ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,171 έως 10,185 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #422410

    εαν κλεινης τα φυσιγγια μονο με αστερι χωρης να τα ρελιασης μετα θα εχουν επητυχια γιατι εγω που παλια τα εκλεινα μονο με αστερι εβγεναν με εξωγκοματα που εμπεναν με δυσκολια στο δυκανο φαντασου στην καραμπινα τη θα γηνωνταν

    καλημερα Νικο. την χρονια που μας περασε ειπα να πειραματιστω και να μην ρελιασω τα φυσιγγια. Ρυθμισα λοιπον την μηχανη να κλεινει ακριβως 58 χιλ και αρχισα. αυτο που παρατηρησα ηταν οτι στο 6αρι αστερι ειχα αρκετα εξογκωματα τα οποια χρειαζοντουσαν ρελιασμα, στο 8αρι ομως τα πραγματα ηταν διαφορετικα…σχεδον δεν υπηρχε καθολου εξογκωμα και η καραμπινα τα εριχνε κανονικα χωρις καμια εμπλοκη. Το αποτελεσμα δε, περαν του ικανοποιητικου!! Εδω να πω οτι οι καλυκες ηταν καινουργιοι, σε ξαναριγμενους ισως και το 6αρι να μην ειχε τοσο εντονα εξογκωματα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #422413

    Θωμα, και σε καινουριους καλυκες αν κλεισεις χωρις ρελιασμα στη μηχανη, αλλα πατησεις 2 φορες το αστερι, το φαινομενο εξαλειφεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #422460

    Νίκος Σάμος wrote:
    εαν κλεινης τα φυσιγγια μονο με αστερι χωρης να τα ρελιασης μετα θα εχουν επητυχια γιατι εγω που παλια τα εκλεινα μονο με αστερι εβγεναν με εξωγκοματα που εμπεναν με δυσκολια στο δυκανο φαντασου στην καραμπινα τη θα γηνωνταν

    καλημερα Νικο. την χρονια που μας περασε ειπα να πειραματιστω και να μην ρελιασω τα φυσιγγια. Ρυθμισα λοιπον την μηχανη να κλεινει ακριβως 58 χιλ και αρχισα. αυτο που παρατηρησα ηταν οτι στο 6αρι αστερι ειχα αρκετα εξογκωματα τα οποια χρειαζοντουσαν ρελιασμα, στο 8αρι ομως τα πραγματα ηταν διαφορετικα…σχεδον δεν υπηρχε καθολου εξογκωμα και η καραμπινα τα εριχνε κανονικα χωρις καμια εμπλοκη. Το αποτελεσμα δε, περαν του ικανοποιητικου!! Εδω να πω οτι οι καλυκες ηταν καινουργιοι, σε ξαναριγμενους ισως και το 6αρι να μην ειχε τοσο εντονα εξογκωματα.

    FABARM XLR5 – TOZ 34 EP
    shotshellboxdesign.blogspot.gr

    Αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση ,έβλεπα  κάποια αμερικάνικα φυσίγγια εμπορίου από κατάλογους του εξωτερικού ,και από την φωτογραφία φαινόταν ότι ήταν 8αστερα και εμφανώς χωρίς καθόλου ρέλιασμα ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #422506

    Αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση ,έβλεπα  κάποια αμερικάνικα φυσίγγια εμπορίου από κατάλογους του εξωτερικού ,και από την φωτογραφία φαινόταν ότι ήταν 8αστερα και εμφανώς χωρίς καθόλου ρέλιασμα ……

    Μην σου κάνει καθόλου εντύπωση.

    Το ρέλιασμα είναι Ευρωπαϊκή πατέντα.

    Αν ρυθμίσεις τη μηχανή σου σωστά ώστε να κλείνει ακριβώς τα φυσίγγια στο επιθυμητό ύψος και χρησιμοποιείς 8άρι αστέρι σε καινούριους κάλυκες έχεις μεγαλύτερη σταθερότητα απόδοσης των φυσιγγίων σου από κάποιον που μετά το αστέρι τα ρελιάζει κιόλας.

    Δυστυχώς με το οικιακό ρέλιασμα δεν μπορούμε να έχουμε την σταθερότητα μιας επαγγελματικής μηχανής αφού σχεδόν ποτέ δεν εφαρμόζουμε την ίδια ακριβώς πίεση αλλά και το χρόνο εφαρμογής της με αποτέλεσμα η θερμομηχανική καταπόνηση του κάλυκα να είναι διαφορετική από φυσίγγι σε φυσίγγι αλλοιώνοντας την σκληρότητα – ελαστικότητα του κάλυκα με ότι αυτό συνεπάγεται στη βλητική του απόδοση και σταθερότητα. 

    Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο μεταχειρισμένους κάλυκες για αναγόμωση και κλείσιμο με 6άρι αστεροειδές απλά γιατί προϋπάρχει το ίχνος του ρελιάσματος και δεν μου βγαίνουν τα φυσίγγια με αυτά τα έντονα αντιαισθητικά εξογκώματα τα οποία είναι και παράγοντας εμπλοκών σε αυτογεμή. Σε 8άρι αστέρι χρησιμοποιώ καινούριους κάλυκες αφού το φαινόμενο είναι πιό ήπιο και με διπλό πάτημα σχεδόν εξαλείφεται.

    Αν παρόλα αυτά κάτι πάει στραβά και βγεί κάποιο φυσίγγι με εξογκώματα στο αστεροειδές χρησιμοποιώ μια απλή ρελιάστρα χειρός για να τα εξομαλύνω. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #422987

    καμια συνταγη με ρελιαστο παραδοσιακο κλεισημω με χαρτακι η τζαμακι και συγκεντροτηρα  στα 32-33 γραμμαρια  για μακρηνες βολες  και με ταπα παραδοσιακη  η μισοταπα πλαστικη  σε μεσεαις βολες με πυρητηδα  s4   mb 32    f2x32  tecna υπαρχη να μου γραψετε παρακαλω γραψετε υψος καλυκα και ειδος καψουλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #423045

    καμια συνταγη με ρελιαστο παραδοσιακο κλεισημω με χαρτακι η τζαμακι και συγκεντροτηρα στα 32-33 γραμμαρια για μακρηνες βολες και με ταπα παραδοσιακη η μισοταπα πλαστικη σε μεσεαις βολες με πυρητηδα s4 mb 32 f2x32 tecna υπαρχη να μου γραψετε παρακαλω γραψετε υψος καλυκα και ειδος καψουλι

      παρακαλω μια απαντηση σε οποιον ξερει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #423148

    Αγαπητοί συνάδελφοι, τα φώτα σας σας παρακαλώ. Επεσαν στα χέρια μου τρεις παλιες πυρίτιδες. Ideal, Rottweil και σοκολ πολωνίας. Στα κουτάκια τους έχουν τις δοσολογίες. Η απορία μου είναι η εξής. Λόγω παλαιότητας, σε τι είδους φυσιγγια αναφέρονται, τι βυσμάτωση και τί κλείσιμο; Χάρτινα, πλαστικά, ρελιαστά, μάλλινη τάπα, πλαστική, 65μμ, 67μμ, 70μμμ; Δεν έχω ιδέα. Ξέρει κάποιος παλαιός ιδιογομώτης που τις έχει χρησιμοποιήσει να με κατευθύνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #423154

    Αγαπητοί συνάδελφοι, τα φώτα σας σας παρακαλώ. Επεσαν στα χέρια μου τρεις παλιες πυρίτιδες. Ideal, Rottweil και σοκολ πολωνίας. Στα κουτάκια τους έχουν τις δοσολογίες. Η απορία μου είναι η εξής. Λόγω παλαιότητας, σε τι είδους φυσιγγια αναφέρονται, τι βυσμάτωση και τί κλείσιμο; Χάρτινα, πλαστικά, ρελιαστά, μάλλινη τάπα, πλαστική, 65μμ, 67μμ, 70μμμ; Δεν έχω ιδέα. Ξέρει κάποιος παλαιός ιδιογομώτης που τις έχει χρησιμοποιήσει να με κατευθύνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Απλότητα ίσον ευτυχία

       σε ολα απο οσα γραφεις φτανη να ειναι σε καλη κατασταση και να μην μυρηζη ξινηλα   εαν τα μεταλικα κουτια που πηθανον να εχουν ειναι σκουριαζμενα τοτε καλυτερα να μην της χρησιμωποιησης   και φυλαξε τα κουτια γιατι ειναι συλεκτηκα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #423160

    Φιλε Δημήτρη,

    Για την Sokol αν και δεν ετυχε να εχω ποτέ, εχω ακούσει πολλά θετικά σχολια απο παλιούς ιδιογομωτες, την γέμιζαν 1,70-1,75/ 31-32γρ σε 12/65 χάρτινο με μαλλινόταπα και ρελιαστο με χαρτάκι, τα γράφω με επιφύλαξη διότι δεν έτυχε ποτέ να την γεμισω αλλα απο όσα εχω ακούσει απο τρίτους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #423162

    To θεμα ειναι πως αν δεν εχει φυλαχθει σωστα, θα εχει χασει τα χαρακτηριστικα της, με αποτελεσμα να μην ειναι σωστο να τη γεμισεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #423164

    καμια συνταγη με ρελιαστο παραδοσιακο κλεισημω με χαρτακι η τζαμακι και συγκεντροτηρα στα 32-33 γραμμαρια για μακρηνες βολες και με ταπα παραδοσιακη η μισοταπα πλαστικη σε μεσεαις βολες με πυρητηδα s4 mb 32 f2x32 tecna υπαρχη να μου γραψετε παρακαλω γραψετε υψος καλυκα και ειδος καψουλι

    vict ξερεις να μου πεις καμια συνταγη με ρελι για τα πιο  πανω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #423173

    Σας ευχαριστώ για τις επισυμάνσεις! Ευτυχώς οι πυρίτιδες είναι σε άριστη κατάσταση. Ούτε μυρωδιά ούτε τίποτα. Τις έχω για να γεμίσω χάρτινους κάλυκες και να ευχαριστηθώ αναμνήσεις απο την μυρωδιά που ακόμα έχω στο μυαλό μου. Τότε που ο παππούς μου (τέλη 70 αρχές 80) στις καλοκαιρινες διακοπες που κάναμε μαζί του σε ενα καλυβάκι χωρίς ηλεκτρικό και με νερό απο το μπετόνι, γέμιζε ένα ένα με την ρελιάστρα και μού φτιαχνε και μένα μισές ντουφεκιές. Αυτή την μυρωδια στον αέρα και μετά στον χάρτινο κάλυκα, όπου χώναμε τα ρουθουνια μας μεσα με τον αδερφό για να προλάβουμε πριν εξασθενήσει, δεν προκειται να την ξεχάσω ποτέ ρε παιδιά. Τελοσπάντων, θα κάνω τις δοκιμές με τους καινούργιους 70άριδες της ΝSI και τους cheddite με πράσινο couvette ή φελλο 6mm και τις τάπες της diana και ότι βγει. Αν καποιος άλλος γνωρίζει περισσοτερα ας βοηθήσει. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και συγχωρέστε με για την πολυλογία μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #423183

    Νίκος Σάμος wrote:
    καμια συνταγη με ρελιαστο παραδοσιακο κλεισημω με χαρτακι η τζαμακι και συγκεντροτηρα στα 32-33 γραμμαρια για μακρηνες βολες και με ταπα παραδοσιακη η μισοταπα πλαστικη σε μεσεαις βολες με πυρητηδα s4 mb 32 f2x32 tecna υπαρχη να μου γραψετε παρακαλω γραψετε υψος καλυκα και ειδος καψουλι

    vict ξερεις να μου πεις καμια συνταγη με ρελι για τα πιο πανω

    Nικο, καλημερα. Τωρα πειραματιζομαι λιγο με το ρελιαστο και την ΜΒ και οταν εχω κατι θα γραψω.

    Δημητρη, ακριβως στην ιδια φαση ειμαι και γω τωρα. Φτιαχνω χαρτινα για την εναρξη, με συγχρονα υλικα ομως, αλλα παρολα αυτα χαρτινο με μαλλινη ταπα και ρελιασμα στο χερι. Ακριβως για την αισθηση που περιγραφεις και συ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #423196

    Ναι ρε Βικτωρα, με καταλαβαίνεις. Αυτη η αίσθηση είναι το κάτι άλλο. Και αν πέσει και το τρυγονάκι θα βουρκώσω. Αλλα μάλλον θα βουρκώσω ουτως ή αλλως για όλα αυτα τα ομορφα που πέρασαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #423201

    Καλημερα σε ολους! Τα πρωτα σκαγια για την σεζον που μας ερχεται (υγεια να εχουμε!!) ειναι ετοιμα. Προσεχως θα βγουνε κι αλλα…. Αντε σιγα σιγα να φορτωσω την αποθηκη με τα υπολοιπα υλικα ( μπαρουτια, συγκεντρωτηρες, κτλ.).

    http://imageshack.us/a/img515/9251/dscn2859l.jpg

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,171 έως 10,185 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων