ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #407009

    Οπωσδήποτε δεν είναι εφικτό να γίνονται συνηδειτά υπολογισμοί κατά τον χρόνο στόχευσης.

    Η Φυσική μπορεί να βοηθήσει όταν θέλουμε να σκεφτούμε πάνω σε αυτά που πρέπει να εκτελέσουμε ασυνείδητα.

    Προφανώς η μελέτη της πλάγιας βολής για εφαρμογές πυροβολικού δεν προσεγγίζει αυτό που κάνουμε με τα λειόκαννα, όπου αξιοποιούμε το σχετικά ευθύγραμμο τμήμα της τροχιάς των σκαγιών, και έτσι οι υπολογισμοί απλουστεύοναι μέχρι και του σημείου όπου να αρκεί η  θεώρηση ευθύγραμμης ομαλής κίνησης με μια εκτιμώμενη μέση ταχύτητα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #407010

    ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ: Παρακαλώ διαγράψτε το προηγούμενο (δικό μου) μήνυμα, προκαλεί εσφαλμένη μορφοποίηση στη σελίδα.

    Ακολουθεί το ίδιο κείμενο με ορθή μορφοποίηση (γραμμένο σε Η/Υ και όχι σε tablet).

     

     

    Οπωσδήποτε δεν είναι εφικτό να γίνονται συνειδητά υπολογισμοί κατά τον χρόνο στόχευσης.

    Η Φυσική μπορεί να βοηθήσει όταν θέλουμε να σκεφτούμε πάνω σε αυτά που πρέπει να εκτελέσουμε ασυνείδητα.

     

    Προφανώς η μελέτη της πλάγιας βολής για εφαρμογές πυροβολικού δεν προσεγγίζει αυτό που κάνουμε με τα λειόκαννα, όπου αξιοποιούμε το σχετικά ευθύγραμμο τμήμα της τροχιάς των σκαγιών, και έτσι οι υπολογισμοί απλουστεύονται μέχρι και του σημείου όπου να αρκεί η θεώρηση ευθύγραμμης ομαλής κίνησης με μια εκτιμώμενη μέση ταχύτητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #407014

    Το tablet χάλασε τη σελίδα και την βλέπω κομένη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #407603

    Η σκόπευση είναι καθαρά οπτικό ζήτημα που αν είναι σε κινούμενο στόχο έχουμε να υπολογίσουμε την απόσταση και την ταχύτητα (ευτυχώς το μέγεθος του στόχου είναι γνωστό).

    Επειδή όμως το κυνήγι είναι πετυχημένο όταν η προσκόπευση είναι η σωστή, θα ήθελα να παρουσιάσω μία εικόνα που αφορά αποκλειστικά την Maintained Lead . Τα μεγέθη είναι αυτά που εγώ προσωπικά βλέπω όταν πατώ σκανδάλη. Δέν αναφέρω ούτε αποστάσεις ούτε ταχύτητες… Απλά αναφέρω/μεταφέρω την προσωπική μου αίσθηση τη στιγμή που μου “κάνει” να πατήσω σκανδάλη.  Η οπτική μου αίσθηση ως προς το μέγεθος του ψαρονιού που βλέπω, καταγράφεται στην συνημμένη εικόνα.

    Εσάς τί αίσθηση σας προκαλεί η συγκεκριμένη ΣΤΙΓΜΗ ; Τί πραγματικά ΒΛΕΠΕΤΕ όταν τραβάτε τη σκανδάλη με τη μέθοδο της συνεχούς παρακολούθησης;  Όποια σχόλια και απόψεις είναι δεκτά (έως απαραίτητα..), αρκεί να μήν πάμε σε γραμμάρια και τσόκ και το κάνουμε τσίρκο. Απλά την αίσθηση παραθέτω σαν μια εικόνα. Καθαρός καιρός, ευτυχισμένη στιγμή, γαλανός ουρανός, και ένα φυσίγγι που εμπιστευόμαστε.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #407605

    Η σελίδα είναι κομένη και δεν βλέπω όλο το κείμενο. (mozilla)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #407606

    επίσης και η επεξεργασία δέν δουλεύει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #407607

    Παιδιά ή τεχνική swing υπάρχει για αυτό το λόγο.Για να μη προσπαθείς να βρεις την ιδανική προσκόπευση, απλά να μπαίνεις πίσω απο το πουλί, να το προσπερνάς, και απλά να πατάς την σκανδάλη, μόλις περάσεις το κεφάλι του θηράματος.Αυτό συμβαίνει διότι μπαίνοντας πίσω απο το θήραμα, για να το φτάσεις και να το προσπεράσεις, πρέπει το όπλο σου να κινηθεί με μεγαλύτερη ταχύτητα απο αυτήν που πετάει το θήραμα.Συνεπώς προσπερνώντας το, το όπλο έχει ήδη την απαιτούμενη ταχύτητα ούτως ώστε να μη χρειαστεί να υπολογίσεις πόσα μέτρα θα μπείς, αλλά να πατήσεις τη σκανδάλη αμέσως μόλις προσπεράσεις.Σε αντίθεση στη maintein lead, επειδή μπαίνεις εξ αρχής μπροστά απο το θήραμα, και συνεπώς το όπλο σου κινείται, η μάλλον πρέπει να κινείται με την ίδια ταχύτητα που πετάει το πουλί, προσπαθείς να βρείς την απαιτούμενη προσκόπευση, η οποία είναι σαφώς μεγαλύτερη απο ότι στο swing.
    Για να σου απαντήσω λοιπόν στην απορία σου φίλε συνοπιτκά, όταν σκουπίζεις, δεν χρειάζεται να υπολογίσεις τίποτα.Απλά προσπερνάς και τουφεκάς.Σε αντίθεση όταν έχεις διατηρούμενη προσκόπευση, πρέπει να το υπολογίσεις, εμπειρικά κατε με, την προσκόπευση που θα βάλεις και θα τουφεκίσεις.

    Εδώ έχουμε να κάνουμε με βολές κάπου στα 20μ. Το σκούπισμα αλήθεια , τι αποτέλεσμα έχει σε πουλιά στα 40μ; Ποιός κυνηγός μπορεί να βεβαιώσει ότι απλά επειδή προσπερνά το κεφάλι του πουλιού στα 40μ θα ρίξει και το πουλί θα πέσει;…

    Με την maintein lead, δέν προσπαθείς να βρείς την προσκόπευση. Την έχεις πρίν κάν επωμίσεις… Άν την έχεις…. Με την swing through δέν έχεις τίποτα στο χέρι παρά μια προσπέραση που στα 40μ χάνει κάθε νόημα άσχετα αν το έκανες ή όχι σωστά.

    Τη γνώμη μου λέω σύμφωνα με τις φτωχές μου εμπειρίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #407614

    Στα 40 μετρα προσωπικα δεν ριχνω καν, γιατι ή θα κανω πολυ ωρα να βρω το πουλι αν πεσει, και αν το βρω, ή θα το τραυματισω και θα παει τσαμπα. Μεχρι προτινος απεφευγα και τις οριακες βολες για τον ιδιο λογο. Περσυ διαβαζοντας κατι που ειχε γραψει ο Λεωνιδας περι προσκοπευσεων, αποφασισα να το δοκιμασω, και τα αποτελεσματα με εξεπληξαν, καθως καταλαβα οτι στο 90% των βολων που εκανα ως τοτε,  η τουφεκια εμενε πισω.

    Nα σε ρωτησω κατι, που δεν εχω καταλαβει; Την ωρα που ετοιμαζεσαι για να επωμισεις, και να πυροβολισεις, σκεφτεσαι συνειδητα τι ειδους τεχνικη θα ακολουθησεις, ή αφηνεις το ενστικτο σου να σε οδηγησει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #407632

    συμφωνο απολυτα με τον βικτωρα ,μην τουφεκας πολυ μακρια και μην το κανεις πολυ συνειδητα αστο να βγει μονο του

    θα σου πω κατι φιλε apopsis και πιστευω να σε βοηθησω

    οταν καθεσαι σε μια καρεκλα ακινητος  και ερχεται καποιος που ειναι μπροστα σου και σου πεταει μια πετρα , οχι ακριβως στο προσωπο σου αλλα καμια 50αρια ποντους πιο πλαγια(δεξια αριστερα δεν εχει σημασια) εσυ απλωνεις το χερι σου και πιανεις την πετρα ομορφα και ωραια

    την στιγμη που το κανεις αυτο σημαδευεις ? εφαρμοζεις κανενα swing through η τιποτα τετοιο? οχι ,απλως εστιαζεις εντονα στην πετρα και την στιγμη που πρεπεθ( το ξερει το υποσεινηδητο αυτο) το χερι απλωνεται (χωρις να σημαδευεις) και πιανεις την πετρα

    το ιδιο πιστευω γινεται με το οπλο και την σκοπευση του λειοκαννου ,απλα αντι να απλωνεις το χερι σου απλωνεις τα σκαγια  (φαντασου κατι σαν τον ντρεηκ απο κατι παλια κινουμενα σχεδια)

    ας με διορθωσει ο κυριος λεωνιδας η ο οποιοσδηποτε αλλος ειδικος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #407643

    Είστε όλοι σωστοί. Η swing through χάνει στις μακρινές αποστάσεις στην κυνηγετική εφαρμογή, επειδή το όπλο δεν μπορεί να αποκτήσει την ταχύτητα που χρειάζεται. Στο σκοπευτήριο δουλεύει θαυμάσια σε όλες τις αποστάσεις.

    Βίκτωρα, ποτέ δεν σκέφτομαι τι τεχνική θα κάνω, ούτε στο κυνήγι ούτε στο σκοπευτήριο, ειδικά σε εγώνα. Θα σκεφτώ κάποια τεχνική συνειδητά μόνο στην προπόνηση, όταν θέλω να δουλέψω μια “προβληματική” τουφεκιά.

    Τάκη, έτσι ακριβώς είναι. Απλά, για να δουλέψει σωστά το υποσυνείδητο, πρέπει να έχει “ταϊστεί” σωστά από συνειδητή εκπαίδευση. Το χέρι είναι προσαρτημένο πάνω μας από την αρχή. Το όπλο πρέπει να μάθουμε να το αισθανόμαστε σαν προέκταση του σώματός μας και ύστερα να το χρησιμοποιήσουμε υποσυνείδητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #407875

    λιγο ασχετο με τον τιτλο του θεματος αλλα αφου γραφουμε εδω μην ανοιγω αλλο θεμα

    ειχα δαιβασει σε ενα περιοδικο για κατι τροπους επωμισης και λοιπα και παρατηρησα κατι που δεν μου αρεσε

    ο συγγραφεας λοιπον ,ανεφερε το χερι που κραταει την παπια να ειναι σχεδον τεντωμενο(ιδεατα να μην λυγιζει καθολου)  και οσο πιο εμπρος γινεται στην παπια

    ως πλεονεκτηματα ανεφερε τα εξης :

    1) μειωνει την ανακρουση

    2)Φέρνει το σώμα σου σε σχετικά πιο παράλλη-
    λη με το όπλο κατεύθυνση και έτσι το πέλμα του
    όπλου κλειδώνει στο ίδιο πάντα σημείο

    3)Επειδή το αριστερό σου χέρι είναι σε παράλλη-
    λη με το όπλο κατεύθυνση, το κεφάλι σου το γυρ-
    νάς πιο εύκολα και περισσότερο στα αριστερά για
    να δεις το στόχο

    4)Το πουλί το σημαδεύεις στο πέρασμά του από
    μπροστά σου με την αριστερή σου παλάμη και
    έτσι δεν μένεις πίσω

    δεν εχω κανενα προβλημα απο το περιοδικο απο οπου το ειδα το αρθρο αλλα ουτε και τον ανθρωπο ξερω , απλα αυτα που λεει εξεταζω μην παρεξηγηθουμε ετσι

    κατι δεν μου αρεσει ομως σε αυτην την μεθοδο κρατηματος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #407901

    Μπορώ να μάθω το όνομα του αρθρογράφου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #407907

    κυριε Λεωνιδα το ονομα του αρθογραφου ειναι Αλεξανδρος Βιαγκινης , εγραψε τον εν λογω αρθρο στο περιοδικο τυπος κυνηγι στις 16 ιανουαριου

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #407909

    ,ανεφερε το χερι που κραταει την παπια να ειναι σχεδον τεντωμενο(ιδεατα να μην λυγιζει καθολου) 

    Για να πετύχω λοιπόν εγώ κάτι τετοιο πρέπει να πιάνω την βίδα της πάπιας… !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #407912

    οχι την βιδα ρε συ ,βαλε καμια προεκταση καλυτερα χχαχα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων