ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,836 έως 11,850 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #444996

    πηραν φωτια οι καννες…….ευτυχως που εσυ ξερεις να τις σβηνεις
    καλη αρχη……σε ολα…..χαχαχα

    σε ευχαριστω φιλε μου για να λες εσυ κατι θα ξερεις! χααχαααχα καλες τουφεκιες κ σε σενα τρελε…….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #445007

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>victfalcon wrote:</div>
    σκευτηκες το ενδεχομενο ο ανθρωπος να εχει κουταβι και να την θελει ζωντανη για να κανει εκπαιδευση στο σκυλακι του??

    ελα φιλαρακο πως εισαι… αμα εχεις ιδεα απο το κυνηγι εχεις… δεν αλαζει αυτο. επεσες μεσα αδερφε… καλα λεω εγω κυνηγοι του πλικτρολογιου………

    Το αν είμαι κυνηγός του πληκτρολογίου άσε να το κρίνει κάποιος που με ξέρει. Είναι απαράδεκτο να κρατάς ημιθανή τα πουλιά για να εκπαιδεύσεις το κουτάβι.
    Είναι χρέος του κυνηγού να προσφέρει γρήγορο και όσο το δυνατόν ανώδυνο τέλος στα θηράματα. Το κουτάβι θέλει εξόδους για να βγει και όχι μισοζωντανές και ταλαιπωρημένες μπεκάτσες για να τις μυρίζει μέσα στο κουμάσι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445010

    Τελικα την καναμε την βολτα μας σημερα με ενα φιλο στο ελατο,καλα περασαμε τελικα οπως παντα
    παρολο που δεν πηραμε πουλι,,αλλα απο σηκωματα μαλον ειμασταν οι καλητεροι του χωριου που λενε
    αν κρινω απο συναδελφους που βρηκα στο βουνο,βρηκαμε 4 πουλια, αρκετα καλα για την εποχη
    αλλα παιδια δεν δεχοντουσταν με τιποτα,την μια την ειδα μονο μια φορα που τιναξε στην φερμα
    λιγο πριν ανεβω ενα αναχωμα να πατησω στο πατημα τις πλαγιας που ηταν πιασμενη
    μετα οπου φυγη φυγη,κοντινα πηδηματα και φευγα,την δευτερη την ειδα σε μια φαση που τιναξε
    πολυ πριν παει το σκυλι,τις εδωσα ενα ντουμπλε τις απελπισιας ετσι για τον κουβα υδρωτα που εχυσα
    να την κυνηγαω,μαλια και αυτη γιατι ηταν μακρια και μου εβαλε κορμους μπροστα
    με λιγα λογια χορτασαμε απο ζεστες θεσεις

    σταματησα και σε ενα κοτετσακι πιο κατω εκει βρηκαμε και την τελευταια κυρια που μας την εκανε
    πριν παει καν το σκυλι,,τα πουλια τα βρηκαμε γιατι ξερω καλα το μερος
    και ξερω που κραταει υγρασιες,,και ολες εκει ηταν κουτουπομενες
    εκτος απο την πρωτη μπεκατσα που εκανε κοντινα πηδηματα
    πιστευω οτι ολες οι αλλες ηταν πρωτομπαστες στο μερος

    αυτα εχει η εποχη παιδια,,καλα ητανε ομως γιατι πηραμε την ψυχρολουσια τις φερμας
    μια καπος βολικη βρηκε ο φιλος μου αλλα την δουλεψε λιγο κοντα το επανιελακι
    και τιναξε και αυτη πριν πιασει θεση ο φιλος
    ξεχασα να πω οτι μολις εριξα τον ντουμπλε σε 5 λεπτα ειχα δυο τυπους διπλα μου
    και με ρωτουσανε κιολας που σηκωσα την μπεκατσα,ρε δεν πανε καλα μερικοι
    τι λιγουρια ειναι,αντι να βαλουν κωλο να βρουν δικο τους πουλι περνουν απο πισω αυτους που τουεφεκανε
    χα χα ρε κατι μπεκατσαδες που υπαρχουν ρε παιδια,,παντος την χουφτωσα σημερα
    μιας που βρηκα ενα γειτονακι μου που ειχε παρη μια και μου την εδειξε χα χα
    παιδια το πουλι ηταν καρινιασμενο και δεν ηταν πανω απο 250 γραμαρια
    με λιγα λογια δεν βρισκουν να φανε τα πουλια απο τη ξερα,μετα τις βροχες που θα κανει θα βγω ξανα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #445036

    Τελικα την καναμε την βολτα μας σημερα με ενα φιλο στο ελατο,καλα περασαμε τελικα οπως παντα<br>
    παρολο που δεν πηραμε πουλι,,αλλα απο σηκωματα μαλον ειμασταν οι καλητεροι του χωριου που λενε<br>
    αν κρινω απο συναδελφους που βρηκα στο βουνο,βρηκαμε 4 πουλια, αρκετα καλα για την εποχη<br>
    αλλα παιδια δεν δεχοντουσταν με τιποτα,την μια την ειδα μονο μια φορα που τιναξε στην φερμα<br>
    λιγο πριν ανεβω ενα αναχωμα να πατησω στο πατημα τις πλαγιας που ηταν πιασμενη<br>
    μετα οπου φυγη φυγη,κοντινα πηδηματα και φευγα,την δευτερη την ειδα σε μια φαση που τιναξε<br>
    πολυ πριν παει το σκυλι,τις εδωσα ενα ντουμπλε τις απελπισιας ετσι για τον κουβα υδρωτα που εχυσα<br>
    να την κυνηγαω,μαλια και αυτη γιατι ηταν μακρια και μου εβαλε κορμους μπροστα<br>
    με λιγα λογια χορτασαμε απο ζεστες θεσεις

    σταματησα και σε ενα κοτετσακι πιο κατω εκει βρηκαμε και την τελευταια κυρια που μας την εκανε<br>
    πριν παει καν το σκυλι,,τα πουλια τα βρηκαμε γιατι ξερω καλα το μερος<br>
    και ξερω που κραταει υγρασιες,,και ολες εκει ηταν κουτουπομενες<br>
    εκτος απο την πρωτη μπεκατσα που εκανε κοντινα πηδηματα<br>
    πιστευω οτι ολες οι αλλες ηταν πρωτομπαστες στο μερος

    αυτα εχει η εποχη παιδια,,καλα ητανε ομως γιατι πηραμε την ψυχρολουσια τις φερμας<br>
    μια καπος βολικη βρηκε ο φιλος μου αλλα την δουλεψε λιγο κοντα το επανιελακι<br>
    και τιναξε και αυτη πριν πιασει θεση ο φιλος<br>
    ξεχασα να πω οτι μολις εριξα τον ντουμπλε σε 5 λεπτα ειχα δυο τυπους διπλα μου<br>
    και με ρωτουσανε κιολας που σηκωσα την μπεκατσα,ρε δεν πανε καλα μερικοι<br>
    τι λιγουρια ειναι,αντι να βαλουν κωλο να βρουν δικο τους πουλι περνουν απο πισω αυτους που τουεφεκανε<br>
    χα χα ρε κατι μπεκατσαδες που υπαρχουν ρε παιδια,,παντος την χουφτωσα σημερα<br>
    μιας που βρηκα ενα γειτονακι μου που ειχε παρη μια και μου την εδειξε χα χα<br>
    παιδια το πουλι ηταν καρινιασμενο και δεν ηταν πανω απο 250 γραμαρια<br>
    με λιγα λογια δεν βρισκουν να φανε τα πουλια απο τη ξερα,μετα τις βροχες που θα κανει θα βγω ξανα<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΑΡΑ ΛΙΑΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΣΟΥ………..ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ……………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #445037

    βρηκαμε 4 πουλια, αρκετα καλα για την εποχη

    μπραβο φιλε μου. σου το ειπα οτι θα εχεις συναντησεις…. στην επομενη εξοδο θα εχεις κ επυτιχια…. παντα τετοια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #445038

    Το αν είμαι κυνηγός του πληκτρολογίου άσε να το κρίνει κάποιος που με ξέρει. Είναι απαράδεκτο να κρατάς ημιθανή τα πουλιά για να εκπαιδεύσεις το κουτάβι.
    Είναι χρέος του κυνηγού να προσφέρει γρήγορο και όσο το δυνατόν ανώδυνο τέλος στα θηράματα. Το κουτάβι θέλει εξόδους για να βγει και όχι μισοζωντανές και ταλαιπωρημένες μπεκάτσες για να τις μυρίζει μέσα στο κουμάσι…

    εσυ πως θες να κρινεις τους αλους χωρις να τους χερεις…. αν κρινεις θα κριθεις φιλε…το καταλαβες??? αν ειναι ετσι τα κουταβια δν θα τα καναμε απορτ με μπαλακι κ ουτε φερμα με καπιο φτερο…. κ μην λες για κουμασια κ ιστοριες σε καπιον που κυνηγαει απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα…. κ στο ξανα λεω μην κρινεις για να μην κριθεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445043

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>louis wrote:</div>
    βρηκαμε 4 πουλια, αρκετα καλα για την εποχη

    μπραβο φιλε μου. σου το ειπα οτι θα εχεις συναντησεις…. στην επομενη εξοδο θα εχεις κ επυτιχια…. παντα τετοια….

    Μετα την βροχη βγαινουν σαν τα σαλιγκαρια οι κυριες φιλε χα χα
    κουμαρομανιτες δεν ειχε και δεν βγαλαμε τον μεζε μας

    ΥΣ
    λουγκριτσα μου ειδες τι ωραιες φωτο σε βγαζω ετσι,και εσενα και το κοτσι σου
    οχι σαν και εσενα που μου κοβεις το φοντο χα χα
    το αλλο σκ ραντεβου πρωτα ο θεος,τωρα που δεν ξερω θα βγαλω πλανο
    παντος οσο με παιδευουν τοσο θα τους φαω τα πεπουλα οταν τις βρω δεχτηκες χα χα
    να ειναι καλα οι κακομοιρες,που μας κανουν και καρδιογραφηματα τζαμπα μεσα στον καθαρο αερα
    τι αλλο να θελεις,να ειχε και μανιταρια και θα σου ελεγα εγω,τωρα θα ηταν στο τζακι με κρασακι
    και θα τα εκανα κοματια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #445053

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>maniakos wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>victfalcon wrote:</div><br>
    σκευτηκες το ενδεχομενο ο ανθρωπος να εχει κουταβι και να την θελει ζωντανη για να κανει εκπαιδευση στο σκυλακι του??

    ελα φιλαρακο πως εισαι… αμα εχεις ιδεα απο το κυνηγι εχεις… δεν αλαζει αυτο. επεσες μεσα αδερφε… καλα λεω εγω κυνηγοι του πλικτρολογιου………

    Το αν είμαι κυνηγός του πληκτρολογίου άσε να το κρίνει κάποιος που με ξέρει. Είναι απαράδεκτο να κρατάς ημιθανή τα πουλιά για να εκπαιδεύσεις το κουτάβι.<br>
    Είναι χρέος του κυνηγού να προσφέρει γρήγορο και όσο το δυνατόν ανώδυνο τέλος στα θηράματα. Το κουτάβι θέλει εξόδους για να βγει και όχι μισοζωντανές και ταλαιπωρημένες μπεκάτσες για να τις μυρίζει μέσα στο κουμάσι…<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Αχ, κουνελάκι, κουνελάκι<br>
    σμπάρο που θα το φας…<br>
    Κων/νος Μ.<br>
    Κυνηγετικός σύλλογος Κερκύρας

    </div>

    σωστος 1000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #445073

    Του το ζήτησαν οι δασικοί φίλε μου γιατί το τζιπ της υπηρεσίας

    εχουν αυτο το δικαιομα οι δασικοι να σε αναγκασουν με το ζωρη δεν νομηζω τα ηθελε και αυτουνου ο κολος του ειχαμε τετιους πολους στο στρατο τους γλυφτες τα τσιρακια του διοικητη για να τα εχουν καλα με της αρχες και να κανουν οτι παρανομια ηθελαν μετα αυτοι χωρης φοβο για τημωρια και τους ξεσνισαρηζες γιατι αυτος και οχι εγω να κανουν δηλαδη ολοι οτι κανη αυτος δηλαδη εαν βρεις περασμα να μην κανεις 12 ορτικια αλλα 5 γιατι το κανει αυτος και πρεπει να κανεις και εσυ το ιδιο και το καυχετε παντου ταχα οτι μπωρουσε να κανει 12 και 100 ορτικια εαν ηθελε αλλα εκανε μονο 5 σαν να μην καταδεχονταν να κανει περησοτερα και κοροδευη τους αλους που εφτασαν το οριο λεγοντας τους πειναλες … Ε οχι εσυ μπωρει να εβαζες στο αμαξι σου τους δασηκους για να τα εχεις καλα με αυτους εγω ομως οχι δεν θελω να τα εχω καλα με αυτους γιατι πολυ απλα δεν παρανομο και υπαρχουν οι αρμοδιοι που πληρωνοντε για να κανουν σωστα την δουλεια τους δεν θα γηνομε εγω ρουφιανος και κακος με τους αλλους κυνηγους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #445102

    κουμαρομανιτες δεν ειχε και δεν βγαλαμε τον μεζε μας

    λουγκριτσα μου ειδες τι ωραιες φωτο σε βγαζω ετσι,και εσενα και το κοτσι σου<br>
    οχι σαν και εσενα που μου κοβεις το φοντο χα χα<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>
    [/quote]

    ΦΕΒΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΜΟΡΦΟΠΑΙΔΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΑΝΑ ΤΥΧΕΡΟ…ΧΙ ΧΙ ΧΙ….
    ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΜΑΡΟΜΑΝΙΤΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙΓΑΝΕΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΑ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΚΡΑΣΟΠΟΤΗΡΟ ΓΕΜΑΤΟ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ΑΛΕΚΤΟΡ στις #445121

    Εκανα ζημιά σημερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445133

    ΦΕΒΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΜΟΡΦΟΠΑΙΔΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΑΝΑ ΤΥΧΕΡΟ…ΧΙ ΧΙ ΧΙ….<br>
    ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΜΑΡΟΜΑΝΙΤΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙΓΑΝΕΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΑ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΚΡΑΣΟΠΟΤΗΡΟ ΓΕΜΑΤΟ….

    [/quote]

    Καλα εκανες ρε μπας και βρουμε καμια γυναικα που κυνηγαει,η εστω να ειναι απο μπεκατσοχωρι
    να την παω στην μαμα της,και να κανω και εγω το κυνηγι μου χι χι
    στο δευτερο κοτετσακι που πηγαμε εχει πολυ πραμα απο κουμαρομανιτα,αλλα με την ανομβρια δεν ειχε
    την επομενη να παρεις τσαντα και το μαχαιρακι σου παρεα γιατι θα βρουμε πολυ πραμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #445143

    Εκανα και εγω μια βολτα στο ελατο αλλα ουτε πουπουλο.
    Το μαζεψα το σκυλι μετα απο 1 1/2 ωρα, βαρεσα δυο τσιχλες να μη φυγω ατουφεκιστος, και την εκανα.
    Ουτε αλλους μπεκατσαδες ειχε εκει γυρω, ουτε η βροχη εφτασε να ξεδιψασει η γη, ουτε καν ειχε πατησει ανθρωπος εκει που πηγα, που αλλες χρονιες δεν προλαβαινες.
    http://www.youtube.com/watch?v=edg1yUlq6yk&feature=c4-overview&list=UU5zZX-slyZI6EZ2xkylSeKA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ΑΛΕΚΤΟΡ στις #445213

    Να και η ζημιά ,η οποία έγινε σε 3ωρο κυνήγι με σχετικά καλές καιρικές συνθήκες,
    από τις 7 που σήκωσα, οι 4 δε μου έδωσαν την ευκαιρία να τις πλησιάσω, όλες φερμαριστές .
    Τα πουλιά μπήκαν σε καλούς αριθμούς και είναι σε ρέματα πυκνά και σχετικά σε χαμηλό υψόμετρο 700-800Μ οπότε μην τις ψάχνετε ψηλά στα έλατα .Επίσης φέτος παρατήρησα ότι είναι και πιο δεκτικά στην φέρμα από άλλες χρονιές αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι μπαίνουν και νέα πουλιά, από ότι φαίνεται φέτος θα είναι χρονιά για κουτάβια δηλ. πολύ καλή .
    Τώρα λοιπόν το story ,πρωινό ξύπνημα 05.30,μετάβαση στον κυνηγότοπο
    07.30, κατεβαίνω από το αμάξι και ακούω μπιπερ από άλλους κυνηγούς που έχουν είδη ξεκινήσει την διαδρομή που συνήθως κάνω και εγώ, δεν πειράζει λέω, θα πάω από απέναντι ,ξέρω ότι και εκεί κρατά μπεκάτσα, δεν αργό να ακούσω το μπιπερ, τρέχω αλλά δεν προλαβαίνω να πάρω θέση, ακούω την πρώτη μπεκάτσα να σηκώνεται 10 μετρά αριστερά από τα σκυλιά ,τα σκυλιά όμως συνεχίζουν την φέρμα δείχνοντας μου ότι πρέπει να έχει και αλ λη και σε λίγο ακούω την δεύτερη να σηκώνεται και αυτή χωρίς να μου δώσει την ευκαιρία για τουφεκιά ,το μέρος πολύ πυκνό ,ωραία καλά ξεκινήσαμε, εμψυχώνω τα σκυλιά και την αφεντομουτσουνάρα μου και συνεχίζω δεν αργώ να ακούσω το μπιπερ ξανά και αυτήν τη φορά έχω βάλει τα πόδια στα αυτιά και σαν αγριόχοιρος σε δίωξη παίρνω σβάρνα ότι βρίσκω μπροστά μου και προλαβαίνω να φτάσω εγκαίρως και να πάρω θέση βάζοντας το πουλί ανάμεσα σε μένα και τα σκυλιά, δεν αργεί να σηκωθεί και με την δεύτερη τουφεκιά βλέπω την βασίλισσα να πέφτει μέσα στο ρέμα, με ένα άψογο απορτ είναι στα χέρια μου, ωραίο πουλί και σχετικά αν και μικρό καταλαβαίνω ότι έχει μερικές μέρες που μπήκε.
    Συνεχίζω και πάλι μετά από 500 μέτρα ακούω τον ευχάριστο ήχο του μπιπερ, τρέχω αλλά δεν προλαβαίνω ,η βασίλισσα έχει φύγει ,το ίδιο γίνεται και την επομένη 1 ώρα ,αποφασίζω να γυρίσω προς τα πίσω και να ψάξω το μέρος που έχω αφήσει άψαχτο από την δεξιά μεριά ,βάζω τα σκυλιά σε ένα παρακλάδι του ρέματος που πάντα σηκώνω μπεκάτσα και δεν αργώ να ακούσω τα σκυλιά να φερμάρουν ,ευτυχώς αυτήν την φορά το πουλί είναι δεκτικό στην φερμα και με μια τουφεκιά η δεύτερη βασιλισσα είναι δικια μου ,
    Ανεβαίνω το πλάι σε πυκνό καψούρη ντοροι παντού αλλά πουλιά δεν υπάρχουν ,
    Πριν μπλέξω στα πυκνά κατεβαίνω πάλι στο ρέμα και λίγο πριν φτάσω στο τζιπ ακούω τον χαρμόσυνο ήχο του μπιπερ, πιάνω θέση τα σκυλιά κάνουν ποντα και καταλαβαίνω ότι το πουλί περιπατάει τρέχω ποιο μπροστά και δεν αργεί να σηκωθεί και να πέσει πάνω στα σκάγια μου ,η τρίτη βασιλισσα είναι γεγονός ,μου την φέρνει η μπελα μου και είναι μια πανέμορφη βασίλισσα, ωραίο πουλί και μεγάλο.
    Έτσι τελείωσε μια υπέροχη κυνηγητική ημέρα στην ευρύτερη περιοχή του νομού Κιλκίς.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445247

    Ωραιος ο αλεκτορ,εγραψες οτι εκανες ζημια και λεω μαλον στα μπουζουκια θα πηγε χα χα
    καλη συνεχεια φιλε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,836 έως 11,850 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων