ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,021 έως 10,035 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #418425

    Φίλε τα φυσίγγια προορίζονται για μπεκάτσα ή πέρδικα στο πυκνό. Στην παρούσα φάση έχουμε πετύχει σταθερές διασπορές των 75εκ. στα 10μ και κάποιες τυχαίες που άνοιγαν στα 90-100εκ. Τρομερή διασπορά αλλά δεν επαναλαμβάνεται κάθε φορά…προσπαθούμε να την σταθεροποιήσουμε αλλά θα θέλαμε και άλλες ιδέες για αποκέντρωση των σκαγιών. Οι πατέντες μέχρι στιγμής αφορούν διαφόρων τύπων εμφρακτήρες μπροστά από τα σκάγια κάτι σαν του Lambro direct ή του polywad. Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει τα πλαστικά BB και θα θέλαμε κάποια δεδομένα όσο αφορά την απόδοσή τους στον πίνακα σε τέτοιες αποστάσεις.

    καλημερα… προσπαθησε να βρεις τις εμφρακτηρες του στοκας… ειναι με 4 πτερυγια και κανουν πολυ καλη δουλεια λογο του οτι στις ακρες εχουν γυρισμα που σκορπαει πιο καλα τα σκαγια και περιστρεφεται πιο πολυ…..βλεπε στοκαςDD


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #418432

    Σύμφωνα με τους Γάλλους οι συνημμένες εμφράξεις δίνουν μέγιστη διασπορά. (Εσείς τι χρησιμοποιείτε; ) Δυστυχώς δε μπορώ να τις βάλω στο χέρι… http://www.naturabuy.fr/Disperseurs-embase-cal-12-tres-grande-dispersion-courte-distance–item-1293505.html

    Τάκης

    Τάκη, αυτοί οι αποκεντρωτήρες είναι πανομοιότυποι με τους Lambro direct !!! Αλλά μάλλον ούτε η Lambro τους διαθέτει στο εμπόριο (για ιδιογομωτές), όπως ούτε ο Στόκας τους δικούς του.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #418453

    Από ότι είδα στο site τους μπορούν να τους στείλουν και Ελλάδα…τώρα για Κύπρο δεν λέει αλλά ρώτησα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #418469

    Φίλε τα φυσίγγια προορίζονται για μπεκάτσα ή πέρδικα στο πυκνό. Στην παρούσα φάση έχουμε πετύχει σταθερές διασπορές των 75εκ. στα 10μ και κάποιες τυχαίες που άνοιγαν στα 90-100εκ. Τρομερή διασπορά αλλά δεν επαναλαμβάνεται κάθε φορά…προσπαθούμε να την σταθεροποιήσουμε αλλά θα θέλαμε και άλλες ιδέες για αποκέντρωση των σκαγιών. Οι πατέντες μέχρι στιγμής αφορούν διαφόρων τύπων εμφρακτήρες μπροστά από τα σκάγια κάτι σαν του Lambro direct ή του polywad. Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει τα πλαστικά BB και θα θέλαμε κάποια δεδομένα όσο αφορά την απόδοσή τους στον πίνακα σε τέτοιες αποστάσεις.

    Αν εχεις  προσεξει παρουσιασεις περιοδικων του χωρου κατα καιρους  Ελληνικων και ξενων φυσιγγιων διασπορας, το ανοιγμα της ντουφεκιας  κυμαινεται απο 45 εκ. εως70 το πολυ, μιλαμε για επωνυμους και καταξιωμενους κατασκευαστες επομενως αυτο δεν ειναι τυχαιο, διοτι πρωτα απο ολα προεχει η ασφαλεια, και ακομα ευελπιστουν οτι απευθηνονται σε κυνηγους σκοπευτες με στοιχιωδεις τουλαχιστων ικανοτητες σκοπευσης……….ΦΙΛΙΚΑ   ΠΑΝΤΑ   ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337…………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #418478

    Από ότι είδα στο site τους μπορούν να τους στείλουν και Ελλάδα…τώρα για Κύπρο δεν λέει αλλά ρώτησα!!!!

    με ποια πυριτιδα εχεις κανει το 1μ διασπορα φιλε ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #418503

    είναι πανομοιότυποι με τους Lambro direct

    Καλησπέρα Στέλιο,

    Όντως δείχνουν ίδιοι! Τα Direct A1 έχουν;

    @vti-chris Ο συγκεκριμένος πωλητής δε στέλνει εκτός Γαλλίας. Επίσης αν είναι ανακοινώσιμη θα με ενδιέφερε κι εμένα η συνταγή σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #418541

    vti-chris wrote:
    Από ότι είδα στο site τους μπορούν να τους στείλουν και Ελλάδα…τώρα για Κύπρο δεν λέει αλλά ρώτησα!!!!

    με ποια πυριτιδα εχεις κανει το 1μ διασπορα φιλε ?

     

    Φίλε είναι με 206S στα 33γρ 9άρια με CX2000 και στρογγυλό ρέλι με τζαμάκι  σε 70άρη κάλυκα.

    Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφία της του εμφρακτήρα αύριο και του πίνακα δοκιμών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    Antonis Stamatiou στις #418813

    ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΟΥΛΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΠΑΠΙ-ΦΑΣΣΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΜΕ ΤΗ ΜΒ32 ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ…ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ Κ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ…ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ? Αποσταση 35 μετρα, τσοκ ΙΜ ,ΒΕNELLI M2 σκαγια 6αρια cx2000- 1,8 x 35 – Z2M 18 [/url] 686- 1,8 x 34 – Z2M 21 [/url] 686- 1,8 x35 – Z2M18 [/url]

    ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ… ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η 686- 1,8 x35 – Z2M18 ΘΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΛΛΑ 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #418893

    aris_kalamata wrote:
    ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΟΥΛΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΠΑΠΙ-ΦΑΣΣΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΜΕ ΤΗ ΜΒ32 ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ…ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ Κ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ…ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ? Αποσταση 35 μετρα, τσοκ ΙΜ ,ΒΕNELLI M2 σκαγια 6αρια cx2000- 1,8 x 35 – Z2M 18 [/url] 686- 1,8 x 34 – Z2M 21 [/url] 686- 1,8 x35 – Z2M18 [/url]

    ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ… ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η 686- 1,8 x35 – Z2M18 ΘΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΛΛΑ

    ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΑΚΙ 6ΑΡΙΑ??? 😛

    Υ.Γ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΟΥ… 😛

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #418899

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #418900

    aris_kalamata wrote:
    ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΟΥΛΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΠΑΠΙ-ΦΑΣΣΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΜΕ ΤΗ ΜΒ32 ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ…ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ Κ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ…ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ? Αποσταση 35 μετρα, τσοκ ΙΜ ,ΒΕNELLI M2 σκαγια 6αρια cx2000- 1,8 x 35 – Z2M 18 [/url] 686- 1,8 x 34 – Z2M 21 [/url] 686- 1,8 x35 – Z2M18 [/url]

    Εγώ αυτές τις συγκεντρώσεις τις έχω με IC στα 35μ …  😀 . Μπράβο, μπράβο συνέχισε … σκέφτομαι διάφορα !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #418913

    Εγώ αυτές τις συγκεντρώσεις τις έχω με IC στα 35μ … . Μπράβο, μπράβο συνέχισε … σκέφτομαι διάφορα !

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Ε ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ Κ ΤΗ ΣΚΟΡΠΟΣΚΑΓΙΑΣΤΡΑ ΜΟΥ… ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 🙂

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ…ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ Κ ΣΕ ΜΥΝΗΜΑΤΑ…ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 😛 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ Ο ΝΗΣΙΩΤΗΣ… 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #418934

    στα λογια φτιαχνουμε ουρανοξυστες , στην πιστα ομως τα πραγματα ειναι δυσκολα , ξερω ακριβως τι κανει μια κανη oπτιμα στα 35 μ με 4 αστρα , και με διαφορα φυσιγγια εμποριου , αλλα μια χαρη θελω , να δουμε επιτελους στο φορουμ μια τουφεκια αυτης της τοσο διαφημισμενης κανης , στα 35 μ με 4 αστρα να δουμε ετσι τι κανει , περιμενουμε λοιπον με μεγαλη αγωνια

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #419029

    στα λογια φτιαχνουμε ουρανοξυστες , στην πιστα ομως τα πραγματα ειναι δυσκολα , ξερω ακριβως τι κανει μια κανη oπτιμα στα 35 μ με 4 αστρα , και με διαφορα φυσιγγια εμποριου , αλλα μια χαρη θελω , να δουμε επιτελους στο φορουμ μια τουφεκια αυτης της τοσο διαφημισμενης κανης , στα 35 μ με 4 αστρα να δουμε ετσι τι κανει , περιμενουμε λοιπον με μεγαλη αγωνια

    Αν είχα τον χρόνο, θα καθόμουν να φτιάξω μερικά ταψιά με βαλιστική ζελατίνη, θα την μετέφερα σε ψυγεία με πάγο μέχρι το πεδίο βολής και θα έκανα μια πολύ ωραία παρουσίαση. Αν και στο μυαλό μου δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο πως θα κατάφερνα να τις στηρίξω όρθιες.  Τις δοκιμές με βρεγμένους καταλόγους δεν τις συμπαθώ, η ζελατίνη φωτογραφίζεται εύκολα και δίνει πιο ωραία εικόνα όσο αφορά τις διατρήσεις. Αυτό όμως την συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μου, είναι απλά αδύνατον λόγο έλειψης χρόνου. Σε γενικές γραμμές πάντως, είναι γνωστό τοις πάσι ότι οι Οptima II δίνουν 1 εώς 1,5 τσοκ πιο σφικτές κατανομές από άλλες κάνες με τα ίδια τσοκ. Αν έχεις διαφορετική άποψη σεβαστή αλλά δεν νομίζω ότι και εσύ ποτέ έχεις αποδείξει το αντίθετο.

    Αυτά όλα χωρίς καμία όρεξη αντιπαράθεσης.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #419032

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Εγώ αυτές τις συγκεντρώσεις τις έχω με IC στα 35μ … . Μπράβο, μπράβο συνέχισε … σκέφτομαι διάφορα ! http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Ε ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ Κ ΤΗ ΣΚΟΡΠΟΣΚΑΓΙΑΣΤΡΑ ΜΟΥ… ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ…ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ Κ ΣΕ ΜΥΝΗΜΑΤΑ…ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ Ο ΝΗΣΙΩΤΗΣ…

    Αφού αυτός όταν ακούει τέτοιες συζητήσεις δεν μιλάει … 🙂 ! Κάθετε σε μια γωνιά και χαμογελάει σατανικά. Βλέπεις έχει καταλήξει εδώ και χρόνια στην γεμισιά με τα 33γρ και την ρίχνει χειμώνα-καλοκαίρι κάνοντας θαύματα. Είναι όμως ωραίο φυσίγγι, σαν να ρίχνεις με φλόμπερτ και μερικά παπιά που έχω πάρει με τα φυσίγγια του δεν κάνουν κιχ … :-). Ο μόνος λόγος που αγριεύει είναι όταν βλέπει τις χήνες και αρχίζει να ρίχνει εκείνα τα παλιο-magnum τα Reminghton στα 50 γρ. Ο βήχας, ο έρωτας και τα λεφτά δεν κρύβονται φίλε μου Άρη …. 😀

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,021 έως 10,035 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων