ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #407913

    OK, ευχαριστώ. Τυγχάνει να τον γνωρίζω προσωπικά. Δεν είναι δάσκαλος σκοποβολής ούτε ασχολείται εντατικά με τη σκοποβολή, οπότε δεν νομίζω να μετέφερε αυτά ως συμβουλές, παρά ίσως ως προσωπική διαπίστωση. Πιστεύω ότι αυτά που γράφει τα μεταφέρει από κάποιον ξένο συγγραφέα, αφού έχει το χόμπι να συλλέγει ξένη βιβλιογραφία. Τώρα, όσον αφορά το αν συμφωνώ ή όχι, η μονολεκτική απάντηση είναι “διαφωνώ”. Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω το πολύ απλό σκεπτικό μου, άσχετα με το χέρι της πάπιας ή οποιαδήποτε άλλη λεπτομέρεια. Εάν θέλουμε να ζητήσουμε από το σώμα μας να κινηθεί ενστικτωδώς, θα πρέπει η στάση μας και το κράτημα του όπλου να δίνει μία “οικεία” εικόνα στο υποσυνείδητο. Οι εξεζητημένες (ή αλλιώς εκκεντρικές) στάσεις και κρατήματα του όπλου, το μόνο που καταφέρνουν είναι να μπερδεύουν το μυαλό και το σώμα μας, με αποτέλεσμα ασυντόνιστες και άτσαλες κινήσεις. Αν θέλουμε φυσικές και αβίαστες κινήσεις, θα πρέπει να ενσωματώσουμε και το όπλο με φυσικό τρόπο στο σώμα μας.

    Η δική μου συμβουλή για τη θέση του χεριού στην πάπια είναι αυτή που επιτρέπει στον αγκώνα να έχει μία γωνία λίγο μεγαλύτερη από 90°, με μία κλίση του βραχίονα προς το έδαφος περίπου 45°. Ομοίως, το χέρι που κρατάει το κοντάκι, πρέπει να έχει γωνία στον αγκώνα λίγο μικρότερη από 90° και ο βραχίονας πάλι στις 45° προς το έδαφος.

    Όπως το κάνει ο George Digweed εδώ, 20 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής! http://shootinguk.media.ipcdigital.co.uk/502/000001015/5d46_orh100000w489/George-Digweed-clay-shooting.JPG


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #407917

    σας ευχαριστω κυριε Λεωνιδα κατατοπιστικοτατος ,

    μια αλλη ερωτηση και ελπιζω να μην σας κουρασα ,

    στα δικα σας αρθρα αναφερετε πως το κρατημα της παπιας πρεπει να γινεται με τον δεικτη παραλληλο με τις καννες , και τοποθετημενο οσο πιο χαμηλα στην παπια

    σε καποια αλλα αρθρα και κυριως βιντεο(βλεπε Gil Aah) εχω παρατηρηση την παροτρυνση της τοποθετησης του δεικτη παραλληλα με τις καννες αλλα σε  μια σχετικα υψηλη θεση στην παπια (στο πλαι της)

    καθως εχω προσπαθησει και τις 2 μεθοδους , παρατηρησα πως  στην 1η υπαρχει πολυ καλος ελεγχος του οπλου ,το νιωθεις ενα με το χερι σου

    στην 2η περιπτωση , παρατηρησα οτι υπαρχει πολυ καλο πονταρισμα δηλαδη το οπλο κλειδωνει πιο ευκολα στον στοχο αλλα μου φαινεται λιγοτερο οικειο

    ποια η δικη σας αποψη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #407945

    Η διαφορα αισθήσεις που σου δύνεται είναι γιατί στην δεύτερη μέθοδο κρατήματος χρησιμοποιείς μεγαλύτερη μυϊκή ομάδα του αριστερού χεριού με ελαφριά περιστροφή του καρπού προς τα αριστερά (σερβίρισμα) και στην πρώτη χρησιμοποιείς την μικρότεροι μυϊκή ομάδα όπου εμπεριέχει και τον αριστερό καρπό σε παράλληλη θέση με την παπια .. το μυστικό είναι η παπια να είναι απολυτά εφαπτόμενοι με το αριστερό χέρι (κανένα κενό μεταξύ παλάμης με την παπια… pocket hand)…  είναι το τι θες να κάνεις με τον στόχο να τον δείξεις η να σερβίρεις προς αυτόν.. όλο αυτό καταλήγει το που έχεις βάλει η θες να βάζεις  το δείκτη σε σχέση με τον αντίχειρα σου πάνω στη παπια.  

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #407954

    http://shootinguk.media.ipcdigital.co.uk/502/000001015/5d46_orh100000w489/George-Digweed-clay-shooting.JPG

    Σαν οδοντογλυφίδα είναι το όπλο στα χέρια του … !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #407957

    Η διαφορα αισθήσεις που σου δύνεται είναι γιατί στην δεύτερη μέθοδο κρατήματος χρησιμοποιείς μεγαλύτερη μυϊκή ομάδα του αριστερού χεριού με ελαφριά περιστροφή του καρπού προς τα αριστερά (σερβίρισμα) και στην πρώτη χρησιμοποιείς την μικρότεροι μυϊκή ομάδα όπου εμπεριέχει και τον αριστερό καρπό σε παράλληλη θέση με την παπια .. το μυστικό είναι η παπια να είναι απολυτά εφαπτόμενοι με το αριστερό χέρι (κανένα κενό μεταξύ παλάμης με την παπια… pocket hand)… είναι το τι θες να κάνεις με τον στόχο να τον δείξεις η να σερβίρεις προς αυτόν.. όλο αυτό καταλήγει το που έχεις βάλει η θες να βάζεις το δείκτη σε σχέση με τον αντίχειρα σου πάνω στη παπια.

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    Σωστά. Εγώ είμαι της σχολής του “σερβιρίσματος”. Να προσθέσω επίσης ότι όσο πιο κάτω από την πάπια είναι ο δείκτης, τόσο περισσότερο κάτω είναι και ο αγκώνας, με αποτέλεσμα να γίνεται όλο και πιο δύσκολο το χέρι να κινηθεί ανεξάρτητα από το σώμα. Και αυτό, όπως και δεκάδες άλλες λεπτομέρεις, “συνταγογραφείται συμπτωματολογικά”, ανάλογα με τις τεχνικές ατέλειες του εκάστοτε σκοπευτή. Αν θέλεις να διορθώσεις κάποιον που κινείται με τα χέρια αντί με το σώμα, τότε ευτό το πιάσιμο στην πάπια πρέπει να είναι στα υπ’ όψην.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #407984

    Σχετικά με τον παραπάνω τρόπο κρατήματος, δηλαδή να είναι τεντωμένο το χέρι που κρατά την πάπια, είχα διαβάσει παλιότερα ένα άρθρο στο site του Bill Hanus (που εισήγαγε στην Αμερική δίκαννα διαμετρήματος 16 – 20 – 28, προσιτά στο μέσο κυνηγό – κυρίως ισπανικά – με την επωνυμία Bill Hanus Birdguns).

    Ως πλεονέκτημα αυτού του κρατήματος αναφερόταν ότι εμποδίζει την κίνηση του όπλου μόνο με τα χέρια, και αναγκάζει όλο το πάνω μέρος του σώματος να συμμετέχει στο swing. Κι επίσης ότι βοηθά στο να παραμένει το κεφάλι κολλημένο στο κοντάκι. Μάλιστα έδινε τον τρόπο αυτό σαν συμβουλή σε κυνηγούς φέρμας, συνηθισμένους σε κοντινούς απομακρυνόμενους κυρίως στόχους, πώς να διαχειρίζονται πιο μακρινές καρτερίσιες βολές, τραβέρσες κλπ.

    Το είχα δοκιμάσει και είναι αλήθεια ότι έτσι, και να θες να κινήσεις το όπλο μόνο με τα χέρια, δεν μπορείς, αλλά πρέπει να στραφεί ολόκληρος ο θώρακας (σαν πυργίσκος άρματος). Όμως δεν το δούλεψα αρκετά, για να πω αν είδα διαφορά στο αποτέλεσμα, δηλ. στα ποσοστά ευστοχίας.

    Ο τρόπος που έχω συνηθίσει και με βολεύει ως πιο φυσικός και άνετος, είναι αυτός που περιγράφει παραπάνω ο Λεωνίδας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #408084

    kυριε Λεωνιδα και φιλε Καπνα σας ευχαριστω για τις απαντησεις και διευκρινησεις σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #408110

    Στα 40 μετρα προσωπικα δεν ριχνω καν, γιατι ή θα κανω πολυ ωρα να βρω το πουλι αν πεσει, και αν το βρω, ή θα το τραυματισω και θα παει τσαμπα. Μεχρι προτινος απεφευγα και τις οριακες βολες για τον ιδιο λογο. Περσυ διαβαζοντας κατι που ειχε γραψει ο Λεωνιδας περι προσκοπευσεων, αποφασισα να το δοκιμασω, και τα αποτελεσματα με εξεπληξαν, καθως καταλαβα οτι στο 90% των βολων που εκανα ως τοτε, η τουφεκια εμενε πισω. Nα σε ρωτησω κατι, που δεν εχω καταλαβει; Την ωρα που ετοιμαζεσαι για να επωμισεις, και να πυροβολισεις, σκεφτεσαι συνειδητα τι ειδους τεχνικη θα ακολουθησεις, ή αφηνεις το ενστικτο σου να σε οδηγησει;

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Ετεροχρονισμένα κάπως αλλά σίγουρα επίκαιρα για μένα , θέλω να δώσω μιά απάντηση εδώ.

    Φίλε μου πολύ καλά κάνεις και δέν ρίχνεις μακριά για τους λόγους που λές, και γώ το ίδιο κάνω κατα κανόνα όταν βρίσκομαι σε ανάλογες συνθήκες. Το κυνήγι όμως εκτός απο τις καθαρά κυνηγετικές παραμέτρους οικονομίας , έχει και την σκοπευτική διάσταση που πολλές φορές αντιστρατεύεται σε όλα τα προηγούμενα.

    Να εξηγηθώ καλύτερα. Σήμερα , Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου, επέλεξα για καρτέρι ένα μέρος που σε ακτίνα 70μ ότι έπεφτε θα το έβλεπα και θα το μάζευα. Έργα οδοποιίας και φλάτ τερέν… Είδα να περνάνε 50 τσίχλες μέσα σε μία ώρα. Οι 40 σε ύψη 80-150μ,  Οι 5-6 στα 50-60μ , και 3 στα 35-25. Πήρα τις 2 στα 30 και 25μ και έχασα αυτή στα 35μ.

    Είχα όμως την άνεση να ρίξω χωρίς φόβο και πάθος και σε κάποιες στα 40 και 50μ. Κάποιες με 6-7 και 10μέτρα προσκόπευση με ML, κάποιες με “ελαστικό” σκούπισμα (πάτημα σκανδάλης όταν πλέον ήταν ορατή η προσκόπευση, και κάποια βολή με Pull Away αλλά πάτημα σκανδάλης πάλι με ορατή προήγηση αλλά και  με κίνηση.  Συνολικά εξάντλησα κάθε καταγεγραμένη τεχνική , εκτός ίσως την Spot shooting. Δηλαδή να δώ ένα σημείο μελλοντικής θέσης του στόχου εκείνη τη στιγμή που θα τον φτάσουν τα σκάγια, να σηκώσω το όπλο  και να ρίξω.

    Και θέλω να πώ με όλα αυτά ότι , άν βέβαια ρώτησες εμένα για το ποιά μέθοδο ακολουθώ ή άν αφήνω το ένστικτο να με οδηγήσει, Εγώ έτσι κι`αλιώς θα πώ ότι έχω πολύ φτωχό ένστικτο. Μάλλον έχω και φτωχή τεχνική σε κάθε επίπεδο. Ξέρω όμως πολύ καλά ότι τα εννιάρια σκάγια μου στα φυσίγγια που χρησιμοποιώ τρυπάνε πολύ καλά στα 50μ.

    Επανέρχομαι. ούτε 4 ούτε 6 ούτε 10μ προσκόπευση δεν μου έδωσαν αποτέλεσμα. Να δώ τουλάχιστον το πουλί να αλλάζει κάπως συμπεριφορά!.. Αναρρωτιέμαι πραγματικά, μήπως να δοκιμάσω στα 20μ προσκόπευση την επόμενη φορά.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #408126

    Αναρρωτιέμαι πραγματικά, μήπως να δοκιμάσω στα 20μ προσκόπευση την επόμενη φορά.

    Την ταχύτητα που προηγείτε το στόμιο της κάννης  από το πουλί θα την χαρακτήριζες ίδια ή γρηγορότερη από το πουλί; Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να κατέβεις και όχι να αυξήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #408127

    apopsis wrote:
    Αναρρωτιέμαι πραγματικά, μήπως να δοκιμάσω στα 20μ προσκόπευση την επόμενη φορά.

    Την ταχύτητα που προηγείτε το στόμιο της κάννης από το πουλί θα την χαρακτήριζες ίδια ή γρηγορότερη από το πουλί; Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να κατέβεις και όχι να αυξήσεις.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

     

    Κ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ… ΑΝ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ Κ ΜΑΚΡΙΝΟΤΕΡΕΣ ΒΟΛΕΣ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ML ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 3-4 ΜΕΤΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΟΡΙΑΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #408138

    victz wrote:
    Στα 40 μετρα προσωπικα δεν ριχνω καν, γιατι ή θα κανω πολυ ωρα να βρω το πουλι αν πεσει, και αν το βρω, ή θα το τραυματισω και θα παει τσαμπα. Μεχρι προτινος απεφευγα και τις οριακες βολες για τον ιδιο λογο. Περσυ διαβαζοντας κατι που ειχε γραψει ο Λεωνιδας περι προσκοπευσεων, αποφασισα να το δοκιμασω, και τα αποτελεσματα με εξεπληξαν, καθως καταλαβα οτι στο 90% των βολων που εκανα ως τοτε, η τουφεκια εμενε πισω. Nα σε ρωτησω κατι, που δεν εχω καταλαβει; Την ωρα που ετοιμαζεσαι για να επωμισεις, και να πυροβολισεις, σκεφτεσαι συνειδητα τι ειδους τεχνικη θα ακολουθησεις, ή αφηνεις το ενστικτο σου να σε οδηγησει; Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Ετεροχρονισμένα κάπως αλλά σίγουρα επίκαιρα για μένα , θέλω να δώσω μιά απάντηση εδώ. Φίλε μου πολύ καλά κάνεις και δέν ρίχνεις μακριά για τους λόγους που λές, και γώ το ίδιο κάνω κατα κανόνα όταν βρίσκομαι σε ανάλογες συνθήκες. Το κυνήγι όμως εκτός απο τις καθαρά κυνηγετικές παραμέτρους οικονομίας , έχει και την σκοπευτική διάσταση που πολλές φορές αντιστρατεύεται σε όλα τα προηγούμενα. Να εξηγηθώ καλύτερα. Σήμερα , Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου, επέλεξα για καρτέρι ένα μέρος που σε ακτίνα 70μ ότι έπεφτε θα το έβλεπα και θα το μάζευα. Έργα οδοποιίας και φλάτ τερέν… Είδα να περνάνε 50 τσίχλες μέσα σε μία ώρα. Οι 40 σε ύψη 80-150μ, Οι 5-6 στα 50-60μ , και 3 στα 35-25. Πήρα τις 2 στα 30 και 25μ και έχασα αυτή στα 35μ. Είχα όμως την άνεση να ρίξω χωρίς φόβο και πάθος και σε κάποιες στα 40 και 50μ. Κάποιες με 6-7 και 10μέτρα προσκόπευση με ML, κάποιες με «ελαστικό» σκούπισμα (πάτημα σκανδάλης όταν πλέον ήταν ορατή η προσκόπευση, και κάποια βολή με Pull Away αλλά πάτημα σκανδάλης πάλι με ορατή προήγηση αλλά και με κίνηση. Συνολικά εξάντλησα κάθε καταγεγραμένη τεχνική , εκτός ίσως την Spot shooting. Δηλαδή να δώ ένα σημείο μελλοντικής θέσης του στόχου εκείνη τη στιγμή που θα τον φτάσουν τα σκάγια, να σηκώσω το όπλο και να ρίξω. Και θέλω να πώ με όλα αυτά ότι , άν βέβαια ρώτησες εμένα για το ποιά μέθοδο ακολουθώ ή άν αφήνω το ένστικτο να με οδηγήσει, Εγώ έτσι κι`αλιώς θα πώ ότι έχω πολύ φτωχό ένστικτο. Μάλλον έχω και φτωχή τεχνική σε κάθε επίπεδο. Ξέρω όμως πολύ καλά ότι τα εννιάρια σκάγια μου στα φυσίγγια που χρησιμοποιώ τρυπάνε πολύ καλά στα 50μ. Επανέρχομαι. ούτε 4 ούτε 6 ούτε 10μ προσκόπευση δεν μου έδωσαν αποτέλεσμα. Να δώ τουλάχιστον το πουλί να αλλάζει κάπως συμπεριφορά!.. Αναρρωτιέμαι πραγματικά, μήπως να δοκιμάσω στα 20μ προσκόπευση την επόμενη φορά.

    Στη συγκεκριμενη περιπτωση εννοειται οτι και γω θα δοκιμαζα τη  τυχη μου σε μακρινα πουλια. Αν ξερω οτι θα τα βρω, εννοειται δεν θα τα αφησω να περασουν ετσι.

    Με το να σε ρωτησω ομως τι τεχνικη ριχνεις σκεφτομουν τον εαυτο μου, οτι σηκωνοντας το οπλο, και επωμιζοντας, δεν εχω στο μυαλο μου οτι τωρα θα κανω αυτη τη τεχνικη, ή στην επομενη θα κανω αλλη. Αφηνω το σωμα να με οδηγησει, και παταω τη σκανδαλη οταν νοιωθω οτι ειναι η σωστη ωρα. Συνηθως και γω δε τα παω καλυτερα, απλα στις επομενες “ομοιες” βολες, εχω στο υποσυνειδητο μου αντιστοιχες εικονες, και ετσι καπως ευκολυνεται η κατασταση.

    Δηλαδη ξερω που να σηκωσω το οπλο, που να σημαδεψω, που να πατησω τη σκανδαλη κλπ. Φυσικα δεν ξερω ποια τεχνικη χρησιμοποιω, ισως και καμμια. Δεν μπορω να αναλυσω τι τεχνικη θελει το καθε πουλι αναλογως της αποστασης, αλλα αφηνω το μυαλο μου να αποτυπωνει τις ομοιες εικονες, και να δουλεψει στον “αυτοματο” την επομενη φορα. Οσες φορες το εψαξα λιγο παραπανω, το αποτελεσμα ηταν για γελια.

    Το προβλημα ειναι η ελειψη παρομοιων εμπειριων. Σε καλα καρτερια, και καλες περιοδους, ισως αυτο να γινεται, αλλα φετος πχ, πως να βγαλεις συμπερασμα. Πιστευω οτι οι επισκεψεις με φιλους σε σκοπευτηριο ειναι ενα καλο φροντιστηριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #408141

    φιλε Αποψις πιστευω οτι ησουν πολυ μπροστα απο αυτες

    ειχα κανει προσφατα μια εφαρμογη για ευρεση προσκοπευσης αλλα χρησιμοποιωντας πραγματικα δεδομενα(πραγματικο ρυθμο μειωσης ταχυτητας ,πραγματικο αεροδυναμικο συντελεστη και λοιπα μην κουραζω) και θυμαμαι οτι οταν ειχα βαλει σκαγια Νο 7 ,αρχικη 390 , αποσταση γυρω στα 40 μετρα και ταχυτητα πουλιου γυρω στα 70 χιλιομετρα σε τραβερσα ολα αυτα γιατι ολες οι αλλες βολες θελουν λιγοτερη προσκοπευση , θυμαμαι οτι ηθελε κανα 3 αρι 4 μετρα το πολυ

    μαλλον ησουν πολυ μπροστα ,η σταματαγες την κινση του οπλου λογω της αποστασης και εμενες πισω η δεν εβαζες πραγματικα 10 μετρα οπως λες επειδη ξεγιελιοσουν απο την αποσταση

    οποτε μπορεσω θα το ανεβασω για να καταλαβετε γιατι μιλαω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #408148

    victz wrote:
    Στα 40 μετρα προσωπικα δεν ριχνω καν, γιατι ή θα κανω πολυ ωρα να βρω το πουλι αν πεσει, και αν το βρω, ή θα το τραυματισω και θα παει τσαμπα. Μεχρι προτινος απεφευγα και τις οριακες βολες για τον ιδιο λογο. Περσυ διαβαζοντας κατι που ειχε γραψει ο Λεωνιδας περι προσκοπευσεων, αποφασισα να το δοκιμασω, και τα αποτελεσματα με εξεπληξαν, καθως καταλαβα οτι στο 90% των βολων που εκανα ως τοτε, η τουφεκια εμενε πισω. Nα σε ρωτησω κατι, που δεν εχω καταλαβει; Την ωρα που ετοιμαζεσαι για να επωμισεις, και να πυροβολισεις, σκεφτεσαι συνειδητα τι ειδους τεχνικη θα ακολουθησεις, ή αφηνεις το ενστικτο σου να σε οδηγησει; Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Ετεροχρονισμένα κάπως αλλά σίγουρα επίκαιρα για μένα , θέλω να δώσω μιά απάντηση εδώ. Φίλε μου πολύ καλά κάνεις και δέν ρίχνεις μακριά για τους λόγους που λές, και γώ το ίδιο κάνω κατα κανόνα όταν βρίσκομαι σε ανάλογες συνθήκες. Το κυνήγι όμως εκτός απο τις καθαρά κυνηγετικές παραμέτρους οικονομίας , έχει και την σκοπευτική διάσταση που πολλές φορές αντιστρατεύεται σε όλα τα προηγούμενα. Να εξηγηθώ καλύτερα. Σήμερα , Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου, επέλεξα για καρτέρι ένα μέρος που σε ακτίνα 70μ ότι έπεφτε θα το έβλεπα και θα το μάζευα. Έργα οδοποιίας και φλάτ τερέν… Είδα να περνάνε 50 τσίχλες μέσα σε μία ώρα. Οι 40 σε ύψη 80-150μ, Οι 5-6 στα 50-60μ , και 3 στα 35-25. Πήρα τις 2 στα 30 και 25μ και έχασα αυτή στα 35μ. Είχα όμως την άνεση να ρίξω χωρίς φόβο και πάθος και σε κάποιες στα 40 και 50μ. Κάποιες με 6-7 και 10μέτρα προσκόπευση με ML, κάποιες με «ελαστικό» σκούπισμα (πάτημα σκανδάλης όταν πλέον ήταν ορατή η προσκόπευση, και κάποια βολή με Pull Away αλλά πάτημα σκανδάλης πάλι με ορατή προήγηση αλλά και με κίνηση. Συνολικά εξάντλησα κάθε καταγεγραμένη τεχνική , εκτός ίσως την Spot shooting. Δηλαδή να δώ ένα σημείο μελλοντικής θέσης του στόχου εκείνη τη στιγμή που θα τον φτάσουν τα σκάγια, να σηκώσω το όπλο και να ρίξω. Και θέλω να πώ με όλα αυτά ότι , άν βέβαια ρώτησες εμένα για το ποιά μέθοδο ακολουθώ ή άν αφήνω το ένστικτο να με οδηγήσει, Εγώ έτσι κι`αλιώς θα πώ ότι έχω πολύ φτωχό ένστικτο. Μάλλον έχω και φτωχή τεχνική σε κάθε επίπεδο. Ξέρω όμως πολύ καλά ότι τα εννιάρια σκάγια μου στα φυσίγγια που χρησιμοποιώ τρυπάνε πολύ καλά στα 50μ. Επανέρχομαι. ούτε 4 ούτε 6 ούτε 10μ προσκόπευση δεν μου έδωσαν αποτέλεσμα. Να δώ τουλάχιστον το πουλί να αλλάζει κάπως συμπεριφορά!.. Αναρρωτιέμαι πραγματικά, μήπως να δοκιμάσω στα 20μ προσκόπευση την επόμενη φορά.

    δεν ξερω και το μικρο σου ονομα , αλλα ν 9 στα 50 μ ??????????? αν ειναι και 2 χιλ ειναι 9 1/2 , στα 50 μ ευθεια , ειναι περιπου 60 μ σε 45 μοιρες περιπου κλιση , με σκαγια ν 9 1/2 , ουτε το χαιδευει το πουλι , οχι να το σκοτωσει , ακομα και με 2,5 χιλ σκαγια , στα 60 μ , θελεις πολυ μεγαλες αρχικες και παρα πολυ συγκεντρωτικο οπλο ωστε να εχεις ακαριαια καταβολη , και παντα αλλους δεκα ασταθμητους παραγοντες σε τοσο μικρο θηραμα , και παντα τελεια εικονα προσκοπευσης κλπ κλπ κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408185

    Επανέρχομαι. ούτε 4 ούτε 6 ούτε 10μ προσκόπευση δεν μου έδωσαν αποτέλεσμα. Να δώ τουλάχιστον το πουλί να αλλάζει κάπως συμπεριφορά!.. Αναρρωτιέμαι πραγματικά, μήπως να δοκιμάσω στα 20μ προσκόπευση την επόμενη φορά.

    Αν υποθέσουμε ότι οι τουφεκιές σου πήγαιναν πράγματι σ’ αυτές τις προσκοπεύσεις που περιγράφεις, τότε συμφωνώ με τους υπόλοιπους, οι προσκοπεύσεις αυτές είναι εξωπραγματικές. 2-3 μέτρα προσκόπευση στην τσίχλα σ’ αυτές τις αποστάσεις είναι υπεραρκετή συνήθως. Εξ’ ίσου σημαντική όμως με την προσκόπευση είναι και η γραμμή του πουλιού, αυτό που λένε οι άγγλοι “line and lead”, με απλά λόγια, η προσκόπευση δεν σημαίνει τίποτα αν δεν μπαίνει στην γραμμή του στόχου. Αυτό μπορεί να εγγυηθεί μόνο από τη σωστή “φόρμα” του κυνηγού, και λέγοντας φόρμα, εννοώ το σύνολο της στάσης, επώμισης, κίνησης. Μόνο εάν η φόρμα είναι σωστή, θα πρέπει να μας απασχολεί η προσκόπευση. Αλλιώς, αν επαναλαμβάνουμε μία λάθος κίνηση προσπαθώντας να εφαρμόσουμε σωστή προσκόπευση, συνήθως το αποτέλεσμα είναι να τουφεκάμε πουλιά με ολόσωστη προσκόπευση που όμως για κάποιο λόγο παραμένουν άθικτα, άρα φαύλος κύκλος.

    Το μυστικό για μένα είναι στην αρμονία. Αν κινηθούμε αρμονικά με το στόχο, ταυτίζοντας τη δική μας ταχύτητα με τη δική του, τότε η προσκόπευση είναι σχεδόν αυτονόητη, αρκεί να έχουμε και μία ιδέα του “χρόνου σκαγιών”, όρος που χρησιμοποιώ για να περιγράψω το χρονικό διάστημα που χρειάζονται τα σκάγια για να φτάσουν το στόχο σε διάφορες αποστάσεις. Το χρόνο σκαγιών μπορείς να τον μάθεις είτε από εμπειρία ή και πιο εύκολα, ακουστικά, βάζοντας μια λαμαρίνα σε διάφορες αποστάσεις που σε ενδιαφέρουν και τουφεκώντας την να ανακαλύψεις το χρόνο που κάνουν τα σκάγια να την φτάσουν. Έχοντας ύστερα στο μυαλό σου το ΜΠΑΜ-ΚΡΑΝΚ των 30 μέτρων, το ΜΠΑΜ…ΚΡΑΝΚ των 40 μέτρων και το ΜΠΑΜ………ΚΡΑΝΚ των 50 μέτρων, μπορείς να παίξεις αυτόν τον χρόνο στο μυαλό σου παρακολουθώντας την τσίχλα και να καταλάβεις τις πραγματικές προσκοπεύσεις που χρειάζονται.

    Μία ακόμα πιο απλή συμβουλή για την προσκόπευση, είναι αν αστοχήσεις, διπλασίασέ την. Αν ξανααστοχήσεις, ρίξε πάνω του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #408281

    Την ταχύτητα που προηγείτε το στόμιο της κάννης από το πουλί θα την χαρακτήριζες ίδια ή γρηγορότερη από το πουλί; Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να κατέβεις και όχι να αυξήσεις.

    Δοκιμάζω και με ίδια κάποιες φορές αλλά και με μεγαλύτερη κάποιες άλλες. Το να κατέβω φαίνεται να είναι κοινή αντιληψη των περισσότερω φίλων.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων