ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,961 έως 9,975 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #415330

    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τους Gualandi Bior Pallettoni για μικρης διαμέτρου σκάγια και όχι δράμια?? Πρέπει να βάλουμε και φελλό από πάνω ή δουλεύει και χωρίς?

    μηπως μπορεις να γραψεις τι ακριβως θελεις να φτιαξεις ?αναλογα με την συνταγη μπορουμε να προσθεσουμε και φελο , χωρις να ειναι ομως απαραιτητο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #415442

    Βασικά δεν έχω κάτι συγκεκριμένο απλά είμαι μεταξύ μάλλινης και αυτού??

    Θέλω ένα φυσίγγι σταθερό σε κατανομές και απόδοση…μακριά από πλαστικούς συγκεντρωτήρες.

    Τα φυσίγγια θα είναι από νούμερο 4-7 για φάσσα/λαγό.

    Η επιλογές είναι

    1. Μάλλινη + couvette

    2. Μάλλινη + χαρτονάκι έμφραξης

    3. Bior Pallettoni

    Έχω δοκιμάσει τις μάλλινες με χαρτονάκι αλλά φοβάμαι για το backbored του Browning που έχω για τυχών απώλειες.

    Οι κατανομές τους είναι πολύ καλές αλλά αν μπορώ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με πιο ψηλές ταχύτητες σε πλαστική έμφραξη θα ήταν καλύτερο…πιστεύω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #415444

    Aν θες καλυτερες εμφραξεις στη μαλλινη τοτε χρειαζεται και το couvette νομιζω. Δεν εχω και καμμια τρελλη εμπειρια απο τα ρελιαστα με μαλλινη, οποτε μπορει να λεω και βλακειες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #415476

    Δημήτρης Benelli: η  ΜΒ 36 ειναι σχεδον η ιδια , εχει καποιες διαφορες στην συμεριφορα της αλλα δεν εχει νοημα να τις γραψω ,  δουλευει ανετα απο 34 εως και 40 γρ  με διαφορες τροποοιησεις στην συναρμολογηση του φυσιγγιου , τρομερες ταχυτητες και διατρησεις , φοβερες κατανομες  , ευγενικο υλικο στον πυροβολισμο , φονικοτατη , και σχετικα ευκολοδουλευτη , γνωμη μου ειναι ειναι οτι απευθυνεται στα 38 γρ σκαγια , οπου δινει και τον καλυτερο εαυτο της , τρομερο υλικο , ειναι φασσοπυριτιδα.

    Σ’ευχαριστώ φίλε.Δεν θα ήθελα πάντως να ξεπεράσω τα 36 γρ.Θα λείψω για κάποιες μέρες και δεν θα εχω πρόσβαση στο forum.Θα τα ξαναπούμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #415966

    Το θεμα ειναι εντονο στις διβασικες που εχουν μικρα φυλλιδια Πιο πολύ πιστεύω Βίκτωρα οτι αυτό συμβαίνει επειδή εχει πολύ μεγάλη περιεκτικότητα νιτρογλυκερίνης στη μάζα της.

    Επειδή είχε μείνει σε εκκρεμότητα,  επανέρχομαι με ένα πείραμα καταγεγραμμένο σε βίντεο. Φορτίζεται ο κάλυκας από στατικό ηλεκτρισμό? Συμπεριφέρνονται διαφορετικά οι διάφορες πυρίτιδες στον στατικό ηλεκτρισμό ?

    Οι δοκιμές έγιναν τρίβοντας ένα καινούργιο κάλυκα σε συνθετικό ύφασμα και πλησιάζοντας το σε χαρτί ( για να βεβαιώσουμε πρώτα ότι μπορεί να υπάρξει στατικός ηλεκτρισμός στον κάλυκα ) , και μετά σε Α1,  ΜΒ32, ΜΒ36, ΤΕCΝA , CSΒ1

    Απαντήσεις στις ερωτήσεις :

    Φορτίζεται ο κάλυκας από στατικό ηλεκτρισμό? ΝΑΙ!!!

    Συμπεριφέρνονται διαφορετικά οι διάφορες πυρίτιδες στον στατικό ηλεκτρισμό ? ΝΑΙ !!!

    Μακράν οι χειρότερες είναι οι ΜΒ , ακολουθεί η ΤΕCΝA , μετά η CSΒ1 και η Α1 μάλλον δεν παίρνει χαμπάρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #415968

    Σημερα εκανα δοκιμη σε prima V και σε F2x28 στον πινακα στα 20 μετρα.

    Δυστυχως δεν ειχα καμερα μαζι ωστε να βγαλω φωτο με τις κατανομες.

    Ωστοσο τα φυσιγγια ηταν 28 γρ και με Ζ2Μ 24.

    Την καλυτερη κατανομη την ειχε η f2x28.

    H Prima V ειχε  “σφηχτη”  κατανομη.

    Το τσοκακι της δοκιμης ηταν το  ΙΜ της Brilley.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #415982

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #416014

    H A1 λογω βαρους μαλλον ειναι δυσκολοτερο να κολλησει. Δοκιμασες με ριγμενους καλυκες;

    Πρωτο δειγμα θετικο για την G2000 στα 24 γρ. Μαλακη τουφεκια, και στο πινακα αξιοπρεπης κατανομες με το skeet ενω το **** εδωσε λιγο σφιχτοτερες. Περισσοτερα νεα οταν τα δοκιμασω στα πιατα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #416035

    H A1 λογω βαρους μαλλον ειναι δυσκολοτερο να κολλησει. Δοκιμασες με ριγμενους καλυκες; Πρωτο δειγμα θετικο για την G2000 στα 24 γρ. Μαλακη τουφεκια, και στο πινακα αξιοπρεπης κατανομες με το skeet ενω το **** εδωσε λιγο σφιχτοτερες. Περισσοτερα νεα οταν τα δοκιμασω στα πιατα.

     

    Βικτωρα εγω γεμισα 24 αρι με Aguilla SV  !!!

    Ωραια κατανομη στον πινακα, ελαφρη, ξεκουραστο αλλα βρε παιδι μου στο sporting που το εριξα μου φανικε ΛΙΓΟ  !!!

    Παρολο που το γεμισα Νο 9   ( θεωριτικα το 24 αρι σε Νο 9  εχει τον ιδιο αριθμο σκαγιων με το 28 σε Νο 8 )

    Φιλικα Πετρος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #416036

    Πετρο με ποσα γραμμαρια Aquilla  γεμισες το 24ρι???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #416039

    Kοιτα Πετρο, νομιζω οτι για το σπορτιγκ μια χαρα ειναι το 24αρι. Προσωπικα το δοκιμασα περισσοτερο για την εμπειρια, αλλα επειδη ειχα και την ανασφαλεια, κατεβηκα απο τ0 9 στο 9μιση. Βεβαια και απο αποψη κοστους εχει ενα ενδιαφερον επισης. Ομολογω ομως οτι σε πιατακια δεν εχω ριξει ακομα. Περσι εριξα με 32γρ και οταν απο τα 32 επεσα στα 28, παλι ειχα το ιδιο αγχος, αλλα τελικα δεν αλλαξαν πολλα πραματα στην αποδοση. Ευελπιστω οτι και φετος θα συμβει κατι παρομοιο. Αλλωστε παω για τη πλακα, για να εξασκηθω λιγο τους μηνες που δεν εχει κυνηγι, για τη παρεα, και για να ασχολουμαι με κατι που μου αρεσει.

     

    Ετσι οπως ειδα τις κατανομες βεβαια, ισως χρειαστει να αποχωριστω το Skeet και να παιξω λιγο με το LM

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #416042

    Έχετε παρατηρήσει καθόλου το φαινόμενο…πιατάκια πάνω από 25 μέτρα στο sporting να μην σπάνε με τα 9 άρια σκάγια…ιδιαίτερα στα πλαγιαστά???

    Άσχετο με την πιο πάνω ερώτηση:

    Το πιο ψηλό μου ποσοστό στο sporting το πέτυχα με 32άρια και 9 άρια με τσοκάρισμα 5/4…από τότε χρησιμοποιώ αποκλειστικά 28άρια σε 8-81/2 νούμερο με σαφώς χειρότερα αποτελέσματα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #416046

    Πετρο με ποσα γραμμαρια Aquilla γεμισες το  24ρι???

     

    Κωστα 1,20.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #416047

    Kοιτα Πετρο, νομιζω οτι για το σπορτιγκ μια χαρα ειναι το 24αρι. Προσωπικα το δοκιμασα περισσοτερο για την εμπειρια, αλλα επειδη ειχα και την ανασφαλεια, κατεβηκα απο τ0 9 στο 9μιση. Βεβαια και απο αποψη κοστους εχει ενα ενδιαφερον επισης. Ομολογω ομως οτι σε πιατακια δεν εχω ριξει ακομα. Περσι εριξα με 32γρ και οταν απο τα 32 επεσα στα 28, παλι ειχα το ιδιο αγχος, αλλα τελικα δεν αλλαξαν πολλα πραματα στην αποδοση. Ευελπιστω οτι και φετος θα συμβει κατι παρομοιο. Αλλωστε παω για τη πλακα, για να εξασκηθω λιγο τους μηνες που δεν εχει κυνηγι, για τη παρεα, και για να ασχολουμαι με κατι που μου αρεσει. Ετσι οπως ειδα τις κατανομες βεβαια, ισως χρειαστει να αποχωριστω το Skeet και να παιξω λιγο με το LM

     

    Βικτωρα εγω προσωπικα γεμισα 24 gr για την εμπειρια και για το κοστος.

    Προσωπικα μου αποψη παντα. Αν μου αρεσε στο sporting θα το γεμιζα και για τσιχλες.

    Απλα τωρα θα γεμισω οτι υλικα εχω και θα το αφησω στην ακρη.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #416048

    Έχετε παρατηρήσει καθόλου το φαινόμενο…πιατάκια πάνω από 25 μέτρα στο sporting να μην σπάνε με τα 9 άρια σκάγια…ιδιαίτερα στα πλαγιαστά??? Άσχετο με την πιο πάνω ερώτηση: Το πιο ψηλό μου ποσοστό στο sporting το πέτυχα με 32άρια και 9 άρια με τσοκάρισμα 5/4…από τότε χρησιμοποιώ αποκλειστικά 28άρια σε 8-81/2 νούμερο με σαφώς χειρότερα αποτελέσματα!!

    Eμενα με 28γρ ηταν το καλυτερο ποσοστο. Βεβαια, στις 2-3 πρωτες πουλες, ηταν σαν να εριχνα με αλευρι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,961 έως 9,975 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων