Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 466 έως 480 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421487

    panutsos wrote:
    εχω την εντυπωση οτι τα πελματα του εκτωρα ειναι λιγο στραμμενα προς τα εξω

    Όχι (τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω από τις φώτο). Στην μία φαίνεται το αριστερό πόδι (όπως κοιτάμε) να είναι προς τα έξω σε σχέση με το δεξί, ενώ στις άλλες δύο φώτο φαίνεται το αντίθετο… Γενικότερα μια μικρή κλίση έχω παρατηρήσει στους περισσότερους σκύλους η οποία είναι στάσιμη στην εξέλιξη του χρόνου.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Μην επιχειρήσεις να γίνεις κριτής μορφολογίας.

    Αστειεύομαι αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις φατσούλες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421488

    Εδω και λιγο καιρο ειμαι ανησυχος… εχω την εντυπωση οτι τα πελματα του εκτωρα ειναι λιγο στραμμενα προς τα εξω… (ραιβοποδια?), τι λετε?

    Όχι μόνο τα πέλματα. Ναι, είναι ραιβοποδία, αλλά σε λιγότερο βαθμό σε εργασιακά Σπρίνγκερ θα βρεις πολύ δύσκολα. Για να παρηγορηθείς δες φωτογραφίες των σκύλων που έχουν κερδίσει στο Αγγλικό championship όλα τα χρόνια. Δες στις φωτογραφίες που συνάπτω τι είναι η ραιβο και βλαίσο ποδία.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421491

    Κούρεμα

    Κάτω από την κοιλιά (στην περιοχή της οσφύος) και στο εσωτερικό των αυτιών δεν πειράζει να κουρεύεται. Στην περιοχή του πρωκτού και των θυσάνων των μοιρών (κρόσσια) μόνο ψαλίδισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #421493

    Μην επιχειρήσεις να γίνεις κριτής μορφολογίας. Αστειεύομαι αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις φατσούλες.

    Να ξέρετε πάντως ότι πολλές φορές γράφω την άποψη μου και περιμένω μετά την απάντηση σας για τυχών διορθώσεις… χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #421507

    Αστειεύομαι αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις φατσούλες.

    Ναι ρε γαμώτο…..γιατί τις έβγαλαν;

    Για να παρηγορηθείς δες φωτογραφίες των σκύλων που έχουν κερδίσει στο Αγγλικό championship όλα τα χρόνια

    Για να παρηγορηθείς δες τις φωτογραφίες του δικού μου σκύλου στο topic για τα κόκερ σπάνιελ!Μπορεί εγώ να την έχω ξεπεράσει την ραιβοποδία αλλά να ξέρεις πάντα πως υπάρχουν και χειρότερα!

    Όχι (τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω από τις φώτο). Στην μία φαίνεται το αριστερό πόδι (όπως κοιτάμε) να είναι προς τα έξω σε σχέση με το δεξί, ενώ στις άλλες δύο φώτο φαίνεται το αντίθετο… Γενικότερα μια μικρή κλίση έχω παρατηρήσει στους περισσότερους σκύλους η οποία είναι στάσιμη στην εξέλιξη του χρόνου.

    Ωπ panutsos και άλλος στο club!Φίλε ZED όντως έχει ραιβοποδία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #421521

    Λοιπον σας ενημερωνω οτι η γνωμη ολων σας εχει απο μηδενικη εως καθολου αξια, εκτος του καλου μου φιλου Κωνσταντινου (ZED)!!!

    αστειευομαι φυσικα για να παρηγορηθω,

    κε Γιαννη πειραζει εαν στην συναντηση φερω τον Εκτωρ με παπουτσακια για να μην τον δει ο Edward Martin και μας κοροιδευει??

    Περα απο την πλακα υπαρχει κατι που μπορω να κανω, να δωσω για να μην χειροτερεψει πολυ στο μελλον? Βιταμινη D ισως??

    Φιλε gtsampou η αληθεια ειναι οτι για τις φωτογραφιες και μονο εστησα τα ποδια του στραβα για να μην νιωθεις ασχημα…παντως δεχομαι να πανε μαζι τα σκυλια μας σε σχολη μπαλετου!!!

    πολυ ευδιαθετα το πηρα, σε λιγο που θα με πιασει η πικρα να με δω, να ειστε καλα ολοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421532

    Αν δει ο Έντουαρντ ίσια ποδαράκια θα μας παρεξηγήσει. Φέρ’ τον με θράσος.

    Για το τι να δώσεις στον σκύλο σου καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Πάντως θα είναι υποβοηθητικά και όχι θεραπευτικά.

    Πάρ’ το σαν “στυλ” της φυλής. Δεν υπάρχει λόγος για να στεναχωριέσαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421646

    Και φυσικά δεν είναι αποκλειστικά πρόβλημα των εργασιακών Σπρίνγκερς. Πολλές φυλές έχουν το ίδιο κουσούρι, δες ένα σκύλο που του έχουν αφιερωθεί εκατοντάδες ώρες εκπαίδευσης:  http://www.youtube.com/watch?v=PztO-OvzRyg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #421791

    Χριστος ανεστη κ χρονια πολλα σε ολους,

     

    πολυ ωραιο βιντεο, ζηλευω ομως, ο δικος μου ουτε ενα πλυντηριο δεν ξερει να βαζει!

    οτι γυρισαμε απο το χωριο, εκτος απο τα στραβα ποδαρακια ειναι και γλυκοαιματος, συνολικα ισα με 10 τσιμπουρια εβγαλα απο πανω του παρολο το ψεκασμα και το κολαρο, ευτυχως ομως δεν ειχε τσιμπησει κανενα!

    Αραγε η ραιβο(βλαισο) ποδια ειναι κληρονομισιμη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421877

    Χριστος ανεστη κ χρονια πολλα σε ολους, πολυ ωραιο βιντεο, ζηλευω ομως, ο δικος μου ουτε ενα πλυντηριο δεν ξερει να βαζει! οτι γυρισαμε απο το χωριο, εκτος απο τα στραβα ποδαρακια ειναι και γλυκοαιματος, συνολικα ισα με 10 τσιμπουρια εβγαλα απο πανω του παρολο το ψεκασμα και το κολαρο, ευτυχως ομως δεν ειχε τσιμπησει κανενα! Αραγε η ραιβο(βλαισο) ποδια ειναι κληρονομισιμη?

    Άραγε;;;;;; ίσως το 60-70% των εργασιακών να είναι από λίγο έως πολύ με στραβά πόδια…. υπάρχει περίπτωση να μην είναι κληρονομήσιμο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #422015

    Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές για το κούρεμα ιδιαίτερα τωρα που αρχίζουν οι ζέστες. Για το κόψιμο των νυχιών τι λέτε; ισχύει οτι δεν χρειάζεται δεδομένου οτι από την τριβή με το σκληρό δάπεδο τα νύχια διατηρούν το απαιτούμενο μήκος;

    Επίσης μία ερώτηση: οταν επιστρέφουμε  μετά από αρκετές μέρες στο χωριό , όπως προχθές,  η σπρινκερίνα μου είναι άκεφη και χωρίς την ζωντάνια που έχει τις άλλες μέρες. Για 1-2 μέρες είναι σαν να τρώει με το ζόρι, κοιμάται συνέχεια και σαν να βγαίνει έξω  (οπου φοβάται πολύ περισσότερο από το συνηθισμένο) με το ζόρι. Το αποδίδω στην κούραση δεδομένου οτι στο χωριό είναι συνέχεια σε κίνηση. Αντε και σε κακή ψυχολογία δεδομένου οτι ξανακλείνεται στους 4 τοιχους της πόλης. Είναι έτσι; (πάντως μόλις πάω  να ανησυχήσω  την βλέπω το πρωί ζωηρή και χαρούμενη)…

    Χρόνια πολλά

    Μήτσος

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #422018

    Και φυσικά δεν είναι αποκλειστικά πρόβλημα των εργασιακών Σπρίνγκερς. Πολλές φυλές έχουν το ίδιο κουσούρι, δες ένα σκύλο που του έχουν αφιερωθεί εκατοντάδες ώρες εκπαίδευσης: http://www.youtube.com/watch?v=PztO-OvzRyg

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    πολύ ωραίο το βίντεο και με πολύ εκπαίδευση και εμείς κολλάμε στο ¨” φέρτο”
    αν ήταν κυνηγόσκυλο αυτό θα έφερνε τις τσίχλες όχι στο χέρι αλλά κατευθείαν θα τις έβαζε στο γιλέκο!!!!!! !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #422026

    panutsos wrote:
    Χριστος ανεστη κ χρονια πολλα σε ολους, πολυ ωραιο βιντεο, ζηλευω ομως, ο δικος μου ουτε ενα πλυντηριο δεν ξερει να βαζει! οτι γυρισαμε απο το χωριο, εκτος απο τα στραβα ποδαρακια ειναι και γλυκοαιματος, συνολικα ισα με 10 τσιμπουρια εβγαλα απο πανω του παρολο το ψεκασμα και το κολαρο, ευτυχως ομως δεν ειχε τσιμπησει κανενα! Αραγε η ραιβο(βλαισο) ποδια ειναι κληρονομισιμη?

    Άραγε;;;;;; ίσως το 60-70% των εργασιακών να είναι από λίγο έως πολύ με στραβά πόδια…. υπάρχει περίπτωση να μην είναι κληρονομήσιμο;

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

     

    ….δεν ειχα καταλαβει οτι μιλαμε για τετοια ποσοστα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #422027

    Kalliston Hellas wrote:
    Και φυσικά δεν είναι αποκλειστικά πρόβλημα των εργασιακών Σπρίνγκερς. Πολλές φυλές έχουν το ίδιο κουσούρι, δες ένα σκύλο που του έχουν αφιερωθεί εκατοντάδες ώρες εκπαίδευσης: http://www.youtube.com/watch?v=PztO-OvzRyg KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    πολύ ωραίο το βίντεο και με πολύ εκπαίδευση και εμείς κολλάμε στο ¨» φέρτο»
    αν ήταν κυνηγόσκυλο αυτό θα έφερνε τις τσίχλες όχι στο χέρι αλλά κατευθείαν θα τις έβαζε στο γιλέκο!!!!!! !

     

    μη σου πω αναλογα που θα σηκωνοταν το θηραμα θα ηξερε ποια σκανδαλη να τραβηξει στο δικαννο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #422073

    Μην ενθουσιάζεστε τόσο, αυτά είναι τρυκς. Δηλαδή κάθε ενέργεια που βλέπετε δεν είναι τίποτα περισσότερο από μικρά – μικρά κομμάτια εκπαίδευσης. Όταν ολοκληρωθεί και γίνει σενάριο φαίνεται ακατόρθωτο. Και όταν γράφω “Μην ενθουσιάζεστε τόσο” δεν εννοώ πως δεν είναι ευχάριστα ή δεν θέλουν κόπο, εννοώ πως το “φέρ΄το” είναι εξίσου δύσκολο αν όχι δυσκολότερο. Γιατί δυσκολότερο; γιατί κάθε φορά το σενάριο είναι διαφορετικό, εξελίσσεται σε διαφορετικά τοπία και με διαφορετικές συνθήκες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 466 έως 480 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων