ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,946 έως 9,960 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #414707

    tzanampeths wrote:
    @bogvagg Δλδ κατέληξες πως το πρόβλημα είναι η υγρασία κ όχι ο στατικός; Τάκης

    Θέμα στατικού ηλεκτρισμού πάντα υπάρχει και ειδικά με την S4,αλλά το πρόβλημα ειχε πολλαπλασιαστεί με την αυξημένη υγρασία και την χαμηλή θερμοκρασία του δωματίου.Με λίγα λόγια ενας ζεστός αλλά και ξηρός χώρος βοηθάει πολύ πιστεύω σ’αυτό το θέμα.Μιλάμε οτι ηταν αδύνατον να βάλω πυρίτιδα εστω και σε ενα φυσίγγι- να κατεβάσω εναν οποιοδήποτε συγκεντρωτήρα και να μην μείνουν απο 10-20 κόκκοι πυρίτιδας ψηλά.Υπ’οψιν οτι μιλάω για γέμισμα ενα-ενα στο χέρι.Ποτέ δεν γεμίζω με το ογκομετρικό ουτε οταν δούλευα με μονοβασική (Α1 & Α1-36),πόσο μάλλον την S4 που δεν συγχωρεί το παραμικρό.Το ογκομετρικό το εχω μόνο για να μου βγάζει στο περίπου την ποσότητα που θέλω.Μετά ζύγισμα ενα-ενα στην ηλεκτρονική ζυγαριά.

    Αύξηση της υγρασίας μειώνει την ποσότητα του στατικού ηλεκτρισμού γιατί  τα μικροσταγονιδια του νερού στον αέρα είναι αγώγιμα , γι αυτό  άλλωστε δημιουργούνται και οι κεραυνοί .( ……………..  Ο κεραυνός δημιουργείται όταν η συσσώρευση στατικού ηλεκτρισμού στα σύννεφα που  υπερνικά τη αντίσταση που προβάλλει ο ατμοσφαιρικός αέρας στη δίοδο ενός ηλεκτρικού ρεύματος. Όταν ο αέρας είναι ξηρός τότε η αντίσταση αυτή είναι μεγάλη. Όταν όμως περιέχει σταγόνες που προκαλείται ηλεκτρική εκκένωση, δηλαδή δίοδος ηλεκτρικού ρεύματος μέσα από τον αέρα που συνοδεύεται από την αστραπή…….) . Ξηρές ατμόσφαιρες ευνοούν την δημιουργία περισσοτέρου στατικού ηλεκτρισμού αλλά  και τον εγκλωβισμό του αφού δεν μπορεί ευκόλα να εκφορτιστεί .Το ίδιο συμβαίνει με  τα μαλλιά που πετάνε λογω στατικού ηλεκτρισμού. Μαλλιά με υγρασία δεν πετανε  αλλά όταν είναι ξηρά και τα πλακώσεις με το μπιστολάκι πετάνε .Οταν ανέβασες θερμοκρασία και έβαλες και το αφυγραντικό λογικά έπρεπε το πράγμα να χειροτερέψει και όχι να καλυτερέψει ( έτσι κατάλαβα … ότι με την θερμοκρασία και την μείωση της υγρασίας το φαινόμενο ελαττώθηκε .. ).Πιθανώς η όλη ιστορία είναι αποτέλεσμα της συμπεριφοράς της επιφάνειας των κόκκων και των υλικών  κατασκευής τους περισσότερο παρά του στατικού ηλεκτρισμού. Αν έχεις όρεξη για κατασκευές φτιάξε κάτι τέτοιο και δοκίμασε το σε ένα άδειο φυσίγγι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414711

    KIKLADES …. και τα πλακώσεις με το μπιστολάκι πετάνε .Οταν ανέβασες θερμοκρασία και έβαλες και το αφυγραντικό λογικά έπρεπε το πράγμα να χειροτερέψει και όχι να καλυτερέψει ( έτσι κατάλαβα … ότι με την θερμοκρασία και την μείωση της υγρασίας το φαινόμενο ελαττώθηκε .. ).

    Eβαλα και το πιστολάκι των μαλλιών και ζέστανα  5-5 τους κάλυκες και δεν ξέρω τι απ’ολα ηταν αυτό που βοήθησε να καλυτερέψει η κατάσταση.Πάντως μετά απ’ολα αυτά η βελτίωση ηταν εμφανής.Ωραίος και τεκμηριωμένος επιστημονικά ο τρόπος που ανέπτυξες το φαινόμενο αυτό.Μπράβο σου.Τώρα οσον αφορά το βίντεο που εβαλες δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει αυτός εκεί.Αν δεν σου κάνει κόπο μου το εξηγείς ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #414715

    KIKLADES …. και τα πλακώσεις με το μπιστολάκι πετάνε .Οταν ανέβασες θερμοκρασία και έβαλες και το αφυγραντικό λογικά έπρεπε το πράγμα να χειροτερέψει και όχι να καλυτερέψει ( έτσι κατάλαβα … ότι με την θερμοκρασία και την μείωση της υγρασίας το φαινόμενο ελαττώθηκε .. ). Eβαλα και το πιστολάκι των μαλλιών και ζέστανα 5-5 τους κάλυκες και δεν ξέρω τι απ’ολα ηταν αυτό που βοήθησε να καλυτερέψει η κατάσταση.Πάντως μετά απ’ολα αυτά η βελτίωση ηταν εμφανής.Ωραίος και τεκμηριωμένος επιστημονικά ο τρόπος που ανέπτυξες το φαινόμενο αυτό.Μπράβο σου.Τώρα οσον αφορά το βίντεο που εβαλες δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει αυτός εκεί.Αν δεν σου κάνει κόπο μου το εξηγείς ;

    Το ηλεκτροσκόπιο είναι ένας απλός τρόπος να βεβαιωθείς αν κάτι είναι φορτισμένο με στατικό ηλεκτρισμό . Αν  λοιπόν το πλαστικό του φυσιγγίου έχει στατικό ηλεκτρισμό και το ακουμπήσεις στο έλασμα που εξέχει, ένα μέρος των φορτίων  του θα μετακινηθεί προς τα δυο ελάσματα  που κρέμονται εσωτερικά, θα τα φορτίσει με ίδιο φορτίο και αυτά θα απωθηθούν και θα ανοίξουν έστω και λίγο .Αν το πλαστικό δεν έχει φορτία , τα ελάσματα δεν θα ανοίξουν. Πάντως το πιθανότερο για εμένα είναι κάτι που σχετίζεται με τον τρόπο κατασκευής της πυρίτιδας , κάποια πρόσμιξη  ίσως  που έχουν, …. λίγο εμπειρικά πιο πριν το είχα ονομάσει σαν την «λαδίλα»  που έχουν.

    Περισσότερες πληροφορίες για το ηλεκτροσκόπιο στο παρακάτω  σύνδεσμο

    http://mikrokellariphys.blogspot.gr/2009/10/blog-post.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #414722

    λίγο εμπειρικά πιο πριν το είχα ονομάσει σαν την «λαδίλα»  που έχουν

    Στις διβασικές (π.χ. S4, SIPE κλπ) και στις τροποποιημένες διβασικές (π.χ ΜΒ, F2 κλπ) χρησιμοποιούνται για την κατασκευή τους μη πτητικοί διαλύτες με αποτέλεσμα να τους δίνουν μια ελαιώδη υφή και να κολλάνε σχεδόν σε οτιδήποτε μη μεταλλικό και σε συνάρτηση με το φίλμ πούδρας που έχουν οι καινούριοι κάλυκες να μας δίνουν μας την ψευδαίσθηση του στατικού ηλεκτρισμού.

     

    Περισσότερα εδώ μετά τις 10-4-2013 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414786

    Δημήτρης Benelli ……. για αυτο προτεινα στον φιλο τον Βαγγελη να αλλαξει υλικο , αλλιως γεμισμα ενα ενα στο χερι  , καινουργιος  καλυκας Cheddite και  συγκεντρωτηρας  Gualandi

    Τι θα μου πρότεινες που να αντιδρά εξ ισου καλά στην πολύ υγρασία;Απο μονοβασικές εχω Α1 – GM3 – CSB1 & A1 x 36.Συνήθως χρησιμοποιώ καινούργιους κάλυκες CHEDDITE και NOBEL SPORT και πολύ σπάνια μεταχειρισμένους αφού ολη η ζημιά στα 100 τεμ. ειναι 2-2,5 €.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #414793

    δοκίμασε την cm3 με 688 καψούλι για πολύ υγρασία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #414800

    ποτε δεν μου αρεσαν τα ογκομετρικα μου θυμηζουν τον παλια καιρο που οι παλιοι κυνηγη ειχαν ογκομετρικα κομενα καλαμια και γεμηζαν στο περιπου χωρης  να εχουν ενα σωτο φυσιγγιο εγω τα ζυγηζω ενα ενα με το χερι και ασ αργο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #414815

    δοκίμασε την cm3 με 688 καψούλι για πολύ υγρασία

    Αν θελεις μου δινεις το set up που με ενδιαφεραι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414855

    Δημήτρης Benelli ……. για αυτο προτεινα στον φιλο τον Βαγγελη να αλλαξει υλικο , αλλιως γεμισμα ενα ενα στο χερι , καινουργιος καλυκας Cheddite και συγκεντρωτηρας Gualandi Τι θα μου πρότεινες που να αντιδρά εξ ισου καλά στην πολύ υγρασία;Απο μονοβασικές εχω Α1 – GM3 – CSB1 & A1 x 36.Συνήθως χρησιμοποιώ καινούργιους κάλυκες CHEDDITE και NOBEL SPORT και πολύ σπάνια μεταχειρισμένους αφού ολη η ζημιά στα 100 τεμ. ειναι 2-2,5 €.

    θα σου προτεινα να καψεις οτι πυριτιδα εχεις , και να ασχοληθεις αποκλειστικα και μονο με F2x36 , φασσας δεν εισαι ? η κανω λαθος ? ταιριαζει και το πρωτο γραμμα , ταιριαζουν και αλλα πολλα , αν τελικα ασχοληθεις με αυτο το υλικο , εδω ειμαστε για καθε βοηθεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414863

    Δημήτρης Benelli ….(θα σου προτεινα να καψεις οτι πυριτιδα εχεις , και να ασχοληθεις αποκλειστικα και μονο με F2x36 , φασσας δεν εισαι ? η κανω λαθος ? ταιριαζει και το πρωτο γραμμα , ταιριαζουν και αλλα πολλα , αν τελικα ασχοληθεις με αυτο το υλικο , εδω ειμαστε για καθε βοηθεια)

    Για να ξεστοκάρω οτι πυρίτιδα εχω,ισως και να μη μου φτάνουν τα χρόνια που μου εχει γραμμένα ο θεός.Εκτός και τις δώσω σε αλλους που τυχόν τους ενδιαφέρουν.Επειτα βλέπω οτι ο ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ που προμηθεύομαι υλικά δεν βλέπω να εχει αυτήν την πυρίτιδα,ουτε ακόμη και τις αδελφές της F2X28 & F2X32.Ποιός την αντιπροσωπεύει;Για φυσίγγια με μικρότερο βάρος σκαγίων (30-34 γρ.)τι κάνω;Παρεπιπτόντως εχω μια μικρή ποσότητα απο ΜΒ 36 (περίπου μισό κιλό).Μοιάζουν αυτές οι πυρίτιδες μεταξύ τους;Νομίζω ειναι και οι δυό της BASCHERI & PELLAGRI,ή κάνω λάθος;Οσο για το αγαπημένο μου θήραμα,ναι ειναι η φάσσα.Αναμένω περισσότερα….. για την πυρίτιδα αυτή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414864

    Φυσιγγια με βαρη 31 εως 33 γρ μπορεις ανετα να φτιαξεις και με την MB32 που τη βρισκεις πανευκολα

    Oμοιοπαθης στην συλλογη υλικων; 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414893

    VICTZ …..Oμοιοπαθης στην συλλογη υλικων;

    Το εχω κάνει το δωμάτιο ”ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΛΥΚΟΠΟΙΕΙΟ”.Να δω πως θα το ξεστοκάρω τώρα.Και το χειρότερο δεν εχει και κυνήγια πλέον οπως παλιότερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414901

    Kαλημερα

    Εγω ευτυχως καποια τα ριχνω στο σκοπευτηριο. Παρολα αυτα εχω καμποσα υλικα που καθονται, και τα λυπαμαι. καθε τοσο φτιαχνω 10-20 απο το καθενα και τα ριχνω σε κανενα περασμα ετσι για το καλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #415249

    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τους Gualandi Bior Pallettoni για μικρης διαμέτρου σκάγια και όχι δράμια??

    Πρέπει να βάλουμε και φελλό από πάνω ή δουλεύει και χωρίς?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #415328

    Δημήτρης Benelli ….(θα σου προτεινα να καψεις οτι πυριτιδα εχεις , και να ασχοληθεις αποκλειστικα και μονο με F2x36 , φασσας δεν εισαι ? η κανω λαθος ? ταιριαζει και το πρωτο γραμμα , ταιριαζουν και αλλα πολλα , αν τελικα ασχοληθεις με αυτο το υλικο , εδω ειμαστε για καθε βοηθεια) Για να ξεστοκάρω οτι πυρίτιδα εχω,ισως και να μη μου φτάνουν τα χρόνια που μου εχει γραμμένα ο θεός.Εκτός και τις δώσω σε αλλους που τυχόν τους ενδιαφέρουν.Επειτα βλέπω οτι ο ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ που προμηθεύομαι υλικά δεν βλέπω να εχει αυτήν την πυρίτιδα,ουτε ακόμη και τις αδελφές της F2X28 & F2X32.Ποιός την αντιπροσωπεύει;Για φυσίγγια με μικρότερο βάρος σκαγίων (30-34 γρ.)τι κάνω;Παρεπιπτόντως εχω μια μικρή ποσότητα απο ΜΒ 36 (περίπου μισό κιλό).Μοιάζουν αυτές οι πυρίτιδες μεταξύ τους;Νομίζω ειναι και οι δυό της BASCHERI & PELLAGRI,ή κάνω λάθος;Οσο για το αγαπημένο μου θήραμα,ναι ειναι η φάσσα.Αναμένω περισσότερα….. για την πυρίτιδα αυτή. [/quote η  ΜΒ 36 ειναι σχεδον η ιδια , εχει καποιες διαφορες στην συμεριφορα της αλλα δεν εχει νοημα να τις γραψω ,  δουλευει ανετα απο 34 εως και 40 γρ  με διαφορες τροποοιησεις στην συναρμολογηση του φυσιγγιου , τρομερες ταχυτητες και διατρησεις , φοβερες κατανομες  , ευγενικο υλικο στον πυροβολισμο , φονικοτατη , και σχετικα ευκολοδουλευτη , γνωμη μου ειναι ειναι οτι απευθυνεται στα 38 γρ σκαγια , οπου δινει και τον καλυτερο εαυτο της , τρομερο υλικο , ειναι φασσοπυριτιδα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,946 έως 9,960 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων