Baikal mp 153

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #249603

    διαφωτιστικα αυτα που λες supermagnum γιατι οσο κι αν εψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα αναφορα σ αυτο το προβλημα.
    οσο δε για την αντικατασταση του ελατηριου της βελονας συμφωνω οτι μπορει να οδηγησει σε αφλογιστια ή βραδυφλεγια.
    βασικα σε ολα συμφωνω αλλα ακριβως επειδη μιλαμε βασει νομων της φυσικης, ενα φυσσιγι που το καψουλι του εστω και λογω αστοχιας "ερχεται" ενα χιλιοστο πιο εξω, αυτοματως μπορει να κανει την "ζημια".
    Βασικα δεν ειμαι της αποψης οτι το αδειο οπλο σκοτωνει αλλα η αγνοια και πιστευω οτι το χειροτερο οπλο ειναι αυτο για το οποιο δεν εισαι σιγουρος.
    Δεν ξερω αν και πως θα βγαλω ακρη. Σιγουρα θα περιμενω απαντηση της αντιπροσωπειας και του κατασκευαστη και βλεπουμε. Δεν θελω να προτρεχω.
    Παντως οπως προειπα, για οτι νεο θα ενημερωσω, οποια πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη και σιγουρα ευχαριστω ολους για την διαφωτιση :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #195103

    πάντως όπως και να έχει όταν σου έρθει πίσω πες μας αν το διόρθωσαν και τι σου είπαν πραγματικά το έχω πολύ μεγάλη περιέργεια γιατί εγώ πιστεύω oti δεν θα κάνουν καν τον κόπο να το ελένξουν και θα στο φέρουν πίσω και θα σου πουν δεν βρήκαν κάτι.. δεν θέλω να σε αγχώσω αλλα η εμπειρία μου γενικά από addiprosopies αυτό μου λέει εμενα. Τελοσπάντων γενικά όπως είπα είναι βλακεία να γίνετε αυτό το πράγμα αλλα είναι και φύσης αδύνατον να αποφευχθεί για τους λόγους που προανέφερα. πάντως πιστεύω ότι αυτοί που φτιάχνουν τα φυσίγγια σίγουρα θα έχουν προνοήσει για λάθος εκπισοκροτισεις. αν δεις την λακκούβα που προκαλείται από μια normal εκπυσοκρότηση στο φυσίγγι είναι πολλή μεγάλη έτσι ώστε να ενεργοποιήσει το φυσίγγιο. έτσι και αλλιώς η εβεστιτι αυτή ύλη που φλέγεται κατά την κρούση που περιέχει το καψύλλιο δεν νομίζω να έχει τον όγκο που έχει το καψύλη δηλαδή θέλω να πω ότι από την αρχή τις μεταλλικής επιφανειας του καψυλλίου μέχρι εκεί που αρχίζει εσωτερικά η έφλεκτη ύλη πρέπει να έχει μια μικρή απόσταση έτσι ώστε να αποφευχθεί μια απρόσμενη εκπισοκτορισι. μια φορα θυμάμαι στο κυνήγι ήμουν με έναν θείο μου πολύ παλιά… είχαμε πάει για φάσα και τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ του έπεσε από τα χερια ένα φυσίγγι και πέφτει η μαλακια με τι μεριά του καψυλλίου πάνω στην κορυφή μιας πετρας. έπεσε από τα 80 εκατοστά περίπου. έγινε μια τρομακτική λακκούβα όχι όμως του βάθους που αφήνει η βελόνα αλλα ακόμα ήταν πολύ έντονη. αλλα το φυσίγγι δεν ενεργοποιήθηκε. βεβαια δεν nporo να πω ότι καμια φορα ο διάολος δεν σπάει το ποδαρι του.αν π.χ βάλεις στην θάλαμοι το ίδιο φυσίγγι πολλές φορες και χρειαστεί για οποιονδήποτε λόγο(είτε επώμιση είτε οτιδήποτε) να κλήσεις απότομα το κλείστρο από το κουμπί ενώ μέσα εισέρχεται ένα συγκεκριμένο φυσίγγι τότε από τις πολλές φορες και όσο αυτό το φυσίγγι θα χτυπιέται σίγουρα κάποια στιγμή πιστεύω το κακό θα γίνει γιατί χτυπα η βελόνα συνεχεια το καψύλη με αποτέλεσμα να μεγαλώνει την λακκούβα… eee κάποια στιγμή θα φτάσει να προκαλέσει φλογιστια δεν παίζει… να φανταστείς είχα πάρει να δω πως είναι ένα super magnum φυσίγγι πρώτη φορα δεν είχα ξαναδεί και έπαιζα συνεχεια βάλε βγάλε μέσα στο κλείστρο. στην αρχή παρατήρησα μετά από 3-4 φορες μια μικρή lakoubιtsa, λέω ένταξη θα είναι έτσι η καταστευι, μετά από λίγο καιρό το είχα πεταμένο μέσα σε κάτι χρησιμοποιημένους κάλυκες του ιδιου χρώματος και επειδή έψαχνα να το βρω κοίταγα ποια είναι σκασμένα από το καψύλη και ήταν τόσο ίδιο με τα αλλα που δεν το κατάλαβα. θέλω να πω όσο παίζεις με το φυσίγγι αυτό μεγαλώνει η λακκούβα στο καψύλη. τέλος πάντως η κατάληξη είναι η εξής. εμπιριακα το λέω, ότι εάν παίρνεις φυσίγγια και τα ρίχνεις απευθείας στο κυνήγι/ σκοπευτήριο δεν ειπαρχει θέμα μια φορα που θα κλείσει το κλείστρο και θα κάνει την λακκούβα οι πιθανότητες είναι μηδαμινές για ατύχημα αλλα εάν για κάποιο λόγο ''παίζεις'' με τα φυσίγγια δεν είναι καλο και το εξήγησα. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ. εχεται σκευτει τι θα γινει εαν κλισει το κλοιστρο και καταλαθος γινει εκπισοτροτιση? καταρχασ τρεχα γιρευε πρως τα που κοιταει η κανη εκηνη την στηγμη και επιδη δεν θα το περημενουμε το οπλο θα φιγει απο τα χερια μας και αντε μετα να προβλεψεις τι θα γινει…

    (χρησιμοποιώ πρόγραμμα από greeklish σε ελληνικά συγγνώμη για τυχόν λάθη και μη κατανοητά σημεία στον λόγο μου)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #195162

    Θα μου επιτρέψετε μια παρέμβαση, γιατί όπως λέει και ο φίλος Supermagnum ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ

    Το καψύλλι αποτελείται από διάφορα "τμήματα":
    http://www.chedditeitaly.com/en/inneschi.php%5B/url">
    το κυάθιο (μικρό μεταλλικό κυλινδρικό "ποτηράκι" το οποίο χτυπάει ο επικρουστήρας (βελόνα) του όπλου)
    το περίβλημα (μεταλλικό – κυλινδρικό κι αυτό), που περιβάλει το κυάθιο, έχει μια περιμετρική πατούρα στο κάτω μέρος του και μια οπή ("διαπνοή") στο πάνω μέρος καλυμένη με βερνίκι ή άλλο κάλυμμα (παλιά υπήρχαν και καψύλλια με περισσότερες οπές – δυο τριών κ.α διαπνοών)

    το κυάθιο και το περίβλημά του είναι αυτά που είναι άμεσα ορατά σ' εμάς

    τον άκμονα ("αμόνι") ένα μεταλλικό σφηνοειδές έμβολο εσωτερικά (κίτρινο εξάρτημα στην φωτογραφία)
    και το εμπύρευμα, το εκρηκτικό υλικό που ενεργοποιούμενο από την κρούση αναφλέγει την πυρίτιδα.
    Το εμπύρευμα λοιπόν, αποτελείται – στις μέρες μας – κυρίως από στιφνικό μόλυβδο, τοποθετημένο στο κυάθιο (γκρίζα ουσία στην φωτογραφία)

    Η λειτουργία είναι απλή: με το χτύπημα του επικρουστήρα στο καψύλλι, το εμπύρευμα κρούεται- συνθλίβεται μεταξύ κυαθίου και άκμωνος (σφύρας και άκμωνος – "σφυριού και αμονιού" γι αυτό ονομάζεται άκμονας – "αμόνι" αυτό το σφηνοειδές εξαρτηματάκι), κι εφόσον είναι εκρηκτικό σε συνθήκες κρούσης -σύνθλιψης, εκρήγνυται αναφλέγοντας την πυρίτιδα και αρχίζοντας τον κύκλο της βολής!

    Αν προσέξετε στην εικόνα ο άκμονας δεν φθάνει να ακουμπήσει το κυάθιο, αλλά είναι "βουτηγμένη" η "αιχμή" του στο εμπύρευμα, χωρίς – επαναλαμβάνω – να εφάπτεται με την επιφάνεια του κυαθίου για λόγους ασφάλειας. Αυτή η "απόσταση" μεταξύ άκμονα και κυαθίου δεν είναι ούτε ένα χιλιοστό!

    Τώρα για την συγκεκριμένη περίπτωση είναι εύλογο ότι ισχύει το ρητό (καθιερωμένο εδώ και δεκαετίες!!!!):
    ΣΕ ΚΑΜΊΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΈΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΉ Ο ΕΠΙΚΡΟΥΣΤΗΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΨΎΛΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΉ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΠΕΥΤΗ!!!!

    Έχουν αναφερθεί εκπυρσοκροτήσεις χαιβάν ντουφέκ με το "πέσιμο" του κλείστρου ακριβώς εξ' αιτίας των παραπάνω λόγων!!!!!

    Μόνο που δεν περίμενα να συμβαίνει αυτό με την συγκεκριμένη εταιρεία!!!

    ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΚΙ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ, ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΝΑ 'ΝΑΙ ΣΤΡΑΜΜΈΝΟ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΤΕΎΘΥΝΣΗ!!!!

    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #195163

    Παιδιά τηνπήρα!!!baikal mp-153 P.V.C με 71cm κάννη.Ακόμα την εχω ατουφέκιστη.Προσπαθω και την μαθαίνω στο λύσιμο και δέσιμο.Εχω πάρει και φυσίγγια berreta 34gr 7 νούμερο για να ρίξω τα πρωτα 100.Καλη ειναι στην επώμιση και οντος μπροστόβαρη.Αντε να ξημερώση Κυριακη για να γίνει η δοκιμή.Ρε παιδια με αυτες τις αδειες φρίκαρα.Εναμιση μήνας καθυστέρηση για αδεια αγοράς και ακόμα αλλος ενας μήνας για να βγει η αδεια κατοχής.Παμε για του χρόνου τώρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #195165

    Θα παρακαλέσω κάποιον φίλο να "ανεβάσει" κάποια παρόμοια εικόνα καψυλλίου, να την βλέπουμε όλοι![/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #249341

    Παιδιά τηνπήρα!!!baikal mp-153 P.V.C με 71cm κάννη.Ακόμα την εχω ατουφέκιστη.Προσπαθω και την μαθαίνω στο λύσιμο και δέσιμο.Εχω πάρει και φυσίγγια berreta 34gr 7 νούμερο για να ρίξω τα πρωτα 100.Καλη ειναι στην επώμιση και οντος μπροστόβαρη.Αντε να ξημερώση Κυριακη για να γίνει η δοκιμή.Ρε παιδια με αυτες τις αδειες φρίκαρα.Εναμιση μήνας καθυστέρηση για αδεια αγοράς και ακόμα αλλος ενας μήνας για να βγει η αδεια κατοχής.Παμε για του χρόνου τώρα.

    Καλορίζικο φίλε να την χαρείς πραγματικά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #195584

    Kαλησπέρα και απο εμένα πάλι,
    Σχετικά με τα τσοκ,ποιο να βάλω για την καλύτερη τουφεκιά?Με * με *** η****?Ειμαι βλέπετε ακόμα ψάρακας στο κηνυγι.Ξέρω οτι με το * <<κόβει>> πιο μακριά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #248328

    Kαλησπέρα και απο εμένα πάλι,
    Σχετικά με τα τσοκ,ποιο να βάλω για την καλύτερη τουφεκιά?Με * με *** η****?Ειμαι βλέπετε ακόμα ψάρακας στο κηνυγι.Ξέρω οτι με το * <<κόβει>> πιο μακριά.

    Καλοριζικη φιλε μου και καλα κυνηγια.Εχω το συγκεκριμενο οπλο εδω και 2 κυνηγετικες σεζον. Το οπλο ειναι γαματο, θα καταλαβεις τι εννοω οταν περασει λιγος καιρος που το χρησιμοποιεις.

    Λοιπον φανταζομαι για κοτσυφα θα πας. Για μενα το *** ειναι το ιδανικο για ολα τα κυνηγια, ειδικα τσιχλοκοτσυφα. Καλυτερα *** για να μαθεις να τουφεκας και σωστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #195609

    Καλημέρα, καλό μήνα!!!

    Λοιπόν χθες παρέλαβα το όπλο μαζί με 3 φυσίγγια που είχα στείλει για να δουν το εντύπωμα.
    Την ώρα που παρέλαβα το όπλο από το κατάστημα αγοράς και το οποίο είχε αναλάβει την μεταφορά προς και από την αντιπροσωπεία, μας ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι ένα γρέζι δεν άφηνε το φυσίγγι να έρθει και να πατήσει σωστά.
    Η αλήθεια είναι λόγω του ότι έχω κακή προσωπική εμπειρία από αντιπροσώπους (όχι όπλων καθώς είναι το πρώτο που παίρνω) και σέρβις, ήμουν λίγο επιφυλακτικός ως προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.
    Κάποια στιγμή λοιπόν έκανα το όπλο φύλλο και φτερό, ξεγρασάρισμα, λάδωμα, σκούπισμα και εκτός από διάφορα κομματάκια ξεραμένου γράσου, πετάχτηκε και ένα ευμεγέθες μεταλλικό ρίνισμα.
    Το όπλο δέθηκε και έγινε δοκιμή φορτώματος.
    Κάνενα πλέον εντύπωμα στο φυσίγγι!!!
    Όπως μπαίνει, έτσι βγαίνει!!!
    Επέστρεψε η καρδιά μου στη θέση της γιατί όντως δεν παίζουμε με αυτά.
    Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα/αγχώθηκα κάποιες ημέρες, πλέον ήρεμησα και θέλω να ευχαριστήσω την αντιπροσωπεία που έκανε πράξη την εγγύηση και όλους εσάς που ανταποκριθήκατε στις απορίες μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #248302

    Καλοριζικη φιλε μου και καλα κυνηγια.Εχω το συγκεκριμενο οπλο εδω και 2 κυνηγετικες σεζον. Το οπλο ειναι γαματο, θα καταλαβεις τι εννοω οταν περασει λιγος καιρος που το χρησιμοποιεις.

    Λοιπον φανταζομαι για κοτσυφα θα πας. Για μενα το *** ειναι το ιδανικο για ολα τα κυνηγια, ειδικα τσιχλοκοτσυφα. Καλυτερα *** για να μαθεις να τουφεκας και σωστα.

    Kαλημέρα και καλό μήνα.Οντως για τσιχλοκότσυφα πάω.Το οπλο ειναι καταπληκτικό,αφου το καθάρισα απο τα εργοστασιακά γράσσα,λάδια κ,λ,π, εριξα καταπληκτικές τουφεκιές.Ευχαριστώ φίλε Αλέξανδρε για την αμεση απάντηση.Οσο για τον φίλο σχετικά με το αποτύπωμα στο φυσσίγγι χάρηκα διότι βρήκε λύση στο πρόβλημα του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #248299

    Kαλημέρα και καλό μήνα.Οντως για τσιχλοκότσυφα πάω.Το οπλο ειναι καταπληκτικό,αφου το καθάρισα απο τα εργοστασιακά γράσσα,λάδια κ,λ,π, εριξα καταπληκτικές τουφεκιές.Ευχαριστώ φίλε Αλέξανδρε για την αμεση απάντηση.Οσο για τον φίλο σχετικά με το αποτύπωμα στο φυσσίγγι χάρηκα διότι βρήκε λύση στο πρόβλημα του.

    να εισαι καλα φιλε μου! :rolleyes:

    εγω ακομα δεν το εχω τουφεκισει και για αδεια δε λεει αφου τελειωνει η περιοδος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #248071

    να εισαι καλα φιλε μου! ;)

    εγω ακομα δεν το εχω τουφεκισει και για αδεια δε λεει αφου τελειωνει η περιοδος…

    Μη στεναχωριεσαι για την αδεια,θα την ευχαριστηθουμε το Πάσχα :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #195806

    καλησπέρα παιδιά. πήγα έκανα κάποιες δοκιμες με "βρεννεκε" "μονοβολα" τις λαμπρό magnum 12/76. από απόσταση λοιπόν 60 μέτρον με μπιλίτσα δεν έχω πάνω σκοπευτικά στην μπαϊκάλ έριξα τουλάχιστον 15 "μονοβολα". σημάδευα σε λαμαρινένιο καπάκι από βαρέλι το οποιο είχε διάμετρο 1 metro. σημάδευα λοιπόν κέντρο kia σκάγαν τα "μονοβολα" αριστερά από το κέντρο δηλαδή εγώ ενώ σημάδευα στ κέντρο περίπου έσκαγε το μονοβόλο στα 40 "εκατστα" ποιο αριστερά. αφού 6-7 "μονοβολα" πέρασαν ακριβώς μέσα από την ίδια τρυπα. μετά προσπάθησα να σπάσω ένα ντουβάρι από τα 50 μετρα και "σκαgαν" τa "μοβονολα" σε ένα λοφάκο με χώμα στα αριστερά. τι γίνετε ρίχνει το όπλο ποιο αριστερά? αφού με ακνονικά σκάγια και δράμια μια χαρά πάει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #247675

    καλησπέρα παιδιά. πήγα έκανα κάποιες δοκιμες με "βρεννεκε" "μονοβολα" τις λαμπρό magnum 12/76. από απόσταση λοιπόν 60 μέτρον με μπιλίτσα δεν έχω πάνω σκοπευτικά στην μπαϊκάλ έριξα τουλάχιστον 15 "μονοβολα". σημάδευα σε λαμαρινένιο καπάκι από βαρέλι το οποιο είχε διάμετρο 1 metro. σημάδευα λοιπόν κέντρο kia σκάγαν τα "μονοβολα" αριστερά από το κέντρο δηλαδή εγώ ενώ σημάδευα στ κέντρο περίπου έσκαγε το μονοβόλο στα 40 "εκατστα" ποιο αριστερά. αφού 6-7 "μονοβολα" πέρασαν ακριβώς μέσα από την ίδια τρυπα. μετά προσπάθησα να σπάσω ένα ντουβάρι από τα 50 μετρα και "σκαgαν" τa "μοβονολα" σε ένα λοφάκο με χώμα στα αριστερά. τι γίνετε ρίχνει το όπλο ποιο αριστερά? αφού με ακνονικά σκάγια και δράμια μια χαρά πάει…

    δοκιμασε και με αλλα μονοβολα
    ριξε τα ροτβαιλ βρενεκε και θα με θυμηθεις
    απλα και μαγνουμ
    και τα ροτβαιλ exact πανε τελεια , πετυχαινω ορθιος μπουκαλι νερου στα 50 μετρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    gianiar στις #201584

    Γεια σας κι απο εμενα.Ειμαι κατοχος SP Baikal με σταθερα τσοκαρισματα.Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
    Θελω να παρω μια καραμπινα και για οικονομικους λογους σχετιζοντας το κοστος αγορας με την ποιοτητα σκεφτηκα(το αποφασισα) στην αρχη να παρω χραπα χρουπα.
    Μετα απο ψαξιμο εδω αλλα και αλλου και αφου αμφιταλαντευτηκα αναμεσα mp153 και Vitoria es 100,κατεληξα(λεω) στην mp153.
    Γραφω τωρα εχοντας διαβασει ολο το τοπικ.Πιστευω πως ειναι αξιοπιστο οπλο.
    Που μπορω να βρω οδηγιες χρησης στα Ελληνικα?
    Χωρις τον μειωτη ποσα φυσιγκια παιρνει αυτη με την 76 Θαλαμη?
    Το λυσιμο δεσιμο ειναι ευκολο?Υπαρχει καποιο κατατοπιστηκο βιντεο?
    Στο πακετο συμπεριλαμβανονται τσοκ?Κι αν ναι εσωτερικα?Ποια τσοκ εσω,εξω, ειναι καλυτερα?(αν εχουν διαφορα)
    Ευχαριστω εκ των προταιρων και ελπιζω στην βοηθεια σας στο μελλον σαν "καινουριος κατοχος" καραμπινας mp153.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων