ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,486 έως 10,500 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429300

    ρε συ φιλε Νικο

    συνεχως ρωτας τα ιδια και τα ιδια πραγματα και ενω παιρνεις απαντησεις,,,στο τελος ξαναρωτας το ιδιο

    εχει χιλιοαναλυθει και απο τις δυο σχολες το θεμα ρελιασμα

    σε καθε περιπτωση ΡΕΛΙΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΛΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΛΥΚΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 0,5ΧΙΛ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 2,5…

    αλλοι το κανουν με τον  χ   αλλοι με τον ψ τροπο

    μη βαζεις ευκολα φανελα και μη τασσεσε με ριχα μερικες φορες επιχειρηματα ,,,μα γιατι εχετε δει φυσιγγια αρελιαστα???

    ολα ρελιασμενα ειναι… και οι δυο σχολες αυτο το ριμαδι το πατουρακι το κανουν στα φυσιγγια τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    περι σταθεροτητας της μεθοδου που το κανουμε   της μιας ως προς την αλλη γινετε ο πολις ο λογος!!!!!

    απλα να ξερεις πως τα διασημοτερα φυσιγγια απο βορειο καναδα μεχρι την ερημο της αυστραλιας

    ηταν και ειναι αμερικανικης σχολης!!!!!

    απλα θα σου πω πως αυτη η διασημη σχολη ΡΙΧΟΤΑΤΟ ρελιασμα ακολουθει…

    καποιο λογο μαλλον θα εχει ,,,τι λες και εσυ??? καπου καπως κατι κανουν και υπαρχει αυτη η επιτυχια ….

    ακομα και στις μερες μας  ουτε τα βιρι ουτε τα νομπελ ουτε τα πελαγκρι ουτε τα ενγλεζικα εχουν φτασει στο επιπεδο αποδοχης που εχει φτασει η  αμερικανικη σχολη,,,,, απο βορειο μεχρι νοτιο πολο απο κλιματα με πλην  20 εως και συν 45…. θερμοκρασιες

    και να σου πω και κατι?????

    ειναι μεγαλη μαγκια να φτιαξει καποιος  ενα φυσιγγιο που να δουλευει σε ολα τα κλιματα σε ολες ανεξαιρετως τις συνθηκες.

    το ξερω  και ο τελευταιος πικραμενος στο κουτι του  αυτο γραφει…ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΘΗΡΑΜΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΙΡΟ

    ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ  στην πραξη

    αλλο Κουλα        ΚΑΙ αλλο  Oh Really? ΚΟΥΚΟΥΛΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429301

    http://www.midwayusa.com/product/953127615/federal-premium-black-cloud-snow-goose-ammunition-12-gauge-3-1-1-8-oz-bb-non-toxic-flightstopper-steel-shot Kοιτα εδω, εργοστασιακο κλεισιμο απο εταιρια οπως ειναι η Federal ή η Winchester. http://www.midwayusa.com/product/2900540933/winchester-xpert-high-velocity-ammunition-12-gauge-3-1-1-8-oz-bb-non-toxic-steel-shot?cm_vc=subv1953822437 Προσωπικα κυνηγουσα τουλαχιστον μια 5αετια χωρις να ρελιαζω τα φυσιγγια μου, και αρκετες φορες συνεχιζω να μη το κανω. Διαφορες δεν εχω δει φοβερες.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

      το πρωτο φυσιγγιο το φεντεραλ το αστερι ειναι στρυφτο γιαυτο δεν χρειαστηκε ρελιασμα το δευτερο φυσιγγιο το γιουντζιστερ το αστερι ειναι κολημενο  με συντηξη  γιαυτο και αυτο δεν χρειαστηκε ρελι φανταστητε τωρα ενα καινουριο καλυκα με αστερι χωρης ρελιασμα πως θα ειναι   ετημο να του βγουν τα σκαγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429302

    ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΑΛΑΖΩ ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΤΑΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #429303

    http://www.midwayusa.com/product/581296/federal-power-shok-low-recoil-ammunition-12-gauge-2-3-4-buffered-00-buckshot-9-pellets-box-of-5

    Eχω την αισθηση παντως οτι οι Αμερικανοι τα φυσιγγια τους δεν τα ρελιαζουν, ειδικα τα εξειδικευμενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    490
    panos citori στις #429304

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>panos citori wrote:</div>
    εσεις που ειδικευεστε περισοτερο! τα φισιγκια που γεμιζετε η ξαναγεμιζετε τα ρελιαζετε? εγω σε αυτον τον τομεα εχω προβλιμα!

    Καλησπερα φιλος ! ΠΑΝΤΑ ολα τα φυσιγγια ρελιαζονται οχι απλα για να ειναι εμφανισιμα ή για αποφυγη εμπλοκων στα αυτογεμη , αλλα για να κλεισουνε σωστα με την απετουμενη στατικη πιεση και κατα συνεποια τα οσων δυνατων σωστα και σταθερα αποτελεσματα . Γινε λιγο ποιο σαφης τι προβλημα εχεις με το ρελιασμα ;;

    πολες φορες γραφουμε ενα set up εδω μεσα πολυ αναλιτικα! οσες φορες προσπαθησα να στισω ενα φυσιγκι αντιγραφοντας το set up μολης το ρελιαζω το αμορτισερ του συγκεντροτιρα σχεδων τερματιζει! βεβαια το χειμονα που δεν ρελιαζα τα φυσιγκια που εριχνα δεν ειχα παραπονο! μια χαρα βαραγανε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #429305

    Πανο, ρελιαζεις πολυ χαμηλα τοτε. Δοκιμασε λιγοτερο ρελιασμα. Βεβαια να ξερεις οτι το αμορτισερ ειναι παντα καπως πιεσμενο, μετα το ρελιασμα.

    Εχεις φωτογραφια για να καταλαβουμε τι παιζει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429307

    ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΑΛΑΖΩ ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΤΑΙ

      TEΛΟΣ ΔΕΝ ΡΕΛΙΑΖΩ ΔΕΝ ΡΕΛΙΑΖΕΤΑΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    490
    panos citori στις #429308

    Πανο, ρελιαζεις πολυ χαμηλα τοτε. Δοκιμασε λιγοτερο ρελιασμα. Βεβαια να ξερεις οτι το αμορτισερ ειναι παντα καπως πιεσμενο, μετα το ρελιασμα. Εχεις φωτογραφια για να καταλαβουμε τι παιζει?

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    δυστιχος βικτορα δεν μπορω να ανεβασω φοτο! ρελιαζω ακριβος εκει που λεει το εκαστοτε set up! αλλα και στα εργοστασιακα  που κοιταζω δεν ειναι τοσο πολυ πατιμενο το αμορτισερ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #429309

    Δοκιμασε τοτε να ρελιασεις λιγοτερο. Μηπως το βυσμα που χρησιμοποιεις ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που λεει η συνταγη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429310

    εδω μια φωτο ετσι για παραδειγμα ακραιων καταστασεων

    με ενα φυσιγγακι 62 γρμ σε 12αρι που πιανει τα 1200 ποδια το δευτερολεπτο εχοντας πιεσεις αρκετα κατω απο τα …900….

    με ενα ρελιασμα… χμμμ 0,7χιλ ???? ποσο το κανει το ματι σας????  το εχω δει με τα ματια μου και εναι μολις 0,4 χιλ

    ααα !!!!!   και τα σκαγια μετα απο καιρο,,, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ

    περαν της πλακας

    θεωρητε απο τα πλεον μαπα φυσιγγια του κοσμου στην κατηγορια σουπερ μαγκνουμ…Exciting

    το διαλεξα σαν ακραιο παραδειγμα απλα και μονο για να δουμε πως ακομα και σε over load  οπως ενα σουπερ μαγκνουμ  απατησεις,,, η σχολη αυτη…

    ουτε μυαλο …ουτε ρελιασμα αλλαζει

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #429312

    δηλαδη αυτος ο καποιος το εκανε μονο και μονο για να πουληση ρελιαστηρια και οχι να βοηθηση γιαυτο μετα εφτιαξε δικο του σαιτ και εχει γηνη νουμερο ενα σε γνωσης απο την ιδιογομοση που εχει ξετραβοση πολλους απο μας και οσα σεταπ του εχω χρεισημοποιηση ηταν οχι απλα καλα αλλα  ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΛΑ  γιαυτο σηκοθηκη και εφυγε ο ανθρωπος και εφτιαξε δικο του σαιτ με αυτα που του λεγατε   και μια απορια αφου τα φυσιγγια δεν θελουν ρελιασμα  τοτε γιατι σε ολα τα εργοστασιακα φυσιγγια ουτε τωρα ουτε παλια δεν βρηκα ποτε ενα αρελιαστο   και της ιδιες καυσης και πιεσης αναπτυση ενα αρελιαστο με ενα ρελιασμενο φυσιγγιο

    Συμφωνώ ότι έφτιαξε δικό του σαιτ αλλά το έκανε γιατί δεν άντεχε να ακούσει μια διαφορετική (όσο σωστή ή λάθος ήταν) άποψη.

    Έφτιαξε και FORUM μάλιστα αλλά όποιος έλεγε κάτι διαφορετικό από αυτόν τον διέγραφε. Το είχε και στους όρους αν δεν κάνω λάθος κάπου έλεγε: “Απαγορεύονται οι αντιπαραθέσεις ακόμα κι αν είναι καλοπροαίρετες”.

    Αλλά αφού σου άρεσε τόσο πολύ γιατί ρωτάς εμάς κι όχι αυτόν για να σε ξεστραβώσει όπως λες?

    Νίκο θα επαναλάβω ότι σου είπαν και τα άλλα παιδιά κι ελπίζω να καταλάβεις ότι δεν έχει κανένας θέμα με την αγορά που έκανες.

    Δική σου η απόφαση, δικά σου και τα λεφτά. Καλορίζικη να είναι η μηχανή σου και να τη χαρείς όσο γίνεται περισσότερο.

    ΥΓ

    Τον κύριο Γερακίτη αλλά και τον κύριο Κυπρίδημο έχω την τιμή να τους γνωρίζω.

    Έχω όμως και την τιμή να ξέρω κάποια πράγματα πίσω από κάμερες, cd ή άρθρα τα οποία τα άκουσαν και καναδυό τρεις στα παρασκήνια, αλλά και όταν έπεσε η αυλαία του σεμιναρίου που έγινε πριν 2 μήνες περίπου.

    Βλέπεις όσοι γράφουμε εδώ ΔΕΝ πουλάμε ακόμα τίποτα. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #429313

    στα εργοστασιακα φησηγκια ποσα χηλ αφηνουνε στην στηλη σκαγιων μεχρη τον ανηκτο καληκα???? σηνηθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #429315

    θα  ειθελα  να  προσθεσω  στα οσα  ειπωθηκαν  για  τις  μηχανες  ρελιασματος  οτι σιγουρα αυτες που διαθετουν  ηλεκτρικο  μοτερ ρελιασματος  ειναι πιο πρακτικες  απο  τις  αντιστιχες χωρις, ειναι πιο γρηγορες , διοτι δεν χρειαζεται να πηγαινουμε σε δραπανο για   ρελιασμα, μια διαφορα  που κοστιζει, επεισης ειθελα να προσθεσω οτι οι στροφες  ειναι  σταθερες αλα αυτες που πρεπει , επεισης το μαχαιρι το σημαδευουμε με ενα μαρκαδορο και εχουμε σωστο χαραγμα στις παλιες διπλωσεις του αστεριου,  επεισης εχω να προσθεσω οτι  εγω προτιμαω  τα Ελληνικα προιοντα, ακομα την μηχανη  ρελιασματος οσοι  πιανουν τα χερια τους μπορουν να την κατασκευασουν μονοι τους, διδοντας κινηση στο ρελιαστηρι απο ενα μοτερ πλυντηριου  αυτα τα ολιγα περι μηχανων ρελιασματος………ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ  ΠΕΡΔΙΚΑΣ  337………………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429316

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ksap wrote:</div>
    Κόλλησα με κάποιον που μπήκε εδώ για να πουλήσει ρελιαστήρια τα οποία τα πληρώσαν χασίς τα θύματα λέγοντας τους και αναπτύσσοντας ολόκληρη θεωρία γιατί πρέπει να ρελιάζουν και σε συγκεκριμένο βάθος μάλιστα. Νομίζω τα θυμάσαι.

    δηλαδη αυτος ο καποιος το εκανε μονο και μονο για να πουληση ρελιαστηρια και οχι να βοηθηση γιαυτο μετα εφτιαξε δικο του σαιτ και εχει γηνη νουμερο ενα σε γνωσης απο την ιδιογομοση που εχει ξετραβοση πολλους απο μας και οσα σεταπ του εχω χρεισημοποιηση ηταν οχι απλα καλα αλλα ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΛΑ γιαυτο σηκοθηκη και εφυγε ο ανθρωπος και εφτιαξε δικο του σαιτ με αυτα που του λεγατε και μια απορια αφου τα φυσιγγια δεν θελουν ρελιασμα τοτε γιατι σε ολα τα εργοστασιακα φυσιγγια ουτε τωρα ουτε παλια δεν βρηκα ποτε ενα αρελιαστο και της ιδιες καυσης και πιεσης αναπτυση ενα αρελιαστο με ενα ρελιασμενο φυσιγγιο

     

    ναι γιαυτο το site αυτο ειναι χειροτερο και απο τηλεμαρκετην shoping     εχει ξεφτιλισει το youtude  να μας δειχνει παρουσιασεις προιωντων  (καθαρη διαφιμιση)  με σκοπο να τα προωθισει   και ολος τυχεως τα προιωντα αυτα τα εχει το κυνηγομαγαζο χωριγος του site

    το στισανε μια χαρα το μαγαζακι !!!!      και μαγευονται οι παθιασμενοι  προσπαθοντας να αγκιξουν την Παραμυθενια τελιωτητα -απολυτοτιτα   που επιτυχανεται μονο με εκεινα τα προιοντα  ολος τυχεος και οχι με  καποιο αλλο τροπο  (τουλαχιστων αυτο το μυνημα μου περναει )!!!

    τι ΑΤΥΧΟΙ που ειναι ολοι οι αλλοι ιδιογομωτες της υφιλιου    που δεν εχουνε ενα τετιο site  να γινουνε  ΑΠΟΛΥΤΟΙ ιδιογομωτες

    κριμα !!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #429327

    Το θεμα ειναι ομως να μην γινομαστε απλοι καταναλωτες αλλα να εχουμε και κριση, γιατι πλεον και το καθε ευρω ειναι σημαντικο. Ως γνωστον ειμαι μελος και στα 2 φορουμ, γιατι μ’αρεσει το θεμα και το παρακολουθω. Συχνα μπαινει κανεις στο τριπακι να αγορασει υλικα ή εργαλεια, αλλα μετα απο τοσο καιρο ενασχολησης ειλικρινα νομιζω οτι τα οποια εργαλεια εχω με ξεπερνουν σαν ιδιογομωτη. Οποτε δεν τιθεται θεμα αγορας νεων, οπως δεν τιθεται και θεμα αγορας νεων οπλων.

    Αντιθετα προσπαθω να μαθω να χειριζομαι σωστα και να εξαντλω τις δυνατοτητες οσων εχω, και αν καποια στιγμη φτασω στο σημειο να μην με καλυπτουν τοτε ανεβαινω κατηγορια. Επειδη ομως εχω προσβαση ακομα σε ριγμενους καλυκες, θα ξαναπροτιμησω μηχανη αναγομωσης, και οχι μηχανη γομωσης.

    Επειδη δεν εχω ταχογραφο και να πω και την αμαρτια μου, βαριεμαι και την διαδικασια καπως, θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος εφτιαχνε την ιδια συνταγη σε ρελιαστο και απλα πατημενο και την μετρουσε για ταχυτητες, διατρηση και κατανομες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,486 έως 10,500 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων