ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,271 έως 3,285 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #434456

    Καλη χρονια να εχουμε παιδια,με υγεια και δυναμη,,αντε αυριο καφεδακι στο βουνο καθηστος στο σκαμνακι [εχει σκουριαση] για να δουμε το ξημερωμα αλλιωτικα,για τρυγονια δεν το βλεπω μιας που ουτε μπηκα στον κοπο να τα ψαξω φετος αλλα θα δουμε οπως και να εχει κανενα σουκοι ετσι για να χαρουμε λιγο την πτηση του μπιλ αμα εισαι μονος σου και δεν εχεις παρεα ελα το πρωι να παμε μαζι

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M</div>

     

    Τώρα είδα το μήνυμα Ηλία.Σε ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά θα έχω την άδεια στα χέρια μου την Παρασκευή.

    Έλειψα λίγες μέρες και το αμέλησα. Μιλάμε το ΣΚ μήπως κανονίσουμε τίποτα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #434458

    Πηγα στην Γαρηπα Ηρακλειου Κρητη , και δεν ειδα τιποτα απο τρυγονια.
    Ειδα ομως αρκετους αλητες κατα με να κυνηγουν λαγο!!
    Πιασανε 1 οση ωρα ημουν εκει , ενω ειδα τουλαχιστων 3 παρεες να κυνιγουν λαγο με σκυλους διωξεις.
    Αυτο το κανουν καθε χρονο , και δυστιχος δεν αλλαζει. Ντροπη τους!

     

    Φίλε μου ντροπή τους σίγουρα, αλλά και ντροπή σε εσένα που δεν κάλεσες τον θηροφύλακα. Είναι πολύ εύκολο να βρεις το τηλέφωνό του.

    Μέχρι κάποιος να το κάνει και να τους μαζέψουν, αυτό θα κάνουν κάθε χρόνο….

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    MARIOS-BENELLI στις #434462

    Καλησπέρα και από μένα παίδες.

    Κατ’ αρχήν να ευχηθώ καλή κυνηγετική χρονιά σε όλους και πάνω από όλα με ασφάλεια.

    Τα τρυγόνια φέτος λιγοστά και πολύ αλλόκοτα. Τις 2 τελευταίες μέρες είχαν εξαφανιστεί τα πουλιά.

    Χθες και σήμερα κάτι φάνηκε να παίζει (καμιά 30αριά σε σύνολο).Και να μην έπαιζε πάλι με την παρέα θα βγαίναμε για την κλασική βόλτα.

    Για να μην τα πολυλογώ καταφέραμε πήραμε 6 πουλάκια, περάσαμε όμορφα,  γελάσαμε, κάναμε τις ντουφεκιές μας, κάψαμε μερικά φυσίγγια, τρομάξαμε και τα τρυγονάκια όσα δεν πήραμε και όλα καλά.

    Να είστε καλά όλοι, καλή κυνηγετική χρονιά εύχομαι και πάλι  με  καλότυχα και ασφαλή κυνήγια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    jiannisgouves στις #434464

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>jiannisgouves wrote:</div>
    Πηγα στην Γαρηπα Ηρακλειου Κρητη , και δεν ειδα τιποτα απο τρυγονια.
    Ειδα ομως αρκετους αλητες κατα με να κυνηγουν λαγο!!
    Πιασανε 1 οση ωρα ημουν εκει , ενω ειδα τουλαχιστων 3 παρεες να κυνιγουν λαγο με σκυλους διωξεις.
    Αυτο το κανουν καθε χρονο , και δυστιχος δεν αλλαζει. Ντροπη τους!

    Φίλε μου ντροπή τους σίγουρα, αλλά και ντροπή σε εσένα που δεν κάλεσες τον θηροφύλακα. Είναι πολύ εύκολο να βρεις το τηλέφωνό του.

    Μέχρι κάποιος να το κάνει και να τους μαζέψουν, αυτό θα κάνουν κάθε χρόνο….

    Φιλικά

    Φιλε μου δικαιολογιμενα το λες το (αλλά και ντροπή σε εσένα που δεν κάλεσες τον θηροφύλακα) ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ!!
    Καθε μα καθε χρονο καλουσα την θηροφυλακη και ερχονταν και εκαναν ελενχο υποτιθετε και μου ελεγαν οτι δεν εβρησκαν τιποτα!!!!!!! Ενω το αστειο ηταν οτι ειχαν σκυλους διωξεις με οπλα , αυτο απο μονο του ειναι παραπτωμα !! χωρια τους λαγους που ειχαν.
    Απλα σου λεω οτι απο το κεφαλι βρωμαει το ψαρι !!
    Για να μην χαλασω για αλλη μια φορα την μερα μου δεν τους πηρα σημερα τηλ.
    Στην Κρητη αυτο που λεω ειναι καθημερινοτιτα και οποιος τολμα να πει οτι λεω ψεματα τον προκαλω να τον παρω απο το χερακι να τους τους δειξω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #434465

    https://imageshack.com/i/5j9l6ej

    https://imageshack.com/i/mkbbm3j

     

     

    Ενα μικρο δειγμα της εναρξης,καναμε 11 τρυγονακια,ριξαμε καλες ντουφεκιες μα πανω απο ολα περασαμε καλα με καλη παρεα!

    Καλη σεζον να εχουμε παιδια!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    jiannisgouves στις #434466

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>jiannisgouves wrote:</div>
    Πηγα στην Γαρηπα Ηρακλειου Κρητη , και δεν ειδα τιποτα απο τρυγονια.<br>
    Ειδα ομως αρκετους αλητες κατα με να κυνηγουν λαγο!!<br>
    Πιασανε 1 οση ωρα ημουν εκει , ενω ειδα τουλαχιστων 3 παρεες να κυνιγουν λαγο με σκυλους διωξεις.<br>
    Αυτο το κανουν καθε χρονο , και δυστιχος δεν αλλαζει. Ντροπη τους!

    Φίλε μου ντροπή τους σίγουρα, αλλά και ντροπή σε εσένα που δεν κάλεσες τον θηροφύλακα. Είναι πολύ εύκολο να βρεις το τηλέφωνό του.
    Εισαι λαθος να κρινεις χωρεις να ξερεις.
    Φιλε ssbk23 , καθε χρονο τους επαιρνα τηλ και δεν γινεται τιποτα παρα μονο να χαλιεμε εγω!!!
    Το ψαρι απο το κεφαλι βρωμααααααα!!!
    Οποιος θελει να πει οτι κατι τετοιο δεν γινετε στην Κρητη τον προκαλω να παμε οποτε θελει να του τους δειξω!!
    Αυτο το θεμα με το κυνηγι λαγου εκτος σεζον ειναι καθημερινοτιτα στην κρητη.
    Και αυτα περη ελενχου να τα λενε αλλου!

    Μέχρι κάποιος να το κάνει και να τους μαζέψουν, αυτό θα κάνουν κάθε χρόνο….

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    jiannisgouves στις #434467

    Εισαι λαθος να κρινεις χωρεις να ξερεις.
    Φιλε ssbk23 , καθε χρονο τους επαιρνα τηλ και δεν γινεται τιποτα παρα μονο να χαλιεμε εγω!!!
    Σε ελενχους που κανανε μου ελεγαν οτι δεν εβρισκαν τιποτα!! ενω στο απλο ερωτημα , μα καλα εχουν σκυλους διωξεις και δεν τους γραφεις δεν εδειναν απαντηση.
    Το ψαρι απο το κεφαλι βρωμααααααα!!!
    Οποιος θελει να πει οτι κατι τετοιο δεν γινετε στην Κρητη τον προκαλω να παμε οποτε θελει να του τους δειξω!!
    Αυτο το θεμα με το κυνηγι λαγου εκτος σεζον ειναι καθημερινοτιτα στην κρητη.
    Και αυτα περη ελενχου να τα λενε αλλου!\
    Το σωστο για μενα θα ητανε το κυνιγη στην κρητη να ξεκιναει μαζι με του λαγου στις 15 σεπτεμβρη , για τον απλο λογο οτι δεν υπαρχουν ποινες και τιμωρια σε ΚΑΝΕΝΑΝ εδω που κυνηγαει λαγο στις ζωνες διαβασεις.

    Φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #434471

    Από νομό Θεσσαλονίκης,όσοι τυχεροί μπόρεσαν και έκατσαν από το βράδυ και έπιασαν τα καλά καρτέρια έκαναν ικανοποιητικά νούμερα.Οι υπόλοιποι τουφεκάγαμε τα σπασμένα πουλιά.Ακόμα και έτσι περάσαμε καλά πήραμε και λίγα τρυγονάκια,όλα καλά.Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #434472

    Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω φίλε Γιάννη, αλλά πιο πολύ να σε αφυπνίσω. Δεν ανέφερες στο μήνυμα σου ότι έχει προηγηθεί προσπάθεια, με νόμιμο πάντα τρόπο, να κοπεί ο βήχας στους συγκεκριμένους καραγκιόζηδες.
    Όπως και να έχει, εξαιτίας κάποιων τέτοιων φαινομένων σακουλιάζουν όλη την κυνηγετική κοινότητα και μας βαφτίζουν λαθροθήρες, εγκληματίες κλπ.
    Μπράβο σου εάν έχεις ειδοποιήσει τις αρχές για το φαινόμενο και παρά την “αδυναμία” τους να επέμβουν, καλό θα ήταν να συνεχίσεις να καταγγέλεις τέτοια φαινόμενα, όπως και να τα δημοσιεύεις.
    Η δημοσιότητα είναι μεγάλο εργαλείο και αν χρησιμοποιηθεί ορθά μπορεί να έχει εκπληκτικά αποτελέσματα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #434473

    Λίγα τα τρυγωνάκια και στην Ημαθία!
    Παρ’όλ’αυτά..τέσσερα ήδη κείτονται στους -18..!!
    ‘Αντε..καλή κυνηγετική χρονιά!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #434481

    Ωραιο το πλαγιοκανο, προσωπικη γνωμη ομως δε μ’αρεσει το παπουτσακι 🙁

    Eυχομαι να το φχαριστιεσαι παντως, οπως και να εχει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #434484

    Εισαι λαθος να κρινεις χωρεις να ξερεις.
    Φιλε ssbk23 , καθε χρονο τους επαιρνα τηλ και δεν γινεται τιποτα παρα μονο να χαλιεμε εγω!!!
    Σε ελενχους που κανανε μου ελεγαν οτι δεν εβρισκαν τιποτα!! ενω στο απλο ερωτημα , μα καλα εχουν σκυλους διωξεις και δεν τους γραφεις δεν εδειναν απαντηση.
    Το ψαρι απο το κεφαλι βρωμααααααα!!!
    Οποιος θελει να πει οτι κατι τετοιο δεν γινετε στην Κρητη τον προκαλω να παμε οποτε θελει να του τους δειξω!!
    Αυτο το θεμα με το κυνηγι λαγου εκτος σεζον ειναι καθημερινοτιτα στην κρητη.
    Και αυτα περη ελενχου να τα λενε αλλου!\
    Το σωστο για μενα θα ητανε το κυνιγη στην κρητη να ξεκιναει μαζι με του λαγου στις 15 σεπτεμβρη , για τον απλο λογο οτι δεν υπαρχουν ποινες και τιμωρια σε ΚΑΝΕΝΑΝ εδω που κυνηγαει λαγο στις ζωνες διαβασεις. Φιλικα

     

    Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω φίλε Γιάννη. Εξαιτίας τέτοιων φαινομένων κάποιοι σακουλιάζουν όλη την κυνηγετική κοινότητα και μας αποκαλούν λαθροθήρες, εγκληματίες κλπ. Δεν ανέφερες στο μήνυμά σου ότι έχει γίνει προσπάθεια στο παρελθόν, πάντα με νόμιμο τρόπο,  να κοπεί ο βήχας στους εν λόγω καραγκιόζηδες.

    Μπράβο σου που ειδοποιείς όποτε εντοπίζεις τέτοια φαινόμενα. Δυστυχώς πολλοί συνάδελφοι το θεωρούν “ρουφιανιά” να κάνεις καταγγελία σε τέτοιες περιπτώσεις και ντρέπονται να το πράξουν, βέβαια από την άλλη δεν ντρέπονται να τους αποκαλούν λαθροθήρες, άσχετα αν είναι καθόλα νόμιμοι και σέβονται το περιβάλλον.

    Επίσης είναι πολύ καλό να δημοσιοποιείς τέτοιες συμπεριφορές από τους θηροφύλακες-δασοφύλακες, απλά να ξέρουν και αυτοί ότι οι συμπεριφορές τους καταγράφονται και δημοσιοποιούνται.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #434489

    Σημερινή έξοδος σήμερα στην Μεσσηνία απολύτως τίποτα…αποτέλεσμα 3 αλεπούδες οι οποίες έρχονταν ή μια πίσω από την άλλη με διαφορά 20 λεπτών..μάλλον είχα κάτσει πάνω στην φωλιά :-D.Από τρυγόνια κανά 3 πουλιά πέρασαν μακριά…με τα δύο έχει ραντεβού αύριο…:-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #434491

    καναμε και εμεις στην Κυπρο την αρχη την Κυριακη
    για πρωτη φορα πιγα για τρυγωνια στην εναρξη , βαρεσαμε λιγα δεν μπορω να εχω παραπονο και το απογευμα για φασσες που στην τελικη εκει επρεπε να ημουν απο το προι γιατι αποτι ακουσα στα φασσοκαρτερα μου εκαναν αριθμους το προι !
    τεσπα καναμε λιγα φυσιγγια χουφτοσαμε και μερικα πουλια την Κυριακη παλι !

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #434495

    στην περιοχη της αλεξ/πολης 3 ατομα ημασταν, κοσμος πολυς και ειδαμε και αρκετα πουλια , αποτελεσμα 24 στο χερι και 5 χαμενα στα ρεματα τροφη για τις αλεπουδες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,271 έως 3,285 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων