ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,621 έως 10,635 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #430846

    ενταξη θα την αφησω ιδια αλλα με επιχαλκομενα σκαγια αντι μολυβδηνα και θα την ρηξω το πρωι μετα αμα ζεστανη η μερα θα εχω την ς4 1,35χ30 με 2000cx  7 νουμερο μολυβδηνα για τα επιχαλκομενα τη γνωμη εχεις  με την ιδια συνταγη δηλαδη μολυβδηνα 1,65χ32 θα ειναι το ιδιο με επιχαλκομενα 1,65χ32 που κανονικα πρεπει να ειναι και καλυτερα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #430847

    τα επιχαλκομενα τι ποιο πολυ προσφερουν απο τα αλλα σε διατρηση σε σφαιρικοτητα σε τιι ρωτησα και πριν αλλα κανενας δεν απαντησε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #430864

    Tα επιχαλκωμενα προσφερουν την εξτρα επιφανειακη σκληροτητα που χρειαζεται για να μην παραμορφωνονται τα σκαγια, και να χαλανε οι κατανομες. Αν δεν τα θες για κατι ειδικο τα φυσιγγια αλλα για τρυγονια-αγριοπεριστερα, δεν υπαρχει λογος να δωσεις ενα σωρο λεφτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #430865

    Δεν εχω δοκιμασει ποτε επινικελωμενα ή επιχαλκωμενα σκαγια αλλα η λογικη λεει οτι εχουν να προσφερουν πολλα σε διατρηση και σφαιρικοτητα αφου ως γνωστον ο χαλκος ειναι πολύς σκληροτερος απο τον μολυβδο αλλα λιγο ελαφρυτερος. Πιστευω οτι τα επιχαλκωμενα σκαγια θα ειναι μανουλα για τα αγριοπεριστερα που  εχουν τη φημη του σκληρου φτερωματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #430869

    Mπενετο (ελπιζω να μη λεω λαθος την προσφωνηση) το ιδιο ακριβως αποτελεσμα μπορεις να εχεις με ενα νουμερο σκαγια μεγαλυτερα και σε πιο λογικη τιμη. Αν και απ’οτι καταλαβα θα γεμισει 7αρια, που ειναι απο μονα τους αρκετα χοντρα για τρυγονια και για λογικες αποστασεις και για αγριοπεριστερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #431444

    λεω να βαλω δυο διαφορετηκα σκαγια στην εναρξη με την σειρα οχι ανακατεμενα να βαλω στο σεταπ μβ 32 686 1,65χ32 57,5 αστερι   16γραμμαρια επιχαλκομενα 7αρια και 16 γραμμαρια 7αρια μολυβδηνα η 16 γραμμαρια νικελ 6αρια και 16 γραμμαρια 7αρια μολυβδηνα για αγριοπεριστερα και ντοπιες φασες τη λετε θα εχουν επητυχια ακουω γνωμες και συμβουλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #431447

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    εχω μερικες αποριες για τα σκαγια τα επινικελομενα και επιχαλκομενα και ποια ειναι ποιο καλα απο τα δυο τη πιο πολυ μπωρουν να προσφερουν απο τα μολυβδηνα και οταν εχουμε ενα επυτηχημενο φυσιγγιο με τα μολυβδηνα οπως μβ 32 1,65 χ32 εαν βαλω επιχαλκομανα θα ειναι το ιδιο επυτηχημενο λεω τωρα για την εναρξη να γεμησω φυσιγγια για τα αγριοπεριστερα που ειναι σκληρα πουλια με μβ32 στα 1,60 απο τα 1,65 που εβαζα το χειμωνα δηλαδη καλυκα nobel sport 70mm 686 1,60χ32 GT 24 57,5 mm υψος με σκαγια 7 επιχαλκομενα θα εχει επυτηχια ρωταω τους εμπηρους ιδιογομωτες ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ

    θα το φτιαξεις ακριβως οπως θα σου πω η θα παει ερημη η συνταγη ? μου εχεις εμπιστοσυνη ? με ειλικρινεια η απαντηση και οχι τεχνητα

       ακομα περιμενω να μου πεις πως θα το φτιαξω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #431460

    Μισα επινικελωμενα, μισα απλα; Τι θα κερδισεις ετσι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #431469

    τιποτα δεν θα κερδισει απλα θα χαλασει μερικος 2-5% την  τουφεκια του

    απεναντιας στη θεση του αν ντε και καλα θα δουλευα επινικελομενα ή επιχαλκομενα  θα το εκανα με ακερεο ειδος σκαγιων και οχι  μπερδεμενα υλικα

     

    ΥΓ. θειμαμε πριν 8 χρονια ειχε πεσει στα χερια μου μια 10αδα  (κουτι)  της RC  36 γρ  τα nichellato   ιδικα για περιστεροβολιες  θεριζανε στις φασες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #431474

    τιποτα δεν θα κερδισει απλα θα χαλασει μερικος 2-5% την τουφεκια του απεναντιας στη θεση του αν ντε και καλα θα δουλευα επινικελομενα ή επιχαλκομενα θα το εκανα με ακερεο ειδος σκαγιων και οχι μπερδεμενα υλικα ΥΓ. θειμαμε πριν 8 χρονια ειχε πεσει στα χερια μου μια 10αδα (κουτι) της RC 36 γρ τα nichellato ιδικα για περιστεροβολιες θεριζανε στις φασες..

    Άσε που μπορεί να μακρύνει την στήλη της ντουφεκιάς γιατί ο χαλκός έχει πυκνότητα  8.96 g/cm3 ενώ ο μόλυβδος  10.66 g/cm3 όποτε στην ιδία διάμετρο τα επιχαλκωμένα είναι  λιγάκι πιο ελαφριά από τα κανονικά σκάγια  άρα  θα έχει και ελαφρά διαφορετικές ταχύτητες μέσα στην ιδία κατανομή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #431487

    για να μην μπερδευονται τα πραγματα τα επιχαλκομενα σκαγια και τα επινικελομενα δεν ειναι τιποτα αλλο απο μολυβδηνα σκαγια με εξωτερικη επενδυση χαλκου η νικελ για τα επινικελομενα οπως τα βληματα στα ραβδωτα  αλλιος θα λεγονταν χαλκινα σκαγια η νικελινα σκαγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #431488

    Μισα επινικελωμενα, μισα απλα; Τι θα κερδισεις ετσι;

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    θα ειναι και για κοντα και για μακρια λιγο απο ολα θυμαμαι καπια ετοιμα φυσηγγια του στοκα που εβγεναν σε δεκαδες με ρελιαστο κλεισημω που ηταν ειδικα φυσιγγια ταχα για λαγο και ειχαν 20  γραμμαρια 4αρια επιχαλκομενα  και  18 γραμμαρια 5αρια μολυβδηνα τα ελεγαν FOULL DOUBLE και ηταν οπως εγραφε το κουτι χειροποιητα υδατοστεγη αεροστεγη  καπιος που τα δοκημεσε σε λαγο αποδηχτηκαν μαπα αφου ο λαγος στα 25 μετρα εφαγε δυο τετια φυσιγγια γεμηζωτας ο τοπος γουνες και συνεχησε την πορια του αλλα δεν πιστευω να εφτεγε η συνθεση σκαγιων αλλα το αποτυχημενο σεταπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #431489

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>λιουφκα wrote:</div>
    τιποτα δεν θα κερδισει απλα θα χαλασει μερικος 2-5% την τουφεκια του απεναντιας στη θεση του αν ντε και καλα θα δουλευα επινικελομενα ή επιχαλκομενα θα το εκανα με ακερεο ειδος σκαγιων και οχι μπερδεμενα υλικα ΥΓ. θειμαμε πριν 8 χρονια ειχε πεσει στα χερια μου μια 10αδα (κουτι) της RC 36 γρ τα nichellato ιδικα για περιστεροβολιες θεριζανε στις φασες..

    Άσε που μπορεί να μακρύνει την στήλη της ντουφεκιάς γιατί ο χαλκός έχει πυκνότητα 8.96 g/cm3 ενώ ο μόλυβδος 10.66 g/cm3 όποτε στην ιδία διάμετρο τα επιχαλκωμένα είναι λιγάκι πιο ελαφριά από τα κανονικά σκάγια άρα θα έχει και ελαφρά διαφορετικές ταχύτητες μέσα στην ιδία κατανομή

       ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΗ ΚΑΤΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #431490

    ΕΑΝ OXI αστο καλυτερα να μην λεμε υποθεσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #431507

    ΕΑΝ OXI αστο καλυτερα να μην λεμε υποθεσης

    Νικο καλημερα. Αν και παραπανω σου απαντησαν οι υπολοιποι συναδελφοι θα τολμησω να σου δωσω μια συμβουλη. Μιας και εγω μεχρι προτεινος δεν γνωριζα καποιο σκοπευτηριο για να κανω τις δοκιμες μου απλα εβραζα στο ζουμι μου και σχεδιαζα και μελετουσα τις δοσολογιες που ηθελα μεχρι την εναρξη οπου την πρωτη μερα εκανα ολες τις δοκιμες μου. Σαφως και ρωταγα αν ειναι ασφαλη αυτα που σκεφτομουν να φτιαξω αλλα απο κει και περα μονο μεσα απο τις δοκιμες εβγαζα τα συμπερασματα μου. Προσωπικα χειμωνα καλοκαιρι χρησιμοποιω, οπως σου προτεινε και ο Βικτωρας, την ιδια γομωση γνωριζοντας οτι στην εναρξη να ειναι λιγο πιο ανοιχτη η κατανομη (περιπου κατα 5%) και δεν ειχα, ουτε εχω κανενα παραπονο. Οσον αφορα αυτο που σκεφτεσαι να φτιαξεις οπως σου απαντησαν και πιο πανω οι συναδελφοι το πιο πιθανο ειναι να σου χαλασει την τουφεκια λογω ανομοιομορφιας στα βαρη των δυο υλικων (παντα για το ιδιο νουμερο). Επισης το να σου δωσω εγω μια δοσολογια ( η οποια ειναι θεωρητικη) που σε μενα “γαζωνει” με το χ οπλο μου δεν σημαινει αυτοματα οτι και εσυ με το ιδιο χ οπλο θα παρεις τα ιδια αποτελεσματα.

    Τελος, καλο ειναι να συγκεντρωνεις γνωμες και αποψεις αλλα μεχρι εκει. Συμπερασματα θα βγαλεις μονος σου. Σου προτεινω λοιπον να φτιαξεις τα φυσιγγια που γνωριζεις κυριως για την εναρξη και τα υπολοιπα αφου τα δοκιμασεις τα χρησιμοποιεις αργοτερα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,621 έως 10,635 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων