ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,186 έως 10,200 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #423208

    Αυτή την μυρωδια στον αέρα και μετά στον χάρτινο κάλυκα, όπου χώναμε τα ρουθουνια μας μεσα με τον αδερφό για να προλάβουμε πριν εξασθενήσει, δεν προκειται να την ξεχάσω ποτέ ρε παιδιά.

     

    :mrgreen:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #423210

    Καποια στιγμη οπως ειχε πει και ο Μαριος παλιοτερα, θα το γυρισουμε παλι στο ρελιαστο. Προς το παρον το κανω στην αρχη, γιατι μετα δουλευω καλυκες ξαναριγμενους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #423221

    Εγώ μοιράζω τον ιδιο-γομω-τικό μου χρόνο σε cal36 φυσίγγια όπου είναι μόνο ρελιαστά και σε 12άρια με ξαναριγμένους για τσίχλες με την mec την απλή ή πλαστικους καινούργιους ρελιαστους για τα υπόλοιπα θηράματα με diana. Μόλις μου τελειώσουν τα πλαστικα βύσματα θα φτιάχνω μόνο με ρέλι. Δυστυχώς θα πάρει καιρό, γιατί όταν πάω για υλικά, είμαι σαν τις γυναίκες στο Hondos center. Αγοράζω και αυτό και κείνο, λες και θα τα απαγορεύσουν την άλλη μέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #423228

    Νίκος Σάμος wrote:

    Νίκος Σάμος wrote:
    καμια συνταγη με ρελιαστο παραδοσιακο κλεισημω με χαρτακι η τζαμακι και συγκεντροτηρα στα 32-33 γραμμαρια για μακρηνες βολες και με ταπα παραδοσιακη η μισοταπα πλαστικη σε μεσεαις βολες με πυρητηδα s4 mb 32 f2x32 tecna υπαρχη να μου γραψετε παρακαλω γραψετε υψος καλυκα και ειδος καψουλι

    vict ξερεις να μου πεις καμια συνταγη με ρελι για τα πιο πανω

    Nικο, καλημερα. Τωρα πειραματιζομαι λιγο με το ρελιαστο και την ΜΒ και οταν εχω κατι θα γραψω. Δημητρη, ακριβως στην ιδια φαση ειμαι και γω τωρα. Φτιαχνω χαρτινα για την εναρξη, με συγχρονα υλικα ομως, αλλα παρολα αυτα χαρτινο με μαλλινη ταπα και ρελιασμα στο χερι. Ακριβως για την αισθηση που περιγραφεις και συ.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

      ευχαρηστω πολυ θελω και εγω να φτιαξω χαρτινα ρελιαστα με ταπα με MB 32 S4n  εαν εχεις φτιαξη κατι γραψε εδω δεν μπορω να κανω δοκιμες ακομη γιατι ο   νεος σκοπευτικος συλογος που εχουμε στην Σαμο μονο με  πιστολια  ρηχνουν  σιγα σιγα ομως θα τους πισω να φερουν λειοκανα και ραβδωτα τουφεκια και αεροβολα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #423333

    Καλησπέρα! Θα ήθελα να επαληθεύσω έναν μπούσουλα που έχω αν είναι σωστος, ως προς την δόση της πυριτιδας, αναλογα με την βυσμάτωση, το κλείσιμο, το ύψος του κάλυκα, το καψούλι και την επαναχρησιμοποίηση του κάλυκα, με γνώμονα τον πίνακα του Gualandi. Π.χ.

    Πυρίτιδα Dimit-rex: κάλυκας 70mm – καψούλι ισχυρο – 1,60 X 32 – αστεροειδες – πλαστικο βύσμα.

    Μεταβλητες:

    μαλλινη τάπα +0,10

    κλασικό ρέλι +0,10

    67mm -0,05

    65mm -0,10

    χρησιμοποιημένος +0,05

    μέτριο καψούλι +0,05

    Για να χρησιμοποιήσω για 2η φορά ένα ρελιαστο φυσσιγι των 70mm με μάλλινη και ισχυρο καψούλι η δόση θα πρέπει να είναι: 1,85 Χ32, και με μέτριο 1,90Χ32. Σωστά;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #423340

    Δημήτρη μην τα προσθέτεις, βγαίνεις πολύ ψηλά!!!!

    Από αστέρι και πλαστικό βύσμα σε στρογγυλό και τάπα να προσθέτεις περίπου 0.10γρ και αφού  κάνεις τις δοκιμές  σου το διαφοροποιεις αναλόγως είτε  με το καψουλι, είτε  προσθέτοντας  η αφαιρώντας μπαρούτι, επίσης μπορεί να χρειαστεί ναππροσθέσεις 1-2γρ σκάγια.

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #423345

    mipos gnorizi kanis tin sintagi tou BITURBO 38. eyxarsto.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #423347

    mipos gnorizi kanis tin sintagi tou BITURBO 38. eyxarsto.

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ BENELLAKΙΑΣ Κ ΠΑΠΙΑΤΖΗΣ…:-)  ΤECNA-686-2 Χ 38 … ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ, ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙEΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ Κ ME ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΥΟ ΣΕ ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #423369

    Se eyxaristo Ari. Prosexe min dinis to m2 giati mpori na se katigorisun gia prosilitismo. XA XA XA.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #423370

    Αντρεα, σε ευχαριστώ φίλε μου. Αυτό κάνω και εγώ, προσθέτω απλά 0,10. Αλλά επειδή έχω φτιάξει και έχω ρήξει ελάχιστα ρελιαστά σε 12αρι, πάντα τα δοκίμαζα στο κυνήγι χωρίς ποτε να τα χω στο χαρτι και είχα ανασφάλεια μήπως κάνω καμιά κοτσάνα. Γιατι διάβασα προσφατα αυτα τα επιπλεον στοιχεία και σκέφτηκα μήπως πρέπει να τα προσθέσω όλα, αλλα βγαινει μακρυς ο λογαριασμος και φοβηθηκα μη μου σκάσει καμια κανη στα μούτρα. Ουφ ανακούφιση. Ευχαριστώ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #423384

    sky fall wrote:
    mipos gnorizi kanis tin sintagi tou BITURBO 38. eyxarsto.

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ BENELLAKΙΑΣ Κ ΠΑΠΙΑΤΖΗΣ…:-) ΤECNA-686-2 Χ 38 … ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ, ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙEΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ Κ ME ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΥΟ ΣΕ ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ…

    Καλησπερα

    Οταν εγω παλιοτερα ειχα σφαξει  Biturbo ειδα οτι ο συγκεντρωτηρας του φυσιγγιου δεν υπαρχει στο εμποριο !!!

    Ειναι πατεντα της εταιριας και δεν διατηθεται … για ευνοητους λογους

    Θα πρεπει να ψαχτεις με συγκεντρωτηρες που διατηθονται στο εμποριο αλλα το αποτελεσμα ( της τουφεκιας ) δεν θα ειναι το ιδιο !!!

    Ξεκινας σαν βαση το 686 2 χ 38 που σου ειπε οΑρης αλλα μετα θελει ψαξιμο δοκιμες και ισως πατεντες

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #423388

    εχει ασχοληθει καποιος με μιξη πυριτιδων σε αναλογια , η σε στρωσεις ?

    πριν τρεις περιπου μηνες ειχα κανει αυτην την ερωτηση αλλα κανεις δεν απαντησε , αλλα χθες διαβασα σε καποιο φορουμ για ενα πολυ καλο φυσιγγι που εφτιαξε ενας φιλος με 500 περιπου μ/δ στο 1,5 μ αρχικες , με σκαγια ν 3 , θα τολμησω να γραψω οτι μπορουμε να επιτυχουμε πολυ μεγαλυτερες αρχικες ταχυτητες απο 550 μ/δ . ,  και  μιλαμε  παντα για σκαγια  , εχει λοιπον ασχοληθει καποιος με αναμιξη πυριτιδων σε αναλογια η στρωσεις  ? αυτος ο Reload που χαθηκε ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #423416

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΕΤΡΟ, ΕΓΩ ΟΣΑ BITURBO ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑΝ ΜΕΣΑ ΤΟΝ NOBELSPOT GT 21… ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΤΙΔΕΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ…

    ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ…

    ΕΓΩ ΕΦΤΙΑΞΑ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ  ΤECNA-686-1,9-37- SG19 ΚΑΙ ΑΝ Κ ΕΙΧΕ ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #423422

    Kalimera Ari akribos tin idia sintagi gemizo me tekna edo kai xponia gia to M1 axioprepestati idika me ligo krio.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #423425

    Kalimera Ari akribos tin idia sintagi gemizo me tekna edo kai xponia gia to M1 axioprepestati idika me ligo krio.

    ΓΙΩΡΓΟ, ΔΕΝ ΤΗ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΙΑΣ Κ ΜΕ ΤECNA TΩΡΑ ΓΕΜΙΖΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΡΟΥΣΗΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Κ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΚΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ… ΑΝ Κ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΩ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΕ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,186 έως 10,200 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων