EIΔΗΣΕΙΣ ΠΟΥ KAINE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,536 έως 2,550 (από 2,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465630

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>loucas wrote:</div>
    Φίλε μου accuracy lover αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο συμφωνώ με την τοποθέτησή σου γενικά.<br>
    Εχω όμως ένα μικρό θεματάκι με <<αυτούς που μας επιβουλεύονται τόσα χρόνια>> και θα ήθελα αν δεν<br>
    έχεις αντίρηση να το συζητήσουμε.<br>
    Επειδή δεν είμαι οπαδός της συνομοσιολογίας και δεν πιστεύω οτι κάποιοι κοιμούνται και ξυπνούν<br>
    επιβουλευόμενοι εμάς τους ΕΛΛΗΝΕΣ θα ήθελα τα φώτα σου.<br>
    Ισως βέβαια έχω χάσει επεισόδια και αγνοώ πράγματα και καταστάσεις που ελπίζω να μάθω.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Άν και ο χώρος δεν προσφέρεται ιδιαίτερα (η ανάρτηση μακροσκελών μηνυμάτων μπορεί να καταντήσει κουραστική ενώ δεν μπορούν να λεχθούν τα πάντα με λεπτομέρεια) ευχαρίστως να συζητήσουμε σχετικά με αυτά που λές.

    Να ξεκαθαρίσουμε πρίν απ” ότιδήποτε άλλο πώς η «συνωμιοσιολογία» αυτή καθαυτή δεν είναι μία και μόνη, δεν πηγάζει πάντα από την ίδια πηγή, ούτε και επιχειρεί να αποτυπώσει ουσιαστικές έννοιες και γεγονότα. Άλλη είναι η συνομωσιολογία που αρχίζει ώς «αστεία» ή «γραφική» κατάσταση για να φτάσει έως τα όρια της παράνοιας κάποιες φορές, άλλη είναι η «κατευθυνόμενη» ή «ελεγχόμενη» άν θέλεις συνομωσιολογία που ξεκινάει από κέντρα εξουσίας (κυβερνήσεις, συγκεντρώσεις κεφαλαίων – τράπεζες, επιχειρήσεις με μεγάλα μερίδια στην παγκόσμια αγορά κλπ) με σκοπό να αποκοιμίσει, να αποπροσανατολίσει, να αποβλακώσει τα πλήθη αποσπώντας την προσοχή τους από άλλα κρίσιμα πράγματα κι άλλη η συνωμοσιολογία που εδράζεται σε ιστορικά γεγονότα, δεδομένα της ζωής και πρακτικές αλήθειες (όλα αυτά που δεν θέλουν οι κυβερνώντες απανταχού γής να γνωρίζουν οι υπεξούσιοί τους).

    Κατανοώ πλήρως το πρόβλημα.Αλλωστε το έχω επισημάνει κι εγώ σε προηγούμενη ανάρτησή μου.
    << Εις το επανιδείν >> φίλε μου.

    ΛΟΥΚΑΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #465632

    Κατανοώ πλήρως το πρόβλημα.Αλλωστε το έχω επισημάνει κι εγώ σε προηγούμενη ανάρτησή μου.
    << Εις το επανιδείν >> φίλε μου.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Να ‘σαι καλά φίλε Λουκά. Τα λέμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465650

    Καλημέρα, σας διαβάσα και τους δύο και σας απόλαυσα
    ωραίο επίπεδο μπράβο,
    μόλις εχω λίγο χρονο θα επανέλθω να ρωτήσω τις απόψεις σας σχετικά με το θέμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465937

    “Το δικό μας αντίο”! Οι πεζοναύτες αποχαιρετούν τους τρεις συναδέλφους τους
    http://voliotaki.blogspot.gr/2014/10/blog-post_372.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #465999

    μπράβο ρε παιδιά,τέτοιες συζητήσεις να βλέπουμε απο συναδέλφους και να χαιρόμαστε για το επίπεδο τον κυνηγών
    που γράφουν μέσα σε αυτό το φόρουμ,αλλα και γενικά,μπράβο σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Giorgos στις #466003

    «Το δικό μας αντίο»! Οι πεζοναύτες αποχαιρετούν τους τρεις συναδέλφους τους
    http://voliotaki.blogspot.gr/2014/10/blog-post_372.html
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    Αν και δεν το συνηθίζω θα σχολιάσω. Υπάρχει η κατάλληλη λέξη για όλα αυτά που γράφονται και η λέξη είναι “ΜΑΛΑΚΙΕΣ”. “Πέθανε για την πατρίδα, η μεγαλήτερη τιμή για τον πεζοναύτη είναι μια σφαίρα στο στήθος” το 2014, είναι τραγελαφικά σχόλια που δεν θα έπρεπε καν να τα σκέφτονται, πόσο μάλλον να γράφονται. Πέθαναν δύο ΕΠ.ΟΠ, κλείσανε σπίτια και το υπερχρεωκοπημένο ταμείο στρατού θα βοηθήσει με τα μπούνια τις οικογένειές τους, black humor. Οι γονείς του δεκαεννιάχρονου τον στείλανε στρατό, για να τον παραλλάβουνε σε φέρετρο; Ποιά δόξα και ποιά τιμή στο να πεθαίνει ένα παιδί 19 ετών, που δεν πρόλαβε να ζήσει; Που θα γίνει η Ε.Δ.Ε. και ανάθεμα αν θα ιδρώσει κανενός το αυτί;
    Και από την άλλη τί να σου κάνουν οι διοικητές και ο κάθε υπεύθυνος μιας άσκησης, που πρέπει να γίνει, όταν του ζητάνε να γίνει προυπολογισμός άσκησης και το budget δεν βγαίνει. Και δικαιολόγησε καύσιμα/πυρομαχικά κτλ. Λόγω κρίσης, τα πυρομαχικά που χρησιμοποιούνται στις ασκήσεις είναι στο όριο λήξης ή ληγμένα. Αστοχία υλικού και κουραφέξαλα. Είναι συνηθές φαινόμενο δυστυχώς τα ατυχήματα στις ασκήσεις, απλά μέχρι τώρα δεν είχαμε θρηνήσει θύματα. Σε λίγο, που δεν θα υπάρχει budget ούτε για τις συντηρήσεις των αεροπλάνων, να δούμε τι θα γράφονται όταν θα πέφτουν.
    Αυτά από εμένα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #466004

    Καλησπέρα,
    το ανωτέρω άρθρο είναι ουσιαστικά ένας επικήδειος λόγος στους τρεις συναδέλφους τους που χάθηκαν έτσι,
    δίνοντάς τους με την δική τους νοοτροπία την τιμή που τους έπρεπε από τον αναφερόμενο σύλλογο.
    Εγώ θα περίμενα μετά το συμβάν αυτό σταμάτημα χρησιμοποιησης των υλικών αυτών και έλεγχος για τη καταλληλότητα η την απόσυρσή τους.
    Το τι γίνεται με τα υλικά του στρατού δεν γνωρίζω αλλά τα μειωμένα χρηματοδοτικά προγράμματα είναι πιθανόν να έχουν τέτοια αποτελέσματα

    Άλλο αυτός ο επικήδειος λόγος και άλλο η πραγματικότητα όπως την περιγράφει ο Γιώργος.
    Για μένα και τα δύο έχουν μεγάλη δόση σωστής τοποθέτησης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #466023

    Αγαπητέ ΓΙΩΡΓΟ.
    Πρός το τέλος της ανάρτησής σου αναφέρεσαι σε ελλιπή συντήρηση των αεροπλάνων της Π.Α.
    Πες μου αν έχεις την καλοσύνη,έχεις προσωπική άποψη?
    Εχεις σοβαρή πληροφόρηση από άλλους?
    Τι συμβαίνει? Θα ήθελα να μάθω!
    Ευχαριστώ.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #466027

    Εγώ πάντως ξέρω απο δική μου πηγή οτι πρώτον έχουμε τους καλύτερους μηχανικούς αεροσκαφών στον κόσμο
    και δεύτερον δεν φεύγει πολεμικό αεροσκάφος χωρίς να είναι οκ απο πλευράς μηχανολογικής.
    τώρα το τι λέει ο ένας και ο άλλος για την πολεμική αεροπορία είναι δικό του θέμα (μπακάλικο-και οτι να’ναι).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Giorgos στις #466028

    Αγαπητέ ΓΙΩΡΓΟ.
    Πρός το τέλος της ανάρτησής σου αναφέρεσαι σε ελλιπή συντήρηση των αεροπλάνων της Π.Α.
    Πες μου αν έχεις την καλοσύνη,έχεις προσωπική άποψη?
    Εχεις σοβαρή πληροφόρηση από άλλους?
    Τι συμβαίνει? Θα ήθελα να μάθω!
    Ευχαριστώ.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Το έκανα edit για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Τώρα τις ερωτήσεις σου για προσωπική άποψη κτλ. με το συμπάθειο δεν θα σου απαντήσω. Σχολίασα το link που είδα, μην περιμένεις να κάτσω να σου αναλύσω εδώ τα προβλήματα και τις ελλείψεις του Ε.Σ.
    Φιλικά πάντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #466030

    Για να τα λες έτσι η είσαι πληγωμένος η ξέρεις κάτι παραπάνω,
    σέβομαι αυτά που λες ειδικά όταν υπάρχουν συμβάντα που μας πληγώνουν! και δυστυχώς ταιριάζουν με αυτά που λες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #466033

    Δεν καλύφθηκα,ούτε συμφωνώ με την άποψή σου περί ελλιπούς συντήρησης του ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ.
    Θεωρώ ωστόσο το θέμα λήξαν.

    ΦΙΛΙΚΑ

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #466034

    Σε λίγο, που δεν θα υπάρχει budget ούτε για τις συντηρήσεις των αεροπλάνων, να δούμε τι θα γράφονται όταν θα πέφτουν.

    Αυτό εγώ το αντιλαμβάνομαι ως υπόθεση ή αν θέλετε ως συνέπεια – κατά τον Giorgos – της ακολουθούμενης οικονομικής πολιτικής περικοπών και όχι σαν γεγονός, σαν κάτι που ήδη συμβαίνει.
    Ας μην στεκόμαστε στις λέξεις και ας μην θεωρούμε πως κάποιος στρέφεται εναντίον μας, χάνουμε την ουσία του πράγματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #466073

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>MICHEL123GR wrote:</div>
    «Το δικό μας αντίο»! Οι πεζοναύτες αποχαιρετούν τους τρεις συναδέλφους τους
    http://voliotaki.blogspot.gr/2014/10/blog-post_372.html
    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    Αν και δεν το συνηθίζω θα σχολιάσω. Υπάρχει η κατάλληλη λέξη για όλα αυτά που γράφονται και η λέξη είναι «ΜΑΛΑΚΙΕΣ». «Πέθανε για την πατρίδα, η μεγαλήτερη τιμή για τον πεζοναύτη είναι μια σφαίρα στο στήθος» το 2014, είναι τραγελαφικά σχόλια που δεν θα έπρεπε καν να τα σκέφτονται, πόσο μάλλον να γράφονται. Πέθαναν δύο ΕΠ.ΟΠ, κλείσανε σπίτια και το υπερχρεωκοπημένο ταμείο στρατού θα βοηθήσει με τα μπούνια τις οικογένειές τους, black humor. Οι γονείς του δεκαεννιάχρονου τον στείλανε στρατό, για να τον παραλλάβουνε σε φέρετρο; Ποιά δόξα και ποιά τιμή στο να πεθαίνει ένα παιδί 19 ετών, που δεν πρόλαβε να ζήσει; Που θα γίνει η Ε.Δ.Ε. και ανάθεμα αν θα ιδρώσει κανενός το αυτί;
    Και από την άλλη τί να σου κάνουν οι διοικητές και ο κάθε υπεύθυνος μιας άσκησης, που πρέπει να γίνει, όταν του ζητάνε να γίνει προυπολογισμός άσκησης και το budget δεν βγαίνει. Και δικαιολόγησε καύσιμα/πυρομαχικά κτλ. Λόγω κρίσης, τα πυρομαχικά που χρησιμοποιούνται στις ασκήσεις είναι στο όριο λήξης ή ληγμένα. Αστοχία υλικού και κουραφέξαλα. Είναι συνηθές φαινόμενο δυστυχώς τα ατυχήματα στις ασκήσεις, απλά μέχρι τώρα δεν είχαμε θρηνήσει θύματα. Σε λίγο, που δεν θα υπάρχει budget ούτε για τις συντηρήσεις των αεροπλάνων, να δούμε τι θα γράφονται όταν θα πέφτουν.
    Αυτά από εμένα

    Γιώργο,

    σαν μέλος της οικογένειας των ανθρώπων που φόρεσαν το μπερέ, θα σου έλεγα να μη σχολιάζεις τόσο πικρόχολα πράγματα που δεν καταλαβαίνεις. Κράτα και μια πισινή γιατί μπορεί να ΄σαι και λάθος. Θυμήσου ότι όλοι αυτοί είναι εθελοντές και παίρνουν τα ρίσκα τους. Έτσι είναι όταν ασκείσαι με πραγματικά πυρά και συμβαίνει ακόμα και στους πιο πριμοδοτημένους στρατούς του κόσμου (https://www.youtube.com/watch?v=Wq3z30QHl2s). Ακόμα και στο δικό μας με budget 5 ετών πρίν (http://www.defencenet.gr/defence/o/13787).

    Τώρα το ότι εσύ δε συμφωνείς σε καμμία περίπτωση δε σε εξουσιοδοτεί να τους βρίζεις.

    Όσο για το 2014 που λες, όταν εσύ κι εγώ καθόμαστε στο ωραίο γραφειάκι μας και γράφουμε στο φόρουμ, αυτή ακριβώς τη στιγμή, κάποιοι αναχαιτίζουν Τούρκους πάνω από το Αιγαίο, ενίοτε χάνοντας και τη ζωή τους. Το 2014 και το 2015 και πιο μετά. Έτσι τους έμαθαν αυτοί που έχασαν τη ζωή τους πριν απ΄ αυτούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #466074

    Καλησπέρα,
    το ανωτέρω άρθρο είναι ουσιαστικά ένας επικήδειος λόγος στους τρεις συναδέλφους τους που χάθηκαν έτσι,
    δίνοντάς τους με την δική τους νοοτροπία την τιμή που τους έπρεπε από τον αναφερόμενο σύλλογο.
    Εγώ θα περίμενα μετά το συμβάν αυτό σταμάτημα χρησιμοποιησης των υλικών αυτών και έλεγχος για τη καταλληλότητα η την απόσυρσή τους.
    Το τι γίνεται με τα υλικά του στρατού δεν γνωρίζω αλλά τα μειωμένα χρηματοδοτικά προγράμματα είναι πιθανόν να έχουν τέτοια αποτελέσματα

    Άλλο αυτός ο επικήδειος λόγος και άλλο η πραγματικότητα όπως την περιγράφει ο Γιώργος.
    Για μένα και τα δύο έχουν μεγάλη δόση σωστής τοποθέτησης.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    Μιχαλη τα περισσοτερα που διαβασα εδω μεσα σχετικα με το ατυχημα απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα ολες οι ασκησεις με πραγματικα πυρα παντα εγκυμονουν κινδυνους .Το ιδιο ισχυει με το κυνηγι .Ποσα ατυχηματα εχουν γινει με προβληματικα φυσιγγια απο μεγαλες εταιριες? Καλο ειναι να μην τα τσουβαλιαζουμε ολα . Εχω βαρεθει να διαβαζω παραλογα πραγματα , το συνολο σχεδον τον πυρομαχικων περνουν απο περιοδικους ελενχους ,ειδικα οταν πλησιαζει η ημερομηνια ληξεις τους[δεν μπαινω σε λεπτομερεις που και πως γινονται οι ελενχοι για ευνοητους λογους] Οσα πυρομαχικα κρινονται αχρηστα καταστρεφονται!!!! Πριν την βολη τα βληματα ελενχονται παλι απο πυροταχνουργο.Επειδη δεν εχουμε περασει καλα την στρατιωτικη θητεια μας δεν χρειαζεται να βγαζουμε χολη Αυτη η χωρα εγινε μπουρδελο γιατι παντα ολοι τα ξερουμε ολα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,536 έως 2,550 (από 2,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων