απο την μια ειναι λευκο και απο την αλλη γκρι χρωμα

    απλα βαζεις 2 τεμαχια απ αυτο το χαρτονι για να φτιαξεις ενα σαν αυτο που περιγραφω. ( ειναι περι τα 0,8χιλ το τεμαχιο αρα δυο μαζυ θα σου κανουν 1,6χιλ περιπου.)

    το εχω κανει και εγω λογω μη ευρεσης χαρτονιου και δουλεψε παρα πολυ καλα.

    απο εκει και περα τις κοπες μπορεις να τις κανεις μαζικα βαζοντας 2-3 φυλα ..και με καθε σφυργια της ζγρομιας θα παιρνεις 3 τεμαχια.. χονδρικα αν ασχολυθεις 30 λεπτα θα εχεις κοψει παρα πολλες 10δες απο φελλο και χαρτονι για κατασκευη αρκετων φυσιγγιων.

    για αρχη νομιζω καλα ειναι..και στην πρωτη σου επισκεψη σε πολη πας βρισκοντας μια μεγαλη αποθηκη χαρτικων και αγοραζεις και φελλο και χαρτονακι στο παχος και στην ποιοτητα που θελεις σε αρκετα συμφερουσα τιμη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #409817

    ολα κομμενα δυο δεκατα του χιλ μεγαλητερα απο την ονομαστικη διαμετρο του αυλου της καννης του οπλου ( αν εχουμε αυλο 18.4 ..κοβουμε τα υλικα μας στην διαμετρο 18,6 )Η απορία μου συνάδελφε σ’αυτό που λες ειναι η εξής.Υπάρχει ζγρόμπια που θα μας κόψει τάπες π.χ. 18,7 mm (εχω αυλό 18,5)και αν ναι εχεις κανένα τηλέφωνο,διεύθυνση κλπ.Επίσης εαν ξέρεις κάποιον που να πουλάει φύλλα φελλού.Κανένα τηλέφωνο σε παρακαλώ – μένω επαρχία.Δεν εχω πρόσβαση στην Αθήνα,οτι γίνει μόνο τηλεφωνικώς. οπως λεει και ο συναδελφος ζγρομπια ενα χρωματοπωλειο παντα σχεδον εχει η μπορει να σου φερει αν την ζητησεις το θεμα ειναι οτι οι ζγρομπιες πωλουνται σε ακεραιες διαμετρους..δηλ 16, 17, 18 χιλ ..κλπ αυτη που θελεις θα αγορασθει στα 18χιλ απο εκει και περα σε ενα τορνο εσυ η οποιος γνωριζεις πως κανει δουλειες τορνου θα στην διευρινει στα 18,7 ( προσοχη θελει να επαλυθεφθει οτι τα κοβομενα τεμαχια ειναι 18,7 χιλ και ο φελος και το χαρτονακι) αν θελεις μια αμεση λυση ( δεν γνωριζω τι μπορει να σημαινει επαρχεια δηλ ποσο μικρη η μεγαλη ειναι η υπαρχουσα αγορα στον τοπο σου) μπορεις να παρεις τηλ στο πλαισιο υπαρχουν υποκαταστηματα σε παρα πολλες πολεις καποια θα ειναι η πιο προσβασημη σε εσενα.. και ζητας φυλλα φελλου 3χιλ καθως και χαρτονι μακετας 1,5 χιλ ..παρε 2-3 η παρα πανω,, ετσι για αρχη.( δεν εναι η πλεον οικονομικη λυση αλλα ειναι αμεση στο να αρχισεις τις πρωτες δοκιμες σου. απο εκει και περα αν δε βρισκεις χαρτονι χονδρο μπορειςνα δουλεψεις με το κλασικο χαρτονι σχολ. εργασειων αυτο που απο την μια ειναι λευκο και απο την αλλη γκρι χρωμα απλα βαζεις 2 τεμαχια απ αυτο το χαρτονι για να φτιαξεις ενα σαν αυτο που περιγραφω. ( ειναι περι τα 0,8χιλ το τεμαχιο αρα δυο μαζυ θα σου κανουν 1,6χιλ περιπου.) το εχω κανει και εγω λογω μη ευρεσης χαρτονιου και δουλεψε παρα πολυ καλα. απο εκει και περα τις κοπες μπορεις να τις κανεις μαζικα βαζοντας 2-3 φυλα ..και με καθε σφυργια της ζγρομιας θα παιρνεις 3 τεμαχια.. χονδρικα αν ασχολυθεις 30 λεπτα θα εχεις κοψει παρα πολλες 10δες απο φελλο και χαρτονι για κατασκευη αρκετων φυσιγγιων. για αρχη νομιζω καλα ειναι..και στην πρωτη σου επισκεψη σε πολη πας βρισκοντας μια μεγαλη αποθηκη χαρτικων και αγοραζεις και φελλο και χαρτονακι στο παχος και στην ποιοτητα που θελεις σε αρκετα συμφερουσα τιμη .

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

    Ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #409825

    Οταν λετε μικτες πυριτιδες εννοητε δυο-τρεις διαφορετικες ανακατεμενες για ενα σεταπ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    deep blue sea στις #409826

    κύριοι κανένα ελαφρύ για παλιο δίκανο  με Gm3 η S4n (πιο δυσκολα) μην ανοιξει η κανη σαν παπαρουνα ….;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #409827

    Οταν λετε μικτες πυριτιδες εννοητε δυο-τρεις διαφορετικες ανακατεμενες για ενα σεταπ?

    2πυριτιδες,,οχι 3 ,, ναι για χρηση σε μια γομωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #409832

    κύριοι κανένα ελαφρύ για παλιο δίκανο με Gm3 η S4n (πιο δυσκολα) μην ανοιξει η κανη σαν παπαρουνα ….;;

    με ς4 να σου πω μια αρκετα μαλακη και φιλικη γομωση

    1,45χ30,5-686 ,,ρελιαστο με χαρτομαλληνη σε καλυκα 65αρη η 67αρη.

    εχει δουλεψει σε καλοκαιρινα τρυγονια ορτυκια,,αλλα και τσιχλα.με ενα φραγκοτ,,, κοντα 80 χρονων καλης καταστασης ,,,με πολυ καλα αποτελεσματα..αλλα και σε αλλα οπλα 65αρας θαλαμης τα εχει παει αψογα.

    με προβληματιζει ομως η περιγραφη σου με τον ορο  παλιο δικκανο… τι ακριβως ειναι το οπλο??? αν το παλιο σημαινει με εντονες φθορες καλο θα ειναι να εχεις και μια αποψη οπλουργου… γομωσεις ελαφρες αλλα ακρως αποτελεσματικες σε καθε οπλο και θηραμα υπαρχουν πολλες

    αλλα το θεμα καλης καταστασης ενος οπλου ειναι ενα θεμα λεπτο ,,και δεν πρεπει να θεωρηθει πως με την χρηση τετοιων γομωσεων το καλυπτουμε..και το κραταμε σε ακινδυνα επιπεδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #409889

    deep blue sea wrote:
    κύριοι κανένα ελαφρύ για παλιο δίκανο με Gm3 η S4n (πιο δυσκολα) μην ανοιξει η κανη σαν παπαρουνα ….;;

    με ς4 να σου πω μια αρκετα μαλακη και φιλικη γομωση 1,45χ30,5-686 ,,ρελιαστο με χαρτομαλληνη σε καλυκα 65αρη η 67αρη. εχει δουλεψει σε καλοκαιρινα τρυγονια ορτυκια,,αλλα και τσιχλα.με ενα φραγκοτ,,, κοντα 80 χρονων καλης καταστασης ,,,με πολυ καλα αποτελεσματα..αλλα και σε αλλα οπλα 65αρας θαλαμης τα εχει παει αψογα. με προβληματιζει ομως η περιγραφη σου με τον ορο παλιο δικκανο… τι ακριβως ειναι το οπλο??? αν το παλιο σημαινει με εντονες φθορες καλο θα ειναι να εχεις και μια αποψη οπλουργου… γομωσεις ελαφρες αλλα ακρως αποτελεσματικες σε καθε οπλο και θηραμα υπαρχουν πολλες αλλα το θεμα καλης καταστασης ενος οπλου ειναι ενα θεμα λεπτο ,,και δεν πρεπει να θεωρηθει πως με την χρηση τετοιων γομωσεων το καλυπτουμε..και το κραταμε σε ακινδυνα επιπεδα.  τι καψουλι 2000 η 686 και τι υψος κειστο το φυσιγγιο

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #409890

    τι καψουλι 2000 η 686 και τι υψος 60mm    και κατι αλλο ανοιξα φυσιγγια που δεν ηταν καλα πεταξα τους καλυκες γιατι τους ειχα κοψη και τα υλικα τα κρατησα μπαρουτι καψουλι σκαγια συγκεντρωτηρες μπωρο να τα ξαναγεμησω σε αλλους καλυκες  χωρης να εχω πρωβλημα η δεν θα εχουν καλη αποδοση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #409942

    κύριοι κανένα ελαφρύ για παλιο δίκανο με Gm3 η S4n (πιο δυσκολα) μην ανοιξει η κανη σαν παπαρουνα ….;;

    επειδη εχω δουλεψει περα πολυ τις δυο πυρτιτιδες που αναφερεις , η δικη μου γνωμη ειναι οτι με δικαννο δεν ταιριαζουν , ειναι οι δυο πιο σκληρες κυριες , καλυτερα να ασχοληθεις με Ισπανικες πυριτιδες  που ειναι πολυ πιο ανετες σε ανακρουση και πιο ελαστικες στις δοσολογιες τους , σου προτεινω CSB 1

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,736 έως 9,750 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων