ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,476 έως 11,490 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #411002

    εννοω φιλε ακριβως αυτο που γραφω. να εισαι καλα και να κανεις ομορφα κυνηγια σαν αυτο που μας περιεγραψες και του χρονου. (λεω και του χρονου επειδη η μερες που εμειναν ειναι λιγες)

    Να είσαι καλά αδελφέ, όλοι να είμαστε και να βρισκόμαστε όλο τον χρόνο κοντά στην φύση, το αξίζει και τους 12 μήνες, οχι μόνο τους 6 της κυνηγετικής σεζον…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #411010

    όλοι να είμαστε και να βρισκόμαστε όλο τον χρόνο κοντά στην φύση, το αξίζει και τους 12 μήνες

    συμφωνω απολυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #411020

    louis wrote:
    και οταν σηκωσω μια μπεκατσα 40 φορες για να την παρω ειναι σαν να πηρα 40 μπεκατσες

    καποιος φιλος εχει γραψει οτι αυτο που μενει περισσοτερο στην μνημη ειναι τα πουλια που χασαμε παρα αυτα που πηραμε. ετσι πιστευω και εγω λοιπον. μεγαλυτερη σημασια εχει το ταξιδι .

    Φιλε δεν διαφωνω,,αλλωστε η μπεκατσα δεν ειναι θηραμα που προσφερετε για νουμερα

    το προσωπικο μου οριο ειναι τα 3 πουλια και ας εχει 30 ο τοπος,για να μην σου πω οτι απο το δευτερο  παω προς το αμαξι

    και εγω ταξιδιωτης ειμαι φιλε,,απλα εγω θυμαμε και αυτα που εχασα,,αλλα και αυτα που για να τα παρω εφτισα αιμα

    κυνηγωντας τα πολλες φορες και πανω απο μηνα,, παιδια απο το φορουμ που κυνηγαμε παρεα ξερουν καλα

    το πως, και το που τις κυνηγαω,και το ποσο σεβομαι αυτο το πουλι που λεγετε μπεκατσα

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #411021

    Λιάκο, κάμερα και μέχρι τον Μάρτη θα βγαίνω φέτος γιατί οι επιστροφές φαίνεται πως καθηστέρισαν, άρα αξίζει η βόλτα, την αξίζει πάνω απ” όλα ο σκύλος!!! [/quote]

     

    Εγω καμερα καλη δεν εχω,,πηρα μια για το κεφαλι και απο ποιοτητα ειναι μαπα

    για το σκυλι ενταξει θα παμε καμια βολτα στην γειτονια,,τα καλα επιστροφια παντα τον μαρτη γινοντε

    και τωρα παντος αν κανει τιποτα καλοσινες με βραδυνες ξαστεριες ξεκουνανε τα πουλια

    αμα θες κανε καμια βολτα απο εδω να σε γυρισω λιγο στα λημερια μου,,για να μην λες οτι ειμαι ακαταδεχτος χα χα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #411022

    Σάββατο ξημερώματα 16 Φεβρουαρίου,…………………………μια αγκαλιά και ένα μπράβο στ” αυτί του…

    Ολοι άψογοι. Σκύλος-Κυνηγός-Συγγραφέας-Φωτογράφος. Όταν το διάβασα είχα την αίσθηση ότι ήμουν και εγώ εκεί. Να ‘σαι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #411049

    Και του χρονου Βικτωρα ακομα περοσσοτερες  σου ευχομαι!!!.Να σαι καλα!!!! Δεν πειραζει για τη φωτο..συμβαινει.

    Μια παρατηρηση ομως…γιατι δεν τις καθαριζεις τις μπεκατσες και τις αποθηκευεις με τα φτερα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #411061

    Και του χρονου Βικτωρα ακομα περοσσοτερες σου ευχομαι!!!.Να σαι καλα!!!! Δεν πειραζει για τη φωτο..συμβαινει. Μια παρατηρηση ομως…γιατι δεν τις καθαριζεις τις μπεκατσες και τις αποθηκευεις με τα φτερα;

    παντα ετσι το εκανα…. και οταν της ξεπαγωνω της καθαριζω!! Ειναι λαθος? αλιωνετε η γευση του θυραματος? Το κανω ετσι γιατι οταν γυρναω απο το κυνηγι ειμαι κοματια…και δεν εχω το κουραγιο να κατσω να καθαρισω και τα πουλια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #411064

    Δεν είναι λάθος,απλά  ”ζεστές” καθαρίζονται πιο γρήγορα. Δεν έχεις καμιά γυναίκα σπίτι να τις καθαρίζει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #411079

    Δεν είναι λάθος,απλά »ζεστές» καθαρίζονται πιο γρήγορα. Δεν έχεις καμιά γυναίκα σπίτι να τις καθαρίζει;

    Κυνηγετικός Σύλλογος Αιγαλέου
    Περιηγήσεις 4Χ4 : http://www.suv4fun.gr/

    Εχω 3 γυναικες… η μια ειναι 1 χρονων, η δευτερη 3 και η τριτη 28 η οποια βλεπει θυραμα και αλλαζει δωματιο…. χαχχααχ αλλα εχω εναποθεση τις επλιδες μου στη 3χρονη κορη μου ….( μπαμπα να μεγαλωσω να παμε μαζι στο κυνηγι) 😉 !!! Τις μπεκατσες δεν τις μαδαω… τις γδερνω και αν παγωσουν ξεκολαει καλητερα μετα το δερμα… εγω ειχα την υποψια οτι η γευση δεν ειναι η ιδια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #411085

    τις γδερνω και αν παγωσουν ξεκολαει καλητερα μετα το δερμα… εγω ειχα την υποψια οτι η γευση δεν ειναι η ιδια!

     

    Το δέρμα (η πέτσα όταν ψηθεί) δίνει την γεύση βίκτωρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #411090

    ολα τα ξερεις βρε μπαγασα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #411093

    ολα τα ξερεις βρε μπαγασα!

     

    Έχω γίνει δεινός μπεκατσάς  ρε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #411098

    stathis wrote:
    ολα τα ξερεις βρε μπαγασα!

    Έχω γίνει δεινός μπεκατσάς ρε…

    Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    λες ε?… ναι ρε αλλα η πετσα σε ολα τα πτηνα ειναι αυτη που εχει ολες τις αρωστιες…. και το λεω αυτο επειδη το ξερω απο τη δουλεια μου… καλο ειναι να μην τρωτε την πετσα ακομα και απο το κοτοπουλο…. προσοχη δεν κανω πλακα ,.. το 90% των ασθενιων που υπαρχουν στα πτηνα ειναι σησορευμενες στο υποδοριο στρομα λυπους … και τα εμβολια των πουλερικων το ιδιο αφου γινονται υποδορια! οποτε καλο ειναι να αποφευγεται την καταναλωση της πετσας ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #411101

    ZeD wrote:

    stathis wrote:
    ολα τα ξερεις βρε μπαγασα!

    Έχω γίνει δεινός μπεκατσάς ρε… Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    λες ε?… ναι ρε αλλα η πετσα σε ολα τα πτηνα ειναι αυτη που εχει ολες τις αρωστιες…. και το λεω αυτο επειδη το ξερω απο τη δουλεια μου… καλο ειναι να μην τρωτε την πετσα ακομα και απο το κοτοπουλο…. προσοχη δεν κανω πλακα ,.. το 90% των ασθενιων που υπαρχουν στα πτηνα ειναι σησορευμενες στο υποδοριο στρομα λυπους … και τα εμβολια των πουλερικων το ιδιο αφου γινονται υποδορια! οποτε καλο ειναι να αποφευγεται την καταναλωση της πετσας ….

     

    ναι αλλα η μπεκατσα τι εμβολιο να εχει κανει ρε???

    αν υπηρχε ενα αρρωστο αγριο πτηνο γενικα μιλαω που δεν εχει εμβολια κ τετοια λες να ζουσε κ να μεταναστευε κιολας???δε ξερω γιαυτο ρωταω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #411103

    victfalcon wrote:

    ZeD wrote:

    stathis wrote:
    ολα τα ξερεις βρε μπαγασα!

    Έχω γίνει δεινός μπεκατσάς ρε… Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    λες ε?… ναι ρε αλλα η πετσα σε ολα τα πτηνα ειναι αυτη που εχει ολες τις αρωστιες…. και το λεω αυτο επειδη το ξερω απο τη δουλεια μου… καλο ειναι να μην τρωτε την πετσα ακομα και απο το κοτοπουλο…. προσοχη δεν κανω πλακα ,.. το 90% των ασθενιων που υπαρχουν στα πτηνα ειναι σησορευμενες στο υποδοριο στρομα λυπους … και τα εμβολια των πουλερικων το ιδιο αφου γινονται υποδορια! οποτε καλο ειναι να αποφευγεται την καταναλωση της πετσας ….

    ναι αλλα η μπεκατσα τι εμβολιο να εχει κανει ρε??? αν υπηρχε ενα αρρωστο αγριο πτηνο γενικα μιλαω που δεν εχει εμβολια κ τετοια λες να ζουσε κ να μεταναστευε κιολας???δε ξερω γιαυτο ρωταω…

    φιλαρακι δεν ξερω….. απλα εχω μαθει να μην τρωω την πετσα και δεν κανω διακρησεις σε αγριο και παραγωγης!

    και στη νοσο των πουλερικων αλλου ηταν τα πουλια και ηρθαν και στην Ελλαδα με την μεταναστευση… θυμασαι?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,476 έως 11,490 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων