ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,326 έως 26,340 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #470990

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΚΩΣΤΑΣ wrote:</div>
    καλησπερα ,σημερα στο δηλεσι ελαχιστα πραγματα ,2 τσιχλες κ 1 γερακοτσιχλα ,το καλο ειναι οτι για πρωτη φορα στο δηλεσι ειδα τοσεσ πολεσ γερακοτσιχλες πολυ ψηλωμενες αλλα μιλαμε για κοπαδια αλλες 10 μαζι αλλες 5-6 κ το καλυτερο κοπαδακι περασε περιπου στις 09.00 μιλαμε για τουλαχιστον 40-50 γερακοτσιχλες ,πιστευω οτι με τα κρυα κατι θα αρχισει να ξαναγινεται ,υπομονη…..

    Φίλε Κώστα,
    στο Δήλεσι κυνηγούσα αποκλειστικά για χρόνια μέχρι το 1998, οπότε και έγιναν οι πυρκαγιές που έκαψαν τα πάντα. Μέχρι τότε λοιπόν κάθε Νοέμβριο-Δεκέμβριο υπήρχαν συγκεκριμένα σημεία που έπιαναν γερακότσιχλες και δενδρότσιχλες, κάθε χρόνο. Από το 1998 δεν έχω τολμήσει να κυνηγήσω πάλι εκεί και λόγω της δόμησης που έχει γίνει. Βρίσκεις μέρος να κυνηγήσεις πλέον και που αν επιτρέπεται?
    Φιλικά, Κώστας

    καλησπερα κωστα
    στο δηλεσι τα μερη δεν ειναι πολλα πλεον οταν βγεις απο την εθνικη στην εξοδο προς οινοφυτα αυλωνα κανεις αριστερα στον κεντρικο δρομο ακολουθεις τον δρομο οπως παει μεχρι που βλεπεις ενα τεραστιο λουλουδαδικο εκει κανεις αριστερα αυτος ο δρομος σε βγαζει σε διαφορα καρτερια αριστερα κ δεξια εσυ βλεπεις που θα στηθεις,καλη συνεχεια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #470991

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Κώστας Πουλόπουλος wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>ΚΩΣΤΑΣ wrote:</div>
    καλησπερα ,σημερα στο δηλεσι ελαχιστα πραγματα ,2 τσιχλες κ 1 γερακοτσιχλα ,το καλο ειναι οτι για πρωτη φορα στο δηλεσι ειδα τοσεσ πολεσ γερακοτσιχλες πολυ ψηλωμενες αλλα μιλαμε για κοπαδια αλλες 10 μαζι αλλες 5-6 κ το καλυτερο κοπαδακι περασε περιπου στις 09.00 μιλαμε για τουλαχιστον 40-50 γερακοτσιχλες ,πιστευω οτι με τα κρυα κατι θα αρχισει να ξαναγινεται ,υπομονη…..

    Φίλε Κώστα,
    στο Δήλεσι κυνηγούσα αποκλειστικά για χρόνια μέχρι το 1998, οπότε και έγιναν οι πυρκαγιές που έκαψαν τα πάντα. Μέχρι τότε λοιπόν κάθε Νοέμβριο-Δεκέμβριο υπήρχαν συγκεκριμένα σημεία που έπιαναν γερακότσιχλες και δενδρότσιχλες, κάθε χρόνο. Από το 1998 δεν έχω τολμήσει να κυνηγήσω πάλι εκεί και λόγω της δόμησης που έχει γίνει. Βρίσκεις μέρος να κυνηγήσεις πλέον και που αν επιτρέπεται?
    Φιλικά, Κώστας

    καλησπερα κωστα
    στο δηλεσι τα μερη δεν ειναι πολλα πλεον οταν βγεις απο την εθνικη στην εξοδο προς οινοφυτα αυλωνα κανεις αριστερα στον κεντρικο δρομο ακολουθεις τον δρομο οπως παει μεχρι που βλεπεις ενα τεραστιο λουλουδαδικο εκει κανεις αριστερα αυτος ο δρομος σε βγαζει σε διαφορα καρτερια αριστερα κ δεξια εσυ βλεπεις που θα στηθεις,καλη συνεχεια

    σορρυ δεξια στο λουλουδαδικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Κώστας Πουλόπουλος στις #471003

    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ξέρω που λες, απλά μου φαίνεται περίεργο πλέον να υπάρχουν θηράματα αφού τα τριγύρω δάση έχουν γίνει λόγγος πλέον. Σε ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση για πληροφορίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #471057

    Kαλησπερα!Εχω εξοπλιστει με φυσιγγια σχεδον για ολα τα θηραματα,εβγαλα και την αδεια μου(λιγο αργα )και σκεφτομαι να παω για το πρωτο μου κυνηγι ever στην περιοχη της Λαυρεωτικης!Δηλαδη απο παραλια ,μπαινω πχ Παλαια Φωκεα και μολις περασω με τα αμαξι τα κατοικημενα,παρκαρω και οργωνω τα βουνα για θηραματα?Και τι θηραματα κυκλοφορουν τωρα?Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #471059

    Kαλησπερα!Εχω εξοπλιστει με φυσιγγια σχεδον για ολα τα θηραματα,εβγαλα και την αδεια μου(λιγο αργα )και σκεφτομαι να παω για το πρωτο μου κυνηγι ever στην περιοχη της Λαυρεωτικης!Δηλαδη απο παραλια ,μπαινω πχ Παλαια Φωκεα και μολις περασω με τα αμαξι τα κατοικημενα,παρκαρω και οργωνω τα βουνα για θηραματα?Και τι θηραματα κυκλοφορουν τωρα?Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

    φιλαρακι καλημερα θα σου ελεγα καλυτερα να μην πας μονος σου για το πρωτο σου κυνηγι (οπως εγραψες),ειναι καλυτερο να βρεις εναν κυνηγο ‘παλιο’ να σε ερμηνευση για καποια πραγματα…μαλλον αρκετα θεματα θα ελεγα!!!!
    καλως ηρθες στην κυνηγετικη οικογενεια και να περνας παντα καλα στις εξορμησεις σου :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #471061

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>archangel78 wrote:</div>
    Kαλησπερα!Εχω εξοπλιστει με φυσιγγια σχεδον για ολα τα θηραματα,εβγαλα και την αδεια μου(λιγο αργα )και σκεφτομαι να παω για το πρωτο μου κυνηγι ever στην περιοχη της Λαυρεωτικης!Δηλαδη απο παραλια ,μπαινω πχ Παλαια Φωκεα και μολις περασω με τα αμαξι τα κατοικημενα,παρκαρω και οργωνω τα βουνα για θηραματα?Και τι θηραματα κυκλοφορουν τωρα?Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

    φιλαρακι καλημερα θα σου ελεγα καλυτερα να μην πας μονος σου για το πρωτο σου κυνηγι (οπως εγραψες),ειναι καλυτερο να βρεις εναν κυνηγο “παλιο” να σε ερμηνευση για καποια πραγματα…μαλλον αρκετα θεματα θα ελεγα!!!!
    καλως ηρθες στην κυνηγετικη οικογενεια και να περνας παντα καλα στις εξορμησεις σου :good:

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος
    /URL” rel=”nofollow”>http://imageshack.us/photo/my-images/42/7yu0.jpg”>/URL

    Uploaded with ImageShack.us</a&gt” rel=”nofollow”>http://imageshack.us”>ImageShack.us</a&gt;

    </div>

    Καλώς ήρθες και από μένα στον όμορφο κόσμο του κυνηγιού :good: . Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ σ’ αυτά τα μέρη αλλά τέτοια εποχή, αν δεν έχεις σκύλο, θα βρείς τσίχλες, κοτσύφια και σιταρήθρες σε χωράφια. Όλα αυτά με μικρό Νο σκαγίων (8,9,10). Επίσης καρακάξες, με λίγο πιο χονδρά σκάγια (δεν τρώγονται αλλά κάνουν ζημιά σε φωλιές και καλλιέργειες). Με πολύ μεγάλη τύχη μπορεί να περάσει από πάνω σου καμιά φάσσα ή να σηκώσεις καμιά ανήσυχη μπεκάτσα (που θέλει σκύλο και αυτή). Αλλά όπως σου είπε ο Μάνος παραπάνω βρές παρέα και σίγουρα θα μάθεις πράγματα που μόνος σου θα κάνεις πολύ καιρό να ανακαλύψεις. Αν μη τι άλλο καλό να είναι κι άλλος-άλλοι κοντά σου από το να είσαι μόνος σου στο βουνό, αν (χτύπα ξύλο) κάτι πάει στραβά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #471062

    Kαλησπερα!Εχω εξοπλιστει με φυσιγγια σχεδον για ολα τα θηραματα,εβγαλα και την αδεια μου(λιγο αργα )και σκεφτομαι να παω για το πρωτο μου κυνηγι ever στην περιοχη της Λαυρεωτικης!Δηλαδη απο παραλια ,μπαινω πχ Παλαια Φωκεα και μολις περασω με τα αμαξι τα κατοικημενα,παρκαρω και οργωνω τα βουνα για θηραματα?Και τι θηραματα κυκλοφορουν τωρα?Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

    Πάλι καλά που μας ενημερώσες για να μην πάμε και φάμε καμιά αδέσποτη!! :rose:

    Πολύ σωστά σου τα λέει ο αδέσποτος φίλος μου Hunter21GR .Βρες κάποιον να σε βοηθήσει.

    Στα μέρη που λές ότι θα οργώσεις…έχει από όλα!! απλά ένας σημαντικός κανόνας είναι ότι όταν βγαίνουμε για κυνήγι…αποφασίζουμε τι θα κυνηγίσουμε…και κάνουμε τις κατάλληλες προετοιμασίες.

    Δεν παίρνουμε (τουλάχιστον εγώ) φυσίγγια για όλα τα θηράτα και βούρ για περπάτημα…Δεν μπορείς να κυνηγάς τσίχλες ή πουλιά για παράδειγμα…και παράλληλα να ψάχνεις και για λαγούς!!

    Η θα έχεις 9άρια 10αρια και 8αρια στο όπλο ή 5αρια και 4άρια…εκτός αν σου πεταχτεί κανένας λαγός στο μέτρο. Αλλιώς τι θα του πείς? στάσου Τούρκο να γεμίσω? άσε με τα τσόκ….ολόκληρη επιστήμη!!

    Καλά κυνήγια…και τουλάχιστον φυσίγγια για αγριογούρουνα μην πάρεις….δεν έχει στην Ανάβυσσο! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #471072

    Καλημέρα σε όλους σας σήμερα εμφανιστήκαν τα πρώτα κοπαδακια από Γερακότσιχλες. Δυο πουλιά με ένα ντουμπλέ και μια μονή σε ένα μακρινό κοπάδι που περνούσε. Είχε σχετική κίνηση. :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    http://i60.tinypic.com/2mwxvk.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #471081

    υποθετω ,οτι καπνισανε :wacko: !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #471083

    υποθετω ,οτι καπνισανε :wacko: !!!

    Όχι απλα κάπνισαν … ξεμαλλιασμένες ερχόντουσαν κάτω… μικρέ πες του ψηλου :yahoo: :yahoo: το βραδυ να πάρει μαζί και τα ντουφεκια .. το πρωί θα πάμε κάτω να της τσιτσιρίσουμε,, :good: :good: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #471084

    Μπράβο ρε kapna… Ωραίο πουλί ρε φίλε η γερακότσιχλα, η πιό όμορφη είναι από όλο το σόι :good:

    Δεν μου λες, καμιά προβατίνα περνάει από το καρτέρι εκεί στα μέρη σου ??? 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #471086

    Δεν μου λες, καμιά προβατίνα περνάει από το καρτέρι εκεί στα μέρη σου ??? 😉

    Έλα εσύ σήμερα με τους άλλους και θα σου πω εγώ αν θα μπορείς να σηκώσεις το Σ.Κ To όπλο.. άκου αν έχουμε προβατινααααααααααα… :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: κοπάδια να δουν τα ματια σου Μενιοοοοο :good: :good: :good: έξι κιλά για πάρτη σου έχω κανονίσει σήμερα.. άντε να δούμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #471087

    Πολύ σωστά σου τα λέει ο αδέσποτος φίλος μου Hunter21GR .Βρες κάποιον να σε βοηθήσει.

    αδεσποτα λεμε τα σκυλια,οχι τους ανθρωπους!!!
    φιλος μαζι σου δεν θα γινω ποτε γιατι δεν γουσταρω τους ………!!!!!!!
    σταματα επιτελους να τρολαρεις και να προσβαλεις ΑΠΑΝΤΕΣ και καθημερινα εδω μεσα τους συναδελφους ΜΟΥ κυνηγους…και λεω ΜΟΥ γιατι εσυ απλα ΔΕΝ εισαι κυνηγος….ενας μ..ικρος τρολακος εισαι!!!!! :negative: :negative: :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #471089

    ρε παιδια ηρεμηστε οχι και εδω καβγαδες … :negative:
    μπραβο φιλε kapnas :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #471090

    αδεσποτα λεμε τα σκυλια,οχι τους ανθρωπους!!!
    φιλος μαζι σου δεν θα γινω ποτε γιατι δεν γουσταρω τους ………!!!!!!!
    σταματα επιτελους να τρολαρεις και να προσβαλεις ΑΠΑΝΤΕΣ και καθημερινα εδω μεσα τους συναδελφους ΜΟΥ κυνηγους…και λεω ΜΟΥ γιατι εσυ απλα ΔΕΝ εισαι κυνηγος….ενας μ..ικρος τρολακος εισαι!!!!!

    Εδώ έχεις ένα δίκιο…και σου ζητώ συγνώμη. Άσπονδος ήθελα να γράψω και έγραψα αδέσποτος!

    Όσο για τις προσωπικές επιθέσεις…έχεις καταντήσει κουραστικός και κουράζεις και τους άλλους!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,326 έως 26,340 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων