ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,035 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #381972

    γεια σας!μετά από τις συμβουλές για εκπαίδευση με σφυρίχτρα  θέλω να ρωτήσω : όταν αγόρασα μια σφυρίχτρα για το σπριγκερακι μου με ρώτησε ο πωλητής την ράτσα και μου έδωσε μία με συχνότητα 210 1/2. πως ξέρουμε ποια ράτσα ακούει μια συχνότητα καλύτερα ? εχουν γίνει μελέτες? αν πάρω μία σφυρίχτρα του διαιτητή  θα υπάρχει πρόβλημα? (βασικά θα έπρεπε να ρωτήσω τον πωλητή αλλά κουβέντα να γίνεται!)

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #382031

    γεια σας!μετά από τις συμβουλές για εκπαίδευση με σφυρίχτρα θέλω να ρωτήσω : όταν αγόρασα μια σφυρίχτρα για το σπριγκερακι μου με ρώτησε ο πωλητής την ράτσα και μου έδωσε μία με συχνότητα 210 1/2. πως ξέρουμε ποια ράτσα ακούει μια συχνότητα καλύτερα ? εχουν γίνει μελέτες? αν πάρω μία σφυρίχτρα του διαιτητή θα υπάρχει πρόβλημα? (βασικά θα έπρεπε να ρωτήσω τον πωλητή αλλά κουβέντα να γίνεται!)

    Είναι η πλέον κατάλληλη, ACME 210 1/2, αποδεκτή σε όλη την υφήλιο. Μερικοί εκπαιδευτές την χρησιμοποιούν μόνο σε εντολές “ακαριαίας” εκτέλεσης π.χ. Κάτω, Έλα και την 211 1/2 (λίγο πιο μπάσα) στις  πιο ήπιες εντολές όπως π.χ. η αλλαγή κατεύθυνσης. Το βρίσκω περίπλοκο να ψάχνω την ανάλογη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #382040

    Καλησπέρα.
    Έχω ένα σεττερ 15 μηνών ξεκινημενο , πολυ καλο στην έρευνα με παρα πολυ καλα στοιχεία μέχρι στιγμής και πανεξυπνο με φοβερή όσφρηση και βρίσκει το θηραμα σχετικά γρήγορα , με πολυ μυαλό, ζήλο και όρεξη.Αλλα μου καθετε στη φερμα το πολυ μέχρι 25-30 δευτερα, μερικές φορές μονο και λιγότερο γύρω στα 15 και μόλις πλησιασω ορμαει! Τώρα φοβάται μην του το πάρω, όταν με βλέπει του χει καρφωθει ότι πρέπει να το σηκώσει…… ; δε ξέρω , αλλα και να μην πλησιασω πάλι δε κρατιέται ορμαει απο ένα σημειο και μετα.
    Τι να κάνω και πως να το χειριστω τώρα το θέμα.
    Ευχαριστω πολυ. Να στε καλα. Γιαννης.
    Ευχαριστω πολυ.

    Το παθος και η τρελα μας για το κυνηγι ειναι φυσιολογικη,πρεπει να κυνηγαμε ομως με σεβασμο στη φυση και παντα με προσοχη!

    Η εύκολη απάντηση είναι “κάνε υπομονή” και όντως έχει την αλήθεια της. Ένα Σέττερ 15 μηνών θεωρείτε ανώριμο κυνηγητικά, φυσικά υπάρχουν και άλλα που από μικρά έχουν αγαλματένια φέρμα. Ούτε τα μεν, ούτε τα δε είναι οι εξαιρέσεις, απλώς συμβαίνει λόγω πολλών άλλων παραγόντων συμπεριλαμβανομένων και των γραμμών.

    Το θέμα του πλησιάσματος μόνος σου το αποσαφήνισες, σπάει την φέρμα είτε πας κοντά του είτε όχι. Πάντως όποτε πλησιάζεις σκύλο στις πρώτες φέρμες του να το κάνεις με ηρεμία και πλησιάζοντας τον στο δεξί πλάι  του, μην το προσπερνάς αμέσως, καλύτερα μείνε 1 μέτρο πίσω του μιλώντας του πολύ ήρεμα επαναλαμβάνοντας πάντα την ίδια λέξη κλειδί π.χ. φέρμα ή στεϋ ή σσσσσσσ. Το 1 μέτρο το αφήνουμε και όταν τον τρέχουμε με τον οδηγό του (λουρί ή σκοινάκι) για να το συγκρατήσουμε πριν σπάσει την φέρμα. Θα επαναλάβω το χιλιοειπωμένο : μην πυροβολήσεις με πιστολάκι πριν σηκωθεί το πουλί ή ντουφεκίσεις αφερμάριστο.

    Η άποψη μου για την τελευταία σου φράση : Τι να κάνω και πως να το χειριστω τώρα το θέμα.

    Θα προσπαθούσα να έχει ο σκύλος, σχεδόν καθημερινά, επαφές με άγριο θήραμα η ποιοτικό στητό π.χ. περιστέρια που επιστρέφουν στην βάση τους. Θα παρακολουθούσα αν υπάρχει βελτίωση έστω και δευτερολέπτων, σε αυτή την περίπτωση θα έπαυα να ανησυχούσα, θα ήταν θέμα χρόνου και εμπειριών να σταθεροποιήσει την φέρμα του.  Αν το συνέχιζε με το ίδιο τέμπο θα διέκοπτα για 2 εβδομάδες και θα άρχιζα με μία από τις μεθόδους σταθεροποίησης της φέρμας.

    Καλή δουλειά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #382048

    Κ. Γιάννη ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλές σας.
    Να σται καλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    vasani31 στις #382656

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ  ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΩ ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝΕΩΑΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΧΑΛΑΡΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ΕΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΧΕΙ ΦΕΡΜΑ ΕΧΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΟΤΑΝ ΒΑΡΑΩ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΕΝΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΚΑΒΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΡΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΩ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    vasani31 στις #382657

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    vagelis_benellim2 στις #383367

     

    καλημερα σας!εχω ενα ΚΟΥΡΤΣΧΑΡΤ 2 ετων.μεχρι και περισι μου εκανε φερμα απορτ ολα τελοια!φετος τα πουλια πλεον μου τα βρισκει αλλα δε μου τα φερνει στο χερι.η φερμα γινετε κανονικα.τι πρεπει να κανω για να μου ξανα φερνει τα πουλια στο χερι και για πιο λογο εγινε και κανει κατι τετιο?σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    loykas στις #383491

    καλησπερα σας ..εχω ενα προβλημα με τον σκυλο μου εινε ενα κοκερακι 14 μηνων οταν σημαδευω και σκοτώνω το πουλι δεν κοιταει που πεφτει ενω οταν πηγενουμε μαζι το περνει  και μου το φερνει …τι μπορω να κανω για να (βλεπει την ντουφεκια μου)??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #383755

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΩ ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝΕΩΑΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΧΑΛΑΡΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ΕΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΧΕΙ ΦΕΡΜΑ ΕΧΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΟΤΑΝ ΒΑΡΑΩ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΕΝΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΚΑΒΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΡΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΩ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

    Γεια και χαρά, μας έγραψες το πρόβλημα σου αλλά δεν μας είπες τι είχες μάθει στο κουτάβι για να κάνει σωστό απόρτ. Κατ’ αρχήν και κατά την δική μου μέθοδο δεν βγάζω ποτέ κουτάβι 5 μηνών στο κυνήγι ασχέτως αν είναι χαλαρά. Πρώτα εκπαιδεύω τους σκύλους μου στην βασική εκπαίδευση και στην κυνηγητική που περιλαμβάνει την έρευνα και το απόρτ. Αυτό που κάνει το κουτάβι σου είναι ένα δείγμα καλής πρόθεσης να κουβαλάει τα θηράματα αλλά δεν ξέρει πως πρέπει να τα δίνει σε εσένα γιαυτό θα πρέπει να του το μάθεις. Το πως μαθαίνεται θα πρέπει να διαβάσεις μερικές μεθόδους και να επιλέξεις την καλύτερη που αρμόζει στο κουτάβι σου. Έχω μία σειρά DVD στο PVSTV.COM που μπορεί να σε βοηθήσουν, αρχίζουν από τα πρώτα βήματα και τελειώνουν σε προχωρημένα.

    Καλή προσπάθεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #383756

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

    Δεν μπορεί να βγάλει χαρτιά. Οι  γενεαλογικοί χάρτες χαρτογραφούν το γενεαλογικό δέντρο δηλαδή τους προγόνους από πατέρα και μάνα. Υπάρχει 0 θεσμός της “αναγνώρισης”  ως φαινότυπο (δηλαδή ότι μοιάζει σε ότι ορίζει το στάνταρτ της φυλής) αλλά αυτό ισχύει μόνο για της Ελληνικές φυλές και μερικές νέες φυλές όπως  π.χ.τα τζακ ράσελ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #383761

    καλημερα σας!εχω ενα ΚΟΥΡΤΣΧΑΡΤ 2 ετων.μεχρι και περισι μου εκανε φερμα απορτ ολα τελοια!φετος τα πουλια πλεον μου τα βρισκει αλλα δε μου τα φερνει στο χερι.η φερμα γινετε κανονικα.τι πρεπει να κανω για να μου ξανα φερνει τα πουλια στο χερι και για πιο λογο εγινε και κανει κατι τετιο?σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

    Δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έγινε και χάλασε το απόρτ, το λογικό θα ήταν να είχαμε πληροφορίες από εσένα για να προσπαθήσουμε να διορθώσουμε την αιτία. Σαν γενική συμβουλή θα έλεγα πως θα πρέπει να γυρίσεις πίσω στα αρχικά μαθήματα που του έκανες και να κάνεις μία γρήγορη επανάληψη.

    Καλή συνέχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #383763

    καλησπερα σας ..εχω ενα προβλημα με τον σκυλο μου εινε ενα κοκερακι 14 μηνων οταν σημαδευω και σκοτώνω το πουλι δεν κοιταει που πεφτει ενω οταν πηγενουμε μαζι το περνει και μου το φερνει …τι μπορω να κανω για να (βλεπει την ντουφεκια μου)??

    Πρόσφατα με έχουν ρωτήσει 4 άτομα τηλεφωνικά, αν ήσουν ο ένας από αυτούς θα έχεις πάρει την απάντηση, και επειδή είναι μακροσκελής παρακαλώ να με ενημερώσεις, αν όχι να την γράψω και εδώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    loykas στις #383828

    loykas wrote:
    καλησπερα σας ..εχω ενα προβλημα με τον σκυλο μου εινε ενα κοκερακι 14 μηνων οταν σημαδευω και σκοτώνω το πουλι δεν κοιταει που πεφτει ενω οταν πηγενουμε μαζι το περνει και μου το φερνει …τι μπορω να κανω για να (βλεπει την ντουφεκια μου)??

    Πρόσφατα με έχουν ρωτήσει 4 άτομα τηλεφωνικά, αν ήσουν ο ένας από αυτούς θα έχεις πάρει την απάντηση, και επειδή είναι μακροσκελής παρακαλώ να με ενημερώσεις, αν όχι να την γράψω και εδώ.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

       οχι κ.γιαννη δεν εχω μιλησει μαζι σας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #383911

    θα ήθελα να μάθω και εγώ πως εκπαιδέυοντε τα σκυλιά για καρτέρι όσο αφορά την παρακουλούθηση του όπλου και στην συνέχεια του σκοτωμένου θηράματος.λίγο που έψαξα σε ελληνικά βιβλία εκπαίδευσης δεν αναφέρεται πουθενά τίποτα.  από ένα παλιό κυνόφιλο μου είπε ότι δένεις το σκύλο λίγο πίσω σου  ,σε μία θέση που ο σκύλος να βλεπει και το θήραμα και τον κυνηγό και μετά από πολλές ντουφεκιές ίσως να καταλάβει ο σκύλος. εννοείται ότι αν σκοτώσουμε πχ την τσίχλα τον λύνουμε και του δίνουμε εντολή να απορτάρει. το κακό είναι ότι και η άγια τσίχλα δεν είναι σε αριθμούς που να επιτρέπουν εκπαιδέυσεις.ευχαριστώ πολύ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #384698

    Δεν το ξέχασα το θέμα, είχα πολλές ενασχολίσεις αυτό το Σ/Κ. Εξ άλλου “το καλό πράμα”* αργεί.

    (* Όπως λέει και ο Φωτακόπουλος)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,035 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων