ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,251 έως 11,265 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #456316

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>λιουφκα wrote:</div>
    Φουστα και πορυρι απο θωδη 18 και στο ενδιαμεσο μαλλινη ταπα ,κανονικη μαλινη οχι απο fiber, το πτυρι ειναι κομεο στα 8 πεταλα .

    Αν βγαζει 65% με ενδιαφερει,τη μαλλινη οταν λες ενδιαμεσο,μεσα στο ποτηρι,πανω στη πυριτιδα?<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Λογικά κόβει τον συγκεντρωτήρα σε φούστα, αμορτισέρ (που το πετάει) και ποτήρι. Βάζει την φούστα πάνω απ’ το μπαρούτι, μετά την μάλλινη και από πάνω το ποτήρι. 4 πέταλα δεν έχει του Θώδη? Οπότε του κόβεις και άλλα 4. Μπελαλίδικο αλλά ωραία η κατανομή!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456318

    Από τα 467 σκάγια του φυσιγγίου τα 368 σκάγια κατέληξαν στο στόχο 76εκ. ποσοστό 78.8%.

    Το 16.05% 75 σκάγια βρέθηκαν έξω από τον κύκλο 76εκ. ομοιόμορφα και εντός του στόχου 1χ1μ. ενώ το υπόλοιπο 5.15% εκτος του στοχου 1χ1

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456320

    Λογικά κόβει τον συγκεντρωτήρα σε φούστα, αμορτισέρ (που το πετάει) και ποτήρι. Βάζει την φούστα πάνω απ” το μπαρούτι, μετά την μάλλινη και από πάνω το ποτήρι. 4 πέταλα δεν έχει του Θώδη? Οπότε του κόβεις και άλλα 4. Μπελαλίδικο αλλά ωραία η κατανομή!

    αυτο ακριβος φουστα μαλλινη και το ποτυρι το οποιο ξανα κοβω τα 4 πεταλα σε οκτο.

    CHEDDITΕ cal 12 / 70 /12 – Μ686 – ΜΒ32 1,70γρμ. – Σκάγια 33γρμ. Νο 8 (2,30χιλ.). φούστα-μάλλινη τάπα 13χιλ. –κυάθιο 8 πτεριγίων . κλείσιμο αστεροειδές 6 ακτινών. Τελικό ύψος φυσιγγίου 58χιλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456321

    Σε Beretta με ένδειξη ** έχω 6/10 τσοκ ! Εχεις μετρήσει το δικό σου λιουφκα ? Καλή η τουφεκιά !

    οχι χρηστο δεν το μετρισα ποτε το οπλο beretta 686 blackwing 18.40 με 5 τσοκ mobilchok

    μετανιασα σαν το σκυλι που το πουλισα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456323

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #456324

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>benetos wrote:</div>
    Λογικά κόβει τον συγκεντρωτήρα σε φούστα, αμορτισέρ (που το πετάει) και ποτήρι. Βάζει την φούστα πάνω απ” το μπαρούτι, μετά την μάλλινη και από πάνω το ποτήρι. 4 πέταλα δεν έχει του Θώδη? Οπότε του κόβεις και άλλα 4. Μπελαλίδικο αλλά ωραία η κατανομή!

    αυτο ακριβος φουστα μαλλινη και το ποτυρι το οποιο ξανα κοβω τα 4 πεταλα σε οκτο.

    CHEDDITΕ cal 12 / 70 /12 – Μ686 – ΜΒ32 1,70γρμ. – Σκάγια 33γρμ. Νο 8 (2,30χιλ.). φούστα-μάλλινη τάπα 13χιλ. –κυάθιο 8 πτεριγίων . κλείσιμο αστεροειδές 6 ακτινών. Τελικό ύψος φυσιγγίου 58χιλ.

    Παραπολυ καλο,αυτες της συγγεντρωσεις της εχω παρει με ροτβαιλ ρ12 και ν6,με το 2αστρα μπρεντα,εξωτερικο και μπενελλι,αλλα και με το οπτιμα2-αστρα,οταν επεφτα σε καλη παρτιδα,πολυ καλο λιουφκα.Αλλα να πουλησεις σ.ποζε χαμηλου προφιλ,αμαρτια,οταν ημουν 23 χρονων μου χαρησε ενας μπαρμπας ενα Ρ.ΛΟΥΤΣΙΑΝΟ,και το εδωσα για καραμπινα.Οταν αργοτερα πηρα το Μπετινσολι,και το συγκρινα με της καραμπινες,ηταν σα να κραταγα 36αρι,και απο εκει πηγαζει και η μεγαλη επιτυχια που εχουν στο φτερο.Το ΜΠΑΙΚΑΛ ΙΖΗ-27,επισεις μπροστα του ειναι ενα κουτσουρο,γερο αλλα κουτσουρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #456328

    Καλησπέρα σε όλους σκεφτόμουν πολύ καιρό να αρχίσω την ιδιογόμωση και έτσι πήρα ένα βιβλίο με συνταγές θα ήθελα την γνώμη σας στο τι θα χρειαστώ από εργαλεία σαν πρωτάρης στον χώρο ?Σκέφτηκα την Lee Load all II για αρχή και ενασχόληση με πυρίτιδες μεγάλου όγκου κυρίως θα γεμίζω τσιχλοφυσιγκα (32-34γρ) αλλά αν προχωρήσω της γνώσεις μου θα ήθελα να κάνω και 36-37γρ για Φασσα και λαγό. Επίσης ένα άλλο ερώτημα μου είναι πως θα ξέρω πως τα φυσίγγια μου παράγουν συγκεκριμένες πιέσεις μην καταστρέψουμε και τα όπλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #456330

    Σίγουρα μια ζυγαριά ακριβείας για να τσεκάρεις και ρυθμίσεις τα ογκομετρικά. Όσο για τις πιέσεις, όταν ακολουθείς πιστά τις δοσολογίες και δεν “σφίγκεις” υπερβολικά το φυσίγγι στο κλείσιμο είσαι ασφαλής. Ξεκίνα με διαφανείς κάλυκες για να βλέπεις πόσο πιέζεται ο συγκεντρωτήρας. Αν θυμάμαι καλά μπορείς να στείλεις μερικά στην Λάμπρο να σου μετρήσουν πιέσεις αλλά φυσικά κοστίζει. Η Lee Load all θέλει λίγο λιμάρισμα-πατέντα για πυρίτιδες μεγάλου όγκου, απ’ ό,τι θυμάμαι σε παλαιότερα πόστ, γιατί οι αμερικάνικες πυρίτιδες είναι μικρού όγκου. Καλή αρχή!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #456335

    Όταν λες θέλει λίγο λιμάρισμα-πατέντα στα δοσομετρικά εννοείς ? Ούτως η άλως τη πυρίτιδα θα την ζυγίζω και θα την βάζω με το χέρι ένα ένα ,μόνο τα σκάγια θα ρίχνει η μηχανή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #456339

    Ναί, για το δοσομετρικό της πυρίτιδας λέω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456349

    Πασχαλη η lee ειναι μια τιμια αγορα αλλα ειναι προτιμοτερο να ζυγιζεις ενα ενα τα φυσιγγισ για απολητη σταθεροτιτα . Η lee εχει πολυ καλα μαχερακια χαραξης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #456350

    Το ρέλιασμα δεν μου άρεσε πολύ φοβάμαι μην κάνει εμπλοκή στην καραμπίνα,δεν είναι τέλειο έχει γωνίες το φυσίγγι Α! και κάτι άλλο υπάρχει ένας δοσομετρητής πυρίτιδας της Lee αυτός είναι αξιόπιστος ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456362

    Πασχαλη μην κανεις φυσιγγια αν δεν παρεις προτα απολα μια ζυγαρια ακρυβιας για να μετρας τις συνταγες ειναι το κυριοτερο στην ιδιογομωση, τα ογκομετρικα απο την εκαστοτε μηχανη δεν λεναι τοιποτα απο μονα τους ειναι απλα μεζουρες , εαν δεν ζερεις τι βαρος σου βγαζει η καθε μεζουρα αναλογα με τον ογκο της πυριτηδας τοτε απλα δεν μπορεις να κανεις ασφαλες φυσιγγι .

    εγω που εχω την lee 9 χρονια τα φυσιγγια μου τα γεμιζω με την ζυγαρια και οχι με τις μεζουρες .

    η LEE ειναι κατασκεβασμενη μονο για καλικες 70 ( συνηθως ειναι μεταξι 68,5 και 69,5 χιλ.)

    και η μηχαλη βγαζει το τελιωμενο φυσιγγι 59,5χιλ περιπου με το κακο φυνιρισμα που λες που μαλων θα σου κανει εμπλοκες σε αυτο γεμη.
    κατα την συνθεση του φυσιγγιου μετα τα σκαγια θα πρεπει το κενο απο τα σκαγια μεχρι το χιλος του καλικα να ειναι 11 χιλ. για κλεισιμο με αστερι , αυτο το ρυθμιζεις με τους συγγεντρωτηρες μετα χαραγμα με το μαχερακι της LEE πατημα .

    ειναι απαρετιτο να παρεις στην χιροτερη ενα τρυπανι με μια βαση .ή μια μετρια κατασταση ειναι ενα δραπανο παγγου ή το ιδανικοτερο ειναι μια μηχανη ρελιασματος με μοτερ.

    http://imageshack.com/a/img829/9899/zg1a.jpg

    οπου θα ρελιαζεις τα φυσιγγια με ενα στροφιο και θα τα δυνεις την τελικη μορφη και την τελικη στατικη πιεση θα το ρυθμισεις με τον οδειγο να μην κατεβαζει το φυσιγγιο κατο απο τα 58 – 57,5 χιλ. οπου σε γενικες γραμες δεν πρεπει η συμπιεση του συγκεντρωτηρα να ξεπερνα τα 2χιλ. μετα το ρελιασμα . πχ αν χρισιμοποιεις συγκεντρωτηρες Gualandi ή Giovani ή καρδαρα το στρογκυλο αμορτισερακι θα πρεπει να μεταμορφονεται σε ενα απαλο οβαλ. με αυτο των ερασιτεχνικο τροπο και με την τυριση των σωστων δωσεων τα φυσιγγια σου δεν θα εχουν υψιλα παραγομενα bar.

    θα σου πρωτινα να ανατρεξεις απο την αρχη του θεματος για να σουλυθουν πολες απορειες …
    ειναι λιγο επιπονο αλλα πιστεψεμε θα παρεις πολα εφοδια για να κατανοησεις καλητερα την διαδικασια .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #456439

    Για ρελιάστρα χειρός έχεις εντυπώσεις? η σκέφτομαι να κάνω πατέντα με το τρυπάνι θα βιδώσω το στοφειο και να τα ρελιάζω με αυτό άλλα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι ασφαλές..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #456453

    Aν θες να φτιαχνεις φυσιγγια χωρις να δωσεις πολλα πολλα, μεχρι να δεις αν η ασχολια σε ενδιαφερει, μπορεις ανετα να το κανεις με με ρελιαστρα χειρος. Αν παραβλεψεις οτι η διαδικασια ειναι πιο χρονοβορα και κουραστικη, το τελικο αποτελεσμα ειναι εξισου καλο με το να φτιαξεις φυσιγγια με αστεροειδες, και να τα ρελιασεις επειτα σε δραπανο. Μιλαω για απλο ρελιαστο φυσιγγι παντα.

    Σε καθε περιπτωση θα χρειαστεις ζυγαρια ακριβειας, για να εισαι σιγουρος στις δοσεις που γεμιζεις.

    Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με πυριτιδα μεγαλου ογκου, Α1 ή Αquila και μετα βλεπεις πως θα σου παει. Δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο αλλες, και καλιστα μπορει να μη χρειαστει να τις αλλαξεις ποτε, απλα οι μεγαλου ογκου πυριτιδες ειναι πιο ευκολοδουλευτες για εναν αρχαριο – χωρις φυσικα να στερουνται αποτελεσματικοτητας.

    Καλη αρχη, και οτι χρειαζεται, μη διστασεις να ρωτησεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,251 έως 11,265 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων