Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #420654

    panutsos wrote:
    κ.Γιαννη προφανως εννοειτε 29/5

    όχι αφου 25/5 είναι Σάββατο όπως αναφέρει ενώ 29 είναι Τετάρτη

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Η παρατηρηση μου αναφερεται στις 29/4 που προφανως εχει γραψει εκ παραδρομης ο κ.Γιαννης και οχι στην μερα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #420662

    Κωνσταντινε και Μιχαλη κουκλια τα σκυλακια σας, να σας ζησουν,

    κ.Γιαννη προφανως εννοειτε 29/5, παντως εαν τελικα πραγματοποιηθει σαββατοκυριακο και οχι μεσοβδομαδα που δουλευω θα ηθελα πολυ να παρεβρεθω και γω, τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? να σας στειλω μειλ οπως και να χει?

    φίλε panutso ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420669

    …….., κ.Γιαννη προφανως εννοειτε 29/5……..

    ………..παντως εαν τελικα πραγματοποιηθει σαββατοκυριακο και οχι μεσοβδομαδα που δουλευω θα ηθελα πολυ να παρεβρεθω και γω, τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? να σας στειλω μειλ οπως και να χει?

    Σωστά, ήδη το διόρθωσα.

    Την Κυριακή 26/5 που πρότεινε ο Μιχάλης με π.μ. είναι κλεισμένη. Άρα η μόνη μέρα από Σ/Κ που απομένει είναι το Σάββατο 1/6. Έχω προγραμματίσει αποχαιρετιστήριο πάρτυ αλλά ίσως θα μπορούσαμε να το κάνουμε πρωί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #420672

    παρατηρηση μου αναφερεται στις 29/4 που προφανως εχει γραψει εκ παραδρομης ο κ.Γιαννης και οχι στην μερα…

    Φίλε εγώ το διαβάσα διορθωμένο για αυτό μπερδευτηκα και σχολίασα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420683

    Κωνσταντινε και Μιχαλη κουκλια τα σκυλακια σας, να σας ζησουν,

    Να σαι καλά και ο δικός σου κούκλος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #420699

    Φιλε gtsampou μην το συζητας καθολου, δεν τιθεται θεμα,

    Παιδια να ειστε καλα,

    εαν τελικα το επιτρεψουν οι συνθηκες θα χαρω πολυ να γνωριστουμε και απο κοντα εμεις και τα σκυλακια μας στο event του κ.Γιαννη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420709

    Φιλε gtsampou μην το συζητας καθολου, δεν τιθεται θεμα, Παιδια να ειστε καλα, εαν τελικα το επιτρεψουν οι συνθηκες θα χαρω πολυ να γνωριστουμε και απο κοντα εμεις και τα σκυλακια μας στο event του κ.Γιαννη!

    Μη ξεχάσεις να με ενημερώσεις όποτε το αποφασίσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #420914

    panutsos wrote:
    Φιλε gtsampou μην το συζητας καθολου, δεν τιθεται θεμα, Παιδια να ειστε καλα, εαν τελικα το επιτρεψουν οι συνθηκες θα χαρω πολυ να γνωριστουμε και απο κοντα εμεις και τα σκυλακια μας στο event του κ.Γιαννη!

    Μη ξεχάσεις να με ενημερώσεις όποτε το αποφασίσεις.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Σας εχω στειλει Π.Μ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #421203

    Θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος θα ειμαι και εγω εκει Κ. Γιαννη, οποτε κανονισετε.

    Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι για το κουρεμα στα Σπριγκερ. Κουρευουμε το σκυλι το καλοκαιρι; Και αν ναι πως; Υπαρχει καποιο ιδιαιτερο στυλ ή το κουρευουμε ολο;

    Κλεισαμε το χρονο στις 17 Απριλιου και ειμαστε στα 17 κιλα.

    Ευχαριστω για ολα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421237

    O.K. Σε σημείωσα, μόνο στείλε μου σε παρακαλώ με π.μ. ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας.

    Όχι, δεν κουρεύονται τα σπάνιελς. Αφαιρούμε μόνο από ορισμένα επικίνδυνα σημεία το πολύ μαλλί, χρησιμοποιώντας  κοπτικό Νο 7 ή καλύτερα ψαλίδι αραιώματος (και οι 2 πλευρές που κόβουν  με δοντάκια). Τα σημεία είναι:

    1) Γύρο από τον ακουστικό πόρο και την εξωτερική πλευρά του αυτιού κατά το 1/3 του μήκους του (δέρματος μόνο, δεν μετράμε και τα κρόσσια).

    2) Το V που σχηματίζεται αν σηκώσουμε τα αυτιά προς τα πάνω, αρχίζει κάτω από τις βάσεις των αυτιών και τελειώνει στο λακουβάκι που βρίσκεται στο στέρνο.

    3) Ανάμεσα στα δάκτυλα των ποδιών και από κάτω, στα πέλματα, ανάμεσα στα μαξιλαράκια.

    Από το υπόλοιπο σώμα αφαιρούμε το νεκρό τρίχωμα με το χέρι (striping) αλλά επειδή αυτή η μέθοδος θέλει τέχνη και κόπο, έχουν εφευρεθεί εργαλεία που τελευταία έχουν εξελιχθεί τόσο (για να μη κόβουν και την υγιή τρίχα) που χρησιμοποιούνται και σε σκύλους εκθέσεων. Τα εργαλεία αυτά είναι το Coat King ή το Furminator ή κάποιο αντίγραφο αυτών. Υπάρχουν διάφορα μεγέθη ανάλογα με την φυλή, γιαυτό όταν παραγγέλνεται να ψάχνεται πρώτα το σωστό τύπο, οι πωλητές δεν έχουν ιδέα.

    Μια σκληρή βούρτσα schliker θα διατηρεί τον σκύλο σε καλή κατάσταση με 3-4 βουρτσίσματα την εβδομάδα. Επίσης είναι χρήσιμη μια χτένα μεταλλική (27μμ μήκος δοντιού) για να αφαιρούνται κόμποι, αγκάθια και  άγανα.

    Καλά θα ήταν να τα δεις αυτά στην πράξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #421248

    O.K. Σε σημείωσα, μόνο στείλε μου σε παρακαλώ με π.μ. ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας. Όχι, δεν κουρεύονται τα σπάνιελς. Αφαιρούμε μόνο από ορισμένα επικίνδυνα σημεία το πολύ μαλλί, χρησιμοποιώντας κοπτικό Νο 7 ή καλύτερα ψαλίδι αραιώματος (και οι 2 πλευρές που κόβουν με δοντάκια). Τα σημεία είναι: 1) Γύρο από τον ακουστικό πόρο και την εξωτερική πλευρά του αυτιού κατά το 1/3 του μήκους του (δέρματος μόνο, δεν μετράμε και τα κρόσσια). 2) Το V που σχηματίζεται αν σηκώσουμε τα αυτιά προς τα πάνω, αρχίζει κάτω από τις βάσεις των αυτιών και τελειώνει στο λακουβάκι που βρίσκεται στο στέρνο. 3) Ανάμεσα στα δάκτυλα των ποδιών και από κάτω, στα πέλματα, ανάμεσα στα μαξιλαράκια. Από το υπόλοιπο σώμα αφαιρούμε το νεκρό τρίχωμα με το χέρι (striping) αλλά επειδή αυτή η μέθοδος θέλει τέχνη και κόπο, έχουν εφευρεθεί εργαλεία που τελευταία έχουν εξελιχθεί τόσο (για να μη κόβουν και την υγιή τρίχα) που χρησιμοποιούνται και σε σκύλους εκθέσεων. Τα εργαλεία αυτά είναι το Coat King ή το Furminator ή κάποιο αντίγραφο αυτών. Υπάρχουν διάφορα μεγέθη ανάλογα με την φυλή, γιαυτό όταν παραγγέλνεται να ψάχνεται πρώτα το σωστό τύπο, οι πωλητές δεν έχουν ιδέα. Μια σκληρή βούρτσα schliker θα διατηρεί τον σκύλο σε καλή κατάσταση με 3-4 βουρτσίσματα την εβδομάδα. Επίσης είναι χρήσιμη μια χτένα μεταλλική (27μμ μήκος δοντιού) για να αφαιρούνται κόμποι, αγκάθια και άγανα. Καλά θα ήταν να τα δεις αυτά στην πράξη.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Δυστυχως ορισμενοι κτηνιατροι δεν τα γνωριζουν αυτα, η υπαρχουν αλλοι λογοι…βεβαια δεν αποποιουμαι και των δικων μου ευθυνων καθως γνωριζα οτι η συγκεκριμενη ρατσα κουρευεται-ψαλιδιζεται σε συγκεκριμενα σημεια αλλα δεν ειχα διαβασει καπου οτι δεν πρεπει να κουρευτουν με μηχανη, ετσι οταν μου προτεινε να τον ¨καθαρισει” στα σημεια που λερωνεται (κατω απο την ουρα και στο πεος) δεχτηκα και φυσικα το εκανε με την μηχανη, δεν νομιζω βεβαια οτι εκανα καποια σοβαρη ζημια ομως οταν το ανακαλυψα μου χει μεινει ενα ψυχολογικο και απο τοτε το τριχωμα του μου φαινεται αδυναμο και και τραχυ στο αγγιγμα, εχω ψαχτει για το furminator αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως εχω καταλαβει πως δουλευει για αυτο και δεν το χω παρει ακομα,θα ηταν πολυ χρησιμο να τα βλεπαμε αυτα απο κοντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #421290

    Εδω και λιγο καιρο ειμαι ανησυχος…

    εχω την εντυπωση οτι τα πελματα του εκτωρα ειναι λιγο στραμμενα προς τα εξω… (ραιβοποδια?), τι λετε?

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #421342

    εχω την εντυπωση οτι τα πελματα του εκτωρα ειναι λιγο στραμμενα προς τα εξω

    Όχι (τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω από τις φώτο). Στην μία φαίνεται το αριστερό πόδι (όπως κοιτάμε) να είναι προς τα έξω σε σχέση με το δεξί, ενώ στις άλλες δύο φώτο φαίνεται το αντίθετο… Γενικότερα μια μικρή κλίση έχω παρατηρήσει στους περισσότερους σκύλους η οποία είναι στάσιμη στην εξέλιξη του χρόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #421412

    panutsos wrote:
    εχω την εντυπωση οτι τα πελματα του εκτωρα ειναι λιγο στραμμενα προς τα εξω

    Όχι (τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω από τις φώτο). Στην μία φαίνεται το αριστερό πόδι (όπως κοιτάμε) να είναι προς τα έξω σε σχέση με το δεξί, ενώ στις άλλες δύο φώτο φαίνεται το αντίθετο… Γενικότερα μια μικρή κλίση έχω παρατηρήσει στους περισσότερους σκύλους η οποία είναι στάσιμη στην εξέλιξη του χρόνου.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

     

    ευχαριστω Κωνσταντινε, μακαρι να ειναι οπως τα λες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #421466

    O.K. Σε σημείωσα, μόνο στείλε μου σε παρακαλώ με π.μ. ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας. Όχι, δεν κουρεύονται τα σπάνιελς. Αφαιρούμε μόνο από ορισμένα επικίνδυνα σημεία το πολύ μαλλί, χρησιμοποιώντας κοπτικό Νο 7 ή καλύτερα ψαλίδι αραιώματος (και οι 2 πλευρές που κόβουν με δοντάκια). Τα σημεία είναι: 1) Γύρο από τον ακουστικό πόρο και την εξωτερική πλευρά του αυτιού κατά το 1/3 του μήκους του (δέρματος μόνο, δεν μετράμε και τα κρόσσια). 2) Το V που σχηματίζεται αν σηκώσουμε τα αυτιά προς τα πάνω, αρχίζει κάτω από τις βάσεις των αυτιών και τελειώνει στο λακουβάκι που βρίσκεται στο στέρνο. 3) Ανάμεσα στα δάκτυλα των ποδιών και από κάτω, στα πέλματα, ανάμεσα στα μαξιλαράκια. Από το υπόλοιπο σώμα αφαιρούμε το νεκρό τρίχωμα με το χέρι (striping) αλλά επειδή αυτή η μέθοδος θέλει τέχνη και κόπο, έχουν εφευρεθεί εργαλεία που τελευταία έχουν εξελιχθεί τόσο (για να μη κόβουν και την υγιή τρίχα) που χρησιμοποιούνται και σε σκύλους εκθέσεων. Τα εργαλεία αυτά είναι το Coat King ή το Furminator ή κάποιο αντίγραφο αυτών. Υπάρχουν διάφορα μεγέθη ανάλογα με την φυλή, γιαυτό όταν παραγγέλνεται να ψάχνεται πρώτα το σωστό τύπο, οι πωλητές δεν έχουν ιδέα. Μια σκληρή βούρτσα schliker θα διατηρεί τον σκύλο σε καλή κατάσταση με 3-4 βουρτσίσματα την εβδομάδα. Επίσης είναι χρήσιμη μια χτένα μεταλλική (27μμ μήκος δοντιού) για να αφαιρούνται κόμποι, αγκάθια και άγανα. Καλά θα ήταν να τα δεις αυτά στην πράξη.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Το μονο που δεν εχω ειναι το ψαλιδακι που θα παρω…

    Επειδη πριν απο μερικες μερες του μπηκε ενα αγανο στο αυτι και χρειαστηκε να τον παω στον κτηνιατρο, οπου και επιτυχως του το εβγαλε, του κουτσουρεψε και το τριχωμα των αυτιων.

    Το κουρεψε απο την μεσα μερια με την ψηλη….

    Ελπιζω να ξαναβγει το τριχωμα κανονικα….

    Κατα τα λοιπα θα κανω οπως μου ειπατε και σας ευχαριστω πολυ για τις γνωσεις που τις μοιραζεστε με μας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων