ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,111 έως 10,125 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #421385

    ευχαριστω γιωργο!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #421401

    Καλησπερα Σταθη

    Να κανω μια φιλικη παρεμβαση

    Το 1.70 ειναι ηδη δυνατο οποτε φανταζομαι το 1.80 θα κλοτσαει κανονικα !!!

    Φαντασου οτι το super caccia ειναι γεμισμενω με 686   Tecna  1.80 χ 38 gr

    Αποψη μου ειναι ξεκινα σαν βαση με 1.70 δες πως σου παει και κανε και καμια δοκιμη

     

    Φιλικα παντα  Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #421451

    εγινε πετρο ,θα κανω δοκιμες πρωτα σε ευχαριστω.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #421456

    … Καλή Ανάσταση σε όλους 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #421519

    stathis wrote:
    με τεκνα ρε παιδια με ρελι η αστερι δεν εχουμε καμμια συνταγουλα? 391-525

    Καλησπερα Stathi Λοιπον ειναι χειμωνιατικη. καλυκας Cheditte 686 Tecna 1,70 χ 34 gr Gualadi 23 Κλεισιμο στα 58 mm με 6αρι αστερι Φιλικα Πετρος

    Πετρο η συνταγη που εγραψες ειναι χειμωνιατικη ????? με 385 μ περιπου αρχικες και 650 bar το πολυ ? για τρυγονια τον Αυγουστο καλη ειναι , αλλα για χειμωνα φιλε ειναι πολυ αδυναμη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #421668

    Χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες , ειχα μια συζητηση με ενα φιλο πριν λιγες μερες για μια συνταγη , και του ειχα γραψει , προσεξε , μπορει να σκασει το οπλο απο εκρηξη εκτος θαλαμης , ξερει καποιος να μας εξηγησει τι σημαινει αυτος ο ορος , αν μπορει να συμβει αυτο η απο τι δημιουργειται ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #421670

    Καμιά συνταγή με Tecna και μάλλινη Diana σε στρογγυλό ρέλι???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #421681

    Χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες , ειχα μια συζητηση με ενα φιλο πριν λιγες μερες για μια συνταγη , και του ειχα γραψει , προσεξε , μπορει να σκασει το οπλο απο εκρηξη εκτος θαλαμης , ξερει καποιος να μας εξηγησει τι σημαινει αυτος ο ορος , αν μπορει να συμβει αυτο η απο τι δημιουργειται ?

     

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ Κ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!!!

    ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ… 😉

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #421690

    Δημητρης Benelli wrote:
    Χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες , ειχα μια συζητηση με ενα φιλο πριν λιγες μερες για μια συνταγη , και του ειχα γραψει , προσεξε , μπορει να σκασει το οπλο απο εκρηξη εκτος θαλαμης , ξερει καποιος να μας εξηγησει τι σημαινει αυτος ο ορος , αν μπορει να συμβει αυτο η απο τι δημιουργειται ?

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ Κ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!!! ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ…

    Σε τί; Στις εκρήξεις όπλων;  😀

    Εγώ ρε συ Άρη να σου πω την αλήθεια, είμαι 38 ετών και θυμάμαι να πηγαίνω με τον πατέρα μου για κυνήγι από τα 8 μου χρόνια (3η Δημοτικού). Καθε Σάββατο μεσημέρι που κατέβαζε τα ρολά στο μαγαζί και κλείδωνε, πήγαινε στην καβάντζα του και γέμιζε τα φυσίγγια της επόμενης μέρας. Ένα-ένα στο χέρι με την ζυγαριά με τα φυλαράκια μολύβδου. Ίσα που έφτανα τον πάγκο και λύσαγα να πάρω το χωνάκι για να βάλω τα υλικά στον κάλυκα. “Το μπαρούτι θα το βάζω εγώ και τα σκάγια εσύ” μου έλεγε. Ζύγιζα τα σκάγια μεχρι η βελόνα να ισσοροπήσει στο κέντρο και τα άδειαζα στον κάλυκα. Έβαζα  και το χαρτάκι και πήγαινα στην μέγκενη όπου ήταν σφυγμένο το χειροκίνητο στροφείο. Στρογγυλό ρέλι, “πρόσεχε να βάζεις ακριβώς την ίδια δύναμη σε όλα” μου έλεγε και μου έδινε ένα πανάκι για να λαδώνω τον κάλυκα πριν τον κλείσω. Στο τέλος τα κοίταζε και τα κούναγε ένα-ένα κοντά στο αυτί του, όποια δεν του άρεσαν τα έβαζε χώρια.

    Οι φίλοι του παλι πιο ‘επιστήμονες” του είδους, με υγρόμετρα, με μανόμετρα κτλ κτλ κτλ. Κάποιοι μάλιστα γέμιζαν και magnum. Στα μάτια μου φάνταζαν τυχεροί γιατί είχαν καραμπίνες ενώ εμείς δίκαννο. Ποτέ δεν είδα όπλο να σκάει, ποτέ δεν έμαθα ότι κάποιος τραυματίστηκε, ποτέ δεν έμαθα ότι κάποιον τον πέρασε η κάννη πέρα για πέρα κτλ κτλ.

    Ακόμα και παιδάκι όταν ήμουν και πηγαίναμε διακοπές στον Έβρο, έβλεπα κάτι μασούρια για φυσίγγια να τα χρησιμοποιούν άνθρωποι με κάτι ρημάδια για όπλα. Άντε στην χειρότερη να είχε σπάσει κάποιο κλείστρο ή να είχε φουσκώσει καμιά θαλάμη.

    Τώρα τελευταία τι μόδα είναι αυτή να διαβάζουμε συνέχεια για εκρήξεις, δεν ξέρω. Ξέρω ότι αν είσαι συνετός και έχεις λίγο μυαλό στο κεφάλι σου, δεν κινδυνεύεις ακόμα και αν φλερτάρεις με τα όρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #421698

    ΡΕ ΦΙΛΕ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΠΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΑΝ ΜΙΑ ΣΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΣΥΜΒΕΙ… 🙂

    ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΘΟΣ Κ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΩΣ ΜΑΣ ΜΠΟΥΝ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ  ΤΟΣΟ ΚΑΛΕΣ ΟΣΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ Η ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΙΑΚΥΝΔΙΝΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΡΟΠΟ…

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ Κ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ…ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ Κ ΟΧΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΤΛ… ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ”ΚΑΨΕΙΣ” ΛΑΘΟΣ ΜΙΑ ΠΥΡΙΤΙΔΑ Κ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ, ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ, ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΦΟΝΙΚΟΤΗΤΑ, ΕΚΡΗΞΗ ΣΤΟΜΙΟΥ ΚΤΛ ΚΤΛ… ΓΙΑΤΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ…

    ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Κ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ… ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ, ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΜΕ Κ ΤΙΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ…

    ΑΝ Κ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ Κ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #421702

    Η κάννη εξ υποθέσεως και εκ κατασκευής είναι ένας ανοιχτός σωλήνας στην μια του άκρη κατά την ώρα της πυροδότησης.

     

    Με αυτή τη διάταξη, έχουμε πολύ γρήγορη εκτόνωση της πίεσης που δημιουργείται, άρα πρακτικά δεν υπάρχει κίνδυνος έκρηξης με την έννοια που βλέπουμε να συμβαίνει στις ταινίες δράσης στο σινεμά κτλ. Μπορεί σε κάποια ακραία περίπτωση υπερβολικής / λάθος γόμωσης να φουσκώσει το μέταλλο στο πιο αδύναμο σημείο καθιστώντας ενδεχομένως το όπλο άχρηστο, πάντα όμως η κύρια εκτόνωση της πίεσης θα γίνεται από την ελεύθερη έξοδο της κάννης.

     

    Όμως αν η κάννη δεν έχει ελεύθερη διαφυγή των αερίων, γιατί π.χ. βάλαμε την άκρη της μέσα στη λάσπη και πυροβολήσαμε, γιατί π.χ. σε θαλάμη cal 12 βάλαμε ένα φυσίγγιο cal 20 και από πίσω ένα ακόμα φυσίγγιο cal 12 και πυροβολήσαμε, κτλ κτλ, λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις όλη η πίεση πρέπει να συγκρατηθεί μέσα στην κάννη και αυτό δεν προβλέπεται από τη λειτουργία της, άρα θα έχουμε αστοχία υλικού στο πιο αδύναμο σημείο και διαφυγή της πίεσης από εκεί, πραγματική έκρηξη, αλλά για να συμβεί αυτό πρέπει πρώτα να βουλώσουμε την κάννη.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    elvas1 στις #421723

    Χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες , ειχα μια συζητηση με ενα φιλο πριν λιγες μερες για μια συνταγη , και του ειχα γραψει , προσεξε , μπορει να σκασει το οπλο απο εκρηξη εκτος θαλαμης , ξερει καποιος να μας εξηγησει τι σημαινει αυτος ο ορος , αν μπορει να συμβει αυτο η απο τι δημιουργειται ?

    Το φαινόμενο λέγεται hangfire ή delayed ignition, μπορεί να συμβεί σε κάθε όπλο (λειόκανο, ραβδωτό, πιστόλι, τυφέκιο) και είναι κάτι πραγματικά επικίνδυνο.

     

    Λευτέρης

    http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #421748

    Δημητρης Benelli wrote:
    Χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες , ειχα μια συζητηση με ενα φιλο πριν λιγες μερες για μια συνταγη , και του ειχα γραψει , προσεξε , μπορει να σκασει το οπλο απο εκρηξη εκτος θαλαμης , ξερει καποιος να μας εξηγησει τι σημαινει αυτος ο ορος , αν μπορει να συμβει αυτο η απο τι δημιουργειται ?

    Το φαινόμενο λέγεται hangfire ή delayed ignition, μπορεί να συμβεί σε κάθε όπλο (λειόκανο, ραβδωτό, πιστόλι, τυφέκιο) και είναι κάτι πραγματικά επικίνδυνο. Λευτέρης http://www.europeancartridgeunlimited.com

    ακριβως φιλε Λευτερη , σε μεταφραση καθυστερημενη αναφλεξη , αργη αναφλεξη , και πιο λιανα , αργο καψουλι με υπερπροοδευτικες πυριτιδες και μικρο φορτιο σκαγιων και σε σχετικα αρελιαστο φυσιγγι , αυτο ακριβως το εγκλημα δηλαδη που κανουν πολλοι ιδιογομωτες , δεν  ξερουν οτι καθε φορα που πατανε σκανδαλη με τετοιο φυσιγγι , ριχνουν κορωνα γραμματα την σωματικη τους ακεραιοτητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421768

    elvas1 wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:
    Χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες , ειχα μια συζητηση με ενα φιλο πριν λιγες μερες για μια συνταγη , και του ειχα γραψει , προσεξε , μπορει να σκασει το οπλο απο εκρηξη εκτος θαλαμης , ξερει καποιος να μας εξηγησει τι σημαινει αυτος ο ορος , αν μπορει να συμβει αυτο η απο τι δημιουργειται ?

    Το φαινόμενο λέγεται hangfire ή delayed ignition, μπορεί να συμβεί σε κάθε όπλο (λειόκανο, ραβδωτό, πιστόλι, τυφέκιο) και είναι κάτι πραγματικά επικίνδυνο. Λευτέρης http://www.europeancartridgeunlimited.com

    ακριβως φιλε Λευτερη , σε μεταφραση καθυστερημενη αναφλεξη , αργη αναφλεξη , και πιο λιανα , αργο καψουλι με υπερπροοδευτικες πυριτιδες και μικρο φορτιο σκαγιων και σε σχετικα αρελιαστο φυσιγγι , αυτο ακριβως το εγκλημα δηλαδη που κανουν πολλοι ιδιογομωτες , δεν ξερουν οτι καθε φορα που πατανε σκανδαλη με τετοιο φυσιγγι , ριχνουν κορωνα γραμματα την σωματικη τους ακεραιοτητα

    Εχω διαβασει στο Αμερικανικο φορουμ για οπλα που εχουν σκασει στο σκοπευτηριο απο καθυστερημενη πυροδοτηση,η αλλες αιτιες τετοιου ειδους,η πιο πολλες ηταν με φυσσιγκια ιδιογομωσης,Η καννη η εσκαγε στη θαλαμη,η εκτοξευοτανε,ξηλονοτανε στη κυριολεξξια απο το μονομπλοκ και πεταγοτανε 20 γιαρδες,και η ριγα στα ουρανια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #421782

    Τώρα τι ακριβώς λέμε εδώ πέρα;

    Οτι αν το φυσίγγιο πυροδοτηθεί κανονικά, τότε τα μέταλλα αντέχουν, αλλά αν πυροδοτηθεί με 2 δευτερόλεπτα καθυστέρηση, τότε τι ακριβώς συμβαίνει; Μετατρέπεται το φυσίγγιο σε χειροβομβίδα και σκάει μέσα στη θαλάμη;

    Ή μήπως λέμε οτι δεν έγινε πυροδότηση και ανοίξαμε το όπλο και το κοιτάμε, και τότε γίνεται η καθυστερημένη πυροδότηση, όταν έχουμε τραβήξει πίσω το κλείστρο, ή ακόμα χειρότερα, βγάλαμε το μη πυροδοτηθέν φυσίγγιο και το κρατάμε στο χέρι και σκεφτόμαστε πότε άραγε θα σκάσει;

    Γιατί το ένα είναι λίγο διαφορετικό από το άλλο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,111 έως 10,125 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων