ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,571 έως 21,585 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #394145

    Δεν ξερω σε ποια ενοτητα να ποσταρω καθοτι η σημερινη μέρα ειχε μεγαλη ποικιλία….

    Γραφω στην τσιχλα μιας και για τσιχλα ξεκινησαμε……και ας μην την ειδαμε καθολου…

    Πλησιον Σπατων σημερα το πρωι….περπατητο στα ρέματα…

    4 μπεκατσινια φερμαριστα,1 νεροκοτα,1 αλεπου…..

    Απο αυτα βαρησαμε μονο την νερόκοτα 😕

    Μας ειχε πιασει η μαλακία σημερα…

    Το σκυλι απο ασπρο γυρισε σπιτι μαυρο…πολυ νερο και λασπη στα ρέματα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #394156

    Επρεπε να μην βαρησεις τιποτα αλλο εκτος απο την αλεπου.Εδω γινεται χαμος απο αερα και βροχη.Ειμαι και χαρμανης 15 μερες τωρα και δεν εχει και πουπουλο,να δω πως θα την βγαλω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #394161

    παιδια η δικη μου γνωμη ειναι οτι απλα φετος δεν ηρθαν τσιχλες στην ελλαδα.μπηκε ενας αριθμος τον οκτωμβρη μια μερα και αυτο ηταν.περσυ ειχε απανωτα μπασιματα 15 μερες εψαξα και βρηκα τα δικα μας ποστ.οποτε και με την αλλαγη του καιρου αν γινει λιγα πραγματα θα δουμε.

    Συμφωνώ απόλυτα με τον outlander φέτος είναι μια κακή χρονιά όπως τόσες και τόσες στο παρελθόν. Σίγουρα τα πουλιά είναι λιγότερα σε σχέσει με πριν από 20 -25 χρόνια, τουλάχιστον όπως τα θυμάμαι παιδί τότε, αλλά δεν ευθύνεται αυτό για το φετινό χάλι, απλά τα πουλιά φέτος δεν πέρασαν από εδώ. Εξάλλου είναι παρατηρημένο από γεροντότερους ότι μια πολύ καλή σε πουλιά χρονιά (όπως κατά γενική ομολογία ήταν η περσινή ) την ακολουθεί μια πολύ λιγότερα θηράματα. Ας μην μεμψιμοιρούμε λοιπών, ας κάνουμε τις βόλτες μας στην φύση ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τα πετύχουμε εξάλλου αυτό είναι το κυνήγι, η ελπίδα ότι μια μέρα θα πετύχουμε τόσα θηράματα που η συγκίνηση που θα πάρουμε θα μείνει χαραγμένη μέσα μας για την υπόλοιπη ζωή μας και θα την διηγούμαστε στις παρέες μας και στα παιδιά μας .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #394162

    outlander wrote:
    παιδια η δικη μου γνωμη ειναι οτι απλα φετος δεν ηρθαν τσιχλες στην ελλαδα.μπηκε ενας αριθμος τον οκτωμβρη μια μερα και αυτο ηταν.περσυ ειχε απανωτα μπασιματα 15 μερες εψαξα και βρηκα τα δικα μας ποστ.οποτε και με την αλλαγη του καιρου αν γινει λιγα πραγματα θα δουμε.

    Συμφωνώ απόλυτα με τον outlander φέτος είναι μια κακή χρονιά όπως τόσες και τόσες στο παρελθόν. Σίγουρα τα πουλιά είναι λιγότερα σε σχέσει με πριν από 20 -25 χρόνια, τουλάχιστον όπως τα θυμάμαι παιδί τότε, αλλά δεν ευθύνεται αυτό για το φετινό χάλι, απλά τα πουλιά φέτος δεν πέρασαν από εδώ. Εξάλλου είναι παρατηρημένο από γεροντότερους ότι μια πολύ καλή σε πουλιά χρονιά (όπως κατά γενική ομολογία ήταν η περσινή ) την ακολουθεί μια πολύ λιγότερα θηράματα. Ας μην μεμψιμοιρούμε λοιπών, ας κάνουμε τις βόλτες μας στην φύση ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τα πετύχουμε εξάλλου αυτό είναι το κυνήγι, η ελπίδα ότι μια μέρα θα πετύχουμε τόσα θηράματα που η συγκίνηση που θα πάρουμε θα μείνει χαραγμένη μέσα μας για την υπόλοιπη ζωή μας και θα την διηγούμαστε στις παρέες μας και στα παιδιά μας .

    ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #394169

    Dimitris wrote:

    outlander wrote:
    παιδια η δικη μου γνωμη ειναι οτι απλα φετος δεν ηρθαν τσιχλες στην ελλαδα.μπηκε ενας αριθμος τον οκτωμβρη μια μερα και αυτο ηταν.περσυ ειχε απανωτα μπασιματα 15 μερες εψαξα και βρηκα τα δικα μας ποστ.οποτε και με την αλλαγη του καιρου αν γινει λιγα πραγματα θα δουμε.

    Συμφωνώ απόλυτα με τον outlander φέτος είναι μια κακή χρονιά όπως τόσες και τόσες στο παρελθόν. Σίγουρα τα πουλιά είναι λιγότερα σε σχέσει με πριν από 20 -25 χρόνια, τουλάχιστον όπως τα θυμάμαι παιδί τότε, αλλά δεν ευθύνεται αυτό για το φετινό χάλι, απλά τα πουλιά φέτος δεν πέρασαν από εδώ. Εξάλλου είναι παρατηρημένο από γεροντότερους ότι μια πολύ καλή σε πουλιά χρονιά (όπως κατά γενική ομολογία ήταν η περσινή ) την ακολουθεί μια πολύ λιγότερα θηράματα. Ας μην μεμψιμοιρούμε λοιπών, ας κάνουμε τις βόλτες μας στην φύση ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τα πετύχουμε εξάλλου αυτό είναι το κυνήγι, η ελπίδα ότι μια μέρα θα πετύχουμε τόσα θηράματα που η συγκίνηση που θα πάρουμε θα μείνει χαραγμένη μέσα μας για την υπόλοιπη ζωή μας και θα την διηγούμαστε στις παρέες μας και στα παιδιά μας .

    ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

    συμφωνω και εγω παιδια μαζι σας και οντως το κυνηγι δεν ειναι μονο καρπωση ειναι παρα πολλα περισσοτερα.απο φετος ομως τουλαχιστον για τον εαυτο μου μιλαω τα οικονομικα μου μου λενε οτι αν βγω κατι πρεπει και να  κτυπησω γι αυτο κανω κοντινες και πολυ υπολογισμενες εξορμισεις εξοικονομοντας οικονομιες για τους 2 τελευταιους μηνες.μακαρι να φτιαξουν τα πραγματα και να μπορουμε πραγματι να χαιρομαστε τη βολτα μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #394188

    Σήμερα ο καιρός θύμισε χειμώνα και τα απογευματινά στα γύρω βουνά ξαναδούλεψαν… Σαν κάτι να φαίνεται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #394189

    😆 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #394194

    Καλησπέρα σε όλους!!!Σήμερα πήγα για απογευματινό είδα με τα βίας καμια 7-8 πουλιά και όλα την ώρα που νυχτωνε για τα καλά και σαν αποτέλεσμα ήταν να ριξω τις 4 και να μην πάρω καμία..Ο καιρός δεν τις ευνοησε φέτος να τις φέρει και θα είναι φτωχή χρονία..Αμα δεν βάλει ο καιροσ πλάτη δεν βλέπω προκοπή…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #394231

    ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙ(ΑΤΑΛΑΝΤΗ) ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΕΟΛΟΓΟΣ(ΜΑΛΕΣΙΝΑ) ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 3 ΠΟΥΛΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #394234

    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τα χθεσινά καλωσορίσματα.

    Δεν διασταυρώθηκε χθεσινή φήμη για είσοδο πολλών πουλιών  στη περιοχή Στυλίδας κλπ το Σ/Κ.

    Όποιος έχει φίλους στη περιοχή ας προσπαθήσει να μάθει.

    Τις δυο τελευταίες Κυριακές στις Ερυθρές από μια ντουφεκιά, αλλά είδα κυνηγούς σε επιστροφή από δίωρο περπατητό με 6-7 τσίχλες ο καθένας. Προηγούμενο Σάββατο  στη Κορινθία 1-2 τσίχλες στο καρτέρι (ιδιαίτερα αξιόλογο μέρος για πολλά χρόνια), αλλά αρκετά πουλιά  στο πυκνό (δεν κατάλαβα από που είχαν έλθει, αφού δεν  ανέμιζαν καμιά στιγμή).

    Πάντως τα χιόνια στα βουνά σίγουρα θα μας φέρουν πιο κοντά σε ντουφεκιές.

    Αποκτησα φέτος μια παλιά ΦΡΑΝΚΙ AL 48,  την οποία χρησιμοποίησα τις 3-4 τελευταίες φορές. Πολύ καλό όπλο!!!

    Το EUROMIX 8/9 που γνώρισα τελευταία, σίγουρα αξίζει πιο πολύ από τη τιμή του.

    Καλό βράδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #394236

    ΘΕΟΦΑΝΗΣ wrote:
    Σάββατο φίλος στο Μόδι, ούτε την είδε, χθές εγώ στο Μαυρομάτι, μία και αυτή μου την έστειλαν κάτι παλικάρια που έκαναν περπατητό, και στο ξημέρωμα είδα 2 – 3 μαύρες..αυτά

    Εχει γούστο να στην έστειλα εγώ με το φίλο μου;

    Κυνηγετικός Σύλλογος Αιγαλέου
    Περιηγήσεις 4Χ4 : http://www.suv4fun.gr/

    Ο βλέπων 2 τσίχλας να στέλνει την μία σε άλλη παρέα. 🙄

    Μπράβο παιδιά – Αυτή είναι συναδελφική συμπεριφορά.

    Ο αλτρουισμός στο μεγαλείο του 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    vassilis στις #394247

    καλησπερα και απο εμενα,πολυ απογοητευτικη η χρονια φετος,αλλα βγαινουμε με το παρεακι μου εχει δεν εχει πουλια και με το χαβαλε μας  περναμε καλα! Λοιπον εξοδο σκ στην ευβοια σε καβατζουλα 3 ατομα 25 πουλακια τα 10 περπου καρτερατα.πολυ δυσκολο το περπατητο,οι τσιχλες βγαινουν απο τα σχοινα λες και ειναι μπεκατσες,δεν ξερω εχουν αλλαξει συμπεριφορα τελειως!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    annubis_ett στις #394261

    Αν και γράφω μετά από τουλάχιστον 2 μήνες…(δεν είχα και κανένα σοβαρό νέο)…

    Λοιπόν τους 2 τελευταίους μήνες έχω κάνει 4-5 εξορμήσεις μεταξύ των οποίων και 2μερο σε Ιωάννινα 28/10. Τα αποτελέσματα είναι τραγικά, σύνολο πουλιών δεν έχω ούτε 10..Για τα σχόλια που λέτε ως προς την περσινή καλή χρονιά θα μου επιτρέψετε να πω ότι ήταν καλή σε μπασίματα και τέλη στα ενδιάμεσα δεν ήταν καλή. Πάντως όπως και να έχει μετά από τέτοια χάλια φέτος εκτιμάς τα πάντα…

    Αν δεν χιονίσει δεν με βλέπω να βγαίνω ούτε αυτό το σκ…

    Καλή δύναμη σε όσους τολμηρούς..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #394282

    καλησπερα στο φορουμ απο οτι εμαθα απο πληροφοριες αδιασταυροτες βεβαια,στη ροδοπη

    εγινε χαμος απο πουλια οποιος ξερει κατι να μας πει να παρουμε τα πανω μας……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Vpentza στις #394396

    μια ερώτηση …Πανελλαδική :

    θα εκδράμω προς Γιάννενα αυτό στο ΠΣΚ για κάποιες δουλειές και θα έχω και το τυφέκιο μαζί…ο καιρός αναμένεται ιδανικός δηλ κρύο και ηλιοφάνεια…

    υπάρχει καμιά πληροφορία για τα μέρη αυτά ? Θα μείνω στη Γρανίτσα, είναι πάνω στον παλιό δρόμο Ιωαννίνων-Ηγουμενίτσας….

    Ευχαριστώ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 21,571 έως 21,585 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων